Македонија 24

Камен – темелник за изградба на бункер за поставување нов најсовремен линеарен акцелератор, е поставен денеска во дворот на Градската општа болница „8 Септември“. Инвестицијата е вредна околу 50 милиони денари само за изградбата на бункерот, односно над 2 милиони евра и со се набавката на акцелераторот. Тодоров појасни дека станува збор за најсовремена градба, …
сите 36 | | | веќе видена

Целосно се завршува изградбата на булеварот „Србија“ кој ќе ги поврзе населбите Кисела Вода, Припор и Сопиште со општина Аеродром и ќе овозможи побрзо, побезбедно и поефикасно движење. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, заедно со министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски и градоначалниците на Град Скопје и општина Кисела Вода, Коце Трајановски и Билјана …
сите 20 | | | веќе видена

59 милиони евра се обезбедени за изградба на водоводни и канализациони системи низ цела Македонија преку Европската инвестициска банка. До сега се реализирани 55 проекти во вредност од над 18 милиони евра. Во тек на реализација се нови 30 проекти со вредност од над 10 милиони евра. Со континуираното инвестирање во водоводни и канализациони системи, …
сите 24 | | | веќе видена

Претседателот на Владата за спроведување на изборите, Емил Димитриев, денеска оствари средба со Здравко Почивалшек, министер за економски развој и технологија на Република Словенија. На средбата беа поздравени одличните политички односи помеѓу двете земји кои се карактеризираат со пријателство, меѓусебно почитување и соработка. Беше изразено задоволство и од трендот на раст на билатералната економска соработка …
сите 13 | | | веќе видена

Пред дваесетина дена при посетата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и градоначалникот на Свети Николе, Зоран Тасев, беше кажано дека водоводот е во завршна фаза и потребно е да се тестира секундарната мрежа. По разговорот со градоначалникот, Груевски им посочи на граѓаните дека ова нивно барање ќе биде исполнето. Водоводот е започнат во 1983 …
сите 8 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оствари средба со Јоханес Хан, комесар за европска, соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија. На средбата соговорниците разменија мислење за повеќе сфери и области вклучително актуелните политички случувања, темата со изборите и случувањата со мигрантската криза. Соговорниците констатираа дека се исполнети условите за одржување на предвремените парламентарни …
сите 25 | | | веќе видена

Холандската компанија „Инофрут“ влегува со инвестиција во Македонија. Заменик министерот за земјоделски и претставникот од компанијата денес ги соопштија деталите за инвестицијата која ќе отвори нови 130 работни места.Костадиновски истакна дека со компанијата повеќе од 8 месеци биле во анализи, разговори, техничка помош и асистенција во сите фази од нивното истражувањето.Активностите на терен се очекуваат …
сите 2 | | | веќе видена

Бизнис и инвестициските политики на Владата се поставени на стабилни основи, а странските вложувачи се задоволни од условите за водење бизнис и инвестирање во Македонија. Како најповолни ги посочуваат ниските трошоци, проактивноста на владините институции, како и географската локација на земјата, односно лесниот пристап до европскиот пазар. Ова го покажува најновата владина анкета спроведена изминатите …
сите 50 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, кој денеска престојува во Скопје, се сретна со претседателот на Владата за спроведување на изборите Емил Димитриев. На средбата, како што соопшти кабинетот на Димитриев, била истакната значајноста и потребата за членство на Република Македонија во Европската Унија, при што била нагласена заложбата на двете страни за реализација на потребните …
сите 24 | | | веќе видена

Премиерот Емил Димитриев, оствари средба со Франк Хеемскерк, извршен директор во Светската Банка. Соговорниците изразија задоволство од позитивните односи помеѓу двете страни кои резултираат со реализација на голем број на мерки, проекти и реформи чија цел е економски раст и развој на Република Македонија и задоволување на реалните потреби и интереси на граѓаните. Димитриев изрази …
сите 24 | | | веќе видена

