Создадено на Вторник, 06 Октомври 2015 15:32 Жељко Јоксимовиќ знае каде е изворот на најубавата музика и најмузикалните луѓе, токму тука во Македонија. Па така оствари соработка со парот македонски автори кои се мошне ангажирани и успешни во последните неколку години. Станува збор за композиторот Лазар Цветковски и неговата сестра текстописецот Магдалена Ена, кои се одличен тандем, што всушност се покажа и во оваа соработка со Јоксимовиќ. Слушнете па судете:
сите 2 | | | веќе видена

Пред некое време се појавија гласини дека пејачката Тијана Дапчевиќ ќе се разведува од својот сопруг Милан. Во меѓувреме тие ја смирија топката и таа се врати во семејниот дом, но сега осамна и причината за нивната разделба. Тијана во интервју за еден српски магазин отворено проговори дека станува збор за неверството од страна на Милан. Таа вели дека и годела самотијата, но сепак не можела без Милан, токму затоа се виделе и одлучиле на својот брак да му дадат уште една шанса.
сите 14 | | | веќе видена

Култната македонска рап групаС.А.Ф.(Смилен, ДЈ Гоце, Пикисипи) ја заокружуваат 15 годишнината од нивното изданије на “Сафизам” 3 LP’s со винилно издание на “Сафродизијак/Виши Ментал” кое ќе биде достапно на 26-ти септември за кога е закажана промоцијата. Изданието може да се резервира (pre-order) на нивниот . Побрзајте и резервирајте си примерок бидејќи количините ќе бидат ограничени.
сите 2 | | | веќе видена

Наде покажа како треба да се живее! Новата песна на Наде Талеска носи симболичен наслов „Живеам“, а е комплетно дело на Александар Масевски, освен текстот за кој се погрижи неговата сопруга Биљана Пашариковска. Спотот го изработи продукцијата 3D, на чело со Милчо Узунов, а гитарите во песната ги отсвири Иле Спасев. Уживајте:
сите 2 | | | веќе видена

Тие го пуштија во етер новиот сингл со нов видео запис насловен „Земи Го“. Комплетната музичка продукција е изработена од еден од членовите, Кун, а видеото беше работено под продуцентската палка на Иноватива Груп во реализација на Storyteller продукција. Како режија на видео записот се потпиша Дарко Манасијески, а улогите во спотот ги играа Мартина Михајловска и Моника Саболиќ. Преку оваа песна, публиката ќе има повторно можност да види и слушне нешто поинакво на домашната сцена, нов и модерен звук. Во продолжение слушнете ја новата песна и видете го новиот видео запис на 2Бона „Земи Го“.
сите 6 | | | веќе видена

Сања Лефкова откри една тајна од својот живот. Имено по периодот на настапи низ европските дискотеки, таа направи пауза затоа што со сопругот Мики го добија синот Никола. Сега е подготвена состојбата во која се наоѓа и нејзините чувства да ги преточи во песна, и тоа токму со наслов „Среќа“. Композицијата е на Александар Масевски, а наскоро ќе доживее и промоција бидејќи е завршена.
| | веќе видена

Создадено на Среда, 02 Септември 2015 14:56 “Убаво е чувството кога на публиката и се допаѓа она што го правите, а најубаво е кога ќе ви кажат дека вашата музика им го разубавува денот“– вели Даниел Кајмакоски, откако „Деценије“ се најде на првото место на топ листата MTV Domacica MTV – Adria. Даниел Кајмакоски овие денови ужива во успехот постигнат со неговиот прв сингл “10 Лета” или “Деценије”, во бројните позитивни коментари кои ги добива на социјалните мрежи, за кои вели дека му даваат посебен поттик да следниот сингл. Првото место на топ листата MTV Domacica најдобро говори за тоа колку публиката ја прифати оваа песна. “ Благодарам на сите кои гласаа за ова недела да го достигнеме врвот! Драго ми е што Деценије им се допадна на луѓето низ целиот регион, кои се со мене уште откако се појавив на сцена. Добро е чувството кога на публиката и се допаѓа она што го правите, а најубаво е кога ќе ви кажат дека вашата музика им го разубавува денот. Тоа е мојата мисија и ветувам уште нови песни наскоро ” – ...
сите 4 | | | веќе видена

По „Икс-фактор“ е тешко, но се трудам да опстојам на балканската сцена, признава Даниел Кајмакоски во интервју за српското издание на магазинот „Глорија“. Деновиве македонскиот пејач котира високо на сите топ-листи во регионот со новата песна „10 лета“, која е најава за неговиот прв албум. Кајмаковски вели дека да ја создава својата музика најлесно му оди во неговата родна Струга. – Таму е мојата куќа во која ги поминав најраните години од моето детство. Баш таму ги напишав најубавите песни. Ме инспирира и Охридското Езеро, таа атмосфера и самото место се засекогаш во моето срце – вели Кајмакоски. Тој додава дека личноста што посебно го инспирира е Тоше Проески. – Се восхитувам на начинот на кој Тоше живееше и како својот талент го делеше со другите – вели тој.
сите 2 | | | веќе видена

