Ви го најавуваме албумот-посвета на Падот на Византија насловен „Од другата страна“ , трибјут албум на кој учествуваат 13 состави со свои преработки на песните на Падот на Византија, создавани во периодот на двегодишното постоење на групата 1983 – 1984. Албумот ќе биде реализиран наскоро како дигитално веб издание и ќе биде достапен за слободно превземање. „ Од другата страна“ ги содржи преработките на Тело-Наука Совршена, Мизар, Новоградска, Ти, Сусијат, ПМГ колектив, Александар Пејовски, Mooger Fooger, Millko, Galathea, Сашко Костов, Foolish Green и Демек. Како бонус погледнете го видеото на групата Мизар во преработката на песната: „Ноќ над Југославија“.
| | веќе видена

Агендата на нашиот претставник на Евровизија Даниел Кајмакоски во наредните три месеци пред настапот на евровизиската сцена во Виена е многу набиена. По патот во Катар Даниел и евровизискиот тим се подготвуваат за гостувања во неколку европски земји во кои тој ќе се испромовира себеси и нашата песна. Станува збор за Молдавија, каде тој е повикан да настапи како гостин во ревијалниот дел од нивниот избор за песната која ќе ги претставува на Евровизија. Потоа тука е се и традиционалните предевровизиски концерти во Амстердам и во Лондон. Секако дека има и други понуди, а евровизискиот тим на МТВ, заедно со Даниел, ќе ги разгледа и ќе одлучи која понуда треба да се прифати. Секако дека се очекуваат гостувања и во земјите од соседството, бидејќи сите се надеваме на нивна безрезервна поддршка на Даниел, како што тоа беше во Х Фактор. Она со што Даниел ќе се бави во најскоро време е снимањето на разгледницата за Македонија, онаа со која ќе биде најавена нашата земја пред неговиот настап, во која тој ќе блесне во ...
сите 4 | | | веќе видена

Младите музичари најчесто прават преработки на светските хитови, па токму затоа многу радува постоењето и работата на бендовите кои ја цената нашата, македонската музика. Токму таков е случајот со „Шекспир Бенд“ (SheXpeare Band) од Кочани во кој членуваат Магдалена Иванова како вокал, Јордан Теодосиев на гитара, Драган Теодосиев на тапани и придружен вокал, Александар Стојанов на бас, клавијатура ипридружен вокал и Славица Стојанова како придружен вокал. Иако и на нивниот репертоар најчесто се наоѓаат странски поп и рок хитови, тие направија обработка на две познати песни „Признавам“ на Маријана и Росана, отпеана на Макфест 1989 година и „Келнерот“ на Ена Веко, од нејзиниот прв и единствен албум „Бубачки и градски ѕверки“ издаден во 1991 година. Денеска во 20 часот тие на Радио Слободна Македонија ќе отсвират едночасовен концерт во живо во рамките на емисијата МакСцена со Ване Маркоски која се емитува секоја среда, а сите кои ќе слушаат ќе уживаат.
сите 3 | | | веќе видена

Песната која групата „Некст Тајм“ ја снимија по подолга музичка апстиненција е со посвета на многу важна личност од нивниот живот. Обработката на „Ја излези Ѓурѓо“ е дел од проектот на групата Некст Тајм кој ќе биде составен од македонски народни песни кои никогаш досега не биле испеани. За неа е снимен и прекрасен спот, кој ја покажува Македонија во сета своја раскош и убавина. Убавата стара народна песна ја препеаја поради една многу важна личност од нивниот живот, својата баба по татко Ѓурѓа Филиповска. Сега ќе чекаме да видиме што ново ќе излезе од работилницата на браќата Филиповски, бидејќи првата преработка беше одлична! Еве ја баба Ѓурѓа:
| | веќе видена

По долгата, непреспиена ноќ Андријана Јаневска на свет го донесе најмалиот член на семејството, синчето Кристијан. Таа и Драган Гиновски се најсреќните луѓе денес, кога нивното семејство се зголеми за уште една среќичка. Нова радост во животот, како што е редот со секое ново бебе, а голема обврска за мама Адријана, тато Гино и бато Димитар. Андријана се породи во Гинекологија Чаир, и таа и бебето се чувствуваат добро. Андријана прокоментира дека сега се чувствува како кралица, кога ја чуваат тројца мажи . Така и треба! Да ви е жив и здрав Кристијан и само радости да ви носи во животот!
сите 5 | | | веќе видена

