Марлон Брандо е состав кој постои од веќе година дена, а музиката која ја создаваат овие момчиња е мешавина од повеќе стилови (поп, џез, блуз рок). Освен што свират преработки, тие имаат и своја авторска музика. Првата песна која ја направија беше „Ех да можам“, за која имаа и видео запис. Сега имаат нова песна со име „На планина“, за која музиката и текстот се на Кирил Трајковски, а аранжманот е на Џубокс груп. Спотот е снимен во режија на Натали Башоски и Кирил Трајковски. Спотот е снимен на планината Галичица и во него се појавуваат членовите на бендот како и поранешната мис Македонија Елена Милошева. Пораката на спотот е со јасна, да се тргнеме од загадената околина и да дишеме чист воздух. Досега Марлон Брандо имаше можност да се промовира на повеќе фестивалски изданија, и со полна пареа продолжува да се пробива кон врвот на музиката. Спотот можете да го видите тука:
сите 4 | | | веќе видена

Создадено на Понеделник, 26 Јануари 2015 10:58 Александар Митевски, композиторот на познатата спортска химна на Тоше Проески, „Македонија навива за вас“, направи пост-продукција на ремиксот кој е дел од архивата на фондацијата Тоше Проески, а сега објавен во чест на роденденот на Тоше. Станува збора за песната „Hold me tight”, дело на Никола Перевски Пере, на која Митевски сега и даде нов живот и која повторно е актуелна на задоволство на сите фанови на Тоше Проески. Фановите на Тоше како и целата јавност денес имаат можност да се запознаат со уште едно музичко остварување. Тоа е ремиксот на темата „Hold Me Tight”, втора обработка на познатиот хит од албумот „Ако ме погледнеш во очи” издаден во 2002 година, каде доаѓаат до израз врвните вокални способности на нашата легенда, Тоше Проески – вели Александар Митевски.
| | веќе видена

Создадено на Недела, 25 Јануари 2015 10:55 Денеска, да е жив, Тоше Проески ќе наполнеше 34 години. Вака остана вечен дваесетседмогодишник кој на секоја помисла на него ќе ни носи сета, тага и истовремена гордост. Денеска неговиот роденден ќе се одбележи во неговото родно Крушево, во неговата спомен куќа. На настанот ќе бидат прикажани две необјавени снимки од детството на Тоше. На едната снимка Тоше, како осмооделенец свири гитара, во придружба на хор, а на другата снимка е неговиот настап со групата „903-та“ и изведба на народната песна „Марија“. Освен овие две снимки премиерно ќе биде преслушана англиската верзија на песната „Малечка“, од неговиот албум „По тебе“, издаден во 2005 година. Освен внукот Кристијан кој со неговиот бенд ќе изведе неколку рефрени, годинава нема да настапи ниту едена естрадна ѕвезда.
сите 11 | | | веќе видена

Создадено на Недела, 25 Јануари 2015 10:31 Антонио Ристески, Марија Докузова и Христина Стојанова попознати како „Само Тони и две жени“ повторно со обработка на домашен хит. Станува збор за песната „Маре Маријана“, оригинално изведена од бендот „Студени нозе“, а дечките направија одлична преработка! Антонио досега настапуваше како Само Тони – „One Man Band“ свирејќи повеќе инструменти, ја смени формацијата и настапува со двата женски вокали, Марија и Христина. Бендот „Само Тони и Две жени“ настапуваа низ Македонија, но и во Бугарија на Балканскиот младински фестивал. Последен им беше настапот со групата „Нокаут“, како специјални гости на нивниот концерт. Инаку Антонио додека настапуваше сам покрај настапите на Бакерфест, Виноскоп, Т’к Так…, а имаше и заеднички настап и снимање на видео запис со босанскиот бенд „Дубиоза Колектив“ во песната „Kaжу” во Градскиот Трговски Центар во Скопје.
| | веќе видена