Владата отпочнува со реализација на национален проект „Консолидација на безбедносниот систем во Република Македонија“, како резултат на реализацијата на реформите кои што се предвидени во планот за итни реформски приоритети на Владата.Координатор на проектот е Митко Чавков и во моментов се спроведува фазата на анализа и истата треба да заврши до декември. Се очекува по …
сите 4 | | | веќе видена

Македонија и Украина имаат одлична економска соработка. Но постојат можности за продлабочување на таа соработка посебно во областа на производството, ИТ секторот, фармацевската индустрија и туризмот. Ова беше заклучено на денешниот македонско-украински бизнис форум на кој учество земаа бизнисмени и членови на стопанските комори од Македонија и Украина. Претседателот на Владата за спроведување на избори …
сите 16 | | | веќе видена

Тринаесет нови наслови беа промовирани денеска во рамки на проектот „Превод на стручни, научни книги и учебници од кои се учи на врвните, најдобрите и најреномираните универзитети во САД и Англија, а од областа на правото во Франција и Германија“. Досега се преведени и издадени вкупно 990 книги од најрелеватните и реномирани светски автори. Наскоро …
сите 4 | | | веќе видена

Индивидуалниот земјоделец Игор Стојановски од село Мралино со владината мерка за млад земјоделец 50-50 набавил 8 високо приносни крави од Германија. Тој е задоволен од субвенциите кои ги добил од државата, односно 50 % од трошоците за набавка на добитокот биле државни пари. Со набавката на високо приносен добиток Стојановски очекува поголем и поквалитетен принос …
сите 38 | | | веќе видена

Европските интеграции на државата, чекорите и мерките кои се превземаат, а се во насока на напредок на процесите, како и актуелните политички случувања во државата, беа дел од темите на кои разговараа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и шефот на Делегацијата на Европската Унија во Република Македонија Самуел Жбогар, на денешната средба. Груевски ја …
сите 51 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите, Емил Димитриев, денеска оствари средба со Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија во Република Македонија. Соговорниците ги поздравија позитивните односи кои постојат помеѓу Република Македонија и Европската Унија и ја истакнаа својата посветеност за нивно унапредување во секоја сфера од взаемен интерес. Беше …
сите 92 | | | веќе видена

Нова опрема за Одделението за кардиологија вредна 18 милиони денари доби Градската општа болница „8 Септември“. Се состои од екг апарати, ехо апарати, дефибрилатори со што треба да се олесни и забрза работата и да се подигне квалитетот на здравствените услуги на Одделението за крадиологија. Министерот за здравсто, кој денеска ја посети болницата по тој …
сите 11 | | | веќе видена

Се исполнува уште едно барање на граѓаните. Започна реконструкцијата на патот од Средно Водно до село Нерези во должина од 4,5 километри. Инвестицијата е вредна 14 милиони денари. Тој додаде дека дополнително е зголемена програмата на „Македонија пат“ за нови 150 милиони денари за реконструкција на повеќе патни правци. Според градоначалникот на Скопје, реконструираниот пат …
сите 15 | | | веќе видена

Министерството за култура денеска промовираше 22 книги од четири едиции: „Најпознатите битки и војни во светската историја“, „Автобиографии, биографии и мемоари на светски познати личности од повеќе општествени сфери“, „Превод на значајни остварувања од областа на спортот и здравиот живот“ и првите преведени наслови од едицијата „Најдоброто од светската архитектура, сликарство, скулптура, дизајн и орнаментика“. …
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и партиската делегација денеска, на третиот ден од посетата на Берлин, остварија билатерални средби со повеќе политичари и актуелни функционери од Сојузна Република Германија. Делегацијата оствари средба со федералниот министер за земјоделство и храна во сојузната влада на Меркел, Кристијан Шмит. Груевски и Шмит разговараа за можностите за соработка, зацврстување …
сите 14 | | | веќе видена

next