Познатиот македонски музичар, кој веќе подолго време живее и твори во Њујорк, Дуке Бојаџиев ќе одржи два концерта во Скопје и Битола. Првиот концерт, закажан за 13 февруари во Скопје, е во рамките на програмата по повод 70 години постоење на Македонската филхармонија, а веќе следниот ден, на 14 февруари, Бојаџиев ќе настапи во Центарот за култура во Битола Концептуално концертот ќе содржи музика од мојата филмска работа („До балчак“, „Сенки“, „Војната заврши“), како и неколку нови материјали и обработки на македонска изворна музика. Од Њујорк носам тројца солисти-редовни гости на моите филмски, албумски и концертни изданија: вокалот Крсте Роџевски, кларинетистот Исмаил Лумановски и перкусионистот Матијас Кунцли. Концертот ќе биде спој од класична, филмска, изворна и модерна музика зачинета со љубовна поезија од Мевљана Руми (13 век, суфизам). Концертот ќе се одржи на 13 февруари, во очи на Денот на вљубените и е насловен: Сон, Верба, Љубов. Со истата програма годинава треба да се претставиме и на ...
сите 4 | | | веќе видена

„ПМГ Колектив“ уште еднаш покажаа дека точно знаат што прават! Вториот сингл кој го најавува нивниот шести по ред албум, кој треба да се појави во месец март, ја носи обработката на култната песна од 1979 година на „ВИС Идоли“ „Ретко те гледам со девојки“. „ПМГ“ ги сметаат „Идоли“ за бенд кој оставил длабока трага полн со возвишени мисли, инспирација и духовност која ја даваа и се уште ја даваат на сите оние кои ги слушаа и почитуваа. Песната му ја посветија на Влада Дивљан, со напомена дека го сакаат многу и со надеж дека ќе му се допадне нивната обработка. Синглот наскоро ќе може и бесплатно да се симне.
| | веќе видена

Иновативен, креативен, оригинален, со хипер техника и дисциплина во свирењето, Миле Оникс секојдневно открива нови димензии во музиката кои едноставно воодушевуваат. Последниот пример за неговата виртуозност е албумот „Rock Around The Clock“. Идеата на албумoт „Rock Around The Clock” е да ја пренесе веќе кажаната порака и кодирана магија на еден сосема нов начин, видена и презентирана од аголот на кој што јас ги доживувам нештата. Мојот стремеж е да создадам музички јазик говорејќи со многу емоции што ќе буди страст кај слушателите – вели кавадарчанецот Миле Оникс. Во аранжманите на секоја од осумте преработени рок класици се чувствува големото влијание на музиката од епохата на ренесансата, преку џез и блуз музиката па се до современата музика, што на целиот албум му дава една посебна димензија која надополнета со безгрешната изведба на Миле Оникс ќе ве освои.
| | веќе видена

На 14 февруари во МКЦ ќе се одржи концертот на холандскиот композитор и иноватор во свирење лаута Јозеф Ван Висем, добитник на награда на филмскиот фестивал во Кан за најдобра филмска музика за последното остварување на Џим Џармуш – „Only Lovers Left Alive”. Програмата ќе ја збогати и настапот на домашниот композитор Александар Пејовски со премиерна изведба на неговото најново дело специјално изработено за овој настан. Јозеф Ван Висем е музичар што постојано е на турнеја, неговите страсни концерти го имаат одведено низ целиот свет, а има настапувано на престижни фестивали. Александар Пејовски, без сомнение е водечкиот композитор на современа класика во Македонија. Квалитетот и квантитетот на неговиот креативен опус во последниве 10-тина години не само што го потврдува тоа, туку и го исфрла многу далеку пред неговите локални современици. Во оваа прилика, ќе имаме привилегија и задоволство, премиерно да послушаме сосем ново дело, специјално компонирано за оваа прилика. Се работи за своевиден триптих на ултра ...
| | веќе видена

Бројни млади неафирмирани бендови и поединци ширум регионот имаа можност да присуствуваат на забавни и едукативни работилници кои на различни теми ги држеа најеминентните домашни музичари и продуценти благодарение на Converse Rubber Tracks аботилницата во Скопје е десетта по ред во регионот, ќе се одржи на 06.02.2015 година во 14:30 во кафулето Соулматик Темата е „Создади и снимај!“ и ќе се зборува за начините и можностите кои младите артисти треба да ги искористат за да постигнат успех. Предавач на работилницата ќе биде Петар Младеновски од Суперхикс, кој вели: Ако мене ме прашувате Converse Rubber Tracks работилницата и конкурсот е шанса која се јавува само еднаш во животот за сите млади бендови кои творат во Македонија! Кога велам млади бендови не мислам само на бендови кои постојат од скоро туку и на оние кои со години нешто работат и се обидуваат да отидат ниво повисоко! Во деведесеттите кога ние тргнувавме со проби и настапи беше СФ ваков момент... Момент да посетиш ваква работилница, учествуваш на ...
сите 5 | | | веќе видена

