Даниел Данн оваа година ќе биде единствениот преставник од Македонија на традиционалниот фестивал на етно музика “SarimSakly Thhorphy 2015“. Фестивалската недела (19.06 до 26.06) ќе се одржи во Саримсакли, Турција, каде ќе се промовираат културните вредности на повеќе од 30 земји ширум Европа, Азија и Африка. Неодамнешните тв гостувања во Србија каде покрај промовирањето на моите поп песни, пеев и традиционални македонски песни ми донесоа голем број на пријателства и контакти. На последното гостување на националната РТС имав чест да бидам гостин со директорот на фестивалот во Турција, по што добив и официјална покана да бидам дел од ревијалната програма. Со задоволство прифатив и се надевам дека со овој мој настап ќе допринесам за уште поголема промоција на нашата богата музичка култура. – вели Даниел Данн. Покрај подготовките за фестивалот периодов се финализира и студиската верзија на новата песна на Данн која ја промовираше неодамна на 30-тото издание на „Макфест“. Во меѓувреме „Да не те знам“ можете да ...
сите 7 | | | веќе видена

Маја Вукиќевиќ повторно успеа да не изненади и тоа со еден невообичаен чекор. Имено популарната пејачка со нов спот го оживеа и врати во етерот нејзиниот голем макфестовски хит “Празни булевари“ кој го отпеа во 2013 година. Елегантна, женствена, со одличен стајлинг од Мила Кадриу, Маја и овој пат му остави на нејзиниот проверениот соработник Даниел Николовски да се погрижи за шминката и фризурата. Под режисерската палка на Бојан Стоилковски во спотот на Маја главната маша улога му беше доверена на манекенот Мики Недиќ кој заедно со Вукиќевиќ одлично се снајде во улога на партнер и заеднички пренесоа силни емоции во видеото за оваа прекрасна балада која повторно ќе се заврти во македонскиот етер. Погледнете го новото видео на Маја:
сите 4 | | | веќе видена

Македонското девојче на сцената на X фактор блесна со сиот свој сјај. Каролина Гочева вчера гостуваше во музичкото шоу X фактор. Таа на сцената ја изведе песната „Кој да ми запее“ и со тоа ја продолжи промоцијата на албумот „Македонско девојче 2“ во регионот. Пејачката на сцената се појави во црвен долг елегантен фустан. Со голиот грб и наборите одзади таа постигна секси и ефектен изглед. За нејзиниот стајлинг и овој пат се погрижи Цаци Паковска. Целосниот изглед на Каролина беше дополнет со нежна шминка и невообичаена фризура. На прашањето од водителката Снеже Велков во бекстејџот како би се чувствувала ако се најде во поинаква улога во некое вакво шоу, Каролина отворено кажа дека би имала многу повеќе трема ако е во улога на натпреварувач, отколку на член на жирито. Потоа македонската дива од срце ги пофали сите млади таленти во ова шоу, а покрај нашите претставници Боби Мојсовски и Давид Темелков, кој за жал токму вчера испадна, таа го пофали и Амел Ќуриќ за кој кажа дека го знае од претх
сите 14 | | | веќе видена

Создадено на Вторник, 09 Јуни 2015 09:32 Во вчерашното второ издание на лајвот за оваа недела во Х Фактор, од шоуто испаднаа дури четири натпреварувачи. Нашиот Боби Мојсоски прв го доби посакуваното „да“ и со најмногу гласови од публиката влезе директно во полуфинале. Веднаш по него, според гласовите на публиката, за полуфиналисти беа прогласени Магдалена Богиќ и „9 контрол“. Со најмалку гласови од публиката, шоуто прва го напушти Катерина (Нина) Симиќ. Во првиот дуел, песна за спас пееја Илија Михаиловиќ и Антонио Криштофиќ. Жирито одлуката му ја препушти на публиката, па според СМС пораките, на ред беше Илија да го напушти шоуто. Босанците Аднан и Тарик го оправдаа епитетот „фаворити на публика“, бидејќи токму нивните гласови директно ги одведоа во полуфинале. Црногрецот Милан Букилиќ овој пат не доби шанса да ја пее песната за спас, бидејќи со недоволен број на гласови од публиката, тој е третиот кандидат што вечерва го напушти шоуто. Во полуфинале ќе настапуваат и Амел Чуриќ, единствениот преостанат ...
сите 30 | | | веќе видена

