Пејачот Томас ја претстави својата нова песна насловена „ Мапа“ , на која музиката и текст ги потпишува самиот тој, додека аранжманот го направи М. Стоилов . Придружните вокали во песната ги отпеајаа Карла Биков, Стефанија Тегова, Никола Илиев и Стефан Ангелов, додека на бас гитара како гостин се појавува Били Естебан. Песната е во продукција на „ СТМ Мјузик“ , а како таа звучи, можете да слушнете овде
сите 3 | | | веќе видена

Давид Нешковски и неговото трио имаат нов спот. Се работи за видео на песната “Don’t you mind”, која е сингл од вториот на ДН3О насловен како “Today Tomorrow”. Музиката на темата е компонирана од самиот Давид Нешковски, додека стиховите ги потпишуваат Костадинка Василева и Давид Нешковски. Аранжманот не потпишан од членовите на ДН3 – Кире Гаралоски (бас) и Благојче Пенов (тапани), а материјалот е сниман и мастериран во „Almost Famous Studios“ во Скопје. Како музички продуценти се потпишуваат Горан Ристевски и Давид Нешковски. Видеото за темата “Don’t you mind” е снименио и режирано од Христијан Конески.
сите 4 | | | веќе видена

Преработката насловена како „Маре мори“ од е всушност втор сингл од ИПИ проектот Самил Макисм на оваа македонска алтернативна група. Со интересно видео и интересен спој на традиционалното македонско фолклорно наследство смешано со блуз и гитарски кантри рифови го прави ова музичко парче врвна музичка експресија за слушање. Бојан Митановски е лидер на проектот кој веќе подолго време прави, продуцира, компонира музика под псевдонимот Harm On X. Тој порано свирел во еден авангардниот скопски бенд Vanity Fair, ама се разотишле секој со своите обврски. Бојан планира целиот тој материјал што го имале да го стави на носач на звук. Инаку тој последниве години е член на групата „Водолија“, но како што вели: „Ова си го терам како посебен проект и ова е прв официјален видео запис за ЕП-то што го подготвувам. Сакам да експериментирам со разни звуци, да среќавам разни музичари, специјалност ми е гитара, свирам и бас, укулеле, помалку клавир итн.
| | веќе видена

Со оваа песна „Алфа“ го најавува својот долгоочекуван деби албум, кој во моментов е во постпродукциска фаза, а датумот за негова промоција се’ уште не е закажан. Сепак, бидете на линија, порачува Алфа. Продукцијата, аранжманот и миксот на “Тајна” се на Алфа, а ова музичко парче снимено е во студиото „Шурикен Рекордс“. Слушнете каква „Тајна“ има да ви каже Алфа.
| | веќе видена

Во Младинскиот културен центар од 28 мај до 1 јуни ќе се одржи 14. издание на музичкиот фестивал ОФФест, пренесува МИА. Фестивалот ќе почне в четврток со концерти на корејскиот рок бенд Џамбинаи, а по него ќе настапи африканскиот состав Басеко Којате и Нгони Ба. Следниот ден во кинотот Фросина ќе биде проектиран документарниот филм „Je chanterai pour toi“, на режисерот Жак Сарасин. Тоа е филм за Бубакар Траоре, кој потоа ќе одржи концерт. В сабота ќе настапат португалката Лула Пена и мароканката Хинди Зара. Традиционално претставување на македонски групи ќе има во недела, кога Чалгија саунд систем ќе го промовира новиот материјал. Фестивалот ќе заврши во понеделник со проекција на документарниот филм „The last song before the war“ во режија на Кили Краскоскас. Веднаш потоа концерт ќе одржат познатите пустински рокери Тинаривен. Директорот на фестивалот Оливер Белопета денеска на прес-конференција програмата ја оцени како најкомпактна и најдобра досега. Тој посочи дека Хинди Зара, Бубакар Траоре и Басеко ...
сите 58 | | | веќе видена

Доколку на 60-тата Евровизија гласаше само публиката, победникот и поредокот на врвот на листат ќе беше сосема поинаков! До победата на Марија Шерифовиќ на Евровизија во 2007 година, начинот на гласање беше сосема поинаков, па и малите земји имаа можност да победат. До тогаш гласаше исклучиво публиката, што се смени веќе наредната година, 2008. Оваа година на Евросонг победи Шведска, благодарејќи на гласовите на жириата во земјите учеснички. Ако оваа година за победникот гласаше само публиката, односно телевоутингот, следната година Евросонг ќе се одржуваше во Италија, Русија ќе беше втора, а Шведска дури трета. Еве како гласаше публиката во Европа:
сите 3 | | | веќе видена