„Земјотрес“ е фестивал на независна музика на кој ќе свират бендови од домашната андерграунд сцена, кој ќе се одржи на 7 февруари во Скопје, а на 21 во Битола. Зад настанот стојат дискографските куќи „Направи заедно“, „69 рекордс“ и „ПМГ рекордингс“. Во Младинскиот културен центар во главниот град ќе свират: „Летечки пекинезери“, „Верка“, „Д Џон“, „Фонија“, „Kалчр девелопмент“, „Биткраш“, Душко Јаневски и Галатеја. Публиката ќе ги слушне и „Грин фаз“, „Kантон 6“ и „Демек“, „Kидс инсејн“, „Kолт“, „Грин фаз“, Марко Грејхаунд, Мирко Попов, „Милко“, Мухамед Ибрахими и „Аутлоу“. Ќе настапат и „Палиндром“, „Пиколомини“, „Сихирспик“,„Шок труперс“ и Видиновски. Битолскиот „Земјотрес“ ќе се одржи во Центарот на култура, а на сцената ќе се качат „Д Џон“, „Паркети“, „ПМГ колектив“, „Новиот почеток“, „Д Гавермент“, „Спанк“, „Kантон 6“ и „Демек“. На листата на изведувачи се и Сашо Рецид, Мирко Попов, Галатеја, Дејан Декс и Миле Гроздановски.
сите 11 | | | веќе видена

Иако го запознавме како пејач на хитовите „Избриши ги солзите“, „Не ме држи место“, „Прекасно е за нас“, „Ти се промени“, како и дуетските „Ти си виновна“ со Викторија Лоба, „Верував“ со Адријан Гаџа, „Мој пријателе“ со Ѓоко Танески, Роберт Билбилов последниве години е фокусиран на компонирањето, односно правење музика, а не на пеењето. Роберт неодамна гостувајќи во една емисија појасни дека сега баш не му е до пеење, туку поубаво му е кога е затворен во студио и твори. Билбилов кој е автор на многу домашни хитови откри и дека го има рецептот како да препознае дали некоја песна ќе биде хит или не. Кога се возиме во автомобил со син ми Давид и слушаме што сум сработил, за некоја песна ако ми рече пушти ја уште еднаш знам дека ќе биде хит. Според реакцијата на син ми предвреме знам како ќе ми помине песната - вели Роберт.
| | веќе видена

Даниел Кајмакоски , која ќе се одржи на 19 мај во Виена, но конечниот распоред е се уште непознат! Конечниот распоред на настапите на сите кои ќе се натпреваруваат за титулата најдобра песна на Евровизија ќе се дознае на 16 март, кога во Виена ќе се одржи состанокот на шефовите на делегациите. Тогаш, конечно, со ждрепка ќе се одредат стартните позиции на сите земји кои ќе учествуваат во двете полуфиналиња, на 19 и на 21 мај. Она што сега за сега се знае со сигурност е дека Даниел Кајмакоски со „Лисја есенски“ за Македонија ќе пее во првата половина на првата полуфинална вечер, што беше одредено вчера во Виена.
сите 16 | | | веќе видена

На 60-то јубилејно издание на „Евросонг 2015″ , што ќе се одржи во Виена, Австрија од 19 до 23 мај годинава, македонскиот евровизиски претставник Даниел Кајмакоски ќе настапи на првата полуфинална вечер. Кајмакоски со “Лисја есенски” ќе се обиде да ги собере симпатиите на европската музичка јавност и да обезбеди што повисок пласман, во конкуренција од 39 изведувачи од исто толку земји. На првата полуфинална вечер настапуваат 16 држави и тоа Македонија, Грција, Естонија, Холандија, Молдавија, Финска, Белгија, Ерменија, Србија, Данска, Белорусија, Романија, Русија, Албанија, Грузија и Унгарија. Во второто полуфинале ќе се натпреваруваат претставниците на 17 држави – Норвешка, Ирска, Чешка, Литванија, Сан Марино, Малта, Португалија, Црна Гора, Швајцарија, Азербејџан, Словенија, Латвија, Полска, Исланд, Израел, Кипар и Шведска. Првото полуфинале ќе се случува на 19 мај, второто на 21, а финалната вечер е закажана за 23 мај.
сите 22 | | | веќе видена

