На Скопскиот фестивал можевме да ја слушнеме Мијата со песната „Заљубен“, на музика на Тања Царовска и аранжман на Роберт Билбилов и на Дарко Димитров, за која веројатно ќе почекаме извесно време за да видиме видео запис. Во меѓувреме Мијата настапи на влечењето на добитниците за наградната игра „Фискална во рака, награда без мака“ со песната „Телото гори“. И таа и придружните машки вокали беа на висината на задачата, па Томато Продукцијата го искористи настапот за да го спакува во спот. За потсетување, песната е дело на самата Мијата, која го напиша и текстот и музиката, а аранжманот и продукцијата се на Трајко Симоновски. Интересно е тоа што стиховите се отпеани и на македонски и на англиски јазик, а како сето тоа звучи и изгледа можете да слушнете и видите во продолжение:
сите 3 | | | веќе видена

Новата сезона на Х Фактор Адриа ќе се прикажува во целиот регион, па затоа продукцијата се труди во жирито да ги собере најголемите ѕвезди од регионот на поранешна Југославија. Веќе е договорена Северина, која не крие дека е воодушевена што и се пружи прилика да учествува во ваков вид на емисија. Следната позната личност која го разбранува целиот регион, а на која продукцијата се сети, е српската пејачка Јелена Карлеуша, која исто како и Северина, каде год да се појави привлекува многу внимание. Челните луѓе на продукцијата веќе на големо договараат со пејачките, останува само уште да го испеглаат хонорарот. Бидејќи емисијата ќе се прикажува во целиот регион, продукцијата сака во жирито да бидат ѕвезди од сите држави на поранешна Југославија. Јелена и Северина се ултра популарни, а се вклопуваат и во правилото дека идните ментори не смеат да бидат музичари кои таа улога ја имале во некој друг формат – се вели од продукцијата.
сите 8 | | | веќе видена

Тамара Тодевска го претстави својот нов спот, емотивна љубовна приказна раскажана преку танц со светло и сенки. Видеото за второ наградената тема на Скопскиот фестивал 2014 „Брод што тоне“ беше сниман на главната сцена во МНТ, во продукција на Горила Филмс, матичната куќа на Тамара. Комплетен музички автор на песната е Роберт Билбилов. Кореографијата во спотот ја осмисли Олга Панго, а танците ги изведуваа врвни македонски балетски играчи. Директор на фотографија на спотот е Александар Крстевски, додека режијата и монтажата се на Горан Костадинов. Горила Филмс изразува јавна благодарност до Македонскиот народен театар за сесрдната помош при реализацијата на видео записот.
сите 8 | | | веќе видена

Пејачката Симона Попоска по повод новогодишните празници ги почести своите обожаватели со новогодишна фотосесија. За нејзиниот изглед се погрижија стилистот Дадар – шминка и фризура, нокти Ивана Заковска и рачно изработениот накит на Наташа Гулевска – специјално изработен за пејачката. Со оваа фотосесија Симона ја најавува соработката со Наташа која стана заштитно лице за нејзиниот накит. Фотографиите ги изработи фотографот Јанус. Атрактивната пејачка на почетокот на новата година ја најавува и нејзината нова песна и спот на македонски јазик. 2014та година беше повеќе од успешна за пејачката во која имаше доста настапи во и надвор од државата, од нив би ги издвоиле турнејата во Австралија и Швајцарија, настапот со Ерик Фокс на „The Miss Globe“ во Албанија и наградата на Макфест. - Си посакувам пред се да сум здрава, тоа е најважно и се разбира 2015та уште поуспешна да ми биде на секое поле, а најмногу сакам да го издадеме албумот (The Sound Messengers), кратко ни изјави пејачката. Сите оние кои одлучиле ...
сите 15 | | | веќе видена

Во втората сезона на ултра популарното шоу Х Фактор, кое сега ќе се гледа во поширокиот регион, поради што и го носи името Х Фактор Адриа, нема да се појави ниту еден од судиите кои судеа во прата сезона. Да се потсетиме судиите и менторите Жељко Јоксимовиќ, Кристина Ковач, Кики Лесендриќ и Емина Јаховиќ ќе можат оваа сезона да го гледаат шоуто преку малите екрани, а во судиските столчиња ќе седнат други познати фаци кои ќе ја делат правдата. Продукцијата е во сериозни преговори со големата ѕвезда Северина Вучковиќ, и иако деталите сеуште не се познати, извесно е дека хрватската дива ќе седне во едно од столчињата.
сите 32 | | | веќе видена

