Македонија 24

Огромен број граѓани во Битола и денес му дадоа поддршка на Граѓанскот движење за одбрана на Македонија, посочувајќи дека се загалаат за одржувањена избори на 5 јуни со цел ставаењ крај на полтичката криза во Република Македонија. Писателот Петре Димовски на вечерашниот мирен собир на ГДОМ во Битола истакна дека писателите творат, создаваат за да …
сите 6 | | | веќе видена

Во центарот на Велес вечерва како се одржа мирен протест што го организира Граѓанското движење за обнова на Македонија (ГДОМ). Велешкиот писател Игор Крајчев како и неговите колеги од културата и од ГДОМ, го осудија сквернавењето на спомениците на кулурата во Скопје од страна на опозицијата и нивните подржувачи. Тој истакна дека оваа криза трае …
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денес оствари средба со известителите на Комисијата за почитување на обврските и заложбите на земјите членки на Советот на Европа. Соговорниците разговараа за актуелната политичка состојба, наметнатата криза, како и интеграциските процеси важни за државата, информираат од партијата. Груевски го афирмираше својот став за крај на политичката криза, посочувајќи дека …
сите 44 | | | веќе видена

Музичарите од Македонската филхармонија по седум децении музицирање во импровизирани услови конечно ќе добијат нова концертна сала и професионални услови за работа како што заслужуваат. Зградата на Македонската филхармонијата е во завршна фаза и се очекува да биде готова до јануари наредната година. Министерката за култура Елизабета Канческа Милевска која денеска заедно со музичарите ја …
сите 13 | | | веќе видена

Избори на 5 јуни по секоја цена, да се стави ред во македонската држава во внатрешен и надворешен план, да се врати уставната автентичност на Македонија, да се прекинат преговорите за името и да се создаде национална стратегија, црвена линија преку која никој нема да семе да помине, со која ќе се заштитат идентитетот и …
сите 9 | | | веќе видена

Поддршка од 80 отсто за набавка на високоприносен добиток е новата мерка од програмата на ВМРО -ДПМНЕ која денеска ја најави претседателот на партијата Никола Груевски за време на посетата на сточарска фарма во село Нова Брезница. Оваа мерка ќе почне да се применува од јануари 2017 година.Ако една високоприносна крава чини околу 2.000 евра …
сите 73 | | | веќе видена

Семејствата Петрови и Петкови денес ги добија клучевите од новите домови во Кратово. Тие по повеќе децении се израдуваа и добија свој дом. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски ветил дека ќе се разгледаат процедурите и законските можности со цел да се добие трајно решение. За помалку од два месеци тие денес ги добија клучевите од становите …
сите 10 | | | веќе видена

Билансот на жртвите од вчерашниот силен земјотрес во Еквадор достигна 272 лица и може да се зголеми, изјави еквадорскиот претседател Рафаел Кореа во своето обраќање до нацијата. Тој истакна дека ова е најголемата трагедија во последните 67 години и се прават напори за пронаоѓање на преживеани под урнатините .Повредени се 2.068 лица, а во шест …
сите 166 | | | веќе видена

Граѓаните им кажаа НЕ на вандализмот и насилното однесување со кое се уништуваат спомениците и историските обележја на Македонија. Наместо насилство, вандализам и крвопролевање, сакаат мир, просперитет и подобра иднина. Спомен обележјата на Карпош, Крали Марко, Мајка Тереза, Првото Заседание на АСНОМ и борците од НОБ, Спомен плоча на Илинденската епопеја, како и Егзодусот на …
сите 34 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска го потпиша Решението за распишување на предвремени избори што ќе се одржат на 5 јуни, соопшти собраниската прес-служба. – Врз основа на моите уставни и законски надлежности, согласно Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија, денес го потпишав Решението за распишување предвремени избори за пратеници …
сите 96 | | | веќе видена