Песната „Не могу против срца свог“ на Даниел Кајмакоски е најслушаната песна во регионот според музичкиот канал Ем–ти–ви. Неделава Кајмакоски повторно се најде на шампионската позиција на реномираната топ листа „Домаќица“ на овој музички канал. Станува збор за тема од филмот „Ќе бидеме светски прваци“, која е комплетно авторско дело на Кики Лесандриќ. Песната е во стилот на шлагерите од романтичните 50-ти години на минатиот век, време во кое се одвива дејството на филмот, а спотот се снимаше на тврдината Калемегдан во Белград. Помеѓу најдобрите дваесет на листата на популарниот ТВ – канал се најдоа уште едни македонски изведувачи, членовите на битолскиот состав „Памперс“ со композицијата „Летај“, инаку петтиот сингл од новиот албум „Minde games“. Групата постои од 2003 годиан и е препознатлива по експериментален звук од поп–рок и инди по пост–панк и рок. „Домаќица“ е емисија која премиерно се прикажува секоја недела од 18 до 19 часот и на која се емитуваат најдобрите видео записи од поранешните ју – ...
сите 6 | | | веќе видена

Кристина Арнаудова ги подбра колегите и сите останати познати фаци! Илјадници жители на престолнината на Македонија се многу загрижени за состојбата со загаденоста на воздухот во градот. Нашата позната пејачка Кристина Арнаудова, како и секоја мајка, е многу засегната од овој проблем, па најави драстични мерки ако нешто не се смени во скора иднина. Имено, таа и нејзиниот сопруг Александар се подготвени да заминат од земјава ако проблемот не се реши во најбрз можен рок. Нас ни е ускратено основното животно право, долго време седиме дома со затворени прозорци, со вклучени апарати за прочистување на воздухот, како во некој хорор филм. Како да му објаснам на детето зошто не смее да излегува надвор? Го дишеме најзагадениот воздух со години, а никој не нуди никакво решение. За разлика од кај нас, во нормалниот свет ѕвездите и познатите луѓе имаат став и го кажуваат јавно. Се борат со својот ангажман за општествено важните прашања. Кај нас снимаме песна, објавуваме спот, се фотографираме, и толку од јавната работа. ...
| | веќе видена

Даниел Кајмакоски ја бодри нашата репрезентација во Катар, но и одлично се забавува. Покрај за навивање, тој времето го користи и да се дружи со останатите пејачи кои ја изведуваат химната, а меѓу кои е и белорускиот победник на Евровизија во 2009 година Александар Рибак. Тој на социјaлните мрежи секојдневно обајвува фотографии од својот престој во Обединетите Арапски Емирати каде што замина заедно со македонските ракометни репрезентативци. Доколку не ви текнува на евровизискиот победник од 2009 година, ние ќе ве потсетиме. Слушнете ја негова бајковита песна.
сите 2 | | | веќе видена

И оваа година ќе се одбележи роденденот на прерано починатата македонска ѕвезда Тоше Проески. Форумот на млади Македонци во Србија традиционално ќе го одбележи роденденот на ѕвездата која го обедини целиот Балкан, нашиот Тоше Проески. На 24 и 25 јануари ќе организира хуманитарни активности, а средствата кои ќе бидат собрани ќе бидат наменети за Националното здружение на родители на деца заболени од рак – НУРДОР во Белград. Во сабота, на 24 јануари на Студентски трг ќе се одржи крводарителската акција во соработка со Институтот за трансфузија на крвта на Србија. Посетителите ќе имаат можност да ја слушаат музиката на Тоше и да донираат средства за НУРДОР, а првите 30 крводарители ќе добијат и подароци. Како што соопштија организаторите, доколку временските услови дозволат ќе настапи и пејачката група на Националниот совет на Македонците во Србија „Тоше Проески“. Хуманитарните активности во чест на Тоше продолжуваат и во недела, на 25 јануари, за кога е предвидена акција на собирање на помош за децата од ...
сите 68 | | | веќе видена

Во организација на Меѓународната фондација Тоше Проески, а во чест на роденденот на нашата најголема музичка икона, на 25 јануари ќе се одржи културно уметничка програма во неговиот спомен дом во Крушево. Повикани се сите почитувачи на ликот и делото на Тоше да присуствувате во Крушево на неговиот роденден со што ќе имаат можност да се запознаат со нови содржини кои во изминатиот период не биле објавени.
сите 68 | | | веќе видена