Во пресрет на претстојните празници, најпознатиот виртуоз на виолина кај нас Зоран Џорлев, овојпат во придружба на својот долгогодишен пријател и соработник Бедрија Синановски Беџо, на македонската јавност ќе и подари уште еден нов албум со наслова „Evergreen Word Music“. Имено станува збор за компијација која опфаќа 17 безвременски, светски нумери, (Strangers In The Night, Besame Mucho, Moulen Rouge, Love Me Tender…) низ кои речиси нестварно звучи течението на времето кога тоа се прелева низ прстите на двајцата виртуози. Бескрај фатен в миг… Промоцијата ќе се одржи на 24 декември, а новиот албум по промоцијата љубителите на добрата музика ќе можат да го најдат на сите места каде се продава музика. Како подарок со овој албум Зоран Џорлев ви го подарува и својот албум со новогодишни и божиќни нумери.
сите 8 | | | веќе видена

Сношти се одржа полуфиналната вечер на регионалното шоу „Твоето лице звучи познато“, во која главен збор имаше публиката која со СМС гласање ги одбра петте натпреварувачи кои ќе влезат во финалето, каде главната награда е 25.000 евра кои ќе бидат доделени во хуманитарни цели. Гостин во жирито како четврти член беше познатиот балетски играч Константин Костјуков. Честа да ја отвори полуфиналната вечер му припадна на Звонко Пантовиќ Чипи, кој влезе во улогата на фронтменот на групата Мусе. Неда Украден ја имитираше Мадона, со песната „La Isla Bonita“, која Мадона ја отпеа во 1986 година, истата година кога Неда ја отпеа својата антологиска „Шај роде, шај“. Катарина Богиќевиќ се претстави со имитација на Кристина Пери, и уште еднаш докажа дека е одлична пејачка. Јелена Гавриловиќ настапи во улогата на „Florence and Machine“, англиски инди бенд кој комбинира борокен поп и симфониски рок. Бане Мојиќевиќ беше извонреден во улогата на Аца Лукас, а на сцената се појави и учесникот од минатата година Алекса Јелиќ за ...
сите 58 | | | веќе видена

Иако веќе две недели е болна и има проблеми со гласните жици, Елена Ристеска одлично се снајде во синоќешното издание на шоуто „Твоето лице звучи познато“ во улогата на Сиа, пеејќи го нејзиниот голем хит „Chandelier“. Таа беше свртена со гроб и не го покажа лицето, како што тоа го прави и оваа популарна пејачка, на сцената главната улога ја имаа танчарите, настапот беше одличен и успеа да го освои второто место од публиката.
сите 64 | | | веќе видена

Во новата сезона и со нова продукциска екипа, најпопуларното шоу на планетата „Х Фактор“ наскоро ќе започне со аудиции. Новост во оваа сезона е дека шоуто навистина станува регионално со оглед на тоа што ќе се емитува во пет земји: Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и од оваа сезона и во Хрватска. Проектот ќе биде реализиран во соработка со продуцентската куќа “ЦЛМ”, кој ја има лиценцата за овој ТВ формат, а во Македонија Сител ТВ ќе биде дел од продукцијата. Подготовките за аудициите се во полн ек, а скоро 19 милион луѓе од регионот ги очекува една фантастична и возбудлива музичка авантура, во која најголемите таленти ќе се борат за престижни награди и квалитетен почеток на кариерата. Сите пејачки таленти од Македонија, Хрватска, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина ќе имаат шанса наскоро да се пријават и да ја пробаат својата шанса на аудициите кои ќе се одржат во многу градови ширум регионот. Со оглед на регионалниот карактер, шоуто ќе донесе и многу изненадувања. Тоа што е сигурно е ...
сите 40 | | | веќе видена

Групата „Фламингоси“ ја објави песната „Македонка“ како најава за својот нов албум. Музиката ја направија Огњен Амиџиќ и Маринко Маџгаљ, додека за аранжманот беше задолжен Марко Кон. Спотот е сниман на повеќе локации низ Македонија, а Огњен откри кому му е посветена. Македонката која нему му го смени животот и му го роди синот Матија, убавата Данијела Димитровски, која и порано тој ја опеа во песната „Данијела то зна“, објавена на изданието од 2011 година. Водителот и светскиот топ модел тогаш беа во врска, а денес се во брак и негова круна е едногодишното синче.
сите 8 | | | веќе видена

Момчињата од хип хоп бендот „Долината на сенките“,го најавуваат својот прв албум. Албумот ќе го промовираат во сабота, на 20 декември, со почеток во 20 часот. Албумот, кој го носи името „Во добро и во зло“ има 12 песни, кои се работени во последните седум години. До сега тие имаат промовирано шест синглови, од кои два со видео спотови. Песните авторски ги потпишува бендот, а двата спота се за песните „Рецензија“ и насловната нумера на албумот „И во добро и во зло“.
сите 2 | | | веќе видена

