Од вчеравечер социјалните мрежи беа преплавени со фотографии од пеперутки, надополнети со хаштаг, наскоро пеперутки. Многу познати личности, но и луѓе кои едноставно се приклучија кон останатите фотографии, ја разбудија својата креативана енергија и бараа најразлични пеперутки за ги украсат своите ѕидови. Всушност не стануваше збор, за било каква комерцијална кампања на некоја компанија, туку за најавата на новиот сингл на младата Сара Мејс, која секогаш сака на различен начин да ги изненади оние кои ја сакаат нејзината музика. Имено, денеска на јутјуб каналот се појави нејзиниот нов сингл за кој Сара вели дека е поврзан со будењето на целата природа околу нас.
сите 3 | | | веќе видена

Нашиот евровизиски претставник се обидува на секој начин да ја промовира нашата земја. Даниел Кајмакоски деновиве на секој можен начин се обидува да ја промовира евровизиската песна на Македонија. Овој пат тој се одлучи својот настап на Евровизија да го промовира со видео снимено при возење на ролеркостер во еден луна парк во Амстердам. Адреналинот ќе го почувствувате и вие само гледајќи го Даниел како порачува да се гласа за Македонија односно за песната „Autumn Leaves“ возејќи се на ролеркостер.
сите 15 | | | веќе видена

Денеска во студиото на Радио Слободна Македонија, со концерт во живо во 20 часот ќе се претстави Влатко Илиевски. Влатко заедно со всојата матична група „Морал“ деновиве во етерот ја пушти својата најнова песна, ретро-баладата „Како некогаш“. Песната беше снимана во повеќе скопски студија, а ќе биде дел од албумот на Морал кој се планира да излезе на почеток на есента оваа година. На оваа песна гостува Тамара Тодевска, која со својата изведба покажа дека е врвна блуз пејачка.
| | веќе видена

Во последната епизода на регионалното музичко шоу Х Фактор имавме прилика да уживаме во многу таленти, од кои особено се истакна еден Македонец. Станува збор за на македонската јавност добро познатиот Боби Мојсовски, талентиран охриѓанец кој е веќе докажан талент. Имено тој, заедно со Тоше Проески, е еден од победниците на интернационалниот фестивал „Славјански базар“ кој се одржува во Белорусија. Тој на Х Фактор ја испеа баладата од Бон Џови „Bed of Roses“, со што ги воодушеви и жирито и публиката! Боби докажа дека тој ќе биде еден од фаворитите и претендент за освојување на првото место на шоуто. Уживајте во изведбата:
сите 4 | | | веќе видена

Македонскиот музички состав ПМГ Колектив вечерва, четрток 16 април, во Станица 26 ќе го промовира шестиот албум насловен „#ЕксЈу“(#ExYou). „#ЕксЈу“(#ExYou) е албум кој содржи девет песни, кои сликаат еден современ, урбан скопски, па и македонски пејсаж; авантуристички поп албум со позитивен став и поглед напред, или како што се вели во песната Среќен – “Среќен, научи да бидеш среќен”. Музички издржан, инспративен, динамичен и забавен македонски електро поп албум. „#ЕксЈу“(#ExYou) или “поранешен ти” е игра на зборови, именување на албумската целина која музички претставува еден интимен, но во исто време и брутално јавен поглед кон себе и градот како неодвоив дел од идентитетот. Поглед кој ја зема личната или превземена меморија од едно време (како што се вели во песната 80ти- “Мала, јас сум фраер одамна во градот, уште од 80ти”) и дава една жива, пулсирачка, совремна слика на нас и градот (како што се вели во песната Култура- “Тоа е нашата слика – Култура”). ПМГ Колектив работеше на албумот година и половина. ...
сите 6 | | | веќе видена

Овие две раце му припаѓаат, верувале или не, на еден наш познат пејач. Мартин Мила најде ново место на телото за тетоважа и тоа токму на рацете. Тој е познат по големиот број тетоважи кои веќе му ја красат кожата, а кои ги има секаде по телото. Тренди брадата, која е се попопуларна кај нашите мажи, изгледа дека ептен му се допадна на Мартин и му го надополнува изгледот на мачо тип заедно со кокот на главата, тетоважите и мускулите.
сите 3 | | | веќе видена

