Конечно се познати сите тројца кандидати кои на 14 и 15 февруари ќе се натпреваруваат за титулата претставник на Србија на Евросонг. Најпрво е избарана пејачката Бојана Стаменов, потоа од неафрмираните пејачи е избрана Даница Крстиќ, за да списокот го заокружи Алекса Јелиќ. Даница Крстиќ е избрана во полуфиналето кое се одржа во средината на декември и каде таа беше прва од 13 натпреварувачи. Тие тројца ќе се натпреваруваат и еден од нив на 15 февруари ќе го слави заминувањето во Виена на Евровизија. Кој ќе му биде конкуренција на нашиот Даниел Кајмакоски, останува да видиме.
сите 4 | | | веќе видена

Даниел Кајмакоски знае како треба да се бодри и сака својата земја! Така тој вчера во Катар, заедно со уште 24 изведувачи од земјите учеснички на ракометниот мундијал на отворањето ја отпеа химната на првенството „Live it“ која е создадена специјално за овој настан. Даниел секојдневно комуницира со фановите од Доха, па така постави фотографија на која праша „Македонијо, дали си подготвена?“ алудирајќи на првиот натпревар кој нашата репрезентација ќе го игра денеска. Секако тој ќе ги бодри од трибините, а на нашите ракометари останува да го штитат голот и да го полнат противничкиот!
сите 2 | | | веќе видена

Вчера вечер, во терминот од 20 часот се одржа првиот од серијата акустични концерти во живо во рамките на емисијата Мак Сцена која ја води Ване Маркоски. Групата Некст Тајм со уште неколку придружни музичари настапи во студиото на Радио Слободна Македонија. Тие изведоа неколку свои популарни песни, како и еден кавер од Андреа Бочели. РСМ ви закажува концертно дружење секоја наредна среда, од 20 часот, и уживање во сите сетила, бидејќи концертот се пренесува со видео стриминг, кој може да се гледа и слуша Еве го настапот на Некст Тајм од сношти:
сите 2 | | | веќе видена

Битолскиот состав „Паркети“ најави пензионирање и објавувањето на нивниот последен албум на македонски јазик кој ќе се вика „Република Франкенштајн“. Во меѓувреме тие запеаја на српски, со цел да ја освојат публиката во регионот, а сингловите беа „Ауто паркинг“ и „Себастијан“. Сашо Паркет вели дека новиот материјал спакуван во албум, ќе пристигне за Нова година. Наскоро (за Нова година) доаѓа новиот албум на „Паркети“… Еве тргнат е Дедо Мраз… – вели Сашо. Познатите битолчани Новата 2015 година ќе ја дочекаат со своите сограѓани на плоштадот „Магнолија“, а покрај нив ќе настапат и „Памперс“, „Х бенд“, Сефедин Бајрамов, Ламбе Алабаковски, Влатко Лозаноски и ѕвездата на вечерта, Калиопи. Од сите посетители на плоштадот во Битола, 100-те најсреќни ќе го добијат на подарок новиот албум на „Паркети“.
сите 10 | | | веќе видена

Супер групата Барбарела, која ја сочинуваат Александар Ристовски Принц, Дарко Тасев (екс Октавијан, Нон Стоп), Јане Тодоровски и Виктор Филиповски за сите свои обожаватели и почитувачи подготвуваат едно убаво новогодишно изненадување. Тие подготвија и снимија концерт во живо на кој ги отсвиреа и испеаја своите стари големи хитови, но и песните од новиот албум, како ретроспектива на поранешниот самостоен труд и сегашното заедничко творештво. Таа свирка ќе им ја подарат на своите фанови како увертира на убавата новогодишна ноќ, на телевизија Телма, на 31 декември во 22 часот. Од Барбарела ве чекаат да бидете со нив во тоа време!
| | веќе видена

