Виктор Апостоловски денеска ќе одржи концерт во живо на Радио Слободна Македонија. Свирката, како и секоја среда е дел од емисијата МакСцена со Ване Маркоски која се емитува во 20 часот. Пејачот кого македонската јавност го запозна на македонскиот „Идол“ Виктор Апостоловски неодамна го промовираше неговиот долгоочекуван прв албум, насловен „Во моите сни“. Младиот пејач, кој минатата година дипломираше на Факултетот за музичка уметност во Скопје, на своето првенче ги смести сите негови досегашни песни како и неколку нови песни, меѓу кои и дуетот со неговата девојка и колешка од „Идол“, Јана Бурческа. Свирката на Радио Слободна Македонијa
сите 4 | | | веќе видена

Салса составот „Тумбао салса бенд“ деновиве напорно вежба за двата концерти кои ги очекуваат на 4 и 5 март во Универзална сала во Скопје. Секојдневните проби се само доказ дека сериозно ја сфатија задачата два дена по ред на Скопје да му приредат незаборавно кубанско доживување. Подготвени се и гостите кои доаѓаат од далечната Куба- составот „Азафран Микс“, велат организаторите. „Среќата со пари не се купува“, „Фато Мори Душманке“, „Рандеву“, „Македонско девојче“ се само дел од песните кои во среда и четврток ќе ги разиграат посетителите во Универзална Сала. И токму поради динамичноста на музиката и позитивната атмосфера, „Тумбао салса бенд“ решија партерот пред бина да биде за играње, наместо класичните места за седење.
сите 23 | | | веќе видена

Снимањето на аудициите на шоу програмата Х Фактор започна пред неколку дена, а жирито веќе на почетокот на проектот покажува каква ќе биде атмосферата на вториот циклус на ова шоу. Додека натпреварувачите зад сцената се подготвуваат за настап и се обидуваат тремата да си ја убијат со песна и гитари, жирито ужива во дружењето. Александра Ковач, Масимо Савиќ, Тончи Хуљиќ и Жељко Јоксимовиќ и зад сцената се дружат и заедно си одат и на ручек. Тие исто како и натпреварувачите имаат потреба од бодрење од страна на семејствата, па така на Александра и на Масимо поддршка им пружаат брачните партнери, Жељко го дружат сопругата Јована и ќерката Мина, а на Тончи редовно му се јавува сопругата.
сите 17 | | | веќе видена

По албумот „Срце“ од 2013 година и минатогодишните хитови „Она е од Шутка“ и “Север-југ“, ар-ен-би/рап дуото ДНК полека го комплетира материјалот за следниот албум. На новото ЦД Андреј и Панчо повторно соработуваат со веќе проверениот композитор и продуцент, Лазар Цветкоски, а според неодамнешната објави на социјалните мрежи, првиот „пилот сингл“ од новиот материјал ќе го носи насловот „Најмила“. Песната веројатно ќе пристигне заедно со видео запис, во кој главната улога ќe ѝ припадне на најуспешната македонска манекенка и светски топ модел Катарина Ивановска. Видеоспотот за „Најмила“ би требало да го изработи екипата на „Томато продукција“.
сите 15 | | | веќе видена

Еден од најперспективните македонски пијанисти Дино Имери настапи со престижниот Софиски Филхармониски Оркестар и диригентот Најден Тодоров во Софија. Најавуван како „големото име – надежта на современата македонска музика”, а испратен со овации во концертната сала „Бугарија”, младиот пијанист на публиката и подари дури два биса по изведбата на „Рапсодија на тема од Паганини” од Сергеј Рахмањинов. По изведбата на виртуозниот „Бумбаров Лет” од Корсаков во транскрипција на Ѓ. Цифра, бравурозната интерпретација ја крена публиката на нозе по што и самите оркестарски музичари се приклучија во громогласниот аплауз. За пијанистот во суперлативи се изразија голем број музичари, критичари како и слушатели меѓу кои Маестро Тодоров кој изјави: Уште од нашата прва заедничка проба, јас и музичарите од филхармонијата посакавме Имери повторно да ни гостува наредната сезона. Се работи за исклучителен талент, кој и покрај својата младост има стекнато големо музичко искуство. Пред концертот беше организирана и средба со ...
| | веќе видена

Иако не и е непознат на македонската јавност, младиот пејач Боби Мојсоски ќе се обиде да го освои регионот со натпреварувањето во втората сезона од регионалниото музичко талент шоу, „Х – фактор“. Талентираниот охриѓанец кој настапувал на Макфест 2011 и на Охрид фест 2013, по Тоше Проески е вториот Македонец што ја освоил наградата „Гран при “ на интернационалниот фестивал „ Славјански базар “ во Витебск, Белорусија во 2012 година. Тој деновиве објави фотографија пред препознатливото лого на познатиот регионален музички натпревар на таленти со сосдржина: „Стигнавме до Белград, држете ми среќа! “ Се надеваме дека Боби ќе се претстави во најдобро светло и дека без проблем ќе мине во следната фаза и дека македонската публика ќе може да го бодри и навиваза него до самиот крај, како што тоа го правевме за Даниел Кајмакоски!
сите 3 | | | веќе видена

