Во народното верување свети Илија се смета за клучар кој го отклучува или заклучува небото и го пушта или запира дождот, бидејќи се верува дека тој повела со ...
сите 21 | | | веќе видена

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб до умерен североисточен ветер. УВ индексот ќе изнесува 9. Утринската температура ќе се движи од 15 ...
сите 322 | | | веќе видена

По патиштата низ Косово се случуваат многу сообраќајни несреќи, за жал, со многу жртви. Полициската статистика потврдува дека во измнатите петнаесет години, ...
сите 11 | | | веќе видена

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје издаде Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице, на возраст од 25 ...
сите 15 | | | веќе видена

Неготинецот Б.В. (65) загинал минатата ноќ, додека го преминувал автопатот и тоа во неговиот неосветлен дел. Страотната несреќа се случила кога човекот излегол ...
сите 4 | | | веќе видена

Не поминаа ни пет минути откако го извадивме транспарентот, полицајците се качија на маестото каде што се наоѓавме и не уапсија сите четворица. Гораст ...
сите 37 | | | веќе видена

Огнена Марија , освен православните , ја почитуваат и католиците и муслиманите, па затоа внимавајте што ќе работите денес зошто може да ви се случи нешто лошо. ...
сите 30 | | | веќе видена

Град со големина на топче за голф нанесе голема штета на еден авион, а поради силниот дожд и невремето, дури 13 авиони од истата компанија, кои летале кон ...
сите 32 | | | веќе видена

next