Македонија 24

Во општина Илинден за само две години се инвестирани 7 милиони евра само во инфраструктурата. Од овие 7 милиони евра, половина се инвестирани од страна на Владата а половина од самата општина.Еден од последните инфрастуктурни проекти во општина Илинден е рехабилитацијата на локалниот пат Илинден-Марино во должина од 2.100 метри.Патот денеска и официјално се пушти …
сите 23 | | | веќе видена

Дваесет и седум коњаници од Горно Лисиче вечерва тргнаа на традиционалниот илинденски марш кон Крушево каде што ќе стигнат на Денот на Републиката 2 Август – Илинден. Придружени од фаланга составена од дваесетина членови – играорци од КУД „Никола Јонков Вапцаров“, коњаниците тргнаа денеска попладне од паркот „Јане Сандански“ во Аеродром и, минувајќи низ главните …
сите 12 | | | веќе видена

По само неполна недела од посетата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со дел од тимот министри на крушевското село Бучин, на која граѓаните како клучно барање го истакнаа проблемот со патот за Вашарејци, истиот веќе започна да се асфалтира.Неполни 7 дена подоцна машините излегоа на терен и веќе се асфалтира и се прошируваат на …
сите 4 | | | веќе видена

Неколку дневната агенда на охридско струшкиот регион претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски ја заокружи со средба со граѓаните на Радожда која се случи во вчера попладневните часови. Жителите на Радожда изразија благодарност до владата за асфалтирањето на дел од пристапниот пат кој води до нивното населено место, како и рестартирањето на кампот Ливадиште. Присутните побараа да …
сите 13 | | | веќе видена

Изградбата на нови канализациони линии во Прилеп е во полн ек, инвестиција над 26 милиони евра. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и градоначалникот на Прилеп вчера извршија надзор на градежните работи при што од страна на Ристески беше посочено дека до сега се изградени над 150 километри водоводна мрежа и огромен број на километри нова …
сите 5 | | | веќе видена

Мега агендата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за посета на населените места во Македонски Брод и Прилеп и прилепско заврши вчера во вечерните часови со посета населените места Могилец и Самоков каде имаше средби со граѓани и промоција на нови проекти. Беше посетен новиот пат за Могилец кој во должина од 3,5 километри е …
сите 19 | | | веќе видена

Нова градинка со капацитет да згрижи 100 деца од предучилипна воздраст ќе биде пуштена во употреба во Горно Лисиче, општина Аеродром. Изградбата на градинката почна на почетокот на годината, а вредноста на инвестицијата е 14 милиони денари, обезбедени од општина Аеродром и Министерството за труд и социјална политика. На ваков начин, потенцира Спасов, целосно ќе …
сите 9 | | | веќе видена

Се поголем е интересот за отворање приватни старски домови. Новиот дом за стари лица „Сонце“што денес беше отворен во општина Кисела Вода е 20-ти по ред што се отвора и втор за овој месец. Истиот обезбедува згрижување на околу 40 лица и отворање на 10 до 15 нови работни места.Според министерот за труд и социјална …
сите 7 | | | веќе видена

Душко Тодевски е еден од многуте кои успешно ги помина обуките од програмата „Самовработување“ и го искористи грантот од неповратни средства за развивање на сопствен бизнис. Тој преку оваа програма, која се применува од 2007 година преку Министерството за труд и социјална политика, почна да се занимава со трговија и услуги за чевли. Тодевски упати …
сите 2 | | | веќе видена

Универзитетската клиника за кардиологија, Институтот за белодробни заболувања кај децата – Козле и Универзитетската клиника за детски болести се првите три здравствени установи кои денеска добија едногодишни сертификати од Агенцијата за квалитет и акредитации на здравствени установи во Македонија.Премиерот Димитриев честитајќи им на првите три акредитирани здравствени установи упати порака дека здравјето на граѓаните и …
сите 12 | | | веќе видена

Сертификати за грантови во износ од неповратни 185 илјади денари за развивање сопствен бизнис денеска добија 500 невработени лица кои успешно ги поминаа обуките од програмата „Самовработување“. Грантовите ги доделува Министерството за труд и социјална политика, а партнер во реализација на обуките е Програмата на ОН за развој-УНДП. Програмата „Самовработување“ се применува од 2007 година …
сите 21 | | | веќе видена

Премиерот Емил Димитриев денеска оствари работна средба со директорот на Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор, Цветко Грозданов, каде беше разговарано на повеќе теми во однос на реализацијата на владините проекти во делот на градба на станови, катни гаражи и други објекти.Димитриев истакна дека е задоволен од динамиката и степенот на реализација …
сите 45 | | | веќе видена

Општина Дојран ги завршува подготовките околу претстојниот Д фестивал кој со тридневна програма ќе се одржи од 15 до 17 јули.Според информациите кои општината ги има од Туристичкото биро, во Дојран речиси и да нема слободно место.Во тридневната програма ќе може да уживате во урбаната музика на SIGMA, Roger Sanchez, Goldie, Dubioza kolektiv, Foltin, , …
сите 4 | | | веќе видена

Во присуство на градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски, министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, денеска официјално беше пуштен во употреба новиот кружен тек во општина Гази Баба.Нов кружен тек меѓу улиците „16. Македонска бригада„ и „Коце Металец“ кој ги поврзува …
сите 15 | | | веќе видена

Градежната компанија Хот и Хот денеска ги потпиша првите 10 договори со млади лица кои ќе ги искористат поволностите од владиниот проект „Купи куќа за млади“. Овие младите лица за 49.900 евра ќе добијат типски куќи во населба Радишани со плац од 250 метри квадратни и куќа со квадратура од 108 метри квадратни. Директорот на …
сите 36 | | | веќе видена

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов денес оствари работна средба со својот албански колега, министерот за млади и социјална заштита, Бленди Клоси.Двајцата министри Целта потпишаа Административната спогодба за спроведување на Договорот за социјално осигурување меѓу Република Македонија и Република Албанија за социјално осигурување. Со примената на овој договор кој стапи на сила од …
сите 3 | | | веќе видена

Покрај трите инвестиции кои ќе вработат до крајот на годината 100 луѓе во општината Кривогаштани и исто толку сезонски работници, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски при посетата на Крушево потврди дека се работи на уште една инвестиција на најголемата грчка компанија СЕКЕ која за Крушево ќе значи нови 300 вработувања. Тој информира дека компанијата веќе …
сите 25 | | | веќе видена

Преку Програмата на Министерството за здравство за континуирана едукација на македонските лекари во најразвиените болници и здравствени системи досега се едуцирани 2.438 здравствени работници и тоа во врвни медицински центри во Европа и САД. Околу 70 проценти од докторите кои биле на едукација веќе применуваат нови методи во јавните здравствени установи во Република Македонија. Појасни …
сите 10 | | | веќе видена

Започна изградбата на нов водоснабдителен систем во село Количани, Општина Студеничани. За околу 5 месеци ќе биде реализирана првата фаза од проектот за потоа да следи уште една фаза за која општината повторно ќе добие помош од Министерството за транспорт и врски. При посетата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ова село пред неколку …
сите 6 | | | веќе видена

Бесплатните курсеви за невработените лица по странски јазици и компјутерски вештини се во тек, но огласот е се уште отворен. Сите заинтересирани невработени лица можат да се пријавуваат во центрите за социјални работи ширум државата и бесплатно да изучуваат англиски, француски и германски јазик и ИТ вештини. Oбуката за странски јазици опфаќа почетно средно или …
сите 32 | | | веќе видена

next