Поп пејачот Александар Белов сними нов сингл. Песната се вика „Добро утро, добри луѓе“, зад која како комплетен автор е запишан Кристијан Габровски. „Песната е љубовна, позитивна тамам за периодто што доаѓа. Деновиве ќе го снимам аудиоделот, а веднаш потоа и спотот. Спотот ќе го работи Фабрика продукција“, изјави Белов. Оваа песна е субвенционирана од Владата за поддршка на македонска музика.
сите 3 | | | веќе видена

Српскиот срцекршач, актерот Иван Босиљчиќ денеска во Скопје одржа прес конференција по повод претстојниот концерт, кој ќе се одржи на 7-ми март во Универзална сала. Многу ми е драго што повторно се гледаме, и морам да им се заблагодарам на медиумите, но и на публиката за огромната поддршка која ми ја дадоа. Воодушевен сум од тоа колку и како беше пренесен мојот настап минатата година во сите медиуми. Затоа ветив дека ќе дојдам повторно и еве ме сега, изјави Иван Босиљчиќ. Насловот на неговиот перформанс ќе биде „Неколку стихови за нас“, а Босиљчиќ откри дека зборот „нас“ намерно е употребен наместо „вас“, бидејќи настапот е и за негова, а и за душа на сите присутни. Што се однесува на репертоарот кој тој ќе го изведува, актерот откри дека многу размислувал на таа тема и сакал да воведе некоја новост, но на крајот заклучил дека неговиот настап не може да помине без некои песни кои се печат на љубовта. Овој пат ќе пробам да пренесам и дел од македонската поезија. Активно ги изучувам делата на Анте Поповски и ...
сите 11 | | | веќе видена

Снимањето на новата сезона на најпопуларното шоу на овие простори Х Фактор веќе започна, сите детали се познати, судиите се на своите места. Единствениот судија кој оваа година повторно ќе суди како и лани е Жељко Јоксимовиќ, иако имаше шпекулации и за Емина Јаховиќ. Жељко објасни зошто се сложи повторно да седне на судиското столче. Морам да признам дека ми е драго што го добив повикот повторно да бидам дел од жирито. Една од причините зошто прифатив е фактот дека проектот оваа година е регионален и дека жирито го сочинуваат колеги кои многу ги цени. Се радувам што повторно ќе сретнам млади луѓе бидејќи ми се допаѓа работата со нив. Ќе се трудам да им помогнам со своите совети и искуство да се усовршат во сите фази на натпреварувањето, а над се би сакал победникот оваа сезона да ја добие приликата која ја заслужува земајќи го предвид престижот на овој формат во светот – рече Жељко. Колку за потсетување минатата година токму Жељко Јоксимовиќ му беше ментор на победникот, нашиот Даниел Кајмакоски.
сите 2 | | | веќе видена

По 8 регионални градови и 11 бесплатни музички работилници, во недела на 1 март започнува Converse Rubber Tracks натпреварот! Сите заинтересирани бендови или поединци, без разлика на жанрот, ќе можат да се пријават со пополнување на online апликација на веб страната од 1 до 20 март. По завршувањето на пријавувањето следува период на online гласање, кој ќе биде од 23 март до 4 април. Преку гласање на фановите ќе се изберат 15 бендови, од кои потоа со помош на стручно жири ќе бидат избрани 7. Овие 7 бендови ќе ја добијат приликата за снимање во професионално студио во Нови Сад, Србија. Во жирито на Converse Rubber Tracks натпреварот се Мирела Приселац – Реми од бендот Елементал, Владимир Радушиновиќ – Радуле од Атеист Рап и Марко Шелиќ – Марчело. Тие ќе ги прогласат победниците најдоцна до 15 април. Избраните бендови или поединци ќе влезат во новосадското „Студио М“ на 4-ти мај и ќе имаат прилика да снимаат под будно око на домашни и странски продуценти кои доаѓаат од Њујорк и од “Converse Rubber Tracks“ ...
сите 4 | | | веќе видена