По успешното учество на Елена Ристеска во шоуто „Твоето лице звучи познато“ се отвора прашањето околу селењето за Белград. Елена Ристеска шоуто „Твоето лице звучи познато“ го заврши како втора, што е исклучителен успех, особено затоа што шоуто беше регионално. Тоа треба да се искористи како помош околу посериозен пробив на пошироката балканска сцена, во што особено ќе и помогне и концертната турнеја со која учесниците на двете сезони на шоуто ќе настапат во поголемите градови во регионот. Но, и покрај ангажманите во соседството Елена Ристеска не планира да се пресели во Белград за да биде поблиску до центарот на регионалните збиднувања, туку како база и понатаму ќе го има Скопје. Таа, заедно со својот долгогодишен соработник Дарко Димитров моментално работи на нов материјал, а како чекор кон регионалната кариера ќе биде тоа што дел од песните ќе бидат на српски јазик. Текстовите на новите песни, како и обично, се дело на самата Елена, а новиот албум треба да се појави на крајот на годината.
сите 8 | | | веќе видена

Нашиот популарен рапер и стилист Андреј Миске сними видеозапис за новата песна која и ја посвети на својата сопруга Наташа. Видеозаписот се снимаше на три локации, во Берово, Кочани и Пехчево во целосна режија на фотографот Александар Врзалски и продуцентот Јордан Манов. Во видеото се појавува и Петар Малинов со гитара, а како комплетен автор на музиката, текстот и аранжманот се потпишува самиот Андреј Миске. Андреј оваа песна и ја посветува на својата сопруга Нашата со која има 10 месечен син Алек Миске. Неодамна за Вистина.мк изјави дека веќе одамна сака да направи песна за Наташа, но досега не пронашол време. Во исчекување на видеозаписот, слушнете ја уште еднаш песната „Очи плаво небо“ од Андреј Миске.
сите 2 | | | веќе видена

Маја Оџаклиевска во едно интервју открила детали од нејзиното детство кои досега не и биле познати на јавноста. Имено, Маја без проблем зборувала за жртвата на мајка и која за да им обезбеди подобар живот – нејзе и на нејзините браќа заминала да печали во Шведска. Сметам дека мајка ми во еден момент од животот се жртвуваше за мене и браќата. Остана без работа и додека беше во потрага да ни обезбеди леб замина во Шведска за да работи во фабрика за да може да не издржува. Во таква ситуација далеку од тоа дека некој од нас тројца беше неблагодарен“, открила Оџаклиевска и додала дека и таа е спремна на таква жртва за своите деца.
сите 9 | | | веќе видена

Песната „Ало“ е авторско дело на гитаристот Драган Илиев кој се потпишува на музиката и аранжманот, додека текстот е на Огнен Неделковски, со кого имаат соработувано и претходно. За разлика од досегашните песни кои ги промовираа од првиот албум и останатите синглови, новата песна е со поразличен поп рок призвук, динамична и полна со темперамент. Во период кога баладите на некој начин станаа тренд на македонската забавна музичка сцена, Браво Бенд промовираат поинаква музичка енергија за која велат дека не е новитет, но и тоа како е потребна за освежување. Најпрвин за оние што не знаат би сакале да напоменеме дека Браво бенд во ниеден момент не престанаа да создаваат музика, а за сосема незначајна ја сметаме малата промена во поставата со еден од членовите. Во историјата на сите бендови стојат такви промени, така што поголемиот дел сме тие, а нашата публика тоа најдобро го знае. Инаку, „Ало“ е синглот за кој го чекавме вистинскиот момент за промоција, а е дело на нашиот гитарист Драган Илиев, кој и претходно ...
сите 3 | | | веќе видена

Во емисијата МакСцена, оваа среда (28.01.2015) Јоце Панов ќе одржи концерт во живо на брановите на Радио Слободна Македонија. Ова ќе биде одлична можност сите кои ги сакаат песните на Јоце во живо да ги слушнат: „Моја најмила“, „Ни Љ од љубов“, „Само немој да молчиш“…и уште многу негови хитови кои се дел од редовниот репертоар на неговите настапи во живо во клубовите во Македонија, а и во Балканот. На концертот кој стартува во 20:00, Јоце ќе настапи во придружба на музичарите кои постојано настапуваат со него. Популарниот пејач, кој наскоро ќе не изненади и со спот за песна „Ни Љ од Љубов“, снимена на повеќе европски локации, со оваа тема беше прв на популарната Мак-Хит листата на Радио Слободна Македонија во последните 2 недели од 2014-та година. Концертот со видео-стриминг во живо ќе можете да го гледате
сите 4 | | | веќе видена

За само неколку дена започнува втората сезона на Х Фактор и тоа токму тука во Скопје! Аудициите ќе се одржат на 2 и 3 февруари во просториите на киното „Синеплекс, а организаторите решија да започнат со аудициите токму во Македонија, бидејќи тоа е земјата на првиот победник Даниел Кајмакоски. Аудициите подоцна ќе продолжат низ Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Република Српска, а од оваа сезона регионална ѕвезда ќе се бара и во Хрватска. Пријавувањето се уште трае и тоа преку страната „
сите 4 | | | веќе видена

next