Солзи,возбуда, адреналин, масовна хистерија, жежок ритам и многу љубов, се првите зборови со кои може да се опише музичкото шоу на Иглесијас во Скопје! Скопје вчеравечер уште еднаш се најде на светската мапа на музичките случувањa со гостувањето на една од најголемите музички ѕвезди на денешницата, латино-заводникот Енрике Иглесијас. Солзи, возбуда, адреналин, масовна хистерија, жежок ритам и многу љубов – се првите зборови со кои може да се опише музичкото шоу кое 41-годишниот кантавтор и неговиот состав и го приредија на македонската публика. Долгоочекуваниот музички спектакл на Енрике Иглесијас во рамки на неговата „Sex and love tour“ турнеја вчеравечер во арената „Борис Трајковски“ собра 10.000 фанови ширум земјата и регионот кои речиси два часа енергично танцуваа, се забавуваа во жешкиот латино ритам на неговите познати хитови и хистерично врескаа и плачеа од возбуда по својот музички миленик. Иако концертот започна со полчасовно доцнење, тензијата во преполната арена растеше од минута во минута, а ...
сите 48 | | | веќе видена

Создадено на Четврток, 31 Март 2016 08:53 По се изгледа Македонија ја чека историска, до сега највозбудлива музичка година, на сите времиња. Како што објави МИА, а МММ дознава од извори блиски до Авалон продукција, ова лето во Скопје свои концерти ќе имаат една од најголемите светски ѕвезди EnriqueInglesias, David Guetta - најголемиот хитмејкер на 21-от век, и The Prodigy – еден од најголемите светски бендови од кога постои светот. Со веќе објавените John Newman и Al Di Meola, ова ќе биде најдобра концертна година во историја на Македонија. Од Авалон не сакаа да ја потврдат веста, но не ја ни демантираа. Само рекоа: Одиме понатаму!
сите 39 | | | веќе видена

Создадено на Петок, 29 Јануари 2016 10:48 Македонскиот рапер Шинтер на својот официјален јутуб канал го промовираше своето ново музичко видео. Песната „Секој ден" е снимена во „La Famila Records", а продуцент е Диџеј Скитара. Видеото е во продукција на „La Famila entertainment". Со оваа песна Шинтер го најавува својот прв албум насловен како „Шинтерница".
сите 2 | | | веќе видена

Создадено на Четврток, 21 Јануари 2016 11:24 Познати личности од целиот регион ќе се борат за ласкавата титула најгламурозен лик во 2015 година. Гласањето за победниците се одвива преку интернет-страницата на организаторот, хрватскиот медиум „Глам“. Од нашите познати фаци номинирани се поп-дивата Kалиопи, кралицата на ромската песна Есма Реџепова и популарната водителка Ирена Спировска, а во машка категорија рамо до рамо со останатите ѕвезди од регионот ќе се борат капитенот на македонската ракометна репрезентација Kирил Лазаров, поп-ѕвездата Даниел Kајмаковски и актерот Игор Џамбазов. Изборот е во организација на хрватскиот медиум „Глам“, се одржува по петти пат и првпат покрај Хрвати, номинирани се јавни личности од регионов. Победниците ќе бидат прогласени на манифестацијата што ќе се одржи на 15 февруари, на Светскиот ден на децата со малигни заболувања, во концертната сала „Ватрослав Лисински“ во Загреб. На нашиот ангел Тоше Проески постхумно ќе му биде доделена наградата за позитивно влијание на ...
сите 6 | | | веќе видена

Создадено на Четврток, 21 Јануари 2016 09:20 Мио со подарок за нашите читатели! Мио Поп Христов и неговата група „ДНО е НЛО“ заедно со пријателите ќе одржат концерт на 12 февруари во МКЦ. Концертот ќе започна во 21 часот, а средбата е закажана во дансинг салата. Гости на концертот ќе бидат нивните пријатели групата „Нокаут“ и „Ласт Експедишн“, а фановите ќе имаат можност да ја слушнат и новата песна, која вас ексклузивно ви ја подаруваме. „Чуден сон“, слушнете ја само тука:
сите 4 | | | веќе видена