Поп-дивата Калиопи, која деновиве е актуелна со синглот „Мојот дом“, наскоро своите фанови во регионот ќе ги израдува со уште една нова песна. „Мојот дом“ е на македонски јазик, и како таква ја слушаат сите на Балканот. Во соработка со Ромео Грил наскоро ќе промовирам уште еден сингл, кој ќе биде наменет за целиот регион, а ќе биде отпеан на српско хрватски јазик – вели Калиопи. Но, тоа не е се што Калиопи го подготвува за своите фанови до крајот на 2015-та. Сите кои ја сакаат поп-дивата ќе можат да уживаат во изданието составено од сите нејзини хитови, со напомена дека нејзината кариера во поп-музиката трае цели три децении. Така очекуваме ово Грејтс хитс да ги има и незаборавните „Бато“, „Кофер љубави“, „Остани во мене“, „Лео“, „Емануел“… кои оставија траен белег, не само во македонската, туку и на целата поранешна југословенска музичка сцена.
| | веќе видена

За македонска ѕвезда Каролина претходниот период е повеќе од успешен. По големиот концерт во салата „Борис Трајковски“ и објавувањето на послениот албум на регионалниот пазар, со проектот „Македонско девојче“, Каролина ќе настапи на овогодинешното издание на еден од најголемите фестивали во овој дел од Европа, EXIT фестивал во Нови Сад. Каролина со својот бенд ќе настапи како еден од хедлајнерите во сабота на 11јули на Fusion Stage. Покрај Каролина оваа година Exit Fest. веќе ги најави Emeli Sande, Faithless, The Prodigy, Hardwell, Motorhead.
сите 5 | | | веќе видена

Нашиот најпознат гитарист Влатко Стефановски ќе одржи работилница за гитара во Спомен-домот на Тоше Проески во Крушево, и тоа од 24 до 26 јуни. Пријавувањето за првата работилница почна и ќе трае еден месец. Заинтересираните може да пополнат апликација поставена на веб-страницата , каде се наведени и условите за учество. Курсот за сите што сакаат да научат повеќе за свирењето гитара е бесплатен. Работилницата е проект од програмата на Владата на РМ и ќе ја организира продукцијата „Трето уво“. Во план е секоја година да се организираат музички работилници за различни видови инструменти под менторство на афирмирани музичари.
сите 2 | | | веќе видена

Фестивалот „Здраво Млади“, со петтото, мини јубилејно издание во МКЦ! Во минатите четири изданија успеаја да постигнат позитивна прогресија, како програмска, така и во поглед на посетеност и интерес за фестивалот. Оваа година, Здраво Млади во еден ден, на 07-ми јуни, недела, со целодневна програма, на три сцени. На фестивалот закажан за 7-ми јуни на платото пред МКЦ ќе настапат METZ, Gonjasufi, Bernays Propaganda, Prinzhorn Dance School, Orchestre Tout Poissant Marcel Duchamp, Artan Lili, Vlasta Popič, TI, Conquering Lion, Lepi Xhoni, RIB, Dj Moodswinger, КИР и Sürtükler. Оваа година како и минатата, фестивалот Здраво Млади ја објавува акцијата “другарски билет” – за купени 4 билети за фестивалот, 5-тиот билет е гратис! На „Здраво Млади“ се доаѓа без обврски, со позитивна мисла и насмевка на лице. Се гледаме во/пред МКЦ.
| | веќе видена

Песната која Ана Симоновска ја објави неодамна со наслов „До последен миг“ сега доби и официјален видео запис. За песната „До последен миг“ музиката и текстот, како и за нејзините претходни остварувања, ги напиша самата, за аранжманот се погрижи Дарко Тасев, со кого има повеќегодишна успешна соработка, а за продукцијата е одговорен Кристијан Габровски. Во изминатите неколку месеци Ана работеше на уште две нумери, повторно со Тасев, кои беа снимени во До-Ре-Ми студио со продуцентот Златко Симионски, а ќе бидат промовирани во периодот кој следува. „До последен миг“, а воедно и сите досега објавени песни, може бесплатно да се преземат на
сите 6 | | | веќе видена

За прв пат со програмот „Кад тамбурама мангупи препрече пут” генијалниот Балашевиќ во Скопје! На огромно задоволство на сите фанови во Македонија, Авалон Продукција реши да ја слушне нивната молба и во агендата на своите концерти за 2015 година го потврди концертот на миленикот на македонската публика, секогаш свежиот и актуелен новосадски кантавтор – легендарниот Ѓорѓе Балашевиќ. Човекот кој што секогаш го распродава апсолутно секој концерт кој што го работи (инаку Балашевиќ со концертот на Калемегдан пред две години, со околу 30.000 посетители изби на прво место на интерната листа на Авалон Продукција по посетеност пред Iron Maiden). Балашевиќ овој пат во Скопје доаѓа со својот нов програм концептуално наречен „Кад тамбурама мангупи препрече пут”на 30-ти Октомври во Арената Борис Трајковски. Овој програм наиде на огромно воодушевување секаде каде што Ѓоле, бендот и тамбурашите го претставија во изминативе година и пол. Задоволството да уживаат досега го имаа во Загреб – пет распродадени сали Ватрослав ...
сите 13 | | | веќе видена

