Нашиот Даниел Кајмакоски на сцената ќе излезе со одлични придружни вокали! MERJ (поранешни членови на R&B групата од 90-те BLACKSTREET, добитници на наградата „Греми“) официјално потврдија дека ќе настапат со македонскиот претставник Даниел Кајмакоски на 19-ти мај 2015. на првото полуфинале на Евровизија во Виена. Mark Middleton, Eric Williams и Jeremy Hanna (Марк Мидлтон, Ерик Вилијамс и Џереми Хана) или само“MERJ” се музички ветерани со повеќе од 20- годишно искуство како изведувачи, издавачи,продуценти и автори. Поранешните пејачи во една од најдобрите R&B групи од 90-те, Blackstreet, се здружија за да ги вратат машките ритам и блуз групи во зенитот на популарноста во музиката, на радио станиците и на концертната сцена. Марк, Ерик и Џереми се автори и продуценти на песни за големи музички имиња како Витни Хјустон, Боби Браун, „Блекстрит“, интернационалната рап дива Вајб, Ашер, Мери Џеј Блајџ, Гај, Некст, Донел Џонс. Тие се добитници на бројни награди какоGrammys, MTV Video Music Awards, MTV Europe Video ...
сите 28 | | | веќе видена

Ивона Јовановиќ која во „Ѕвездите на Гранд“ е многу блиску до финалето, доби прилика да настапи и на фестивалот Макфест 2015, и тоа во дует со „Рафинерија“. Дуетот „Тешко време“ е дело на Борче Димитров, попознат како Бока Рафинерија, кој ја одбра Ивона да заедно со него настапи на овој наш престижен фестивал. Аранжманот на песната е на Живоин Глишиќ, а „Макфест 2015“ ќе се одржи на 3, 4 и 5 јуни во Штип. Дуото „Рафинерија“ снима уште една песна во студиото на Драган Ристовски која ќе биде готова деновиве, а за песната со која ќе настапат на Макфест 2015 предвидуваат дека ќе биде голем хит.
сите 3 | | | веќе видена

Калиопи на својата бројна публика и го подари новиот сингл „Мојот дом”, кој што судејќи по првичните рекции на слушателите се очекува да стане голем хит. Синглот денеска, заедно со неговиот видео запис, ќе биде премиерно објавен на службените социјални мрежи на Калиопи – и Tweeter, како и низ медиумскиот етер ширум Македонија и Балканоt. Само затвори очи и силно гушни ме, не предавај се, оваа љубов твој е дом – пее Калиопи во својата песна произлезена повторно од работилницата на Ромео Грилл, кој ја потпишува музиката, аранжманот и продукцијата на песната а за текстот е заслужна самата Калиопи. „Мојот дом” се снимаше и миксаше во ГМП студио во Базел и М1 студио при во Скопје, а мастерингот се правеше во МСМ студио во Минхен. Песната веднаш доби и свој видео запис, кој во реализација на екипата на Томато продукција се снимаше во Скопје.
сите 2 | | | веќе видена

Дознајте како според најновите квоти на интернет кладилниците се котира Македонија и нашиот евровизиски претставник Даниел Кајмакоски. Иако првите прогнози не беа лоши акциите на Даниел паднаа, па од 40 учесници, тој се наоѓа на средината на табелата, со огромна квота од 100! Квотата на фаворитот Шведска е 2, што значи дека тие имаат дури 50 пати поголеми шанси за победа отколку нашиот Даниел. Интересно е дека константно високо котира гостинот учесник“ Австралија и моментално е на третото место со квота 4. Од соседните земји Албанија е пред нас, а зад нас се Србија, Црна Гора и Грција. Од друга страна пак на Даниел му се даваат ни големи шанси за влез во финалето, бидејќи на листата на учесници на првото полуфинале е на седмото место, а во финалето ќе влезат десет учесници.
сите 6 | | | веќе видена

Култната битолска група „Фолтин“ која со пилот синглот „Ела си в кревет“ неодамна го најави својот нов албум деновиве го издаде својот нов албум. Изданието содржи шест песни и е насловено „Пијан славеј“ и материјалот е веќе се достапен за преслушување на музичкиот интернет канал Јутјуб. ЦД-то со албумот наскоро ќе биде пуштено во продажба на вообичаените места во продажната мрежа ширум Македонија. Покрај насловната тема „Пијан славеј“ и веќе слушнатиот пилот сингл „ Ела си в кревет “, новиот албум на Фолтин ги содржи уште и нумерите: „Облаче“, „Купидон“, „Ми падна газо“ и „Слободната љубов“ , кои можете да ги преслушате во продолжение.
сите 2 | | | веќе видена