Да, вистина е, Владо Јаневски заминува за Канада. Владо Јаневски иако не е особено активен во последниот период . Тој е популарен и во земјата и во дијаспората па затоа на 25 септември, во Опера Хаус во Торонто ќе одржи голем концерт пред нашите луѓе кои добро го паметат и сакаат. Дали ќе остане подолго и дали ќе има уште некој настап, останува да видиме.
сите 4 | | | веќе видена

Додека се разладуваме кој како умее, со убава летна музика на радио, ни пристигнаа официјалните листи на најслушаните македонски песни во 2014 година. Листата е официјален извештај на ЗАМП, објавена во службен весник, а се добива така што се сумираат сите извештаи од медиумите во Република Македонија, кои имаат обврска на крајот на секоја година да поднесат листа на се што пуштиле во текот на изминатата година. Па така првото место го освои Димитар Андоновски, со песната „Само тоа го можеш ти„. Вице-шампионското место, како и секогаш и припадна на Тамара Тодевска, со песната „Тажна љубов, среќна песна“. Големиот летен хит „Мандарина“ на Влатко Лозаноски е трета најслушана песна во земјава за лани. Потоа се редат Тијана Дапчевиќ со евровизиската „Таму кај што припаѓам“, Димитар Андоновски, повторно, со „Ако ме боли“, Каролина Гочева со „Чалгиска“, Мирсад Јакупи со „Dу zemra“, Каролина Гочева со „Две лири“, Владо Јаневски со „Ама јас те сакам тебе“, и на десетто место „Бета Хаус“ со „Емили“. Авторите на овие ...
| | веќе видена

Нашиот познат гитарист Владимир Четкар на 13 август по втор пат ќе настапи на најголемиот џез фестивал во Југоисточна Европа, „Нишвил џез фестивал“. Четкар ќе биде единствениот претставник на Македонија на „Нишвил“, кој традиционално се одржува во Ниш, Србија, а ќе настапи на главната сцена на фестивалот со авторска музика. Концертот на Четкар, заедно со уште неколку други концерти тој ден, ќе го отворат годинешното издание на овој светски реномиран фестивал. Неколку дена пред Ниш, оваа сабота, на 8 август, Четкар со својот секстет ќе одржи концерт во Охрид на терасата на хотелот „Филип“, а на 15 август со триото ќе настапи и во Битола на „Бит фест“.
сите 4 | | | веќе видена

Андријана Јаневска од септември ќе почне да работи како професорка на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Познатата пејачка оваа убава вест ја споделила и со виртуелните пријатели на социјалните мрежи каде напиша дека е пресреќна поради овој новитет во нејзиниот живот. Драги пријатели, чест ми е да ве известам дека од септември ќе предавам соло пеење на Факултетот за музичка уметност во Скопје, на Катедрата за популарни жанрови”, стои во постот на пејачката која неодамна се врати од заслужен летен одмор каде беше заедно со семејството, односно со сопругот Гино и синовите Кристијан и Димитар. Таа се уште е на трудничко боледување, а освен ангажманот на факултетот, таа исто така е во редовен работен однос и во Македонската опера и балет, а тука е и хорот „Св. Злата Мегленска”, како и пишувањето музика и аранжман на детски песнички.
сите 2 | | | веќе видена

Создадено на Вторник, 11 Август 2015 14:16 Ристо Бомбата, или како што му пишува во личната карта Kристијан Габроски, се враќа на сцената со две нови песни. Откако неодамна најави свој кам-бек, продуцентот и автор по деценија и пол повторно застана пред микрофонот. Темите отскокнуваат од неговиот препознатлив музички израз, не се комерцијални, но имаат потенцијал да станат хитови. И за двете теми планира да сними спотови, иако нагласува дека во оваа фаза од кариерата не чувствува предизвик да застане пред камера. За овие два проекти Габроски ја доби највисоката парична субвенција во категоријата на ѕвезди на еден од конкурсите за поттикнување на развојот на домашната музика. Дополнителни средства му беа одобрени за уште неколку композиции што ги снимија други изведувачи. Освен со македонската естрада, последниве години тој редовно соработува и со пејачи од Kосово и од Албанија.
сите 4 | | | веќе видена

Swans несомнено стана еден од клучните underground бендови, кој помина низ многу креативни фази. Почнувајќи со нивниот деби албум Filth чии корења се во no-wave жанрот, продолжувајќи во 90-те со албуми како The Burning World кој го имаа имаше тој фолк сензибилитет (посебно во нивните текстови и инструментации), и евентуално реформирајќи се во 20 со нивниот My Father Will Guide Me A Rope To The Sky, при тоа создавајќи уште два албума, кои звучат доста кохезивно, и кои беа добро прифатени и од фановите и критичарите. Сепак, постои одреден вид на поделеност меѓу самите фанови на Swans на некои кои повеќе го ценат Filth периодот, и да другите кои повеќе го ценат нивниот фолк-ориентиран период. Долупотпишаниот е со убедување дека оваа инкарнација на Swans , сепак претставува еден совршен спој од двете, а вчерашниот настап на Swans е доказ за тоа. Концертот на 12.07 во МКЦ е прво гостување на бендот во Скопје, во склоп со нивната светска турнеја, на која го промовираат нивниот најнов албум, To ...
сите 3 | | | веќе видена