Поштар од „Македонска пошта“ ќе му достави подарок на нашиот евровизиски претставник Даниел Кајмакоски, а желбата која тој ќе ја посака ќе му ја исполни организаторот на „Евросонг“, кога пејачот ќе пристигне во Австрија. Ова инаку е дел од сценариото на евровизиската разгледница која започна да се снима во Скопје. Видеото го реализира австриската телевизија ОРФ, а во него ќе бидат претставени и македонските национални пејсажи, елементи и орнаментиката. Под годинешното мото „Градиме мостови“ во целата организација се вклучени и националните пошти од Европа. За сите претставници ќе се снимаат вакви клипови, како вовед пред нивниот настап на манифестацијата. Засега се познати само некои сегменти од концептот, но за целата идеја на видеоразгледницата, како остварувањето на сите желби и соништа, ќе мораме да почекаме до 19-ти мај, кога почнува изборот. За потребите на видеото австриската куќа е во тесна соработка и во копродукција со Македонската радио телевизија која треба да ја следи генералната замисла на ...
сите 2 | | | веќе видена

Новиот проект на Авалон продукција се вика „Zagreb Calling“ и со него ќе го стартуваат летото во Хрватска. Британската рок легенда Били Ајдол е предводник на изведувачите на првиот „Zagreb Calling“, кој ќе се одржи на 14 јули на најомилениот градски отворен концертен простор – СРЦ Шалата. На првиот „Zagreb Calling“ – Били Ајдол ќе ја посети хрватската престолнина во склоп на големата европска турнеја по повод неговиот актуелен албум „Kings And Queens Of The Underground” кој на пазарот се појави во октомври минатата година, а кој доби одлични критики од престижните Ролинг Стоун, Ултимејт Класик Рок и др. Покрај Велика Британија, Франција, Италија, Германија и многу други европски држави ова ќе биде единствениот настап на Billy Fucking Idol во регионот. Како специјални гости на Били Ајдол ќе настапат големите балкански атракции Партибрејкерс и Психомодо Поп, а за тоа кој ќе ја отвори вечерта чекаме ново известување од продукцијата.
| | веќе видена

За ништо во последно време не се шпекулира повеќе отколку за составот на жирито на новата сезона на Х Фактор! Така испаѓа дека веста дека младите надежи од петте земји на екс Југославија ќе ги оценуваат Златан Стипишиќ Џибони, Јелена Розга и Владо Георгиев и Емина Јаховиќ не е точна. Од извори блиски на продукцијата се дознава дека судиската четворка ќе ја сочинуваат Емина Јаховиќ, Тончи Хуљиќ, Александра Радовиќ и Масимо Савиќ. Александра Радовиќ веќе имаше слично искуство, бидејќи ги оценуваше кандидатите пред три години во „Први глас Србије“, токму како и Хуљиќ, кој беше жири во „Операција тријумф“. Повторно, и во овој состав нема ниту еден Македонец! Втората сезона на Х Фактор започнува на крајот на март, ќе се пренесува во сите пет земји кои ќе учествуваат, а дали составот на жирито навистина ќе биде овој, останува да видиме наскоро!
сите 20 | | | веќе видена

Ѓоко Танески кој извесен период апстинира кога издавањето на албумот е во прашање, вели дека во моментов се наоѓа на крстосница, затоа што неможе да се одлучи дали да продолжи да се занимава со поп-музика или да премине во фолкери. Кај нас, за жал, не се заработува многу од музиката што ја правев досега. Токму поради тоа планирам да почнам да пеам народно, но сеуште не сум решил што и како ќе биде. Кога велам народно, не мислам на музиката која ја прават новокомпонираните пејачи, туку на онаа изворната која ја чувствувам за блиска, вели Танески. Пејачот веќе идниот месец ќе замине во Америка, а престојот таму ќе го искористи за шетање и запознавање на нивната култура и начин на живот. Одам за Америка, но приватно, нема да пеам. Да го опипам теренот малку, но и да се прошетам, низ насмевка прокоментира Ѓоко, кој долги годни е во брак со Розе со која ги има двете ќерки Анастасија и Михаела.
сите 5 | | | веќе видена

Магазинот Ролинг Стоун Хрватска и САЕ Институтот од Белград организираат натпреварување на бендови со име BAND COMBAT 2015. Можат , неафирмирани бендови од целиот регион, Хрватска, Србија, Македонија, Босна и Херцеговина и Словенија. Своите музички дела треба да ги достават од 23 февруари до 31 март, а жирито на Ролинг Стоун и Институтот најдобриот бенд ќе го прогласи на 15 јуни годинава. Услов е бендот да нема до сега објавено ниту сингл, ниту албум за ниедна издавачка куќа. Прво ќе гласа жирито кое ќе ги одбере десетте најдобри, а потоа се ќе биде во рацете на публиката која од тие десет бенда ќе го избере најдобриот. Победникот ќе добие прилика да сними албум во студиото на САЕ Институтот, да настапи на Егзит 2015 и сето тоа со медиумска поддршка и промоција на магазинот Ролинг Стоун. Исто така ќе добие и медиумска поддршка од MTV, како и дигитална дистрибуција на албумот низ издавачката куќа Lampshade Media.
сите 2 | | | веќе видена