Влатко Илиевски повторно во прегратките на прекрасна девојка, овој пат се врати на минатото! После разделбата со охриѓанката Натали која живее во Холандија, Влатко Илиевски изјави: Моментално немам девојка и тоа ќе остане така се додека не најдам повторно некоја со која ќе сакаме да бидеме заедно. Љубовта не ми е приоритет во моментов, иако секогаш сум заљубен и имам инспирација да пишувам и создавам песни. Но само месец дена подоцна изгледа дека пејачот се премисли. Тој деновиве интензивно прикачува фотографии на социјалните мрежи на кои позира со својата поранешна девојка Теа, која живее и работи во Србија. Влатко и Теа пред неколку години беа во врска, а убавата бринета досега се има појавено во неколку негови спотови. Деновиве тие уживаат во заедничката дружба во Скопје.
сите 3 | | | веќе видена

Туте сними нова песна на која гостува Кацар (Токсиколози). Песната се вика „Останувам ист до крај“, снимена е во „Дром рекордс“ и е продуцирана од Туте. Текстот е на Туте и Кацар, а во песната се работи за издржливоста на Македонецот. Целта на видеото е да си ја зачуваме младината во државата и да се изгради нов концепт и кадар кои ќе се бори за своето и ќе го зачува образот на македонецот, кој е доволно испрљан – ни изјави кратко Туте. Режијата и изборот на кадрите се на Туте и Кацар, камермани се Мартин Саровски –Пацов и Кристијан Теодоров – Кики, а за монтажата и постпродукцијата се погрижи Кирил Манчевски-Кикеман.
сите 20 | | | веќе видена

Центар за обука ЕВА организираше литературен конкурс на слободна тема на англиски или македонски јазик по избор на учесникот. Право на учество имаа лица од ралични возрасти од цела Македонија, кои беа оценувани во две категории, учесници под 18 и учесници над 18 години. Условот беше делата да не се претходно објавувани и да се оригинани авторски дела. Жирито составено од Зорица Петкоска, писател и преведувач, Илина Јакимовска, уредник на онлајн списанието за литература и уметност BookBox на интернет порталот Offnet, Јурак ОТ Петроф, писател и Ева Нединковска, менаџер на Центар за обука ЕВА и филолог, одлучи да ги додели следниве награди: КАТЕГОРИЈА “НАД 18” 1. Сандра Никчевска – “Поезија” 2. Васко Маглешов – “Пори” 3. Симона Локвенец – “Сонот предавник” Пофалени: 1. Христина Ангелеска 2. Сабрије Ковачи 3. Вања Таневски КАТЕГОРИЈА “ПОД 18” 1. Маријана Аспровска – “Барајќи се, се изгубив” и “Дождот” 2. Драгана Кнежевиќ – роман “Небото на Хелена” 3. Елена Трајковска – ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот гитарист Дамир Пух ја објави својата нова инструментална композиција со наслов „Something To Say“, зад која како автор се потпишува самиот. Дамир и е познат на јавноста по минатогодишниот настап во финалето на престижниот музички натпревар „Guitar Idol“ во Лондон и остварените успеси на повеќе интернационални натпревари за гитара. Претходно има издадено уште неколку авторски композиции како соло артист и како дел од проектот „Bondi Blue“.
сите 2 | | | веќе видена

На неполна година по издавањето на својот музики првенец, албумот „Ова небо знае се“, Димитар Андоновски работно се подготвува за нови успеси. Познатиот битолчанец изминатиов период го помина во студио, заедно со веќе докажаните колеги и соработници, Лазар и Магдалена Цветкоски, кои се потпишуваат како автори и на неговата нова песна. Се уште не е познато дали станува збор за балада или песна со побрз ритам, но е едно е сигурно: „Хитот е снимен!“ Токму со овие зборови минатогодишниот победник на црногорскиот фестивал „Сунчане скале“ го најави своето ново музичко парче.
| | веќе видена

