Со новите детали врзани за претстојниот концерт на групата Архангел со Македонската Филхармонија пристигна и реакција од фановите врзана за овој настан. Истата ја пренесуваме во целост: Откако излегоа повеќе детали во врска со концертот на „ Архангел “, многумина од фановите на легендарната македонска група се разочарани, затоа што всушност од Архангел нема да има ништо, освен Ристо Вртев, па така сметаат дека настанот не треба да се вика „ Архангел и Македонска Филхармонија “ туку „ Ристо Вртев и Македонска Филхармонија “. Тој заедно со македонската филхармонија на 20 декември ќе одржи концерт во арената „ Борис Трајковски “, а картите се движат од 500 до 1.000 денари. На фејсбук настанот кој е креиран од организаторот на концертот - „План Б продукција“ луѓето постојано прашуваат зошто само Вртев ќе настапува и тоа под името Архангел , а многу од ваквите прашања на фановите се бришат од страна на организаторот. Дали некој сака да заработи на стара слава? Дали некој сака да го злоупотреби името „ Архангел “ ...
сите 19 | | | веќе видена

Влезниците за концертот на легендарен македонскиот рок состав Архангел и официјално од утре, четврток (21.11.2013 година), ќе бидат пуштени во продажба. Цените на влезниците ќе бидат: Партер – 500 денари, Трибина – 700, Последни три реда – 600, ВИП Трибина – 1000, Фан пит – 700 денари и Вип резервација со маса – 4000 денари. Истите можете да ги најдете во Југотон, Цвеќара Розе Веро 2, Камарад Рамстор, во продажната мрежа на купи карти за се и мк тикетс како и на неколку локални места во државата - јавуваат организаторите, План Б продукција. Концертот на Архангел ќе биде поинаков од се што досега праваше овој македонски рок состав. Освен потсетувањето на безвременските хитови, Архангел на 20 декември, на сцената во Борис Трајковски ќе бидат придружувани и од оркестарот на Македонската Филхармонија, со повеќе од 60 луѓе на сцена. Мотото на овогодинешниот концерт е Љубов.
сите 20 | | | веќе видена

Македонскиот идол, Виктор Апостоловски ќе го промовира видеозаписот за својата нова песна „Ми фалиш ти“. По успешната работа за други македонски автори со потпис на многу успешни проекти, Виктор конечно се јавува како комплетен автор на својата песна. „Ми фалиш ти започнав да ја пишувам уште за време на Идолот, но песната си го започна својот живот уште во процесот на правење, така што имаше период на пресврт кога после подолга пауза се навратив и песната сама ми наметна што ѝ е потребно. Многу важен момент во правењето на песната беше продукцијата, но токму заради фактот што има некоја лична приказна во песната, продолжив да ја работам сам. Затоа возбудата што денес ја имам како готов производ е поголема“, изјави Виктор. Комплетниот производ, песната „Ми фалиш“ за која видео записот ќе се промовира на 22 ноември е целосно направен од Тривиа продукција. Во прилог е најава за спотот:
сите 3 | | | веќе видена

На инсистирање на Ромео Грил и во негова организација, вчера во Швајцарија Калиопи беше подложена на операција за разбивање на бубрежен камен со ESWL метода. Зафатот помина без компликации и Калиопи успешно заздравува. Без оглед на нејзините постоперативни болки, таа сеуште жали заради одложените концерти и неможноста да им се оддолжи со песна на своите фанови, кои овие денови ја опсипаа со зборови на подршка за успешно и брзо закрепнување. Според зборовите на урологот, Калиопи веќе утре може да ја напушти болницата и да оди на закрепнување во кругот на своите најмили.
сите 10 | | | веќе видена

По одличното лансирање на музичката сцена со „Love Me“ , хитот кој го обележа летото 2013-то и кој постојано ечеше во македонскиот етер и по сите клубови низ земјата, „The Sound Messengers“ го промовираат својот нов сингл. „The Last Thing“ е со побрз, пожив и поразигран ритам. Текстот за новата песна го направи Давид Димовски, додека за музиката и аранжманот се погрижи Ерик Фокс во соработка со Јован Јованов. Како дел од големиот тим на „Горила продукција“, гласниците на звукот, поточно „The Sound Messengers“ се свежа комбинација на уникатниот вокал на младата пејачка Симона Попоска и искусниот микс на еден од најдобрите македонски диџеи и продуценти Кирил Зарлинов, најпознат како Ерик Фокс.
| | веќе видена

