Во новата сезона на Х-фактор ќе има ново правило за избирање на шесте кандидати кои ќе преминат во финалната фаза од натпреварувањето. Сите кандидати кои добиле три или четири „да“, во аудиционата фаза на натпреварувањето добија шанса да влезат во втората фаза „bootcamp“. По правилата на лиценцата, откако ќе завршат аудициите, сите судии повторно ги прегледуваат настапите на кандидатите со три или четири „да“, па потоа со понатамошна селекција ги избираат натпреварувачите кои поминуваат во следната фаза. Во таа фаза натпреварувачите ќе настапат пред жирито во групи, а динамиката се менува и судиите стануваат ментори. Избраните кандидати ќе бидат поделени во групи: момци до 27 години, девојки до 27 години, групи и натпреварувачи постари од 27 години. Во фазата „bootcamp“ ќе има ново правило – Предизвик со 6 столчиња. Менторите и продукцијата ќе одлучат кои 6 натпреварувачи поминуваат во следниот круг. Интересно е тоа што ако одреден натпреварувач заслужи место во следниот круг, а по него настапи некој кој е ...
сите 3 | | | веќе видена

Турнејата на Каролина Гочева, која минатото лето беше одложена поради смртта на Даниел Милошески, половината од дуото „Авалон Продукција“, ќе се одржи ова лето. Почетокот на турнејата „Смеј ми се, смеј“ е закажан за јули, точните термини се уште не се познати, но локациите ќе останат исти од лани, а турнејата ќе трае во јули и во август. Покрај турнејата Каролина многу скоро ќе објави сосема нов сингл, кој ќе биде комплетно во стилот на проектот „Македонско девојче“. Кога сме веќе кај „Македонско девојче 2“ прашање е на ден кога албумот ќе се појави на поширокиот регионален пазар. Како издавач се појавува „Далас рекордс“ – една од водечките дискографски куќи во регионот што со своите изданија рушеше рекорди во продажбата во изминатите 20 години, а албумите и изведувачите меѓу кои Џибони, Северина, Бајага и многу други еминентни музички имиња, освојуваа бројни награди.
сите 14 | | | веќе видена

Сношти во студиото на Радио Слободна Македонија, се одржа концерт во живо на младиот пејач Бојан Дамјановски. Бојан на публиката и е познат како еден од членовите на дуото „Line Out“, а специфично за него е дека прави неверојатни кавери на познати песни. Она што е интересно за концертот е што беше прв на кој се изведуваа познати македонски кавери на РСМ. Концертот и каверите кои до сега ги објави младиот Бојан се само најава за она што тој допрва го подготвува, а ќе се појави некаде кон крајот на пролетта.
| | веќе видена

Првиот албум на Наташа Крстевска Мијата кој го носи името „Небеска“ ќе биде промовиран токму вечерва. Промоцијата ќе се одржи во Сити Хол, а на неа се поканети сите оние луѓе со кои Мијата соработувала во изминатите десет години колку што е присутна на македонската музичка сцена. Исто така тука ќе бидат и сите оние кои учествувале заедно со неа и на останатите проекти кои ги имала, како на пример перформансот од 2009 година со име „Јаболка и круши за уметнички души“. Самата промоција ќе биде збогатена со бенд кој ќе свири во живо и со кој таа ќе ги изведува песните од своето првенче.
сите 3 | | | веќе видена

Откако завчера беше објавен новиот спот на Слаткаристика и бугарскиот рапер Јанг ББ Јанг, за песната „Таа има маж“, реагираше Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), оценувајќи го спотот како вулгарен и насилен во кој има снимени експлицитни сцени на секс, насилство и убиство.
сите 5 | | | веќе видена

Дека пред младиот Трајче Ѓеоргиев е светла иднина, на многумина им стана јасно уште со првото негово појавување на натпреварот „Пинкови Ѕвездички“, каде за цели три минути успеа да ги освои срцата на целиот Балкан и воедно да стане еден од фаворитите за победа. Она што е најнова радост за Трајче е повикот од Тони Цетински да му биде гостин на двата концерти кои ќе се одржат на 12 и 13 март во белградскиот Сава Центар. Хрватскиот пејач од самиот почеток на шоуто за таленти не ги крие симпатиите и поддршката за Трајче, па така во неколку наврати го пофали на својот Фејсбук профил и во скорешните интервјуа. И Трајче не го крие одушевувањето дека на свои 13 години ќе пее на сцена со неговиот идол. – Кога ме повикаа да дојдам во Белград, прво не знаев зошто, но кога ми рекоа дека ќе пеам со Тони Цетински кој ми е идол, немаше посреќно дете од мене. Да пеам на толку голема сцена со својот идол е неверојатно. Не знаев што да кажам. Родетелите ми рекоа дека само ми се вцрвениле образите, изјави скромниот Трајче. ...
сите 17 | | | веќе видена