И покрај тоа што деновиве на големо се шпекулираше дека станал татко и сите српски медиуми му честитаа за приновата, пејачот вели дека станува збор за големо недоразбирање, бидејќи тој честел мекици, но не за својот син, туку за внукот кој го добил од брат му. Александар Белов деновиве ужива во љубовта со својата избраничка на која и ја посветува и новата песна која наскоро треба да биде промовирана. Станува збор за синглот „Добро утро, добри луѓе“, зад која како автор се потпишува Кристијан Габроски. Стиховите од новата песна и ги посветувам на мојата девојка, со која веќе извесен период сум во врска. Среќен сум, исполнет, и мислам дека таа е вистинската за мене. Ретко зборувам за приватноста и поради тоа не сакам да ја експонирам во јавноста. Сепак, сите мои блиски пријатели ја знаат и не ја криеме нашата љубов од нив, откри Белов. Во врска со шпекулациите дека стана татко, Белов рече: Не станав татко, туку чичко. Голем број медиуми пренесоа неточна вест, па еве би сакал да го демантирам тоа. Уште не е ...
| | веќе видена

Со гостување во соседна Албанија, македонскиот евровизиски претставник Даниел Кајмакоски ја започна промотивната евrовизиска турнеја во организација на Македонската Радио Телевизија. Лобирањето започна од Тирана, кадешто на покана на националната Албанската Радио Телевизија, Даниел Кајмакоски беше гостин во Дневникот на АРТВ, а имаше и повеќе интервјуа за радио и телевизиски емисии за албанскиот национален сервис. Претставникот на Македонската евровизиска делегација , Авни Ќаили вели дека Даниел Кајмакоски бил пречекан со голем интерес и од пишаните медиуми, како Шекули, Газета Шкиптаре и други. Во текот на вчерашниот ден Даниел со својот тим престојуваше во Белград, на заедничко дружење со фановите и медиумите од Србија, организирано од страна на ОГАЕ Србија. Во централниот хол на шопинг центарот Ушче во 18 часот Даниел Кајмакоски се сретна со претставниците на Србија, Црна Гора, а на средбата присуствуваше и претставникот на Молдавија, Едуард Романиута, кој оваа година ќе го отвори Првото евровизиско ...
сите 48 | | | веќе видена

По цели десет години опстојување на македонската музичка сцена, Мијата неодамна го издаде својот прв албум „Небеска“ со дури 13 композиции. Освен со албумот пејачката се пофали и со бебето кое е веќе на пат, ќеркичката која ќе биде друштво за постариот батко Калин. Наташа и сопругот Златко, кој по професија е спортски новинар, се пресреќни поради сите убави работи кои им се случуваат. Секако и поради претстојните големи празници. Овој период некако ми е најубав во годината. Јас сум таа која е задолжена за украсување и едвај чекам да дојде Велигден или Божиќ за да се покажам. И годинава ќе имам уникатни велигденски јајца. Креативноста отсекогаш ми била заштитен знак, а се трудам во целиот тој процес на декорација да го вклучам и Калин, кој без проблем ми помага – откри Мијата за Вечер. Мијата е голем верник, а во нивниот дом се празнуваат и католичките и православните празници поради мајка му на Златко.
сите 3 | | | веќе видена

Младиот Огнен Здравковски кој го знаеме од серијалот „Сите наши песни“ и „Ѕвездите на Пинк“ се осмели и зачекори во посериозен чекор во кариерата, со својата прва песна „Врати ми ја љубовта“. Музиката и текстот се дело на маестрото Зоран Џорлев, а песната е комплетно во боса нова шлагерски стил. Аранжманот е на неговиот долгогодишен пријател и соработник Бедрија Синановски Беџо. Снимана е под будното око на Александар Митевски, а бек вокалите ги испеаја одличните Ана Костадинова и Сара Николовска. Во песната своја соло делница има маестро Џорлев на виолина, но и Зоран Крагуевски на саксофон. Огнен му е инаку внук на Зоран Џорлев, син на неговата сестра која долго време беше дел од „Ансамблот Џорлеви“. За песната се очекува снимање на спот, а Огнен ќе настапи во јуни и на „Макфест“. Зад младиот Огнен Здравковски целосно застана „СТ продукцијата“.
сите 7 | | | веќе видена

Нашиот тринаесетгодишниот Трајче Ѓоргиев од Струмица, воодушеви на „Ѕвездичките на Пинк“. Тој продолжува понатаму со натпреварувањето во детскиот натпревар за таленти „вездичките на Пинк“. Во 30-тата емисија од шоуто, Трајче настапи со „Тажна љубов, среќна песна“ од Тамара Тодевска. Струмичанецот, кој е миленик не само на публиката, туку и на жирито, повторно доби пофалби за настапот. - Ти имаш еден совршен, прекрасен и широк глас – реле Хари Варешановиќ.
сите 6 | | | веќе видена