Македонецот што го освои светот со својот дизајн, Огнен Трпески во студиото Сустаин Ентертејмент на Даниел Јовески сними песна на англиски јазик која го носи насловот „One love“. „One love“ е авторско дело на Даниел Јовески кои се погрижи за музиката и аранжманот, додека текстот е на самиот Огнен Трпески - Оги. Видео записот е во амерички стил со едноставна приказна во која се остава да превладаат емоциите на Огнен. Песната веќе е дистрибуирана на повеќе од 1000 радиостаници низ Америка. Огнен Трпески е првиот Македонец кој со свој дизајн победил на национален натпревар за дизајн во Америка. Дизајни со неговиот потпис има насекаде низ Америка, тој успеа да победи на најголемите натпревари и своите дела да ги пласира во најголемите трговски центри и маркети. Неговиот најголем успех во дизајнот е токму Кампањата против глад која се одржува на глобално ниво, а е организирана од најголемите маркети во Америка. Во својата музичка кариера Огнен досега има снимено еден студиски албум на македонски јазик во кој има ...
сите 3 | | | веќе видена

Создадено на Понеделник, 18 Ноември 2013 09:59 Во препознатлива изведба, со многу енергија и емоции, еден од најдобрите машки вокали во Македонија, Стефан од Некст Тајм, го препеа големиот хит "Here I go again" од Whitesnake. Песната која што пред неколку години му донесе победа на караоке во Лајф радио го донесе Стефан на естрадната сцена, а публиката се почесто ја бара оваа изведба на настапите во живо на Некст Тајм. Спојот на моќниот глас и емоциите кои што Дејвид Ковердејл ги внесува во песната, секогаш ме оставале без зборови. Тој е еден од моите најголеми идоли, а "Here I go again" е песна со која што пораснав. Таа стана препознатлива нумера на моите настапи, па после толку време одлучив да направам моја студиска верзија за која се надевам дека ќе им се допадне на слушателит е – вели Стефан. Изминатава година беше повеќе од успешна за Некст Тајм. Имаа неколку концертни настапи во живо надвор од Македонија, а на публиката и го подарија веќе големиот хит „Светот во раце“ за кој што подготвуваат и ...
сите 7 | | | веќе видена

Создадено на Недела, 17 Ноември 2013 21:22 По цели 20 години, македонскиот виртуоз на гитара - Влатко Стефановски и Горан Бреговиќ повторно ќе настапат заедно. Концертот е закажан за 19-ти декември во сараевската сала Зетра и е во организација на Фондацијата Горица - Горан Бреговиќ. Влатко, според информацијата која ја пренесуваат српските медиуми, не го крие воодушевањето од повторната соработка со легендарниот лидер на Бијело дугме.. . Се сретнавме во Белград, после концертот на Џибони, и тој ми кажуваше заФондацијата. Пред некој ден ми предложи да бидам со него во Зетра, да отсвириме нешто заедно, по многу, многу години... Поточно, 20 години не сме работеле заедно, а тој е уметник кој многу направи за рок сцената, и јас многу го почитувам... Соработката на Стефановски и Бреговиќ е навистина долга и богата. Уште во 70-тите Леб и сол беа гости на Бијело дугме на легендарниот Концерт код Хајдучке чесме во Белград. Подоцна, во 1983-та, Влатко и Брега заедно свиреа на антологиската Успаванка за Радмилу М, ...
сите 5 | | | веќе видена

Создадено на Петок, 15 Ноември 2013 20:40 Бени и Нон Стоп, заедно со DJ Phonix ви го подаруваат ремиксот на нивниот актуелен радиски хит Љубов. Имено, Phonix направи комерцијална хаус верзија која ќе придонесе за популаризација на нивната одлично прифатена тема. Како што веќе објавивме, песната Љубов, Бени му ја посвети на својот неодамна починато татко. Ремиксот е во нашата
| | веќе видена