Денеска во студиото на Радио Слободна Македонија, со концерт во живо во 20 часот ќе се претстави младиот пејач Бојан Дамјановски. Бојан на публиката и е познат како еден од членовите на дуото „Line Out“, а специфично за него е дека прави неверојатни кавери на познати песни. Она што е интересно за денешниот концерт е што тоа ќе биде еден час со познати македонски кавери кои ќе ги изведе Бојан, што ќе се случува за прв пат откако РСМ ги организира концертите во живо. Концертот и каверите кои до сега ги објави младиот Бојан се само најава за она што тој допрва го подготвува, а ќе се појави некаде кон крајот на пролетта. Слушајте ја емисијата МакСцена со Ване Маркоски и овој прекрасен концерт вечерва во 20 часот на брановите на радиото во боја, кое
сите 3 | | | веќе видена

По сингловите „Добар или лош“, „Дојди со мене“ и „Знам“ за кои беа снимени и видео записи, Елена Миленковска ја претставува новата песна „Се во свое време“ со која ја продолжува успешната соработка со Лазар Цветкоски како автор на музиката и аранжманот и со Магдалена Цветкоска која ги напиша стиховите. Со овој сингл Елена храбро оди чекор напред најавувајќи малку поагресивен R&B стил и авангарден моден израз кој го осмисли модната дизајнерка Тамара Стерјова со која соработува неколку месеци. За промоција на „Се во свое време“ е направена специјална фото сесија која ја отсликува атмосферата на песната, а на која освен со Стерјова, Елена соработува со Бобан Тодоровски (шминка и фризура) и со фотографот Кристијан Теодоров. Lyrics видеото го направи Филип Пауновски. За оваа година Елена има амбициозни планови, а дел од нив е и нов сингл пред почетокот на летото.
сите 10 | | | веќе видена

Во преполната сала на Домот на младите во Белград, пред семејството, пријателите, почитувачите на ликот и делото на Влада Дивљан, фронтменот и основачот на најкултната група на сите времиња во поранешна Југославија „Идоли“, вчера, вторник 10 март, му беше одадена последната почит. Неговите колеги и пријатели одржаа пригодни говори со бирани зборови, а колегите од „Љетно кино бендот“, со кои Влада работеше на крајот на својот живот, заедно со Срѓан Гојковиќ Гиле, Момчило Бајагиќ Бајага, Душан Којиќ Која, Бојана Вунтуришевиќ, Горан Васовиќ Васке, Александар Шандоров, Зденко Колар, Марко Миливојевиќ и други отсвиреа и отпеаја неколку песни на Влада Дивљан кои оставија неизбришлива трага на музиката. На сцената се качија и неговите синови Стева и Павле, за да заедно со колегите на својот татко се простат од него на начинот на кој што тој живееше, на сцената која живот значи. Единствен насмејан на сцената беше Влада Дивљан од видео бимот, кого сите токму таков и ќе го паметиме!
| | веќе видена

Со синглот „Јади од лешот свој“ македонскиот панк-рок бенд „Новиот почеток“ го најавува новиот студиски албум „Јас сум земја“. За синглот е направен и спот, а албумот е снимен и продуциран од Ивица Јанкуловски Штраф во студиото „Маруфат“. Изданието ќе биде достапно во дигитален формат, на цеде и винил. Составот најавува дека на 16 мај ќе одржи концертна промоција на објавата. Во „Новиот почеток“ членуваат: Филип Тасевски (вокал и гитара), Никола Исаиловски (гитара и вокал), Борјан Сандревски (бас) и Стефан Сајковски (тапани). Бендот функционира од 2002 година и има објавено три албуми „Еволуцијата би требало да почне сега“, „Агнозија“ и „Melancholic machine“. Изминативе две години музичарите беа на две поголеми турнеи, од кои две беа низ Европа.
сите 9 | | | веќе видена

Честа да го отвори овогодинешниот Belgrade Calling Festival ја доби македонскиот бенд Steel Temple. Познати се сите детали околу годинешниот Belgrade Calling Festival. Оваа година на барање на фановите го враќа хеви металот, а како главни ѕвезди доаѓаат Judas Priest – еден од најголемите, најпопуларните и најзначајните хевиметал бендови на сите времиња. Ова ќе биде прв голем open – air настап на Judas Priest во Белград, каде ќе го промовираат својот нов албум „Redeemer of Souls“ и ќе отсвират најголем дел од своите култни нумери. Тоа што овогодинешниот Belgrade Calling Festival го прави најголемиот рок спектакл на просторите на целиот Балкан е фактот дека заедно со Judas Priest како специјален гостин ќе настапи уште еден голем хеви-метал бенд „Helloween“ кој за прв пат доаѓа во Белград.
сите 2 | | | веќе видена

