Македонија 24

Од вчера па до 30 септември лицата со инвалидност во центрите за социјални работи ќе може да аплицираат за новиот владин проект преку кој ќе добијат поддршка за набавка на автомобили. На лицата со најмалку 80 проценти инвалидност на долните екстремитети, потполно слепите лица и глуви лица и лицата со умерена, тешка и длабока интелектуална …
сите 11 | | | веќе видена

Самитот во Париз е продолжување на процесот што започна во Берлин, продолжи во Виена и ќе заврши на крај во Рим. Се работи за еден напор на Европската Унија, државите кои не се членки на ЕУ да ги засилат интергративните процеси во неколку сегменти на функционирање, а за таа цел се одвоени финансиски средства.Унијата соопшти …
сите 26 | | | веќе видена

Се остваруваат ветувањата дадени пред жителите на Кисела Вода, нови училишта, патишта, водоводни и канализациони мрежи. Активно се работи на изградба на комплетно нов објект на основното училиште “Невена Георгиева – Дуња“ во Кисела Вода кое било отворено во септември 1964 година, а наставата се изведувала во монтажни бараки кои биле донација. Лидерот на владејачката …
сите 6 | | | веќе видена

Поминаа три години откако Министерството за здравство го воведе електронскиот систем „Мој термин“. Тимот на „Мој термин“ започна да функционира како една мала проектна единица за денеска да функционира како посебна институција, кадровски екипирана. Овој систем прерасна во бренд во областа на здравството во Македонија, но и во регионот, Европа и пошироко. Министерот за Здравство …
сите 21 | | | веќе видена

ЈП „Водовод и канализација“ од денеска започна со акција за поставување модули за далечинско читање на водомери во општина Сопиште. Ќе бидат поставени околу 800 далечински модули со ќе се овозможи брзо читање на состојбата на водомерот без директен контакт на инкасаторите со потрошувачите. Системот за читање на водомери со далечинските модули е поврзан со …
сите 9 | | | веќе видена

Спортскиот центар „Борис Трајковски“ од денес за своите посетители воведува Аква пилатес. Во текот на летниот период секој вторник и четврток со почеток во 19:30 се до крајот на летото аква пилатес ќе може да се вежба во Вип Аква паркот во СЦ „Борис Трајковски“, додека во текот на зимскиот период тренинзите ќе се одржуваат …
сите 4 | | | веќе видена

Известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Иво Вајгл, денеска по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, во изјава за МИА посочи дека во Македонија мора да се продолжи со демократските процеси и да се исполни главната цел, а тоа е одржување парламентарни избори. Вајгл ја поздрави одлуката на Груевски да престојува во дводневна …
сите 37 | | | веќе видена

Претседателот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска ја продолжи дводневната работна посета на Брисел, каде утринава оствари голем број средби со високи претставници на Европската унија од кои најважна е онаа во Европската комисија со комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан. Соговорниците имале отворен разговор во кој според Груевски ги допреле сите теми што …
сите 43 | | | веќе видена

Општина Кисела Вода денеска слави 61 година од основањето, а како низата настани кои го одбележуваат овој датум, е и отворањето на новата градинка „Ѓурѓица“ во населба Пинтија.На отворањето на градинката присуствуваше премиерот Емил Димитриев, министерот за труд и социјална политика Диме Спасов и градоначалникот на општина Кисела Вода Билјана Беличанец Алексиќ.Станува збор за целосно …
сите 22 | | | веќе видена

Владејачката партија ги обединува граѓаните на Република Македонија од сите верски заедници и етникуми. Ифтар вечерите се доказ за тоа дека ВМРО-ДПМНЕ не е националистичка партија, како што тоа го велат од СДСМ, туку партија која обединува и сплотува без разлика на вера и определба. Изминативе денови високи функционери на владејачката партија организираат ифтар вечери …
сите 112 | | | веќе видена