Заради здравствени проблеми предизвикани од јаки бубрежни болки, Калиопи е приморана да ги откаже сите активности и термини за престојниот концерт во Загреб. Калиопи е моментално под лекарски надзор на уролог и, во наредните неколку дена, ќе биде подвргната на ласерска операција за разбивање на бубрежен камен. Заради целата новонастаната ситуација Калиопи е во шок затоа што со голема радост и желба се спремаше за настапот пред хрватската публика. Нејзината прва реакција била со лекарска помош и надзор да ги одржи пробите и концертот, што од страна на лекарите, нејзиниот менаџерски тим и продуцентот на концертот, Томислав Кашљевиќ не е одобрено. Калиопи ќе го одложи планираниот концерт во Загреб до првиот слободен термин, поточно за 18.февруари 2014 година. Согласно со тоа се одлага и концертот во Скопје кој што беше планиран за декември оваа година.
сите 15 | | | веќе видена

Веќе знаете - со песната Ќе те чекам јас , на штотуку завршениот Скопски фестивал Ламбе Алабаковски собра најмногу гласови испратени преку смс пораки. Зад песната на Ламбе, како комплетен автор застана Јован Јованов. За да ја симнете, кликнете А еве го и настапот на Алабаковски...
| | веќе видена

За промоцијата на Коридор 10 - Свети Никола Тесла, добивме интересен материјал, кој го пренесуваме во целост. Промоцијата е од слушачки карактер и ќе се одржи во Ла Кања Бар во Старата скопска чаршија, оваа сабота со почеток од 21 часот. На истото место на 10 октомври беше промовирано првото издание на Шарла, Деца во длабоко на Пиколомини. Со тоа издание независната издавачка куќа Шарла ја за започна едицијата наречена EP клуб. Има ли нешто во воздухот на западно Скопје или чиста случајност е силната концентрација на смог и талентирани музичари во овој дел на градот? Барајќи го одговорот, ви ги нудиме Коридор 10, двајца момци од Карпош 4 и Хром. Томе Сиљаноски и Коста Чоклев не се непознати имиња на скопската underground сцена, како членови на веќе непостоечките Сињак, Лелек и Потоп го стилизираа метал звукот на начин прикладен за 21-от век и собраа круг на почитувачи кои инхерентно не се поврзани со овој музички правец. Тоа секако е доказ за силниот апетит кај овие двајца за испитувања и иновации во рамки ...
| | веќе видена

Суперхикс неуморно продолжуваат со работа и со нови настапи пред својата публика. Оваа сабота (16 ноември) момците заминуваат на концертот кој ќе се одржи во клубот „Бонанца“ во Богданци. Но, покрај концертните настапи, фановите на Суперхикс имаат нова можност да го видат својот омилен бенд и во поинакво светло. Имено, Суперхикс банда инструментале во последно време е активна и на тетатарската сцена. Групата се потпишува зад музиката за претставата „Нажалена фамилија“, а истата ја изведуваат во живо на сцената на Кумановски театар. „Нажалена фамилија“ (текст: Б.Нушиќ) во режија на Драгана Милошевски Попов својата премиера ја имаше во рамки на фестивалот „Денови на комедија“ во Куманово. Следните изведби на претставата ќе бидат на 15ти, 23ти и 30ти ноември на сцената на Кумановски театар, па сите фанови на Суперхикс имаат одлична прилика да видат како звучат Хикси и на „штиците што живот значат“. Во меѓувреме додека уживате во Хикси фештата, ве потсетуваме дека можете да гласате за вашата омилена Суперхикс ...
сите 7 | | | веќе видена

