Македонија 24

Околу 7000 наставници од средните училишта во Р. Македонија ќе добијат обука за примена на интерактивни методи во наставата по примерот на Јуниверзити колеџот од Лондон. Предавачи од Лондон веќе спроведуваат неколкудневна обука на 80 советници од Бирото за развој на образование кои подоцна ќе треба да го пренесат своето знаење на наставниците. Македонските наставници …
сите 7 | | | веќе видена

При денешна посета во радовишкиот регион, на средбите со граѓаните, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со министерот Владо Мисајловски и заменик-министерот Ванчо Костадиновски утврдија неколку проекти кои ќе се реализираат во овој регион.Во радовишкото село Ораовица ќе се гради кејот на Ораовичка Река со финансии преку Агенцијата за рурален развој. Во Ораовица е во …
сите 16 | | | веќе видена

Осумдесет милиони евра ќе бидат вложени во патната инфраструктура во Радовиш и околните места. Најголемата инвестиција е за изградбата на експресниот пат Радовиш-Штип, во должина од 40 километри за кој во тек е тендерска постапка за избор на изведувач. Покрај експресниот пат во изминатиот период во тек се вложувања за уште четири патни правци во …
сите 63 | | | веќе видена

Министерството за здравство спроведе набавка на нови 5 дополнителни мамографи за здравствените установи во Македонија. Вкупната вредност е 39 милиони денари, а мамографите ќе бидат распоредени во Здравствен дом Скопје, општа болница Кавадарци, општа болница Гевгелија, Здравствен дом Радовиш и Здравствена станица Македонска Каменица, која е во рамки на Здравствен дом Делчево. Новите мамографи ќе …
сите 62 | | | веќе видена

Неодамна започнаа градежни активности за поставување на водоводен систем до ново планираната населба „Трпезица” и селата Дурутовец и Чалошево, а градоначалникот Славчо Чадиев и пратеникот Илија Димовски извршија увид на активностите.Активностите се дел од проектот финансиран преку Владата на Република Македонија и Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој во соработка со Општина …
сите 137 | | | веќе видена

Ново проектираната населба „Трпезица” во Велес планирано е да опфати околу 42 хектари со 330 маркици за изградба на индивидуални станбени објекти. Урбанистичката документација е во завршна фаза и се очекува наскоро со согласност од Министерството за транспорт и врски, општината да ја донесе во финална верзија.При денешната посета на селото Чалошево, пратеникот Илија Димовски …
сите 3 | | | веќе видена

Продолжува изградбата на социјални станови наменети за лица од социјално ранливи категории. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, денес посочи дека изминативе години е направен огромен напредок и дека со таа пракса ќе се продолжи и во иднина. Досега се доделени 680 социјални станови. Претседателот на владејачката партија потенцира дека од почетокот на следната година социјални …
сите 16 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска оствари средба со британскиот државен министер за Европа, Дејвид Лидингтон, кој престојува во посета на Македонија. На средбата, како што соопшти партијата, соговорниците разговарале за повеќе актуелни теми поврзани со соработката и стратешките интереси, со претстојните избори и нивното спроведување, како и со глобалните предизвици во однос на мигрантската …
сите 82 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи на Република Македонија, согласно информациите добиени од Канцеларијата на Обединетите Нации за Волонтери, денеска потврди дека македонската државјанка Анита Андреевска загина на 13 март во терористичкиот напад во туристичкиот град Гранд Басам во Брегот на Слоновата коска. Во нападот, животот го загубија двајца припадници на војската и 14 недолжни цивили. Министерството, …
сите 14 | | | веќе видена

Папата Франциско денеска го потпиша декретот за канонизација на носителката на Нобеловата награда за мир и светски познатата мисонерка Мајка Тереза која на 4 септември ќе биде прогласена за светица.Мајка Тереза во 2003 година беше прогласена за блажена. Таа веќе е ставена во канонскиот календар на 5 септември, датумот кога почина.Местото на канонизацијата се уште …
сите 12 | | | веќе видена