Обично пред празниците кај сите нас се шири позитивно расположение и се јавува желба да смениме некои работи, се со цел што попријатно да ја испратиме старата, а да ја дочекаме новата година. Исклучок од ова правило не е ни пејачката Сара Мејс, која реши да покаже дека нејзиниот свет е розов, слично како и новата боја на нејзината коса. Со оглед на временската ситуација во моментов, најпаметно е Сара да се бави со својата коса, нека менува фризури, на убава девојка се и стои убаво, само да не реши да отпее некоја песна врзана за снегот, затоа што дури тогаш ќе ни се расплаче мајката!
| | веќе видена

Фотографиите кои го запалија интернетот минатата недела од календарот на „Пелистерка“ на која Тамара Тодевска се разголи покажувајќи ги градите, предизвикаа буица коментари. Главниот аспект на дискусиите беше дали фотографиите се реални или со многу фотошоп. Недоумицата е решена со објавување на уште една фотографија од фото сесијата на која јасно се гледа дека фотошопот одиграл голема улога во создавањето токму на онаа фотографија за која многу се зборуваше.
сите 53 | | | веќе видена

Даниел Кајмакоски на сите свои сонциња, пријатели, фанови и сите останати им се заблагодарува за се што направија за него во изминатата година, која тој ќе ја помни засекогаш. На сите вас ви ги честита Новогодишните и Божиќните празници и ви посакува многу здравје, среќа, љубов и душевен мир со една прекрасна песна, отпеана само за вас! Оваа преработка на Silent night (или Тивка ноќ) е само еден начин на искажување благодарност на сите кои ме поддржуваа во 2014 година. Без поддршката од фановите, моите блиски, соработници, медиуми, не би бил тука каде сум, не би била оваа волшебна година – Благодарам ! Оваа година ќе ја заокружам со остварени соработки, а 2015 ќе ја започнам со нешто лично свое ! Среќни празници и делете прегратки, насмевки и љубов !
сите 3 | | | веќе видена

Годинава во Македонија беа објавени повеќе од 30 албуми на домашни изведувачи од различни правци, рок, поп, етно, џез, блуз, електро и хипхоп. Некои од нив можеби ќе ги променат текот и развојот на домашната музичка сцена, а некои од нив ќе бидат заборавени за час, но тоа ќе го покаже времето. Како и секоја година, така и овој пат, редакцијата на „Нова Македонија“ направи листа на објавените албуми во текот на 2014 година. За тоа кој ќе биде прогласен за најдобар ќе одлучат читателите во онлајн гласањето на веб страницата на „Нова Македонија“, а уште еден победник ќе биде избран според гласовите на редакцијата. Со оглед на тоа што нема доволно изданија во секој од музичките жанрови, албумите не се поделени според музичкиот правец и сите се во една листа. Гласањето за најдобриот албум за 2014 година ќе трае до 20 јануари идната година. Помеѓу 30-те номинирани македонски албуми кои се издадени годинава се најде и оној на Горан Алавукс со наслов „01x lunar base“. Алавукс е инжинер на звукот во радио Слободна ...
сите 2 | | | веќе видена

Финалето на втората сезона на регионалното шоу „Твоето лице звучи познато“ заврши со борба на пет полуфиналисти од кои победи, по публиката најдобриот. Она што публиката го избра беше истиот оној за кој Марија Михајловиќ тврдеше дека ќе победи и поради што беше исфрлена од жирито за финалето. Во сношти одржаното финале на телевизиско шоу „Твоето лице звучи познато“ наместо стандардната поставка на жирито во состав Иван Ивановиќ, Бранко Ѓуриќ Ѓура и Марија Михајловиќ, финалната епизода мина без Марија, која во двете сезони им беше вокален тренер на натпреварувачите. Наместо неа, во улога на специјални гости судии се појавија шампионката во стрелаштво Ивана Максимовиќ и теаквондо девојката, носителот на олимписко злато во Лондон 2012 година, Милица Мандиќ, како и светската шампионка во модерен танц, Маша Аниќ. Марија на Фејсбук објасни дека од продукцијата била отстранета од натпреварувањето поради нејзиното пишување на Фејсбук и отвореното изразувањето на ставот дека не е фер што некои натпреварувачи се ...
сите 26 | | | веќе видена