Во Њујорк денеска ќе биде претставен Скопскиот џез фестивал Македонската џез-култура и традиција ќе биде промовирана на настанот „Skopje Jazz Festival in New York City“ кој во соработка со Македонскиот културен центар (Gallery MC) ќе се одржи во познатиот џез-клуб Studio 151 во Њујорк. Вечерта ќе биде отворена со изложба на најуспешните и наградени плакати од историјата на Скопскиот џез-фестивал, а ќе продолжи со коктел и концерт на Тони Китановски Трио. Меѓу специјалните гости на вечерта ќе биде и македонскиот музичар Дуке Бојаџиев. – Њујорк отсекогаш имал значајна улога во уметничката концепција на Скопскиот џез-фестивал низ неговата 33-годишна историја. Скопје на својата џез-сцена ги пречекал речиси сите креативни имиња кои доаѓаат од најплодната средина за импровизирана музика во светот. Овојпат, Њујорк го возвраќа гостопримството со вечер на одличен макеодонски џез, уметност и дизајн и врвно македонско вино, соопшти Скопски џез-фестивал.
| | веќе видена

Концертната промоција на „INDIAN SUMMER“ ќе се одржи на 22. декември (понеделник), во кафе-барот „Соулматик“ (Дебар Маало, Скопје) со почеток во 21 часот. Како група која со својот специфичен музички израз влева свежина на домашната сцена, „ЏУН“ ја претставуваат емотивната страна на префинетиот инди-поп, а со одлично спакуваната музика на „INDIAN SUMMER“ презентира ново креативно задоволство за музичките сладокусци. Албумот на кој се наоѓаат 10 песни е снимен, миксан и мастериран со Ивица Јанкуловски во „marryPhat Studio“, а продуциран од Кристијан Евго и Филип Арсов. Како креатори на новиот материјал се потпишуваат членовите на „Џун“: Бојана Низамовска – вокал, акустична гитара, Филип Арсов – акустична гитара, електрична гитара, придружни вокали, Данчо Поповски – бас и Анте Гулин – тапани, усна хармоника , придружни вокали. Гости на вториот албум на „June“ се Кристијан Евго – акустична гитара, електрична гитара, придружни вокали, укулеле, Јане Трајковски – труба, Огнен Анастасовски – пиано, родес, хамонд, ...
сите 5 | | | веќе видена

Вчера вечер пред преполната Универзална сала групата „Нокаут“ одржа феноменален акустичен концерт, со кој, заедно со гостите, вистински ги воодушевија многубројните фанови. Со петнаесет минутно академско доцнење, музичкото патување го започнаа со веќе антологиската „Фатална опсесија“ премиерно исполнета на „Макфест 1997“, по која се нижеа многубројните хитови од безмалку дведецениската работа на бендот, „Танго“, „Лебедот бел“, „Да си тука вечерва“, „Добро утро, будење“, „Африка“… Првиот гостин на вечерта Тони Зен, кого фронменот на „Нокаут“ Пере го претстави како најдобар рапер меѓу билдерите и најдобар билдер меѓу раперите, ја загреа атмосферата со заедничката тема „Исти“, од сѐ уште актуелниот албум „Микроорганизми“. Атмосферата дополнително се вжешти со излегувањето на фронменот на групата Д.Н.О. Владимир Поп Христов – Мио. Мио, кој е инаку автор на некои од најголемите хитови на „Нокаут“, како „Лебедот бел“, „Запомни тоа е се што имаме“…, беше на нивото на задачата со двете теми кои ги исполни на ...
сите 13 | | | веќе видена

Нашата позната пејачка Калиопи во последно време е многу актуелна насекаде низ регионот, па сходно на тоа има и фанови од цела поранешна Југославија. Таа многу често им се обраќа преку социјалните мрежи за поедноставна комуникација. Па така, кога деновиве им постави едно видео кое е снимено во нејзиниот стан, некои од фановите се зачудеа зошто сликата на ѕидот е „наопачки“ поставена. Секако дека сликата не е поставена наопачки, туку на сликата е самата Калиопи како лежи со распослани коси, а дело е на нејзината сакана внука од сестра и Камелија, Мила. Впрочем тоа е сликата која се најде како лајтмотив и за постер (плакат) кој најавуваше еден од концерти на Калиопи.
| | веќе видена