Во знак на сеќавање на легендарниот пејач и фронтмен на ултра популарната југословенска група „Идоли”, Влада Дивљан, во петок (13-ти март), во 20 часот, во „Клуб Блок 20“ во Дом на градежници, Скопје ќе се одржи концерт. На концертот ќе настапи познатата битолска група „3G Band“. Групата ќе ги отпее познатите песни и хитови на Влада Дивљан и „Идоли“, а ние со нашето присуство ќе оддадеме почит на екс-ју ѕвездата Влада Дивљан и ќе уживаме во неговите песни како што се: „Малена“, „Маљчики“, „Девојко мала“, „Ретко те виѓам са девојкама“, „Зашто су данас девојке љуте“, „Све што хоќу да знам“, „Однеси ме“… Владимир Влада Дивљан (10 мај 1958 – 5 март 2015), бил српски пејач и текстописец. Тој беше познат како фронтмен на српската и поранешната југословенска рок група „Идоли“, еден од бендовите кои го иницираа југословенскиот нов бран на музичката и културна сцена на поранешна Југославија во 80-тите.
сите 2 | | | веќе видена

Даниел Кајмакоски, кој ќе ја претставува Македонија на евровизискиот натпревар во Виена во мај, деновиве во студиото на продуцентот Роберт Билбилов заедно со него забрзано работи на англиската верзија на песната „Лисја есенски”. Роберт вели дека сега се работи на новиот аранжман на песната на англиски јазик, која Даниел ќе ја пее во Винеа. Билбилов вели дека сепак ќе остават луѓето да одлучат за тоа дали тоа што ќе го сработат заедно ќе му се допадне на народот. Роберт Билбилов е автор на песната „За миг”, која ја испеа Кајмакоски во дует со Тамара Тодевска, а беше промовирана пред Нова година, и не ја исклучува можноста и по Евровизија да ја продолжи соработката до Кајмакоски. Даниел на Евросонг ќе настапи во првото полуфинале, на 19 мај, а се надеваме дека ќе настапи и на финалната вечер на 23 мај.
сите 6 | | | веќе видена

На 14 март во салата на хотел Новотел, западен Лондон каде се очекува присуство од петстотини гости, македонскиот музичар Горан Папаз ќе ги промовира своите песни кои се авторски, специјално компонирани за саксофон и кои оваа година ќе се најдат на неговиот деби солистички албум. Автор и продуцент на албумот е нашиот добро познат композитор, Александар Масевски. Папаз на овој настан е поканет од страна на Македонската асоцијација во Велика Британија, а концертот е хуманитарен. Морам да признам дека сум многу возбуден, не поради тоа што прв пат настапувам во Лондон, туку поради фактот што Лондон е светскиот центар на главните музички збиднувања и никогаш не знаеш на кого ќе налеташ и кој се може да ја слушне твојата музика. На сцената ќе бидам придружуван од диџеј Уан ака Давор и тапанарот Фил Мано – вели Папаз. Последниот сингл на Папаз е се уште актуелен и е во соработка со пијанистот Диран Тавитјан.
сите 12 | | | веќе видена

Соработката на Слаткаристика со бугарскиот рапер Јанг ББ Јанг кулминира со објавувањето на спотот „Таа има маж“ објавен точно на Денот на жената, што очигледно е нивната честитка за сите жени. Слаткар во февруари гостуваше во Софија каде што имаше концерт, а исто така се појави во повеќе телевизиски емисии и даде седум интервјуа за печатените и интернет медиумите. Времето таму го искористи за да го сними и спотот за својата прва музичка соработка со бугарскиот рапер Јанг ББ Јанг. Последен спот пред овој на Слаткаристика беше за песната „Бумеранг“ снимен во едно бугарско гето.
сите 4 | | | веќе видена