Докажано реализираниот музички тандем Калиопи – Ромео Грил ни претставува уште еден исклучителен хит сингл насловен „Пожели”! После одличниот прием на песната „Мојот дом”, која на големо го освои балканскиот етер, бројните обожаватели на Калиопи можат да уживаат во уште еден потенцијален поп-рок хит, креиран во стилот на општо саканиот евровизиски сингл „Црно и бело”. Оваа врвно продуцирана нумера, својата премиера стандардно ја имаше на социјалните мрежи и официјални канали на Калиопи – Youtube, Facebook и Tweeter. Песната „Пожели” е снимана и миксана во ГМП студио во Базел и М1 студио при МРТ во Скопје, а мастерингот е правен во МСМ студио во Минхен. Синглот го прати и интересен видео спот снимен во Скопје, за чија реализација повторно беше задолжена екипата на Томато продукција.
сите 12 | | | веќе видена

Победничката на годинешното јубилејно издание на фестивалот „Макфест“, Бојана Атанасовска, изјави дека победата ја прославува со новиот сопруг, Васко Скендеровски, селектор на репрезентацијата во мал фудбал (футсал). Славам во Берлин. Победата на ’Макфест’ деновиве ќе ја прославам и со моите најблиски и пријателите во Скопје. Планирам дел од парите да ги потрошам на журка. Ќе побарам од друштвото да ми свири на увце со виолини, како во песната ’Диви цветови’, а дел ќе инвестирам во музика – изјави Атанасовска за „Вест“ од Германија. Ова е втор брак и на Бојана и на нејзиниот сопруг.
| | веќе видена

Создадено на Понеделник, 08 Јуни 2015 10:39 Во вчерашната епизода на популарното шоу Х Фактор учесниците имаа прилика да ги пеат своите омилени песни. Прв настапи Македонецот Давид Темелков кој ја отпеа песната „Feel“ од Роби Вилијамс и на Тончи Хуљиќ му покажа дека зборува глупости и дека има сосема доволно тестастерон, за да звучи и изгледа како вистински маж!
сите 46 | | | веќе видена

Создадено на Понеделник, 08 Јуни 2015 09:42 Во вчерашната епизода на Х Фактор настапија седум натпреварувачи, а Како гости настапија Петар Грашо и Вана, а продукцијата направи преседан со тоа што сите кандидати од вчерашната емисија поминаа понатака и не испадна никој. Ама затоа во вечерашната емисија ќе испаднат дури четворица натпреварувачи. Двајца со најмал број на гласови и двајца кои ќе бидат најлоши во песната за спас. Нашиот Боби Мојсовски вечерва ќе настапи со македонска песна. Останува да држиме среќа!
сите 48 | | | веќе видена

Нашата позната пејачка Тијана Дапчевиќ снима спот за својата нова песна „Паранемија“ во многу невообичаено издание, сосема гола! Идејата на режисерот Дејан Милиќевиќ беше спотот да биде провокативен, но песната воопшто не е таква. Таа обработува еден социолошки феномен,односно дијагноза од која боледува целата нација а се нарекува „паранемија“. Сфатив дека сакам песни кои испраќаат некаква порака. Спотот само ја дополнува целата приказна и сигурна сум дека ќе го најде својот пат до слушателите, но и кај оние кои музиката ја гледаат само низ видео спотовите – изјави Тијана.
сите 9 | | | веќе видена

По потврдувањето на настапот на револуционерниот музичар, активист и еден од најважните гласови на светската музика Ману Чао кој со својата „Ла Вентура“ ќе ја предводи програмата на Д ФЕСТИВАЛ, како и бројните веќе најавени изведувачи, Д Фестивал продолжува да ја надополнува програмата за единствената фестивалска понуда летово! Тридневниот музички маратон кој ќе се одржи од 17. до 19. јули во Дојран, во листата изведувачи кои ќе настапат на главната бина ги претставува и легендите на рок сцената од овие простори, еден од најголемите белградски рок бендови „Електрични Оргазам“ и еден од најуспешните скопски панк бендови „Новиот Почеток“. Покрај тоа, Д ФЕСТИВАЛ ги открива и првите изведувачи за втората по големина фестивалска бина која ќе биде лоцирана во фестивалскиот камп, а која ќе ги пречека гостите од Бугарија со инвентивен, свеж и неверојатно креативен музички израз „Оратница“, како и македонските претставници „Ретро Кабаре“ кои загарантирано ќе ја разиграат атмосферата на фестивалот. Легендарните ...
сите 11 | | | веќе видена