Музичкиот состав Мугер Фугер ве кани на концертна промоција на новиот албум „Продолжи да сонуваш“. Концертот ќе се одржи вечерва на 14 мај (четврток), на платото пред МКЦ, со почеток во 20:30 часот, а влезот е слободен. Мугер Фугер најавуваат сонично патување под скопското небо, заедно со стандардната постава, но и бројни гости. Како и секогаш така и овој пат со многу ампови, гитари. ударни и други инструменти…и многу, многу ликови. Фантастичниот албум можете бесплатно да го преземете од официјалниот веб сајт на
сите 7 | | | веќе видена

Во втората фаза на натпреварувањето Х Фактор, во фазата „Куќата на судиите“ имавме прилика да уживаме и во еден Македонец кој ја воодушеви Александра Ковач. Давид Темелков ги воодушеви и Александра и нејзината гостинка судијка, нашата Калиопи. По долго размислување, Александра одлучи нејзините тројца финалисти да бидат Антонио Криштофиќ, Илија Михаиловиќ и нашиот Давид Темелков кој се претстави со песната „Angels“ од Роби Вилијамс.
сите 7 | | | веќе видена

Татковската љубов е немерлива, исто како и мајчинската, а нашиот познат пејач докажа колку тој ја сака својата ќеркичка. Станува збор за пејачот Mартин Мила, со изглед на ламберсексуалец, а срце на нежен и внимателен татко. Неговата ќерка Мила, која тој многу ја сака, доби видео во кое е прикажан еден момент од нејзиното детство со тато на лулашки. Миг од вечноста уловен од камера, за спомен и сеќавање на детството кое, иако децата не мислат така, многу брзо минува. Кусиот филм за Мила, Мартин го наслови „Сонцето на тато“.
| | веќе видена

Конечно го имаме и третиот видео запис на групата Марлон Брандо за песната „Слободен уметник”. Музиката и текстот се на Кирил Трајковски аранжманот на Ветон Вејсели, а женските вокали ги испеа Јана Гигова. За видеото се погрижи веќе добро познатата Натали Башоски која се потруди да им ги претстави на јавноста уметниците од Њујорк. Ова е веќе трета соработка помеѓу Натали и Марлон Брандо кои претходно заеднички ги реализираа спотовите за песните „Ех да можам” и „На планина”. Идејата за оваа песна е на Марко Соколовски и Кирил Трајковски, а темата која ја опфаќа е социјалниот статус на уметникот во општеството кој се бори за својот уметнички идентитет.
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот метал бенд Steel Temple ќе настапат на фестивалот , Бугарија. Фестивалот трае 3 дена, 15, 16 и 17 мај, на кој ќе настапат бугарски, израелски, грчки и еден македонски бенд. Настапот на нашите металци е на 16 мај. Воедно Steel Temple се првиот бенд кој настапува во 6-годишното традиционално одржување на фестивалот. Ова за Steel Temple е второ гостување во Бугарија, по настапот на Петрич Рок Фест во Петрич пред 2 години.
сите 2 | | | веќе видена

Во недела во Х фактор ќе имаме прилика да го гледаме изборот на Александра Ковач и Тончи Хуљиќ во „Куќата на судиите“. Нивни специјални гости ќе бидат една македонска и една хрватска ѕвезда. На Александра Ковач судија гостин ќе и биде нашата Калиопи со која заедно ќе ги одбере своите тројца претставници од групата на момчиња под 27 години, каде има и двајца кандидати од Македонија, Боби и Давид. Тончи Хулиќ, менторот на бендовите, со помош на хрватскиот пејач Петар Грашо ќе одбере три групи кои ќе продолжат со понатамошното натпреварување.
сите 17 | | | веќе видена

Скоро година дена по последниот сингл „Мајмуни“ Суперхикс – Банда Инструментале повторно го израдува своите фанови, но овој пат со песна за супер херој! Станува збор за синлот „Мики Ли“, песна која му ја е посветена на единствениот супер-херој во Македонија, а живее во Штип. Оние кои го знаат, знаат многу добро за каков натчовек зборуваме во ова време на отсуство на човечност – велат од Суперхикс. Оние кои не го знаат, се работи Мики Ли Трајчевски од Штип, познат како интергалактички посредник помеѓу штипјаните и вонземјаните. Мики живее водејќи се по идеологијата на Брус Ли и зборува неколку светски јазици. Новата песна, заедно со минатогодишниот сингл го навестува албумот, кој би требало да се појави во онлајн издание и на цеде, следната година. На една од најактивните музички групи на македонската сцена, но воедно и своевидно продолжение на претходно започнатата музичка приказна на Хикси.
сите 6 | | | веќе видена

next