Веќе . Она што чуди е тоа што покрај двајца Хрвати и еден претставник на Србија и еден претставник на Црна Гора, во жирито нема место за Македонец? Зошто е тоа така кога знаеме дека победникот на првата сезона на Х Фактор беше Даниел Кајмакоски? Продукцијата се уште молчи за составот на жирито, иако пред некој ден протече информацијата дека оваа година ќе судат Емина Јаховиќ, Златан Стипишиќ Џибони, Владо Георгиев и Јелена Розга. Не е познато ни дали имало преговори со некој од македонските музичари, но едно е јасно како ден, Македонија, ако одлуката за жирито остане ваква, е дискриминирана и навистина треба да се преиспитаат условите по кои се прифаќа нашето учество и пренесување на вакви шоуа понатака. Сепак останува да почекаме неколку дена за да ја слушнеме и официјално одлуката на продукцијата „Контакт Лајв Медиа“ околу составот на жирито, која се очекува до крајот на неделава, па дури потоа да коментираме и поставуваме прашања.
сите 8 | | | веќе видена

Ситно се брои до седми март, односно до новото издание на „Green Fest“. Годинава забавата ќе трае почнувајќи од 12 до 05 часот наутро, на два стејџа – денс и техно стејџ. На техно стејџот специјалниот гостин Stiv Hey, заедно со Nennaty Omen i Dj Stefano ја гарантираат забавата која нестрпливо се очекува. Купувањето на билет за Green Fest ве овластува за влез на фестивалот само доколку сте согласни да ги прифатите и почитувате правилата и условите наведени во следниов документ: Политиката и Општиот договор за почитување на условите и правилата на фестивалот одредени од организаторите на фестивалот. Купениот билет ќе ви биде заменет со соодветна нараквица која ќе мора да ја носите на рака за време на целиот престој на Green Fest. Двата стејџа годинава ќе бидат доказ за одличната забава која претстои.
| | веќе видена

Некогашниот вокал и предводник на битолската рок ен рол атракција, култниот бенд „Чоканче“, Бранко- Паљач кој сега живее во САД, не престанува да биде музички активен. По бадникарската „Парето ми падна“, Паљач има нова песна. Песната се вика „Златен прстен и црвени нараквици“ е снимана во студио „Фушрекордс“ во Битола кај Сашо Паркет. Интересно е што песната се состои од два дела, односно две различни песни со ист текст се интегрирани во една. Првиот дел од оваа интересна фузија е во староградски стил, а вториот е класичен рок ен рол. Во првиот дел како гости во песната се појавува групата „Филиграни“ која постои 17 години, група која ја негува староградската песна и староградскиот мелос. Во првиот дел свират и пеат: вокал и акустични гитари – Златко Србино, вокал и бас гитара – Менде Герсано, вокал и хармоника – Валентин Кобата, вокал – Бранко Палјачо Вториот дел го изведуваат: Бранко Палјачо – вокали, гитари и бас гитари и Сашо Паркет – програмирање и микс. Видео кадрите се дел од атмосверата на снимањето ...
сите 3 | | | веќе видена

По извонредниот концерт на Димитар Андоновски во Битола, тој закажа уште еден и тоа токму на брановите на Радио Слободна Македонија. На концерт во живо, заедно со својот бенд, еден од најактуелните машки вокалисти Димитар Андоновски, ќе одржи концерт во среда со почеток во 20 часот. Концертот ќе биде во рамките на емисијата МакСцена која ја уредува и води Ване Маркоски. Димитар, некогашната М2 ѕвезда, летово го објави својот прв соло албум, а пред само два дена имаше многу успешен концерт именуван како „Љубов, музика и вино“ со колегата Ламбе Алабакоски во Битола, по повод празниците Свети Трифун и Свети Валентин. Концертот на Димитар во живо можете да го следите и со
сите 2 | | | веќе видена

По успешната соработка со Кристина Арнаудова во „Сега ми требаш ти“и големиот хит „Само сакав“ и „Eye Cue” („Ај Кју“) изненадуваат со сосема поинаков звук во нивната најнова песна „Колку пати“. Автор на музиката и аранжманот е Бојан Трајковски, кој ги напиша и стиховите заедно со Леана Таки. Трајковски ја снимаше и продуцираше песната во студиото „Music House”, а видео записот го сними тимот на „Горила филм“ во Универзалната сала. „Ај кју“ се надеваат дека емотивната приказна на „Колку пати“ ќе стане нивен следен хит!
сите 8 | | | веќе видена