Во Штип се одржа второто полуфинале од јубиларното триесетто издание на фестивалот на забавни мелодии „Макфест. Од вкупно 15 композиции кои без изведени на сцената во придружба на ревискиот оркестар на МРТВ, само девет се пласираа во финалето, а за тоа одлучуваше стручно жири, чии гласови изнесуваа 70% од вкупните поени, како и телефонското гласање на публиката, која учествуваше со 30%. За пласман во финалето втората вечер се бореа Даниел Данн, Александра Михова, Александра Андова, Лена Заткоска, Панче Илиев и Иле Кикиритков, Марјан Стојановски, Бојана Атанасовска, Ивана Наумова, Ивона Јовановиќ со „Рафинерија“, Наде Талевска, Зоран Илиев, Наташа Малинкова, „Браво бенд“, Горан Наумовски и Дарко Илиевски. Бојана Атанасовска, Зоран Илиев, Панче Илиев и Илија Кикиритков, Ивона Јовановиќ и Рафинерија, Горан Наумовски, Александра Андонова, Наде Талевска, Наташа Малинкова и Дарко Илиевски се пејачите кои ја освоија публиката и жириот и тие обезбедија настап на финалната вечер која ќе се одржи вечерва. Тие, ...
сите 40 | | | веќе видена

Охриѓанецот Боби Мојсовски покрај тоа што кај нас е познат по учеството на регионалното шоу X Фактор исто така е познат како вице-шампионот на шоуто “МК Талент“ и Гран При победник на светски реномираниот фестивал “Славјански Базар“ во Витебск, Белорусија. Погледнете ја неговата извонредна изведба на песната „Show Must go On“ во Белорусија.
| | веќе видена

Создадено на Петок, 05 Јуни 2015 11:02 Пејачот Јован Радњански, кој заедно со сопругата и синчето живее во Перт, Австралија си го оствари ветувањето за скоро враќање на музичката сцена. Јован работи како обезбедување, а својата музичката кариера ја имаше ставено на „стенд бај“. Последната песна која ја слушнавме од него беше синглот „Срце од друг“ кој го сними по повод годишнината од бракот, а сега ја претставува „Црвени знамиња“. Музиката ја напиша самиот Јован, а текстот е на Перо Манев. Зад спотот се потпишаа Радњански и Манев, како и Огнен Шапковски. Еве го спотот:
сите 2 | | | веќе видена

Неодоливиот Трајче Горгиев со секое ново појавување во Пинкови ѕвездички одушевува до бескрај. Овојпат нашиот Трајче ја изведе „Hoy Tengo Ganas De Ti“ од Алехандро Фернандез и Кристина Агилера со која го одушеви и жирито, а и публиката во студиото. Во продолжение погледнете ја најавата за 39 емисија од музичкото талент шоу „Пинкови ѕвездички“.
сите 16 | | | веќе видена

Атрактивната пејачка Симона Попоска после англискиот фанки хит “If you want my love” со Ерик Фокс, на јавноста и се претставува со нова македонска песна заедно со видео спот. Песната и спотот со наслов Сакам се е комплетно авторско дело на Sky Eye Entertainment Видеото се снимаше низ неколку интересни локации низ земјава, интересно е да се напомене дека атрактивната Симона за прв пат го покажува нејзиниот талент за танц. Партнер во спот е познатиот танчер Илија Карадаковски. Се припремавме напорно за спотот, танцот и играњето на сцена е неизбежен дел од моите настапи затоа посетувам и часови по танц , а кондициски се одржувам и телотот го оформувам во фитнес центарот Титаниум, вели пејачката. Во спотот менува неколку стајлинзи за кој се погрижи нејзиниот стилист кој ја следи буквано секаде и на сите настапи познатиот Бобан Тодоровски , Аксесорис Наташа Гулевска и Симона Тасева, фотографија Алекс Јакимовски.. После речиси 24 часовното снимање видеото се очекува да биди готово за некои 10тина ...
сите 8 | | | веќе видена

„ No Exit Museum “, првенчето на бендот го виде светлото на денот и е достапен за бесплатно преземање Покрај музичкиот подарок, достапен е и дигиталниот буклет каде ќе ги најдете сите текстови од песните и комплетното инфо за целиот процес на создавање на „No Exit Museum“ . Албумот е напишан, продуциран и миксан од „Протагонист“ и мастериран од Сајмон Хејворт во Лондон, продуцент кој работел со Ник Кејв, Мајк Олдфилд, Брајан Ино, „Депеш мод“, „Симпл мајндс“… Двојката којашто стои зад овој несекојдневен и прогресивен производ се всушност визионери со високи артистички стандарди. Р.С.Раш е магистар по уметност во комуникациски науки, а Кузман академски музичар кој од своите средношколски денови храбро експериментира со продукција и оригинално творештво. Материјалот на „ No Exit Museum“ е еклектична целина поделена на два дела. Едниот се занимава со вселенски аспекти додека вториот е приземен и ги обработува социјалните моменти на нашата Планета. Текстовите се полни со експресија, напишани се и отпеани на ...
сите 3 | | | веќе видена

