Државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Кралството Норвешка, Аудун Халворсен денеска и утре престојува во Република Македонија. Халворсен ...
сите 30 | | | веќе видена

Стоп за македонскиот етноцид е заклучокот од состанокот одржан пред два дена во Париз на Сојузот на македонските здруженија од дијаспората. За овој сојуз ...
сите 13 | | | веќе видена

Високиот претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија, Федерика Могерини, ...
сите 185 | | | веќе видена

Деновиве македонските дипломати добиваат и-мејл порака во која нивниот синдикат ги повикува на учество на неделниот граѓански собир за европска Македонија. ...
сите 29 | | | веќе видена

Легендата на Манчестер јунајтед, Гери Невил открива каков личен совет ќе му даде на Пол Погба доколку ја дели соблекувалната со Французинот, ќе му порача да ...
сите 94 | | | веќе видена

„Мора да бидете сигурни дека на 1 октомври сте направиле избор за вашата иднина, односно сте одлучиле за иднината на вашите деца", порача Могерини од сатарата ...
сите 81 | | | веќе видена

Завршена е рехабилитацијата на регионалниот пат Новаци-Битола, инвестиција од околу милион евра, обезбедени преку Јавното претпријатие за државни патишта. ...
сите 95 | | | веќе видена

Договорот меѓу Македонија и Грција има исклучително значење за демократската стабилност во регионот и за нашата заедничка евроатлантска перспектива. Затоа ...
сите 32 | | | веќе видена

Посетата на американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис на Македонија, што треба да се оствари овој викенд, е огромен сигнал дека сите овие процеси се важни ...
сите 268 | | | веќе видена

Заменикот министерот за образование, Петар Атанасов на денешното рочиште во судот за настаните од 27 април раскажа дека преку директен пренос во Собранието ...
сите 52 | | | веќе видена

Регистрацијата на физичките лица на системот е-Персонален данок за новиот концепт на Годишната даночна пријава е неопходна за да се спроведе успешна реформа, а ...
сите 59 | | | веќе видена

И покрај досегашните информации дека на денот на референдумот претседателот Ѓорге Иванов нема да биде во Македонија, неофицијално дознаваме дека од САД ќе се ...
сите 25 | | | веќе видена

Каприциозни сме затоа што не дозволуваме да се уништува заштитно подрачје, кога има алтернативи. Каприциозни сме затоа што ја работиме вашата работа, затоа што ...
сите 19 | | | веќе видена

Европратеникот и известувач за Македонија во Европарламентот, Иво Вајгл, го критикува „негативниот став“ на опозицијата кон решението за спорот за името и вели ...
сите 18 | | | веќе видена

next