На големите натпреварувања се случуваат големи пропусти! Еве ги најголемите грешки кои се имаат случено на изборот на песна на Евровизија. Југославија 1990 Југославија беше домаќин на Песната на Евровизија во 1990 година и се случи гаф на изведбата на шпанската песна. Имено, некој заборави музичката подлога да ја премота на почеток што ги збуни изведувачите, но и гледачите. Двете натпреварувачки после само неколку секунди се повлекоа од бината, а тогаш музиката почна од почеток. Швајцарија 1989 Дури и Швајцарците можат да закажат. Некој мислеше дека ангажирањето на стрелец кој ќе го гаѓа цветот е добра идеја. Секако, тој утна. Велика Британија 1998 Никогаш не навредувајте никого во програма во живо. Тоа требаше да го знае и Урлика Јонсон која беше домаќин и ги навреди Холанѓаните токму кога нивниот претставник требаше да ги прочита гласовите. Дана Интернационале Ниту еден голем натпревар не може да помине без паѓање. Дана е првиот трансексуалец кој победи на Евросонг 1998 година, но пехарот и беше ...
| | веќе видена

Во телевизиското шоу, во кое се натпреваруваа тројца пејачи, Србија вчера вечер ја избра песната која ќе ја претстави земјата на Евровизија во Виена. Тоа ќе биде Бојана Стаменов која ја исполни песната „Цео свет је мој“ на композиторот Владимир Грајиќ на текст на Леонтина Вукомановиќ. Нејзини конкуренти беа Даница Крстиќ со песната „Сузама за крај“ и Алекса Јелиќ со песната „Води ме“. Сите тројца пееја песни од истиот авторски тим. Победничката песна е избрана со гласови од публиката покрај малите екрани и стручното жири во студиото на РТС. И жирито и публиката најмногу поени и дадоа на Бојана Стаменов, која често е претставувана како српска Арета Френклин. Бојана ќе патува во Виена каде ќе биде една од оние кои на евровизиската бина ќе ги вкрстат гласовите со нашиот Даниел Кајмакоски.
сите 7 | | | веќе видена

Евровизија ќе се одржува во мај, но уште од сега сликата на Виена е во знакот на овој настан. Виенските трамвајски линии, во соработка со државната телевизија пуштија во сообраќај нископоден трамвај со логото на Евросонг. Овој трамвај ќе вози по различни линии до крај на мај. Целта на градските власти на Виена е пред милијарда луѓе да покажат, не само дека Виена е најдобриот град за живот, туку дека се издвојува по шареноликоста, радоста и толеранцијата. Особено ги радува тоа што на овој начин Виена се претставува и како град на кој му е битна и животната средина, дури и кога станува збор за настан како Евровизија.
| | веќе видена

Иако момчињата од Некст Тајм на големо ја најавуваа белградската промоција на нивната нова песна за 29 јануари, до тоа сепак не дојде од одредени причини. Браќата Стефан и Мартин требаше да ја промовираат песната и спотот за „Ја излези Ѓурѓо“ со голема промоција и концерт во живо непосредно по промоцијата на песната во нашата земја. Но, за жал плановите се изјаловиле и промоцијата во Белград никогаш не се случи. Како што пишува Вечер од нивната матична „Приве“ продукција велат дека “Ја излези, Ѓурѓо” сигурно ќе има и белградска промоција. Промоцијата сигурно ќе се одржи, но само датумите се поместени. Со оглед на тоа што спотот за песната “Ја излези, Ѓурѓо” ги промовира убавините на нашата земја, поддршка ни ветија и од Министерството за култура, па ги чекаме парите оттаму за да можеме да го реализираме замисленото – велат од продукцијата.
| | веќе видена

Создадено на Недела, 15 Февруари 2015 15:19 Случајно или намерно, на официјалната страна на Х Фактор се појавија информациите кои ќе бидат судиите во втората сезона на музичкото шоу Х Фактор! Имајќи предвид дека во изминативе месеци нагаѓањето околу тоа кој ќе седне на судиските столчиња беше топ тема во сите регионални медиуми, резултатот беше очекуван. Членовите на жирито ќе бидат: Емина Јаховиќ, Јелена Розга, Владо Георгиев и Златан Стипишиќ Џибони. Продукцијата не сакаше да ја потврди, но ни да ја демантира информацијата, а дури следната недела и официјално ќе ги соопштат имињата на судиите во шоуто кое ќе се пренесува дури во пет земји на поранешна Југославија. Еве како тоа изгледаше на официјалната страна на Википедија:
сите 26 | | | веќе видена