Создадено на Четврток, 04 Јуни 2015 13:09 Во Штип се одржа првото полуфинале од јубиларното триесетто издание на фестивалот на забавни мелодии „Макфест. Од вкупно 15 композиции кои без изведени на сцената во придружба на ревискиот оркестар на МРТВ, само девет се пласираа во финалето, а за тоа одлучуваше стручно жири, чии гласови изнесуваа 70% од вкупните поени, како и телефонското гласање на публиката, која учествуваше со 30%. Честа да ја отвори вечерта ја имаше Евгенија Чанчалова, а за место во финалето се бореа и Александра Кукушева, Дејан Тасев, Ѓоко Танески, Влатко Илиевски, „Маротов бенд“, Димитар Андоновски, Огнен Здравковски, Теодора Зеровска, Маја Вукичевиќ, Јоце Панов и Зуица Лазова, Игор Митровиќ, Виктор Апостоловски, Верица Пандиловска и Дејан Стојанов. Во петок во финалето ќе настапат само деветте полуфиналисти кои освоија најголем број на гласови на публиката, и тоа Маја Вукиќевиќ, Евгенија Чанчалова, Огнен Здравковски, Игор Митровиќ, Јоце Панов и Зуица Лазова, Ѓоко Танески, Александра ...
сите 62 | | | веќе видена

По долго боледување и борбата со тешката и опака болест почина уште една македонска музичка легенда – композиторот, аранжер, продуцент, гитарист и пејач, Драган Каранфиловски – Бојс! Драган Каранфиловски – Бојс ја започнал музичката кариера во 1973 година, формирајќи ја музичката група “Македонија”. Најголемите успеси како автор ги постигнал како член на култната битолска група “Мадригали”, подоцна преименувана во “Трн во око”. Со овие две групи, тој ги снимил своите најпознати рок песни, а на гитаријадата во Заечар, во 1977 година, со групата “Мадригали” ја освоил првата награда од публиката и првата награда од музичкото списание “Џубокс“. По расформирањето на групата во 90-ите години на минатиот век, Драган Каранфиловски – Бојс започнал успешна кариера како кантавтор, пишувајќи поп песни и песни за деца. Настапувал на неколку музички фестивали од кои најзапазени остануват неговите настапи на фестивалот на забавни песни „Макфест“. Од опусот на неговите песни, најпознати се: “Опасно сум вљубен во тебе”, ...
сите 66 | | | веќе видена

По успешниот хит “Ми Tреба Малку Време “ кој долго време се вртеше на топ листите на македонските радио станици, Теа го преставува својот нов проект насловен како „Ехо“! Теа останува доследна на модерниот звук по кој стана препознатлива. “Се надевам дека и слушателите ќе ја доживеат оваа песна исто како што ја доживувам јас. Во неа има голем дел од мене, таа е слика на мојот музички лик и карактер. Јас и мојот тим ( Лазар Цветковски – музика и аранжман и Милан Миланов – стихови) уживавме додека ја создававме.” Видео записот е работен со продукцијата Горила Филм. За кореографијата се погрижи Адријана Данчевска, а за да нејзината приказна биде вака раскажана, покрај Теа се појавува и танчерот Јакуб Мунко. Во продолжение новиот видео запис и песна на Теа, насловен „Ехо“.
сите 8 | | | веќе видена

После одличната кавер-верзија на „Thinking Out Loud“ на Ed Sheeran, пејачот и гитарист Бојан Дамјаноски изминатиов период работеше и на втората негова кавер-верзија. Овој пат станува збор за светскиот хит „Dance With Somebody“ на Mando Diao. Како и минатиот пат, така и овој, Бојан подготви и видео за новата кавер-верзија. Покрај Дамјаноски, во видеото се појавува и гитаристот Андреја Салпе со кого настапуваат заедно, тука е ѝ Ѓоко Срезоски на бас гитара, Симона Стојкоска задолжена за бек-вокалите и Оливер Стојкоски одговорен за тапаните. За одличниот звук, но и аранжманот на оваа кавер-верзија беше задолжен Христијан Ѓорѓиевски. Како режисер на видеото се потпишува Марио Манески. Инаку за кратко време во етер треба да се објави уште една кавер-верзија, но до крајот на јуни Дамјаноски ветува и негова авторска песна за која вели дека ќе биде нешто неочекувано и интересно. Погледнете го видеото за нумерата „Dance With Somebody“:
сите 4 | | | веќе видена

next