Елена, Катарина, Јелена, Оки и Бане се петмина натпреварувачи кои се изборија за пласаманот во финалето на спектакуларното музичко шоу „Твоето лице звучи познато“ кое ќе го проследиме во недела, а не очекува вистинска забава која ќе ни ја приреди петорката која овие денови ги подготвува финалните кореографии. Сите се сложни во тоа дека не се замараат со победата и дека со ист жар ќе се радуваат со натпреварувачот кој ќе освои најголем број на гласови од публиката и ќе ја добие наградата од 25 илјади евра . „Најважно е тие пари да им бидат дадени на оние на кои помошта им е најпотребна“, се сложуваат финалистите. Тоа што им е најважнона финалистите е дека ќе го дадат својот максимум во недела и дека ќе се обидат да не ја разочараат публиката со последниот настап. Јелена и овој пат ќе има интересен предизвик – Мајли Сајрус и познатиот хит „Wrecking ball“. Згодната актерка Јелена во целост на сцената ќе го пренесе атрактивниот спот на контроверзна светска музичка ѕвезда и не крие дека му се радува на ...
сите 77 | | | веќе видена

Сите знаеме дека на жените тешко им се наоѓа крајот, па прочепкавме да видиме како тие ги гледаат двете познати дами кои се разголија за календарот на „Пелистерка“. Тамара Тодевска и Марјана Станојковска им беа мета на жените, реакциите и коментарите се, па… во најмала рака, очекувани. И смешни, секако…
сите 2 | | | веќе видена

Мијата и Андријана Јаневска денес во студиото на Томато продукција ќе го снимаат спотот за нивната дуетската песна која се вика „Еден ден“. Песната е од оние кои се субвенционирани на третиот конкурс за поддршка на македонската музика и е со Божиќна тематика. Интересно е дека во моментов Андријана Јаневска е во 37-ата недела на бременоста, а спотот се очекува да биде пуштен пред Божиќ.
сите 6 | | | веќе видена

Најновата песна на популарната Дани Димитровска конечно ја здогледа светлината на денот. Синглот носи име „Свети“ и веќе можете да го чуете во етерот на радио станиците. Среќна Нова година, бидете ми светли, весели и свои, а песната нека биде на repeat – е пораката од Дани како претставување на најновиот сингл. Песната е снимена во XL студио, а како автори се потпишуваат Весна Малинова Бабамова како автор на текстот и музиката, додека аранжманот е на Кирил Бабамов.
сите 4 | | | веќе видена

Цане Николовски е пејач, музичар и флејтист, кој помеѓу другото бил вокал и на групите Мадригали, Гром и Бон – Тон. Најпознат е по фолк хитот „Жаклина“, испеан во 1990 година со групата „Елита“ од Битола. Николовски е познат како универзална појава на македонската музичка сцена поради фактот што еднакво успешно се снаоѓа и прилагодува во спектар на различни музички жанрови – рок, поп и народни изворни и фолк песни. Има снимено 37 албуми со народна, поп и музика изведена со флејта. Сега тој заедно со Хартбрејкерси воспоствува еден нов музички правец во Македонија, наречен панк фолк, обработувајќи го во панк манир својот голем фолк хит „Жаклина“. Како тоа звучи, слушнете тука:
сите 4 | | | веќе видена

Во Младинскиот културен центар (МКЦ), денес од 21 часот, петок 26.декември, ќе се одржи долго очекуваниот концерт на скопскиот бенд ХАХАХА. Ова ќе биде последен концерт во МКЦ, а и во „Денсинг салата – 25 мај“ за 2014 година. ХАХАХА ќе го промовираат последниот албум, насловен „Сами мажи и жени“, но, нема да изостанат и хитовите од претходните два албума „Танго Револуционер“ и „Сиромашни и богати“. Бендот ќе настапи во состав: Васко Атанасоски (гитара и вокал), Дени Крстев (гитара и вокал), Саша Павловиќ (бас), Кристијан Лафазановски (тапани). Гости на вечерта ќе бидат Марко, Мазно ама не е од Битола и Aнна O. од Кочани.
сите 7 | | | веќе видена