Роденденскиот подарок кој Каролина Гочева го доби од својата продукција е оној кој секој пејач најмногу го посакува. Имено вчера, на нејзиниот 35-ти роденден нејзината продукциска куќа Авалон ја објави веста дека албумот „Македонско девојче 2“ го доби свое регионално издание преку водечката дискографска куќа Dallas Records. Албумот веќе може да се најде на музичкиот пазар на просторите на сите бивши ЈУ држави. Прв сингл кој што веќе се врти по радиостаниците ширум Балканот е песната „Кој да ми запее“. Оваа вест претставува уште едно значајно скалило во животот и кариерата на пејачката. Ако досега своите албуми ги препеваше на српски и како такви ги пласираше на пазарот на екс ју земјите, од денеска тој пазар добива албум од Каролина, но на македонски јазик.
сите 10 | | | веќе видена

Во последните неколку дена во домашните музички кругови почнаа да се шират муабети дека Владо Јаневски после концертот во Скопје наводно ги спакувал куферите и ја напуштил Македонија. Тој по пишувањето на Хит портал се упатил кон Флорида во Америка. Како што се зборува, причините за тоа се љубовни. Наводно избраничката на неговото срце живее на Флорида.
сите 5 | | | веќе видена

Со новиот проект „Кавервил” легендарниот водител Драган Б. Костиќ се враќа на радио брановите! Со овој проект и слоганот „да го вратиме радиото во секој дом”, СТ Продукција и Драган Б. Костиќ ја поттикнуваат едукацијата и музичка култура кај младите генерации со поддршката на влијателните локални радио-станици од цела Македонија. Сето свое знаење и искуство стекнато во текот на 40 години активна радиска кариера, Драган Б. Костиќ со проектот „Кавервил” го става на располагање на широкиот слушателски аудиториум и луѓето кои се активен дел од радискиот свет. Во улога на едукатор, информатор и забавувач, препознатливиот глас на Драган во етерот освен носталгијата, ќе ги врати и вистинските музички вредности – на вистинско место. Можеби мисијата на „Кавервил” и Драган е симболична, но е искрена – како долг кон професијата на која и го посветил животот. Да помогнеме сите заедно и да го вратиме радиото на заслужениот пиедестал – во секој дом.
сите 5 | | | веќе видена

Ања Ветерова, слаткото мало девојченце кое пее од најраната детска возраст, денес веќе тинејџерка, се враќа на сцената со нова песна. Ања започна да пее на детските музички фестивали со забележителни настапи, потоа имаше дует со битолската група „Паркети“, за да во 2009 година ја претставува Македонија на детскиот Евросонг во Белорусија. По двегодишна пауза Ања повторно има нова песна, и тоа со текст на Ана Панедвска, а со музика и аранжман на Дамјан Лазаров. Станува збор за песната „Покажи ми“ за која Ања сними и спот со Томато продукција кој се очекува наскоро да биде готов. Денеска Ања ќе биде гостинка во Радио Слободна Македонија во емисијата на Ване Маркоски МакСцена која можете да ја следите od 14 часот
сите 3 | | | веќе видена

Во регрутниот камп на Х Фактор започна безмилосна борба. Од вчера судиите станаа ментори, со тоа што секој од нив доби своја група натпреварувачи со кои ќе работат до крајот на сезоната. Тончи Хуљиќ ги доби групите, Масимо Савиќ постарите од 27 години, Жељко Јоксимовиќ девојките, а единствената дама Александра Ковач ги доби момчињата. Тие сите четворица ги избраа своите пулени, притоа доста мачејќи се околу својата одлука. Александра Ковач во својата група на момчиња ги избра и нашите Боби Мојсовски и Давид Темелков. Боби сите ги остани подизнати со својата изведба на „Carrie“ од шведската група Јуроп, а Давид успеа и да ја расплаче својата менторка со изведбата на „Тајно моја“ од Тоше Проески.
сите 25 | | | веќе видена