Заврши реновирањето на основното училиште „Круме Кепески“ во населба Кисела Вода. Училиштето доби нова фасадна –топлинска изолација и нов кров со топлинска изолација, а старите и дотраени прозори се заменети со нови. Со оваа обнова училиштето стана енергетски ефикасно. Енергетската обнова на училиштето е проект на општина Кисела Вода, Цементарница УСЈЕ и УНДП е комплетно …
сите 12 | | | веќе видена

Во должина од два и пол километри, денеска започна реконструкцијата на регионалниот пат во општина Чучер Сандево, кој ги поврзува населените места во општината со централното градско подрачје. Реконструкцијата на патот, како што рече министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, е ветување на Владата при посетата на минатиот месец, а на барање на жителите …
сите 11 | | | веќе видена

Безбедноста на децата во сообраќајот претставува врвен приоритет на сите општествени чинители. Континуираната сообраќајна едукација и промената на навиките и културата на однесување во сообраќајот се главниот инструмент за унапредување на сообраќајната превенција, а со тоа и за намалување на бројот на загинати и повредени во сообраќајот на патиштата, посебно за намалување на бројот на …
сите 56 | | | веќе видена

Изборите ќе се одржат на 5 јуни, како што е предвидено со распуштањето на Собранието и вметнато во Уставот и законите. Програмата е во финална фаза на подготовка и наскоро ќе биде објавена. Ова е заклучокот од денешната средба на челниците на политичките партии кои се дел од владејачката коалиција „За подобра Македонија“.Поповски уште еднаш …
сите 12 | | | веќе видена

Благодарение на системот „Мој термин“ се полесно е да се увиде што е потребно во здравствениот систем во Македонија. Анализите покажале недостаток на специјалисти во одредени области. За таа цел Министерството за здравство објави оглас за запишување на кофинансирана специјализација.На огласот, како што појасни министерот Тодоров, се пријавиле 158 кандидати, а по селекцијата биле избрани …
сите 8 | | | веќе видена

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ е домаќин на семинарот на Заедницата на млади европски демократи кој од 7 до 10 април ќе се одржува во Скопје и на едно место ги собира идните млади лидери од Европа. Темата на семинарот е „Дигитална Европа, младински политики за просперитет.“Претседателот на ДЕМИК, Хавиер Хуртадо Мира порача дека …
сите 62 | | | веќе видена

Владејачката десноцентристичка коалиција на Исланд одлучи да го номинира министерот за риболов и земјоделство Сигурдур Инги Јохансон за нов премиер. Поранешниот премиер Сигмундур Давид Гунлаугсон поднесе оставка, откако аферата „Панамски документи“ покажаа дека вложувал средства во офшор компании, по што илјадници гневни негови сограѓани излегоа на протести на улиците. Во исто време, претседателката на Пиратската …
сите 12 | | | веќе видена

Вкупно 64 проценти од гласачите на вчерашниот референдум во Холандија се изјасниле против договорот за асоцијација меѓу ЕУ и Украина, покажуваат резултатите. Поддршка на договорот му дале 36 отсто од гласачите. Избирачката активност на референдумот изнесувала 32,2 процента, со што е надмината границата од 30 отсто, која е неопходна за гласањето да биде валидно. Холандската …
сите 20 | | | веќе видена

Известувачот во Комисијата за импичмент во Долниот дом на бразилскиот Парламент, Жоваир Арантес изјави дека има доволно основа за започнување процедура за смена од должноста на претседателката Дилма Русеф. Членовите на Комисијата – 65 пратеници од сите парламентарни партии, имаат два дена да извршат измени во текстот на известувачот пред да го одобрат в понеделник …
сите 8 | | | веќе видена

Сите рудари кои работеа во рудниците Тораница и Злетово месецов ќе се вратат ма своите работни места, заостанатите плати ќе им бидат исплатени, а новите покачени.Со потпишувањето на договорот за концесија на двата рудника, сопственикот на бугарски Минстрој, Николај Валканов најави долгорочни планови и нови вработувања.Валканов подвлече дека планира околу 10 милиони евра инвестиција во …
сите 48 | | | веќе видена

next