Победникот на првата сезона на регионалното музичко шоу Х Фактор, Даниел Кајмакоски сѐ уште не ги доби ветените 10.000 евра, што белградската МБК му ги вети по победата во март. Откако се распадна продукцијата, Кајмакоски вели дека наградата му е само делумно исплатена и доделена. Наскоро ќе започне втората сезона на шоуто, која ќе ја реализира продуцентската куќа ЦЛМ. За Македонија, дел од продукцијата ќе биде Сител, а во Србија правата за емитување ги откупи телевизија Прва. Наградата што беше ветена за победникот, ми беше делумно исплатена и доделена, но продукцијата што го организираше минатогодишното шоу повеќе не постои и е затворена. Убеден сум и се надевам дека победникот на втората сезона на Х Фактор ќе го добие тоа што ќе биде промовирано како награда, вели Кајмакоски за Вест. Автомобилот „мини морис купе“, кој исто така беше дел од ветените награди, Даниел го доби во април, еден месец по финалето, кое се одржа во март во „Белградска арена“. Пред концертот на финалистите во шоуто во јуни во Скопје, ...
сите 11 | | | веќе видена

За Влатко Илиевски годинава што изминува беше и повеќе од успешна, учествуваше во „Танцот со ѕвездите“, го водеше квизот „Само кеш“, имаше претстава во битолскиот театар…. Влатко Илиевски пред новогодишните празници објави нов сингл, кој е најава на четвртиот соло албумот кој треба да се појави на почетокот на 2015 година. Се работи за „Коса плава и луда глава“, љубовна песна во брз и весел празничен ритам, која Влатче верува дека ќе помине одлично кај слушателите, а планира да снима и спот. Во изминатите неколку години за Нова Година го гледаа на плоштадите во Охрид, Прилеп, Битола, Куманово и Скопје, а овој дочек ќе го помине исто така работно во еден хотел во Охрид. Веднаш по пречекот на Новата Година Влатко ќе започне турнеја по сите големи клубови низ земјава, а познато е дека журките со него се многу посетени и весели.
сите 3 | | | веќе видена

На Евросонг годинава ќе се пее под 39 различни знамиња и сите песни ќе се борат за приматот најдобра песна на Евровизија 2015. Освен трите земји повратнички, Србија, Чешка и Кипар, останатата екипа е истата од минатата година, а тоа се земјите: Албанија, Австрија, Азербејџан, Белорусија, Белгија, Данска, Ерменија, Естонија, Финска, Франција, Грузија, Германија, Грција, Унгарија, Исланд, Ирска, Израел, Италија, Литванија, Летонија, Малта, Македонија, Молдавија, Холандија, Норвешка, Полска, Португалија, Романија, Русија, Сан Марино, Словенија, Шпанија, Шведска, Швајцарија и Велика Британија. Македонија ќе ја претставува Даниел Кајмакоски, со песната „Лисја есенски“ со која победи на Скопскиот фестивал 2015. Со оглед на непарниот број учесници, првото полуфинале на 19 мај ќе има 16 учесници, а на второто на 21 мај ќе се испеат 17 песни. По десет изведувачи од секое полуфинале со најмногу гласови од публиката и жирито ќе се придружат на „големата петорка“ третата ноќ, на 23 мај, на земјите кои го основаа ...
сите 15 | | | веќе видена

Еден од пионерите на македонскиот рап, продуцентот Да Џака Накот, кој има настапувано на сите побитни фестивали во регионот, од Егзит, па сѐ до фестивалот во Тирана, кој работи од 1991 и прави музика, им се обрати на сите свои пријатели кои ќе одат на концертот на турбо фолк дивата Цеца, со следните зборови: Ќе ги замолам сите пријатели кои идат на ЦЕЦА слободно да ме анфрендувате… самото тоа што поддржувате такво нешто ми кажува колку сте тројански коњи и кобили. Благодарам и пријатно. Сѐ е јасно, и што мислел и што кажал. Џака си останува верен на својот стил на живот!
сите 2 | | | веќе видена

next