Преку владиниот проект „Македонија вработува 2“ до полесно вработување ќе можат да дојдат и најранливата категорија на граѓани, лицата со инвалидност. Од Националниот сојуз на слепи на Р. Македонија го поздравија овој проект и изразија надеж дека овој проект ќе им овозможи самостоен живот и егзистенција на стотици слепи лица од целата територија на Р. …
| | веќе видена

Културата и проектите за заживување на културниот живот во Македонија се една од главните фокус точки на Владата.Она што во изминатите неколку години е направено во областа од културата и афирмација на уметниците е вистинско културно освежување на целата територија на државата и во сите сфери на уметноста.За време на вчерашната посета на лидерот на …
сите 4 | | | веќе видена

Целосно руиниран објект во општина Кисела Вода, денеска е комплетно нов современ Дом на културата.Станува збор за темелно реконструиран објект изграден во 1959 година, руиниран и надвор од употреба од 1990 година за чија обнова се инвестирани 42 милиони денари од Министерството за култура и девет милиони денари од локалната самоуправа.Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски …
сите 26 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија на последната седница донесе одлука за уште една субвенција, трета по ред наменета за оризопроизводителите. Земјоделците кои поседуваат од два до 10 хектари ќе добијат по четири денари за килограм предадена арпа кај откупувачите, додека земјоделците кои поседуваат над 10 хектари земјоделско земјиште на кое одгледуваат ориз ќе добијат по три …
сите 7 | | | веќе видена

За два месеци Велес ќе добие фитнес зона, со што градот станува првата општина во Македонија која ќе добие ваква модерна фитнес зона.Зоната е дел од новиот проект на АМС за изградба на 20 фитнес зони, ширум целата држава. Фитнес зоната ќе се простира на површина од 180 метри квадратни, на гумирана подлога, 8 реквизити …
сите 12 | | | веќе видена

Во Македонија влегуваат 5 нови инвестиции, кои ќе отворат околу 950 директни и околу 1000 индиректни вработувања.Добиена е гаранција за кредитирање од германската Влада во вкупна вредност од 240 милиони долари за започнување на инвестицијата и работа на рудникот Иловица, Општина Босилово.При градежните работи ќе бидат ангажирани околу 1000 градежни работници, а во фаза на …
сите 9 | | | веќе видена

Основното училиште „Кирил и Методиј“ во Стајковци се реконструира со средства кои ги обезбедени Министерството за образование и наука. Во училиштето комплетно е сменета кровната реконтрукција, како и подот. Паралелно во соработка со општината се спроведуваат и други градежни активности коишто во насока на подобри услови за учениците.Веќе е определена компанија да изработи проект за …
сите 10 | | | веќе видена

Во општина Петровец денеска беше отворена нова градинка во која ќе се згрижат околу 80 деца од предучилишна возраст. Станува збор за нов објект за кој Министерството за труд и социјална политика и општина Петровец инвестираа 15 милиони денари. Градинката беше пуштена во употреба во присуство на премиерот Емил Димитриев и министерот за труд и …
сите 11 | | | веќе видена

Велосипед, викенд во Охрид и ролерки се трите награди кои денеска ги добија најверните фанови на „Зелениот караван“ на ,,Healthy food” by Zegin и маркетинг агенцијата „Маркетинг Микс“ со што се заокружи овој двомесечен проект. Дарио од Прилеп и две дечиња од Пробиштип беа среќните добитници кои покрај знаење за здравата храна и придобивките од …
сите 2 | | | веќе видена

„Македонско село“ е новата туристичка атракција, која се наоѓа во село Нерези. Станува збор за комплекс изграден во традиционален дух на македонската архитектура од 19-ти и 20-ти век. На површина од 12.000 м2 комплексот е составен од шеснаесет автентични куќи со сместувачки капацитет од 100 гости.Според Груевски ова ќе биде неодминливо место за туристите кои …
сите 19 | | | веќе видена

next