Создадено на Среда, 20 Јануари 2016 12:29 Пејачката Елена Ристеска на нејзиниот канал на Јутјуб ја објави насловната тема „Без шминка“ од новиот албум кој го промовираше непосредно пред новата година. На песната Елена самата се потпишува како автор на текстот и како извршен продуцент. Музиката и продукцијата се дело на Дарко Димитров, додека во правењето на аранжманот му помогнал Лазар Цветкоски. Како звучи Елена Ристеска „Без шминка“ можете да слушнете во продолжение.
сите 14 | | | веќе видена

Создадено на Среда, 20 Јануари 2016 12:22 Кој не ризикува, тој не успева, вели една поговорка која Александар Белов очигледно ја знае добро. Виде, не виде, почна и тој да се бави со увоз. Белов се одлучи за соседна Србија, од каде го увезе својот бенд, со кој веќе имаше успешни настапи за време на новогодишните празници во Штип, Кочани и Богданци, на кои сите кои беа присутни уживаа и одлично се забавуваа. Името на бендот е „Sky wings“ и Белов од сега постојано ќе настапува со нив, а овој петок сите кои сакаат ќе можат да ги слушнат во клубот Милениум.
| | веќе видена

Годината која останува зад нас, 2015, ќе остане запаметена по многу случки од политичката сцена, но и по голем број настани кои се поврзани со музиката, културата, спортот и сите оние интересни работи кои ни се случуваа во неа. Ова е наш обид да ги сублимираме сите интересни настани кои го заслужуваат вниманието, дали по добро или по лошо, или просто по тоа што биле интересни. ХИТОВИ Оваа година (помеѓу останатото благодарејќи им и на субвенциите) се појавија доста македонски песни, некои од нив станаа вистински хитови кои луѓето и радио станиците ги сакаат и со задоволство ги потпевнуваат. Проверените хит мајстори кои обично творат за нив и овој пат ја завршија работата одлично, па така ги добивме: „Како тебе нема друга“ на Влатко Лозаноски, „Доживотно“ на Елена Ристеска, „Сакам, не сакам“ на Александар Тарабунов, „Амор“ на Тајзи, „Фрази љубовни“ на Тамара Тодевска… Потоа тука се и Наде Талеска и нејзината „Љубовта е се што ми треба“, Влатко Илиевски и „Последно танго“, а победникот на Х Фактор Адриа 2014 ...
сите 4 | | | веќе видена

После одлично посетената промоција на нејзиниот нов албум Елена Ристеска се обрати до фановите преку социјалните мрежи. Ви благодарам премногу на сите што присуствувавте на промоцијата на мојот нов албум “Без шминка”.Не очекував дека ќе дојдат толку многу луѓе во ера на социјални мрежи и интернет дружби. Душата ми е на место. “Без шминка” е метафорички приказ на емотивно разголување,чисти мисли,едноставни фрази, но полни со емоција и сурова вистина со која секојдневно живееме,поистоветување со секоја фраза кај секого, автобиографски сегменти.. Музички демант на сите натписи и одговор на сите провокации.. Без шминка или без маска само пред самите себе си, но и без облека, без униформиран однос, без глума… Албумот го посветувам на мојата најголема љубов внука ми Делфина, но и на моите родители и сестра ми.. Безусловно и бескрајно ги сакам! Ветувам за следниот албум нема да чекаме 9 години… П.С. Им благодарам на сите кои ми помогнаа да го реализирам албумот за толку кратко време..
сите 3 | | | веќе видена

“Благодарам до сите фанови, медиуми, соработници и пријатели кои ме поддржуваа цела измината 2015 година, на секој направен чекор. Новата година нека ни донесе пред се многу љубов, здравје и секако добра музика ! Се гледаме во 2016 со нов проект исполнет со многу љубов која ја добивам од Вас безусловно ! – им посака Даниел Кајмакоски на сите свои фанови и соработници. Даниел ќе ја испрати старата, и ќе ја дочека новата 2016 година со настап на плоштадот Магнолија во Битола, како дел од организираниот новогодишен дочек кој е во организација на општина Битола. Во новогодишната програма вечерва, 31 декември, публиката ќе ги види и слушне уште и Виктор Апостолоски, Памперси, Паркети, Наум Петрески… По празниците Кајмакоски ја најавува својата втора песна од албумот, која повторно е во соработка со Александра Милутиновиќ и Дарко Димитров.
сите 5 | | | веќе видена