Вечерва, 27 април, со почеток во 20 часот на сцената на Македонската опера и балет ќе се одигра мјузиклот „Шантрава азбука“, трет од серијалот мјузикли на скопската гимназија „Раде Јовчевски Корчагин“ под менторство на професорките Татјана Алексиќ и Елизабета Николоска Дадиќ. Претставата „Шантрава азбука“ е инспирирана од култната „Бушава азбука“, главни актери се 31 разиграна буква и 24 стилски фигури, а музичкиот спектакл е збогатен со специјална театарска костимографија и сценографија. Доста веќе со вербални препукувања! Пуштете вода врз кавгите, да се исплакнеме од вулгарности, да се избистриме од поганштини, да се исплакнеме и блеснеме во чисти фигури! СИМБОЛОТ е присутен и кога е отсутен, зборува и кога молчи, а не е оксиморон. Симболот е гласна тишина, сплотува луѓе кои немаат заеднички јазик за комуникација. Симболи колку и јазици низ светот, а човек кој знае стилски да користи симболика, знае и разбира сè. Симболот сплотува, тој е јазичен Орфеј и ако нема меѓусебна почит на буквите и стилските ...
сите 14 | | | веќе видена

Изненадувачки големиот интерес за концертот на „САФ“ вечерва на Скопски Саем не престанува. Голем број фанови од цела Македонија се организираат по социјалните мрежи за заеднички да го проследат според нив најважниот концерт на деценијата. САФ вечерва на радост на нивните поддржувачи, во продажба ќе ги пуштат и репликите на винил плочите, цедињата и демо касетата од култниот албум „Сафизам“, а ќе може да се купат и маички. Денеска САФ ги открија и гостите кои ќе се појават на концертот- „Легијата“ и диџеј од Лондон чие име се уште го држат во тајност. Концертот ќе започне во 21:00, а ќе трае се до 01:00. Пет часа „олд скул“ рап, пет часа забава и рап едукација. Тоа е она што за вечерва го ветуваат Гоце, Смилен и Пикиспи.
сите 20 | | | веќе видена

Иако одамна музички пензионирани (првите рап пензионери во Македонија), САФ Ве покануваат на прослава на 15-годишнината од издавањето на албумот „Сафизам“ и тоа во петок, 24 април. „ По тој повод со нашите гости во МКЦ ќе се почестиме со една меѓусебна концертна дружба само за вистинските фанови на добрата хип-хоп музика од сите генерации… Овој семинар на хип-хопот има за цел да одбелжи еден клучен момент во македонската музичка сцена а тоа е издавањето на ’Сафизам’… Културолошки, музички, метафизички албумот ја претсавуваше македонската хип-хоп сцена на достојно ниво, доследно приготвувајќи го патот за генерацииите кои доаѓаат… ’Сафизам’ е официјално првиот винил на поствоен Балкан и водено еден од највлијатлните и најквалитетните музички остварувања на овие простори кои инспирирале нови генерациии да се посветат на урбаната уметност и да креираат… Во 2000 година на 25 април во клубот ’Сачмо’ се случи промоцијата на ’Сафизам’, сега 15 години подоцна во МКЦ ќе се собереме во полн состав да ја презентираме ...
сите 22 | | | веќе видена

Музичарите Бојан и Благој Маротови на 25 април ќе гостуваат во Варшава, каде што на покана на Кинотеката на Полска ќе настапат за време на премиерната проекција на филмот за браќата Манаки. Маротови ќе ја изведат во живо музиката од ДВД-то за филмот, која е нивно авторско дело. – Се надеваме дека музиката ќе и се допадне на полската публика и дека ќе ја претставиме во најдобро светло нашата држава, велат Маротови. Маротови ја напишаа и снимија музиката по нарачка на Кинотеката на Македонија, која го дигитализираше и реставририраше целокупниот опус на браќата Милтон и Јанаки Манаки, првите сниматели на Балканот, основоположници на македонската филмска историја. Дигиталната реставрација на филмското наследство на браќата Манаки во текот на 2012 и 2013 Кинотеката го направи во Унгарската филмска лабораторија во Будимпешта, а ДВД-то го промовираше на 34. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола.
сите 11 | | | веќе видена

Даниел Кајмакоски забрзано се подготвува за настапот во својот град, Виена, каде ќе ја претставува својата татковина, Македонија. Тој ја користи секоја прилика што подобро да и се прикаже на европската и светската публика, изведувајќи ја својата песна „Autumn Leaves“ на различни начини и во различни ситуации. Овој пат ја отсвири на паметниот телефони ја отпеа, шармирајќи ги сите кои го слушнаа ова мини интервју. Еве погледнете како тоа изгледаше:
сите 16 | | | веќе видена

next