Неодамна Виктор Апостоловски го промовираше својот долгоочекуван прв албум насловен „Во моите сни“ , на кој се најдоа сите негови досегашни хитови, како и неколку нови песни. Покрај насловната тема, пејачот деновиве објави уште неколку нови песни, меѓу кои и дуетот со неговата девојка и колешка од „Идол“, Јана Бурчевска. Станува збор за баладата насловена „Сила“, чија музика и аранжман ги потпишува самиот Виктор, а за текстот му помогна Мирослав Драганов. Како звучи оваа песна, која битолчанецот им ја посвети на сите оние кои ја почувствувале горчината на загубата, можете да слушнете во продолжение.
сите 3 | | | веќе видена

Најценетата македонска етно џипси брас атракција, „Кочани оркестар“, ќе гостува во срцето на хрватската метропола, загрепскиот Green Gold Club. Настапот ќе се случи вечерва, а публиката очекува одлична забава и врвни импресии од музичките акробации на овој наш состав. „Кочани оркестар“ многу голема важност и придава на изворната македонска музика, а на нивните концерти освен самото етно, може да се ужива и во обработки на најголемите светски хитови. Освен во регионот овие музичари можат да се пофалат со гостувања ширум светот, од САД, преку Канада, па се до Франција, Италија… Секој настап на „Кочани оркестарот“ е приказна за себе и нов музички спектакл, а просторот каде што свират секогаш е исполнет до последното место.
сите 3 | | | веќе видена

Во пресрет на големиот христијански празник Прочка кој се одбележува вo недела на 22 февруари и кој подразбира меѓусебно простување помеѓу верниците пред почетокот на велигденскиот пост ќе се потсетиме на песните во кои пејачите бараат прочка. Прошка бара помладиот од постариот со зборовите „прости ми“, а постариот одговара „простено да ти е од мене и од Бога“. Дали „прости ми“ и „извини“ се навистина тие најтешките збоови кои тешко поминуваат преку усните? Елена Ристеска – Прости ми за се Нокаут – Извини Александра Пилева – Извини Тоше Проески – Опрости Пеперминт – Извини Зорица Поп Панкова – Прости ми за се Георги Димитров – Ти простив уште еднаш Игор Шарески – Прости ми драга Наум Петрески – Душо моја, прости ми Елвир Мекиќ – Ако можеш прости ми
| | веќе видена

Во пресрет на Евровизија која во мај ќе се одржи во Виена, обложувалниците почнаа да ги објавуваат квотите и фаворитите за победа. По првите прогнози, најголемите фаворити за победа се Италија, Норвешка и Финска со квоти од 4 до 5, а солидно стојат и нововлезената Австралија, Естонија и Шведска. Нашиот Даниел Кајмакоски и „Лисја есенски“ имаат квота 80, а зад нас на обложувалниците е само Албанија со квота 100. Тоа значи дена на секои вложени 100 евра за Даниел ќе добиете 8.000 евра, додека за вложени 100 евра за Италија на пример, ќе добиете 40 евра. Ако го погледнеме поранешното искуство со евровизиските обложувалници врзано за Македонија, предвидувањата секогаш биле погрешни. Секогаш кога добро сме котирале, не сме успевале да влеземе ниту во финалето, а не пак нешто повеќе. Дали лошата квота на обложувалниците ќе ни донесе среќа, па Даниел ќе успее да се пласира повисоко и макар да запее во финалето, останува да видиме. Колку за споредба соседите стојат доста подобро од нас, Србија има квота 16, Грција ...
| | веќе видена

Во големиот проект кој се подготвува во регионот ќе учествува и македонската група „Суперхикс“. Имено станува збор за компилација посветена на легендарниот панк бенд КУД Идијоти. На компилацијата ќе учествуваат некои од најголемите и најпознатите бендови и поединци од регионот, како што се „Атеист Рап“, „Хладно пиво“, „Лет 3 “,„Психомодо Поп“, „Лачни Франц“, Рамбо Амадеус, нашите „Суперхикс“ и уште неколку други бендови. Дружината „Суперхикс“ ќе ја обработи култната песна на КУД Идијоти со наслов „Ми смо овдје само због пара“. Компилацијата ќе се обиде да му оддаде почест на овој бенд кој е многу важен за историјата на музиката воопшто, а помеѓу останатото ќе има и хуманитарен карактер. Ќе биде овозможен дигитално преземање на албумот и евтино цеде за да сите средства кои ќе се соберат послужат во повисока цел, помош на децата заболени од рак. За аудиофилите и колекционерите ќе се појави и верзија на винил.
| | веќе видена

next