Ако го пропуштивте концертот на Нина Јанева вчера, еве ви можност да ја поправите грешката. Нема да зажалите, звучи светски! Нина Јанева настапи со својот придружен бенд живо и акустично во студиото на Радио Слободна Македонија во рамките на емисијата МакСцена со Ване Маркоски, која во своето вечерно издание, секоја среда, нуди одлични концерти во живо. Секоја среда во 20 часот, во големото студио на Радио Слободна Македонија, настапите на македонски музичари, кој по пат на видеостриминг во живо можете да ги гледате Еве го настапот на Нина:
сите 2 | | | веќе видена

Дека браќата Тавитјан се популарни и во земјата на нивните корени, доказ е насловната страна на официјалниот туристички водич на Ерменија, на која се најдоа, а кој се користи во авионите на сите авиопревозни компании, во туристичките агенции и како рекламен материјал во сите хотели и туристички локации во целата држава. Пред повеќе од една година, браќата Тавитјан за прв пат одржаа два концерти во земјата од која потекнуваат и си го остварија сонот. Тие во изјава за Вечер рекоа дека гостувањето во Ерменија за нив е оставрување на долгогодишниот сон на четири генерации во Македонија. За нив концертите се меѓу најубавите кои досега ги имале и немаат зборови како да се опише задоволството да се биде пречекан на највисоко ниво. Воодушевени од прекрасниот народ кој е со сличен менталитет како нашиот, тие за Вечер велат дека Ерменија е земја со фантастична култура на многу високо ниво.
сите 2 | | | веќе видена

Бендот „Визија“ се најде на седмото место на топ листата со 90 најдобри состави од целиот свет за 2014 година, креирана од британскиот сајт Emerging Indie Bands. Бендот работи веќе три години и веќе имаат свирено на неколку фестивали, како „Зајечарска гитаријада“, „Јелен демо фест“ во Бања Лука и Рок Фест 2014, на кој гитаристот Марко Џамбазовски доби награда за најдобар гитарист. На топ листата на британскиот портал се најдоа уште пред година дена, а во февруари лани беа прогласени за бенд на месецот. Токму интернетот е и „виновникот“ зошто музиката на „Визија“ се слуша и во Англија, бендот планира неколку свирки во Германија кои треба да се реализираат во наредниот период. Материјалот кој треба да се најде на нивниот деби-албум веќе е во завршна фаза и се надеваат дека наскоро ќе влезат во студио и ќе почнат да го снимаат. Песните на „Визија“ се на македонски јазик, иако нивната музика почна да излегува надвор од нашата земја, велат дека не планираат да го сменат тоа. Сметаат дека рецептот за успехот не е ...
| | веќе видена

Создадено на Среда, 21 Јануари 2015 13:55 Оваа година Виена ќе има можност да живее во ритамот на Евровизија од 19, па се до 23 мај, а центарот на случувањата ќе биде „Виенската градска хала“. Бината ќе има форма на големо светлечко око, а ќе биде направена од голем број хоризонтални столбови, кои ги симболизираат учесниците на натпреварот. Окото ги симболизира мостовите на културата, земјите и народите. За реализација на проектот се ангажирани домашни и странски стручни лица. Широчината на бината е 44 метри, составена е од дури 1.288 столбови, височината ќе биде 14.3 метри, додека длабочината ќе биде 22 метри. Предниот дел ќе биде опремен со ЛЕД светла за ефекти. За изгледот на бината, како и за светлечките ефекти, задолжен е Флориан Видер, германски дизајнер од светски глас кој соработувал со Бијонсе, Мадона, Џенифер Лопез, U2…, а својот талент го докажа на двете претходни Евровизии, како и на зимските олимписки игри во Сочи. Да се надеваме дека знамето на Македонија гордо ќе се вее на неа и дека Даниел ...
сите 2 | | | веќе видена

Во целата мешаница околу изборот на новите членови на жирито за најпопуларното регионално ТВ шоу Х Фактор, како да се подзаборави на поранешните членови на жирито. Колку за потсетување, една од нив беше и Кристина Ковач. Таа евоцираше спомени на првата сезона на Х Фактор во која таа беше еден од членовите на жирито, обидувајќи се да потсети на себе во целата мешаница околу новите судии и ментори. Во случај да посакавте да ме видите во жирито на Х Фактор, а доколку за тоа немате нова можност во наредната сезона, погледнете ги старите епизоди, за да се потсетите како јас тоа го правев. Јас ги одгледав сите и уживав, а мојот личен фаворит се епизодите 4, а особено епизодата број 7, каде што сум свежо потстрижена – напиша Кристина. Е сега да почекаме да видиме дали на продукцијата и се запали сијаличката за да се потсетат на Кристина Ковач во изборот на новото жири.
сите 7 | | | веќе видена