Најреномираниот македонски фестивал на забавни мелодии „Макфест“ го објави конкурсот за следната година, кога во втората половина на месец мај ќе се одржи јубилејното 30 Издание. Локацијата непроменета Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип, каде во рамките на две полуфинални вечери ќе бидат изведени 30 нови композиции, а изведувачите ќе бидат придружувани од Ревискиот оркестар на МРТВ. 18 од нив, односно по девет од секоја полуфинална вечер, ќе бидат уште еднаш отпеани во големото финале. Општина Штип, како организатор и Министерството за култура, како главен покровител на манифестацијата, ќе доделат вредни награди во седум категории и тоа: 1-ва награда во износ од 10.000 евра , која ќе биде доделена врз основа на вкупниот број освоени гласови во финалната вечер; 2-ра награда во износ од 7.500 евра , која ќе биде доделена според вкупниот број освоени гласови во финалната вечер; 3-та награда во износ од 5.000 евра , која ќе биде доделена според вкупниот број освоени гласови во финалната вечер; Награда за ...
сите 6 | | | веќе видена

Домашната метал-група „Хроматик поинт“ го промовираше своето второ албумско издание, насловено како„Слики од старата куќа“. Покрај албумот, момците го претставија и спотот за песната „Стихија“, во која како гости се појавуваат членовите на групата „Синтезис“. Оваа песна е и првиот сингл од албумот. Вториот албум на „Хроматик поинт“ донесува осум комплетно нови композиции, кои момците ги правеа во текот на минатата и на оваа година. „Слики од старата куќа“ е инструментален албум, само со една вокална песна, каде што во преден план се истакнува инструменталистичката и импровизирачка способност на четворица музичари. Музиката што ја создава „Хроматик поинт“ претставува несекојдневен спој на енергичен метал и традиционални македонски фолк-елементи. Покрај „Синтезис“, како гости на албумот се појавуваат и браќата Тавитјан, кои со својата инвентивност придонесоа за подобар и попрепознатлив звук, кој се темели на моќниот метал. Исто така гости музичари се и двајцата поранешни членови на бендот, тапанарот Влатко ...
сите 3 | | | веќе видена

Групата „ТВ Рејџ“ од Куманово е одбрана за победник на јубилејното, 30-то издание на Рок Фест, што се одржа вчера во Младинскиот културен центар. Нив за победници ги прогласи жирито, кое го сочинуваа музичарот Ѓоко Мишковски од тонското студио „Рокенрол“, потоа некогашниот учесник на фестивалот Урош Вељковиќ од групата „Стил темпл“, како и неколку претставници од фестивалот. Покрај најдобрата група, беше избран и најдобриот гитарист на фестивалот, а тоа е Марко Џамбазовски од скопскиот бенд „Визија“, кој како награда доби електрична гитара Yamaha, која ја доделува продавницата за музички инструменти До-Ре-Ми. Победникот, „ТВ Рејџ“, како награда ќе добие снимање на еден сингл во студиото „Рокенрол“. Но бидејќи оваа година фестивалот го прославува својот јубилеј, и останатите учесници ќе добијат шанса са снимање на една песна. Тоа значи дека всушност оваа година нема најдобар бенд, туку победници се сите, односно победник е рокенрол музиката. Во натпреварувачкиот дел, покрај „ТВ Рејџ“, настапија и скопските ...
сите 16 | | | веќе видена

Предновогодишниот концерт кој етно групата „Љубојна“ го најави за 20 декември во „Универзалната сала“ е комплетно распродаден, а групата соопшти дека публиката ќе ја почести со уште еден концерт закажан за следниот ден, 21 декември! Во рамките на двете концертни вечери групата ќе свири музика од својот последен албум „Незгаснати огништа“, како и хитови од претходните изданија, а специјален гостин ќе биде познатиот џез музичар и пијанист Васил Хаџиманов. Концертите насловени „Љубојна, музика на дланка“ и во сабота и во недела ќе започнат во 20.30 часот, а гости ќе бидат пијанистот Васил Хаџиманов, трубачот Џамбо Агушев и музичари со кои „Љубојна“ соработувала во текот на годините.
сите 18 | | | веќе видена

По безмалку една година пауза, Куку Леле подготвуваат вистинска музичка инвазија. Станува збор за дури три песни, кои наскоро би требало да ја здогледаат светлината на денот. Едната е нова, која на авторот Роберт Саздов му е субвенционирана од Министерството за култура, а другите две се обработки на веќе познати теми. Една од нив е „Долго чекав“ песна од репертоарот на Брејк, авторско дело на Саздов, а другата е легендарната „Скитник“ која пред повеќе од 35 години ја отпеа Јаков Дренковски. За трите песни се планирани и видео спотови, а единствено што е неизвесно е дали тој музички пакет од Куку леле ќе се појави заедно, или ќе се појавува песна по песна. Песната „Скитник“ е една исклучително емотивна тема со елегичен текст, кој можеби во моментов најдобро ќе му легне на Панки.
сите 3 | | | веќе видена

next