Масовниот убиец Андерс Брејвик денеска се појави пред суд во предмет во кој тој ја тужи Норвешка за нечовечко однесување. Овој случај во норвешката јавност го покрена прашањето како да се постапува со човек кој во 2011 година уби 77 лица, пренесуваат британските медиуми. На пристигнувањето во судот Брејвик салутираше со нацистичкиот поздрав, кревајќи ја …
сите 11 | | | веќе видена

Со 10 нови наслови денеска се заокружи 60-та јубилејна промоција од проектот Превод на стручни, научни книги и учебници од кои се учи на врвните, најдобрите и најреномирани универзитети во светот. Насловите се од областа на економијата, фармацијата, природно математичката област, филозофијата и филологијата, педагогијата, информатичко комуникациските науки, како и од областа на спортот и …
сите 38 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, денеска најави дека ќе продолжат инвестициите во изградбата или реконструкцијата на водоводната и канализационата мрежа во државата. Тој посочи дека преку Европската банка за обнова и развој се обезбедени околу 59 милиони евра од кои досега се искористени околу 20 милиони евра, а останатите им се ставени на располагање на …
сите 185 | | | веќе видена

Реконструкцијата и изградбата на болници низ цела Македонија продолжува и оваа година. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски истакна дека се работи за сериозен проект за кој се инвестираат вкупно 70 милиони евра, од кои досега се потрошени 63 милиони евра. Покрај болницата во Куманово која ќе добие нов ургентен центар, ќе се реконструираат и Струмичката …
сите 178 | | | веќе видена

Обука на невработени лица кај занаетчии на стари занаети е новата меркана Владата на Република Македонија а ја најави заменик министерот за труд и социјална политика Диме Спасов при посетата Роберт Ценевски кој е лимар во скопското село Стајковци.За обуката се обезбедени средства за обучувачите-занаетчии по 30.000 денари од обучено лице. Обуките ќе траат до …
сите 29 | | | веќе видена

112 поранешни професионални војници во АРМ денес потпишаа договори за вработување со што трајно е решен нивниот статус, со кој пак се придонесува во подобрување на економско-социјалната состојба на нивните семејства. Премиерот за спроведување на изборите честитајќи им на поранешните професионални војници за потпишаните договори за вработување во државните институции, нагласи дека како и досега …
сите 20 | | | веќе видена

Младите во Македонија се сведоци на позитивните промени во општество. Бројните проекти кои Владата на ВМРО-ДПМНЕ ги спроведе во насока на подобрување на животот на младите изминативе 10 години, потекнаа токму од нив.На тема „Проекти за млади и младинска политика“ денеска во Дом на АРМ, во организација на Институтот „Павел Шатев“, претседателот на УМС, Владимир …
сите 32 | | | веќе видена

Заменик министерот за труд и социјална политика, претседателот на Сојузот на здруженија на пензионери и директорот на МЖ Транспорт денес со новиот воз патуваа од Скопје кон Велес афирмирајќи ја мерката за бесплатен железнички превоз за пензионери. Спасов истакна дека проектот за бесплатен превоз во железничкиот сообраќај за еден викенд се реализира од јули 2014 …
сите 22 | | | веќе видена

Нов апарат за колоноскопија и гастроскопија, ехо апарат и мамограф се набавени и инсталирани во Универзитетската клиника по хируршки болести “Св. Наум Охридски“ во Скопје.Министерот за здравство Никола Тодоров денеска ја посети клиниката „Св. Наум Охридски“ и каде истакна дека мамограф за прв пат се набавува во оваа здравствена установа, а пациентите до сега биле …
сите 52 | | | веќе видена

Започна целосната реконструкција на Блок А од студентскиот дом “Гоце Делчев“, со што се продолжуваат инвестициите во насока на подобрување на условите на студентите кои што живеат во овој студентски дом.Министерот и заменик министерот за образование и наука, Адеми и Ристовски, денеска извршија увид на градежните работи кои што започнаа де се одвиваат во студентскиот …
сите 12 | | | веќе видена

next