Создадено на Среда, 30 Декември 2015 15:05 Откако на почетокот од месец декември ја објави дуетската песна „Киша и сунце“ со Црногорецот Вања Радовановиќ, поп-пејачката Викторија Лоба годината ја заокружува со премиерата на спотот за песната „Опиум“. Спотот е во реализација на „ExitB“ продукција и е реализиран на отворено во Маврово и Козјак. „ Сакав “Опиум” да добие видео запис и да ја претстави визуелно песната, ја слушам како се врти на радио станиците, а сега редно е публиката да ја доживее песната и на ТВ, вели Лоба. Автор на музиката е Дамјан Лазаров, на текстот се потпишува Лоба, додека продукцијата е на Роберт Билбилов. Имено, Викторија Новата година ќе ја дочека во Охрид на градскиот плоштад каде охриѓани ќе можат да уживаат во нејзиниот настап во живо.
сите 12 | | | веќе видена

Создадено на Вторник, 29 Декември 2015 11:00 На иницијатива на игуменот на Бигорскиот манастир, Архимандрит Партениј, од страна на нашиот композитор Владимир Димовски, голем пријател на манастирот и соработник во музичките проекти, беше направена оркестрација на традиционалната Божикна песна „Вечниот Бог“, со што за првпат кај нас овој карактеристичен напев беше прилагоден за инструментална изведба. Притоа, вешто доловувајќи го нејзиниот богат источно-византиски православен мелос, нашите естрадни уметници Тамара, Елена, Стефан (Некст Тајм) и Димитар, во соработка со Македонската Филхармонија, направија една прекрасна компзиција, своевидна Божикна честитка до благоверниот народ, за која беше изготвен и видео запис. За подготовката на спотот се погрижи Горила Филмс, чијашто екипа најусрдно и со голем ентузијазам во текот на само два дена направи еден чудесен приказ на празничната Божикна атмосфера во свештената Бигорска Обител, како извонредно надополнување на пораката за љубов и духовна радост што извира од ...
сите 26 | | | веќе видена

Фестивалот МАКФЕСТ 2016 ќе се одржи вo првата половина на месец јуни 2016 година во Штип и ќе презентира вкупно 30 нови забавни мелодии. Во 3-те дена колку што е предвидено да трае фестивалот, ќе се одржат 2 полуфинални вечери, секоја со по 15 композиции и една финална вечер со вкупно 18 композиции, односно по 9 композиции од секоја полуфинална вечер кои ќе бидат избрани по пат на гласање. Предвиден е директен телевизиски пренос на трите фестивалски вечери, а изведувачите ќе настапуваатво живо во придружба на Ревискиот оркестар на МРТВ. Општина Штип во својство на организатор заедно со Министерството за Култура на РМ во својство на генерален покровител, на крајот на третата финална вечер ќе се доделат седум парични награди и едно признание, односно: – 1-ва награда во износ од 10.000 евра, која ќе биде доделена според вкупниот број на освоени гласови во финалната вечер; – 2-ра награда во износ од 7.500 евра, која ќе биде доделена според вкупниот број на освоени гласови во финалната вечер; – 3-та награда во ...
| | веќе видена

Во омилениот период од годината за „таксиратлии“, покрај најавените настани од офф-програмата, време е да се подготвите и за фестивалското финале на „ТАКСИРАТ“ кој веќе го комплетира списокот на музичките гости. Главната вечер на 17. издание на „ТАКСИРАТ“ ќе се одржи на 7. декември во „Метрополис Арена“ во Скопје. Првото име од селекцијата на изведувачи кои ќе се погрижат и овој „Таксират“ да го запаметите како несекојдневна и исклучително позитивна вечер од вашето градско секојдневие, е еден од најактивните и најжестоките каталонски бендови „ “ (La Pegatina). Групата која за кратко време со својата извонредна енергија ја освои публиката ширум светот, во својата биографија има повеќе од 15 признанија и награди за најдобра група, најдобар албум, најдобар спот, најдобра песна, најдобра меѓународна турнеја, најдобар музички документарец и меѓу нив секако најбројните, наградите за најдобар настап во живо. А токму еден таков очекуваме и на нивното прво гостување пред македонската публика, на кое седумтемина ...
сите 3 | | | веќе видена