Фифи (или Филип Јаневски) која лани настапуваше во шоуто Х Фактор, со многу револт и згаденост го коментира натпреварувањето и сето она што таа и останатите натпреварувачи го доживеале лани како учесници на ова екстра популарно шоу. Еве што вели Фифи на својот Фејсбук профил: Бидејќи мислам дека никој од кандидатите кои бевме на минатогодишната сезона на Х Фактор не проговорил јавно што всушност таму се случуваше и како не тераа пред камери и на интервјуа да се правиме дека се е во ред, еве јас не се плашам и ќе кажам. Епа вака… Мене лично ме ставија во бендови (ме дискриминираа) бидејќи продукцијата не знаела дали да ме стави во машки или женски изведувачи (од самиот старт знаев какво ќе биде ова шоу, бидејќи јас јавно се изјаснив дека сум транс жена и се знае каде требаше да бидам, и искрено затоа и престанав да се понашам професионално и да давам се од себе, бидејќи професионалци таму немаше.) До Шимановци секој ден не носеа на проба со раскантан стар смрдлив автобус полн со прашина. Секое сабајле ќе ...
сите 20 | | | веќе видена

Влатко Стефановски е еден од ретките музички создавачи на ова поднебје со вистински зрак во творештвото кој зрачи и го грее целиот музички свет. Уживам во она што го викаме живот и секојдневни радости – го почна Влатко Стефановски разговорот во денешново издание на „Утрински поглед“. Во пресрет на концертот на 21 март, вели дека не поднесува зима и за него ова е будење. Не сака да седи во студио затоа што смета дека во овие години прошетки во природа и чист воздух е она вистинското за него. Децата не ги воспитува со реченици и со текст туку со контекст, а дома се слуша добра „паметна” музика. Не кич, туку музика со убава мелодија и вредност. Ако треба да одвои од својот 40 годишен репертоар, Влатко Стефановски ќе го одвои албумот Крушево, една од компилациите кои мистериозно исчезнуваат од неговиот дом. Сега кога веќе нема кого да носи во училиште, кога децата пораснаа, рано наутро си пушта музика и влегува во безбеден ритам. Ова е само дел од она што Влатко Стефановски им го раскажа на Елена и Викса во ...
| | веќе видена

Жирито на Х Фактор веќе се спријатели меѓу себе и функционираат одлично заедно, а веќе почнаа да поставуваат барања до продукцијата. Овој пат Тончи Хуљиќ има специфични барања. Имено, нему тешко му паѓа што нема време за попладневен одмор, па во паузите од снимањето бара од продукцијата малку да оддрема. Се правда дека е навикнат на тоа и дека тешко му паѓа кога нема време да се одмори. Инаку нему најмногу му се допаѓа кога кандидатите пеат постари песни, а редовно се дружи со Жељко Јоксимовиќ. Масимо Савиќ на снимањето постојано го следи неговата сопруга Ена, која пак одлично се дружи со сопругата на Жељко Јована. Тие двете се дружат во собата за жири додека сопрузите ги слушаат и оценуваат кандидатите.
сите 12 | | | веќе видена

Поп-рок формацијата Switch доаѓа од Кочани и неа ја сочинуваат: Катерина Стојова – вокал, Стојан Лазаров – бас , Александар Русески – гитара и Зоран Цеков – тапани. Иако претходно членовите настапувале во други состави, како Switch постојат една и пол година. “Свириме поп-рок, т.е. тезга, она што го бара публиката, ама сепак се трудиме да направиме баланс со нашиот стил и вкус.” – кажуваат од Switch. Бендот во овој кус временски период учествувал на неколку настани, од кои особено се издвојува настапот на „Т’к Так Фестивалот“ во Кавадарци, каде го освоиле 3-тото место за најдобар демо-бенд. Групата Switch во моментов работи на својот авторски материјал. Досега ги имаат објавено сингловите: “Ќе ми дојде ли ? “ и најновата песна “Те сакам“. “Инспирацијата не доаѓа така лесно. Здравје Боже, ако работиме со полна пареа, догодина ќе направиме албум…” – велат членовте на Switch од Кочани . Во меѓувреме погледнете го видеото за песната „Те сакам“ кое го изработи Миле Лефков, за која музиката ја напиша ...
| | веќе видена

После цели осум години во Скопје, на 03-ти април во Арена „Борис Трајковски“, ќе се одржи голем концерт на една од најголемите ѕвезди на македонската естрада, Владо Јаневски. На концертот ќе го придружуваат најдобрите македонски музичари и тоа ќе биде прилика за сите фанови по долго време заедно со Владо да ги отпеат многубројните хит рефрени. Неговите песни веќе одамна важат за евергрини кои живеат во срцата на сите вљубени, за кои веруваме ќе ја исполнат салата до последно место. Ценејќи го придонесот на Владо Јаневски во афирмацијата на македонската музика, овој проект е поддржан и од Министерство за култура. Фановите ќе ја имаат таа можност да уживаат во бројни изненадувања од технички аспект кои за прв пат ќе се случат во арената „Борис Трајковски“.
сите 16 | | | веќе видена

next