Деновиве нешто ново и возбудливо се подготвува кај Калиопи и останува многу малку да дознаеме за што точно се работи. Имено таа очекува деновиве од Швајцарија да допатува Ромео Грил, нејзиниот поранешен сопруг и соработник, со кој се подготвуваат нови песни. Дали Калиопи ќе го задржи трендот на последниот албум да продолжи да пее на српски, или сега ќе сними песни на македонски јазик се уште не се открива. Уште пред година дена имаше најави за две нови песни на македонски, кои можеби ќе имаме прилика да ги слушнеме токму во нареднава пролет. Калиопи Букле и Ромео Грил ја обновија меѓусебната соработка со реализацијата на евровизиската песна „Црно и бело“ и албумот „Мелем“ кој се појави пред цели две години. Овој албум ја сублимираше севкупната енергија и инспирација која во нив тлее сиве овие изминати години, а со овие два проекти тие беа во иста приказна за прв пат по 1999-та година, кога беше објавен антологискиот „Обои ме“.
сите 2 | | | веќе видена

Да, добро прочитавте! Австралија годинава ќе се натпреварува на Евровизија заедно со европските земји! Јубиларното 60-то издание на европското музичко натпреварување ќе ја угости оваа земја за да прославата на јубилејот добие посебна нота. Темата на годинешната Евровизија е „Градиме мостови“, а имајќи го тоа во вид, Австралија е повикана да се натпреварува во финалната вечер. Со ова бројот на земјите кои учествуваат се искачи на 40. Ова е истовремено ризичен, но и возбудлив потег. Со ова го повикуваме светот заедно да го прославиме јубилејот – рече Ола Санд, супервизорот на натпреварувањето. Австралија ќе има право да гласа во двете полуфинални вечери, како и во финалето, а моментално се разгледува начинот како тамошната публика може да се вклучи во натпреварувањето. Интересно е дека Евровизија е многу популарна во оваа земја, па поради тоа Австралија минатата година настапуваше во ревијалниот дел на втората полуфинална вечер.
сите 8 | | | веќе видена

Македонскиот блек метал бенд Амброз на 13 февруари ќе го промовира албумот насловен “Into the Endless Void”. Промоцијата ќе се одржи во кафулето „Браво” со почеток од 21 часот. Ова е прв албум на Амброз и на него се наоѓаат осум песни. Сниман е во студиото на Иван Јамандиловски, кој воедно е и гитарист во бендот. Графичкиот дел на албумот го изработи вокалот на бендот, Дамјан Клинчаревски. Амброз е симфоничен блек метал бенд од Скопје, кој е формиран во 2004 година од страна на Дијана Пешевска и Цветан Спиркоски. Во 2008 година го снимаат нивното прво демо издание насловено како „Night Funeral“. Членовите на бендот низ годините често се менуваат, со што од 2011-тата година функционираат: Дамјан Клинчаревски, вокали, Иван Јамандиловски на гитара, Цветан Спиркоски на гитара, Дијана Пешевска на клавијатура, Игор Стојковски на бас и Иван Томиќ на тапани. Низ годините бендот има издадено и неколку синглови кои сега се преработени и се дел од албумот. Бендот има одржано многу концерти и има земано учество на голем ...
сите 2 | | | веќе видена

Денеска концерт во живо на „Браво Бенд“ на брановите на најколоритното радио во етерот, Радио Слободна Македонија. Во рамките на емисијата МакСцена, која ја води Ване Маркоски, бендот ќе настапи во полн состав претставувајќи ги песните од својот опус. Тие неодамна ја промовираа својата нова песна „Ало“ која е авторско дело на гитаристот Драган Илиев кој се потпишува на музиката и аранжманот, додека текстот е на Огнен Неделковски, со кого имаат соработувано и претходно. За разлика од досегашните песни кои ги промовираа од првиот албум и останатите синглови, новата песна е со поразличен поп рок призвук, динамична и полна со темперамент. Во период кога баладите на некој начин станаа тренд на македонската забавна музичка сцена, „Браво Бенд“ промовираат поинаква музичка енергија за која велат дека не е новитет, но и тоа како е потребна за освежување.
сите 4 | | | веќе видена

Најголем предизвик деновиве на Тијана Дапчевиќ и е подготовката на новиот албум кој се планира за оваа година. Работи на новите песни и многу е ангажирана околу изборот и снимањето. Освен што подготвува нов албум ангажирана е и во театар со подготовка на нова монодрама. Во меѓувреме денеска замина на турнеја во Холандија, со девојките од претставата „А, каде се кокошките“, Моника Ромиќ и Татјана Кецман, во рамките на која ќе одржи и самостоен концерт.
| | веќе видена