Новата песна на Игор Митровиќ со наслов “If you love me”, веќе од денес може да се слушне по радио станиците. Песната е комплетно дело на Александар Масевски (музика, текст, аранжман), мастеризирана е во Холандија во Darius Van Helfteren – Amsterdam Mastering. Спотот се снимаше четири дена во Скопје и е под комплетна режисерска палка на Елена Андовска. Главните улоги во спотот им припаднаа на Ивона и Александар кои одлично си ја завршија својата работа.
сите 5 | | | веќе видена

Создадено на Понеделник, 06 Јули 2015 11:47 Македонскиот „One man band“ музичар Антонио Ристески, во јавноста познат како „Само Тони“, од неодамна кон себе приклучи и два женски вокала, па така заедно со Марија Докузова и Христина Стојанова бендот прерасна во „Само Тони и две жени“. По одличните преработки на неколкуте македонски хитови: „Еј-Би-Си“ ( на Нокаут), „Маре, Маријана“ ( на Студени нозе), „Магија“ (на Магија), „Името твое“ (на Багаж)… „Само Тони и две жени“ имаат нова, овој пат авторска песна и видеоспот за неа, насловена како „Глава ме стега“. Видеото го изработи Rewind production (Ѓорѓи Вацев и Драган Гоцевски), анимацијата е на Ана Петрова, а музиката на Антонио Ристески (само Тони), додека текстот е на Само Тони и Марија Докузова. Слушнете и погледнете како звучи и изгледа кога само Тони „Глава го стега“… од двете жени, секако!
сите 2 | | | веќе видена

Создадено на Понеделник, 06 Јули 2015 11:43 22-то издание на интернационалниот музички фестивал Охрид фест – Охридски трубадури ќе се одржи од 23 до 26 август, на новата сцена во Долни Сарај, која благодарение на Министерството за култура доби светски изглед. И годинава владее голем интерес за фестивалот ширум Балканот, но и надвор од неговите граници. Најавено е учеството на позната пејачка од Шпанија, како и на победникот на грчката верзија на Идол, како и многу други изненадувања. Како и лани, фестивалот ќе биде пренесуван на десет балкански телевизии. На сите овие телевизии, на почетокот на секоја фестивалска вечер, ќе биде емитуван триминутен спот за убавините на Охрид, со што овој наш бисер и Република Македонија, ќе добијат одлична бесплатна реклама во 8 европски држави. Македонската телевизија ќе биде задолжена за директниот пренос, а се уште се размислува кои водители најсоодветно ќе одговорат на поставените задачи.
сите 24 | | | веќе видена

Создадено на Петок, 03 Јули 2015 11:41 Тамара Тодевска со својот нов спот повторно докажа дека може да биде поинаква од другите. Најновиот спот на Тамара за песната „Совршен крај“ помина без нејзино учество. Во спотот игра докажаната актерка од МНТ, Катерина Шехтанска и штотуку дипломираниот актер од ФДУ, Тони Денковски. Tекстот на песната не кореспондира со содржината на приказната, бидејќи е искористен само лајтмотивот за несреќната љубов. Спотов раскажува за една интригантна љубов, што е огромен товар врз постигнатото и создаденото во животот на една жена. Спотот е во реализација на Горила Филм – преку новиот закон за субвенционирани композиции. Музиката е дело на Тамара Тодевска и Нино Васков, аранжманот е дело на Нино Васков, додека текстот е на Владимир Крстевски – Франц. Од Горила продукција најавуваат дека мошне скоро ќе се излезе долго очекуваниот албум „Еден Ден“, а концертната турнеја започнува претстојниот викенд во Неготино – Клуб Хавана.
сите 4 | | | веќе видена

Вчера вечер групата EYE CUE го промовираше својот втор албум „Само Сакав“ во издание на Горила Продукција. Промоцијата се одржа во пивница „Стар Град“ под Kале. На албумот се најдоа 11 композиции меѓу кои и големите хитови (Боби баш ми е гајле, Колку Пати, Иста Патека, Не заборавај) кои ги одбележаа EYE CUE изминатиот период. EYE CUE во живо отсвирија неколку нови композиции и веќе прочуените хитови. EYE CUE на присутните им го поклонија својот албум „Само Сакав“ со по некој автограм и ја најавија својата концертна турнеа, која започува со настапи по дискотеки и клубови во месец Јули, а во вториот дел од летната сезона по општински настани поддржани од Министерство за Култура“ и голем број реномирани фестивали (10.08 Градски плоштад – Крушево, 14.08 Градски плоштад – Ресен, 15.08 Струмица Опен фест, 29.08 Градски плоштад – Берово, 05.09 Пиво Ленд – Скопје) и многу други. За крај EYE CUE и Горила продукција најавија и Трет Албум и голем концерт во 2016 година.
сите 5 | | | веќе видена

next