Програмата на годинашното 14. издание на „Офф-фест“ е распоредена во пет богати фестивалски вечери на кои ќе настапат седум музички групи и изведувачи од три светски континенти. „Офф-фест“, кој во организација на Скопскиот џез фестивал ќе се одржи од 28 мај до 1 јуни, ќе ги пренесе звуците и магијата на Мали, Мароко, Јужна Кореја, Португалија и Македонија. Мали со својата богата музичка традиција е во фокусот на годинашното издание на фестивалот, во чии рамки ќе настапат три извонредни музички состави од овој регион на Западна Африка. На првиот фестивалски ден (28 мај), публиката ќе ужива во настапот на Басеку Кујате (Bassekou Kouyate), мајсторот на традиционалниот инструмент нгони и неговиот еклектичен состав „Нгони ба“, кои ќе го претстават материјалот од својот најнов албум „Ba Power“ . Басеку Кујате и „Нгони ба“ последниве години важат за највозбудливиот бенд кој доаѓа од Африканскиот континент. Музичката приказна за Мали ќе продолжи веќе следната вечер (29 мај), кога вљубениците во добриот звук ќе ...
| | веќе видена

Создадено на Сабота, 04 Април 2015 12:59 Ова не смеете да го пропуштите! Видете како пее Александра Ковач! Во новата епизода на популарното регионално шоу Х Фактор кое едвај го чекаме вечерва во 20 часот, ќе видиме како судиите си го минуваат слободното време на напорните снимања, кои понекогаш траат и по 14 часови дневно. Оваа недела Александра беше инспирирана да пее, Масимо да свири… Исто така во новата епизода ќе ги видиме и кандидатите од целиот регион, а како дознаваме не очекуваат интересни животни приказни на новите натпреварувачи. Шармантната Моника од Црна Гора ќе објасни како се чувствува поради урнебесниот прекар Моника Хармоника, ќе слушнеме како пее еден глобален бескуќник, но и Катарина, која е огнена навивачка на тимот Црвена Звезда… Посебно изненадување претставува чудото од тинејџерка која се бави со глума и танц, а која со само 10 години си го нашла патот до Холивуд.
сите 2 | | | веќе видена

Виктор Апостоловски повторно изненадува. Овој пат, со неговиот оригинален бенд, во собата во која прават проби снимија дел од нивниот репертоар т.е. сплет од 4 светски хитови, што во светот е познато како „Mash Up“. Пред некое време размислував како да внесам свежина во етерот т.е. барав начин да направам нешто оригинално. Барајќи, налетав на едно прекрасно инструментче во диџејска форма кое има милион опции и кое допрва ќе биде дел од моите видеа. Направивме еден одличен состав, со оригинален репертоар, но кога ќе ме побараа за настап и кога ќе им го објаснев новиот начин на кој настапувам, на луѓето не им беше јасно како сето тоа функционира. Па затоа решив да снимам дел од пробата и еве како тоа изгледа. И бидејќи супер си поминавме на снимањето, решив секоја недела или две да пуштам ново видео, на повеќе различни начини, така што, ќе станува се по интересно – вели Виктор.
| | веќе видена

Добра вест за сите љубители на екстра популарната група „Екатарина Велика“! Издавачката куќа „Маском рекордс“ ги објави четирите студиски албуми на култната група „ЕКВ“ „Љубав“ (1987), „Само пар година за нас“ (1989), „Дум, дум“ (1991) и „Неко нас посматра“ (1993). Изданијата се ремастеризирани од оригиналните траки од архивата на Душан Ерцеговац, легендарниот продуцент на култната група. Сите четири албуми наскоро ќе станат достапни за слушање и во дигитален формат. Но, тоа е само почеток на враќањето на музичката група „ЕКВ“ на оние на кои таа им припаѓа, на генерациите кои растеа со зборовите и значењето на нивните песни, како и на младите генерации кои допрва ќе ги откриваат. Покрај овие четири албуми се очекуваат и реизданија во сите формати, како и ексклузивен тонски запис од последниот белградски концерт одржан во Сава Центар во 1993 година, а кој не е никогаш објавен.
| | веќе видена