Андријана Јаневска и Мијата за Божиќ на сите слушатели им ја подаруваат нивната заедничка песна, со божиќна содржина со име „Еден ден“. Автори на песната се тие двете, и тоа музиката и текстот се на Наташа Мијат Крстевска, а аранжманот и продукцијата се на Андријана Јаневска. Придружните вокали ги отпеа Нина Јанева, а аудио продуцент беше сопругот на Андријана Драган Гиновски Гино, во чие студио и е снимена. За песната е снимен и видео запис во Томато продукција кој премиерно ќе биде пуштен на МТВ за Божиќ, на 7 јануари. „Еден ден“ е спиритуална свечена песна со која им ги честитаат празниците на сите. Песната е добитник на субвенциониите на третиот квартален конкурс на МТВ за законот за субвенционирање на македонска музика. Спиритуалноста и свеченоста ја прават оваа песна прекрасна Божиќна честитка.
| | веќе видена

Дали Тамара сериозно ги сфаќа обвинувањата дека градите и се фотошопирани или не, пресудете самите. Таа на својот Фејсбук профил постави уште една фотографија од календарот на Пелистерка, дело на Чедо Поповски. Таа под фотографијата напиша дека оние кои се сомневаат можат да бираат од која фотошопирана града ќе и грицнат. Епа бирајте кој ќе бирате…
| | веќе видена

Светските, а наши музичари Дуке Бојаџиев и Тања Царовска деновиве ја претставија својата нова песна насловена „Си заљубив“ , којашто е преработка на македонската стара изворна песна „ Си заљубив едно моме“ . Новиот аранжман и продукцијата се на самиот Дуке Бојаџиев, а виолината ја свири Владимир Крстев . Песната е снимена и продуцирана во „Gaea Studios“ во Њујорк, а вокалите се испеани во студио „ Димитрови“ во Скопје. Како звучи сето тоа можете да слушнете:
| | веќе видена

Една од најпопуларните македонски групи, дуото Куку леле по долга пауза повторно има нова песна. Како што неофицијално беше најавено, Роберт и Панки деновиве во македонскиот радиоетер ја пуштија песната „Ќе ја откачам (Не сум нормален-Р’мбам ко црнец)“. Песната има две верзии- онаа, оригиналнарта во траење од 6 минути и 15 секунди и таканаречениот радио едит, кој е скусена варијанта, за која радиостаниците сметаат дека е посоодветна за радиоемитување на програмата која трае 4 минути и 39 секунди. Комплетен автор на песната е Роберт Саздов. Песната е првата од најавените 4 нумери, од кои две се сосема нови, а две ќе бидат преработки на веќе познати песни на Саздов, кои тој ги има напишано за себе или за други изведувачи, како што е темата „Долго чекав“ на Брејк на пример испеана во средината на 90-ите години од минатиот век. „Ќе ја откачам“ во многу нешта е спицифична за дуото Куку леле и потсетува на најдобрите нумери од нивниот опус, со што Роберт Саздов авторски останал верен на својот препознатлив и ...
| | веќе видена

Иако Битолскиот бенд „Паркети“ постои веќе 24 години и уште во 2013 најавија дека нема веќе да работат тоа не се случи, тие го сменија пристапот и престанаа да се грижат за комерцијализација на своето дело. Иако кусо време беа дел од меинстримот, го остават тоа зад себе, а ќе бидат во андерграудот сѐ додека има кој да ги слуша. „Паркети“ на последниот концерт, на плоштадот во Битола за Новата година, промовираа три нови песни кои ќе се најдат на нивниот нов албум. Она што е интересно е дека новиот албум нема да се продава, ниту ќе може да се симне од интернет, туку е отпечатен во 300 копии и бендот ќе го дели на своите свирки.
| | веќе видена

Започна како занимација и сега еве го тука мојот прв обид да преведам песна на македонски знаковен јазик. Се надевам дека ќе ви се допадне – стои под видеото објавено на „Јутјуб“ од страна на Стефани Накова.
сите 3 | | | веќе видена

next