Загребскиот бенд Елементал оваа година слави 15 години постоење. Формирани далечната 1998 година, како раперско трио со DJ, за после 15 години постоење со издадени шест албуми, да се претворат во еден од највлијателните регионални бендови, кои својот упсех го потврдуваат со големиот број квалитетни синглови, спотови, концерти и бројни награди доделени од страна на публиката. Оваа есен Елементал се одлучија на еден од најамбициозните проекти во нивната кариера, во текот на ноември и декември 2013 година, ќе одржат концерти во најголемиот број од градовите ширум регионот во склоп на турнеата "U redu je - 15 години Елементал". Иако бендот веќе години како свири по државите ширум бивша Југославија, ова е прв пат концертите да се одржуваат под официјална/службена турнеа. Покрај извонредните свирки и сјајната атмосфера која ги одбелжува концертите на Елементал, овој пат публиката ќе присуствува на сосема ново шоу. Идеата која стои позади концертите е да се прошета низ 15те години делување на бендот, со нагласок на ...
сите 5 | | | веќе видена

Како што сите очекуваа, екипата која го создаде евергринот „Готово е“ на „Макфест 2012“, повторно се надмина себеси. Со текст на Игор Џамбазов, музика на Роберт Билбилов и гласот на единствената Тамара Тодевска, песната „Тешко без тебе“ освои награда на реномираниот „Скопски фестивал“. Иако замина со статуетката за второ место, песната на Џамбазов и Билбилов, со незаборавниот и емотивен настап на Тамара, со сигурност остави белег во историјата на фестивалот. За free download песната ја имате , а можете да го видите и настапот...
сите 2 | | | веќе видена

Шестото издание на Македонскиот радиски фестивал МАРС 2013 годинава ќе се одржи на 26 ноември во Универзална сала – Скопје. МАРС 2013 и понатаму останува ревија на најпопуларните македонски музички ѕвезди, кои во една вечер нудат парада на најслушаните хитови во 2013 година. Затоа МАРС важи за македонски музики “all stars”. Изборот на најпопуларните годинешни радиохитови како и до сега ќе биде добиен по пат на селекција од 45 локални, регионални и национални радиостаници ширум Македонија. 15-те највртени песни во македонскиот радиоетер ќе се најдат на финалната вечер на МАРС 2013 која ќе биде директно пренесувана на првиот канал на МТВ. Новиот содржински редизајн на фестивалот наместо вообичаеното прво, второ, трето... место, ќе може да добие една или неколку различни награди во повеќе категории како што се Поп, Рок или Ар-ен-би и Рап хит на годината, хит испеан од Женски вокал, од Машки вокал или од Група, Балада на годината..., а тука се и категориите како Случајни партнери (дует партнерство за хит), ...
сите 8 | | | веќе видена

Димитар Андоновски настапи на Скопски фестивал 2013 со песната Ако ме боли. Реакциите од публиката во салата беа доволна потврда дека и Диме повеќе од заслужено замина награден, освојувајќи го третото место. Текстот на „Ако ме боли“ го напиша Милан Миланов, а музиката и аранжманот пак се дело на познатиот продуцент Лазар Цветковски, чии песни гарантирано стануваат хит... Песната на Димитар ја имате за ТУКА, а можете да го видите и настапот:
сите 4 | | | веќе видена

Елена Ристеска на Скопски фестивал 2013 настапи со темата Што си ти , и го освои 4-то место. Песната ја компонираше и ја аранжираше Дарко Димитров, а текстот е на доајенот на македонската литература Ацо Шопов. Песната Што си ти за ја имате на МММ, а тука е и настапот на Елена. Уживајте!
сите 4 | | | веќе видена

Едни од највпечатливите настапи и песни на вечерта на Скопски 2013, го имаше ексклузивката на „Горила продукција“. Сара Мејс со сопствена мелодија. Баш во нејзин уникатен стил, и со текстот на нејзината колешка и пријателка Ива Христовска, беше една од оние кои најмногу го привлекоа вниманието. Ова е беше прв настап за Сара Мејс на „Скопски фестивал“, нејзината „Врне,врне“ го освои шесттото место. Песната на Сара за free download ја имате
сите 4 | | | веќе видена

Создадено на Четврток, 14 Ноември 2013 08:46 Со песната Што е тоа , Андријана Јаневска настапи на Скопски фестивал 2013. Песната е комплетно авторско дело на Андријана, а на сцената со неа беа и Илија и Симона од Прима Данца. Песната на Андријана , а тука е и нејзиниот настап. Уживајте!
сите 5 | | | веќе видена

next