Тумбао Салса Бенд, на средбата со новинарите денеска, промовираше три нови спота и ги најави двата концерти во Универзална сала, кои ќе се случат на 4 и 5 март. Еден од спотовите, за песната „Куба“ бендот го снимаше на локација која совршено ја замени насловната Куба, островчето Амољани, кое се наоѓа помеѓу двата крака на Халкидики, Атос и Ситонија. Другите два, за песните „Среќата со пари не се купува“ и „Фато мори душманке“ се снимени во клубот „Миднајт“ во Скопје. На концертите во Универзална бендот ќе приреди врвно концертно уживање, а ќе имаат и гости, Азафран Микс, бенд од Куба. Во универзална ќе зазвучи кубанска музика, а атмосферата ќе биде надополнета со палми, песок и море. Преку музиката на Тумбао Салса Бенд ќе ги пренесат сите посетители директно во средиштето на среќата! Спојот на салса и македонски мелос се покажа како добитна комбинација, а како резултат на позитивниот фидбек од публиката настана и албумот „Бела Салсита“, на кој се наоѓаат единаесет нумери, од кои некои преработки на стари ...
сите 14 | | | веќе видена

Во сабота на 14 февруари, во Младинскиот Културен Центар во Скопје ќе се одржи специјалното издание на „Trap Da Fuck Up“ за св.Трифун и Валентајн. Trap Da Fuck Up се серија на забави на кои се промовира најсвежото од светот на трап музиката. По одличните претходни изданија и високата посетеност на забавите, настанот се сели во поголем простор на задоволство на сите фанови на трап звукот. На сцената во МКЦ ќе настапат: Anomalia Nativa, DJ Irie Scratch, Bass Infusion, DJ Goce D’Sauce, Kesko, Glodaragz и Tombfixxa, а визуелното шоу ќе биде дело на VJ Muter. Trap Da Fuck Up колективот на овој настан ќе ја промовира и новата црвена серија налепници и TrapDaFuckUp колекцијата на маици. Налепници ќе добијат сите посетители при самиот влез на настанот. За сите инстаграмџии #TrapDaFuckUp организира и натпревар на кој може да се добијат влезници и маици. Повеќе информации за натпреварот на официјалниот
сите 2 | | | веќе видена

Наде Талевска за својот 29-ти роденден (кој е денес!) сними нова песна. Станува збор за темата „Живеам“, која ја потпишува Александар Масевски (музика и аранжман) и неговата сопруга Билјана Пашариковска (текст). Станува зборв за позитивна и модерна песна, која не е балада, што до сега беше белег на оваа извонредна пејачка, во музичките кругови позната и како Нада-балада. Песната „Живеам“, која од денес ја има во македонскиот етер, својата официјална промоција ја имаше вчера на брановите на Радио Слободна Македонија, во емисијата МакСцена со Ване Марковски. Следен чекор на Наде е учеството на музичкиот фестивал „Макфест“.
сите 2 | | | веќе видена

Многу време по објавувањето на песната „Е ама јас те сакам тебе“ на крај на мај, Владо Јаневски продолжува со својата стратегија да не се појавува во сопствените спотови. Спотот нема некоја особена приказна која би го следела текстот, меѓутоа во него се појавуваат дури осум згодни и убави девојки, а како што вели народот: Што е убаво и на Господ му е мило. Тука е и едно момче, колку да не биде дека во спотот има само девојки и тие сите пеат среде улица, поточно среде булевар! Песната беше една од темите кои ја одбележаа 2014 година, а со појава на спотот, интересот за неа ќе продолжи и во 2015 година.
сите 3 | | | веќе видена

Тијана Дапчевиќ вчера беше гостинка во телевизиската емисија „Неделно попладне“ на РТС, каде што беа претставени кандидатите кои ќе се борат за заминување во Виена на Евровизија под знамето на Србија. Таа ги советуваше и им објасни што за неа значеше застанувањето на големата евровизиска сцена. Им кажа дека оваа трема која сега ја чувствуваат не е ништо во споредба со тремата која ќе ја почувствуваат кога ќе застанат пред скалите, пред настапот, знаејќи колкава одговорност носат на своите плеќи, претставувајќи ја својата земја. Тројцата кандидати се Бојана Стаменов, Даница Крстиќ и Алекса Јелиќ. Тие тројца ќе се натпреваруваат и еден од нив на 15 февруари ќе го слави заминувањето во Виена на Евровизија. Кој ќе му биде конкуренција на нашиот Даниел Кајмакоски, останува да видиме.
| | веќе видена

next