После успехот на добро познатите „Живеам” и макфестовската „Љубовта е се што ми треба”, Наде Талевска продолжува со песната насловена „Немам Сили”. Песната со брз ритам, направена во стилот на светските трендови. Комплетен автор и продуцент е Александар Масевски, а „Немам Сили” наскоро ќе добие и видео запис кој ќе биде изработен од 3Д продукција.
сите 4 | | | веќе видена

Создадено на Среда, 07 Октомври 2015 13:29 Во новиот спот на нашата позната пејачка Калиопи, конечно по долги години визуелна апстиненција, се појавува и Ромео Грил. Ромео, поранешниот сопруг на Калиопи и нејзин долгогодишен соработник, со кој ја почна кариерата и со кој соработува повторно во неколкуте последни години, е комплетен автор на песната „Јутро“, која сега за сега има само српска верзија. Тие ја обновија соработката со учеството на Евровизија во 2012 година, по што следуваше албумот „Мелем“ кој по мерило на многумина од еснафот е мастерпис на кариерата на Калиопи. Песната „Јутро“ е веќе трета нова песна која Калиопи ја издава годинава, секоја повторно во соработка со Ромео, и сето тоа навестува дека албумот е многу блиску. Спотот е сниман во Македонија, песната е прекрасна, како и сите на Калиопи, слушнете ја и уживајте!
сите 13 | | | веќе видена

Димитар има причина да чести, и тоа голема! Многу убави работи му се случија на Димитар во последно време. Се сврши, па се ожени и сега… Од вчера може да се пофали дека е дипломиран економист – менаџер. Своето високо образование го финишираше на ,, Меѓународниот Славјански Универзитет,, и дипломираше под будно око на менторката Лидија Гошевска. Сега ќе знае како точно и успешно да менаџира со парите што ќе ги заработува од музиката. Со среќа момче!
| | веќе видена

Создадено на Среда, 07 Октомври 2015 10:48 На 22 октомври во бифето на МКЦ ќе се одржи концерт на Холанѓаните Ротердам Ска Џез Фонејшн. Тие ќе имаат локална поддршка во диџеј дуото Ска Систаз (ИренСка и Раста Грл). Ротердам Ска Џез Фонејшн има шест членови и доаѓа од Холандија. Зад себе имаат бројни студиски и компилациски изданија и преку 500 концерти на неколку континенти. Концертот во Скопје е како дел од нивната европска турнеја во која ќе посетат преку дваесет земји.
сите 2 | | | веќе видена

На конкурсот за овогодинешниот „Скопски фестивал“ пристигнаа седумдесет, а стручната комисија на МРТВ одбра осумнаесет песни, кои ќе бидат изведени на 12 ноември во „Метрополис арена“ во Скопје. ИЗВЕДУВАЧИ НА „СКОПЈЕ 2015“ Љубов – В.Илиевски/Ј.Димчевска Од град до град – Ристо Самарџиев Празен ден – Маја Вукиќевиќ Пеј брате мој – Александар Тарабунов Јас и ти – Јана Бурческа Убава – Ај кју Орхидеја – Џина Папас – Џокси Музика од љубов – Иван Раденов Премин – Мартин Мила Градина од цреши – Сара Мејс Сеедно е – Ванеса Николова Бeгај, бегај – Даниел Дан Нема да можам – Горан Наумовски Прости ми – Виктор Апостоловски Илјада светови – Мики Секуловски Љубовта е – Елена Петреска Знам ти ме оставаш – Александар Белов Без тебе – Ања Ветерова Годинава победникот на фестивалот нема да биде претставник на Македонија на „Евровизија 2015“, но фестивалот останува натпреварувачки. Па така, првопласираната песна ќе добие 600.000 денари, втората 450.000 денари, а третата 300.000 денари. За победниците ќе одлучуваат гласовите ...
сите 5 | | | веќе видена

Создадено на Вторник, 06 Октомври 2015 15:53 Вчера беше промовирана досега необјавената песна на Тоше Проески. Во рамките на одбележувањето на 8-то ѕвездено небо во чест на Тоше, беше промовирана новата песна „Евта пуране иконе“. Таа е авторска и не се работи за никаква преработка, а „Евта пуране иконе“ во превод значи: „Седум стари икони“, а нејзин автор е познатиот режисер Емир Кустурица. Јавноста за првпат може да го слушне гласот на Тоше со песна која е испеана на ромски јазик. За истата има и видео запис кој може да го погледнете во продолжение.
сите 30 | | | веќе видена

next