Денеска во студиото на Радио Слободна Македонија, со концерт во живо во 20 часот ќе се претстави групата „Никеја“. „Никеја“ неодамна го сними синглот „Круг на доверба“, а најави и неколку промотивни концерти низ градовите низ земјава. За крај на годината групата го најави и новиот сингл кој носи работен наслов X + Z + Y. Минатиот март „Никеја“ ја обележаа 20 годишнина од основањето на групата и тоа со самостоен концерт во МКЦ. Никеја во МКЦ настапи со стандардната постава, но и со учество на голем број на гости кои низ годините, подолго или пократко, настапувале со нив, меѓу кои и Кристина Егуменовска и Елена Христова (Баклава). Слушајте ја емисијата МакСцена со Ване Маркоски и овој прекрасен концерт вечерва во 20 часот на брановите на радиото во боја, кое
сите 3 | | | веќе видена

Јоце Панов сними нова песна во соработка со трубачот Џамбо Агушев. На новиот сингл на Јоце преовладуваат труби, па соработката со Џамбо беше неминовна, бидејќи тој е наш најпознат трубач со интернационална кариера. Јоце е познат по тоа што за своите песни се труди да соработува со најдобрите композитори, текстописци, продуценти и музичари, па соработката со Џамбо беше неминовна. Новата песна „Брига ме“ е направена на српски јазик, а наскоро се очекува да добие и македонска верзија. Двете верзии ќе добијат и спотови. На новиот албум на Јоце, на кој ќе се најде и овој сингл, ќе доминираат балканските инструменти и мелодиски линии. Целиот албум ќе има боемска нота, а песните ќе можат да се изведуваат во секакви пригоди
сите 11 | | | веќе видена

Според некои непишани правила, македонските кандидати кои се пријавуваат на музички шоу-а за таленти и навистина имаат одлични вокални можности, ги забележуваме само на музичките шоу-а во соседството. Истото што му се случи на Даниел Кајмаковски, кој пред да стане познат учествуваше на домашни натпревари од ваков карактер, сега го живее и младата и талентирана битолчанка Марија Груевска. Доколку истражите малку подобро на интернет или си го вратите сеќавањето, Марија во 2013 година ја гледавме меѓу финалистите на музичкото талент шоу „Сите наши песни“ на Македонската телевизија. Надежната пејачка уште од мали нозе се пријавува на сите македонски музички натпревари, од „Нај талент“ и „Мк-талент“ на Драган Вучиќ, па се до последното шоу на националната телевизија. Сепак, ретко кој тогаш ја популаризираше оваа девојка и нејзиниот прекрасен вокал и талент за пеење. Но, сега ситуацијата се промени само поради тоа што пее на Х-фактор, а ја оценува жири како Жељко Јоксимовиќ и Масимо Савиќ. На крај повторно може да ...
сите 6 | | | веќе видена

Панчо од групата ДНК, Владимир Блажев ака Дј Шорти, стана татко по втор пат. Тој и неговата сопруга Маја го добија своето второ синче. Новиот член на семејството Блажеви се вика Марјан и тој и неговата мајка се чувствуваат добро. Панчо и Маја веќе го имаат четиригодишниот Андреја, кој е најсреќен што стана голем батко. Да е жив и здрав малиот Марјан и искрени честитки од редакцијата на Вистина.мк. Пред неколку месеци, Панчо и синчето Андреја се сликаа пред фото-објективот на Владимир Георгиев, за
сите 5 | | | веќе видена

Тијана отворено проговори за сопругот и синот! Тијана Дапчевиќ деновиве активно ги подготвува песните кои ќе се најдат на нејзиниот нов албум. Албумот светлината на денот ќе ја здогледа во септември, а во исто време, освен студиските обврски, таа интензивно настапува во театар. Во меѓувреме тука се и настапите во живо. Еден од таквите беше концертот кој го одржа на српската национална телевизија, во емисијата „Три боје звука“ во која секоја недела во живо се претставуваат по три изведувачи и групи, кои во моментот се актуелни. Покрај феноменалниот настап, Тијана изрази и воодушевувањето од емисијата на која и е верен фан. Таа јавно им се заблагодари и се пофали од својот сопруг Милан, а особено од синот Вук, кои имаат разбирање за сите нејзини ангажмани. Вели дека Вук е дете кое сосема ја разбира и неа, но и работата со која таа се бави.
сите 2 | | | веќе видена

next