Македонија 24

Неминовно е Македонија да стане членка на ЕУ и НАТО како што е неминовно Европската Унија и Германија да сторат се што можат за да се обезбеди европската граница со што ќе и се помогне и на Македонија во иднина да нема проблеми со илегалните мигранти, смета Франс Јозеф Јунг, пратеник во германскиот Бундестаг и …
сите 35 | | | веќе видена

Партиската делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот Никола Груевски денеска имаше средби со претставници од политичкиот живот на Германија. Груевски денеска оствари средба со претседателот на Европската народна партија во Советот на Европа, Аксел Фишер со кого разговараше за повеќе актуелни теми од областа на економијата, политичката криза во Македонија и темата со мигрантите. Пратеникот …
сите 65 | | | веќе видена

Македонската академија на науките и уметностите – МАНУ денеска со свечена академија го одбележа прогласувањето на Мајка Тереза за Светица во Ватикан од страна на папата Франциск. Претседателот на МАНУ Таки Фити на свечената академија истакна дека Мајка Тереза според величината, возвишеноста, благородноста и епохалноста на своето дело без сомнение влегува во редот на најмаркантните …
сите 87 | | | веќе видена

Делегацијата на ВМРО – ДПМНЕ која се наоѓа во посета на Берлин вчера вечер имаше работна вечера со петнаесетина германски политичари од најголемите германски партии и стопанственици. На средбата учествуваа Волфганг Ишингер, врвен германски дипломат и директор на Минхенската безбедносна конференција, Торнстен Фрај, пратеник од владејачката коалиција ЦДУ-ЦСУ и член на комитетот за прашања од …
сите 98 | | | веќе видена

Нов современ апарат видео бронхоскоп е инсталиран во Детската болница Козле. Станува збор за најнова технологија, нешто што сериозно ќе помогне за унапредување на оваа здравствена дејност во болницата и на педијатриско ниво воопшто во државата. Детската болница Козле, е еден од референтните центри во Македонија за вадење туѓо тело од дишните патишта.Kикирики, лешници, ланчиња, …
сите 4 | | | веќе видена

Нова градинка со капацитет за згрижување на 120 дечиња, денес беше отворена во населбата Радишани, општина Бутел. Градинката се простира на површина од 500 метри квадратни, со 5 занимални и посебна медицинска соба за згрижување на болните дечиња. Латиновски истакна дека грижата за најмалите ќе продолжи и во иднина, тој информираше дека во моментов се …
сите 15 | | | веќе видена

Отпочинува со инвестициски циклус од 20 милиони евра во рудниците „Злетово“ и „Тораница“.Директорот на „Минстрој“,Николај Валканов , посочи работа ќе се вртат сите 1.000 рудари кои останаа без работа со стечајот на рудниците.Драган Димитриев, вработен во рудникот „Злетово“ изрази задоволство од брзото рестартирање на рудникот и ангажманот на владините институции.Рударите го изразија задоволство од новите …
сите 3 | | | веќе видена

Министерот за здравство и вицепремиер, Никола Тодоров денеска беше во работна посета на Македонска Каменица. Во Македонска Каменица како што беше ветено донесен е најсовремен мамограф, истиот е веќе инсталиран и во тек е обуката. За прв пат во Македонска Каменица се инсталира ваков уред, кој што ќе овозможи рана детекција на малигни заболувања.Инвестицијата е …
сите 23 | | | веќе видена

Татковинска прослава „Денови на св. Мајка Тереза“ ќе се одржи во Скопје од 4. до 11 септември, по повод канонизацијата на Мајка Тереза. Прогласувањето за светица на Мајка Тереза ќе биде на 4 септември во Ватикан од страна на папата Франциск. Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски рече дека претставува голема чест и гордост што …
сите 24 | | | веќе видена

Премиерот Емил Димитриев денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕиас на која од страна на претседателот на Владата била истакната потребата за пронаоѓање на сфери и области кои ќе придонесат за зближување на двете држави и воспоставување на билатерални соработки.Димитриев истакнал дека Република Македонија се залага на градење на позитивна …
сите 28 | | | веќе видена

Дваесет и првиот по ред приватен дом за стари лица денеска беше отворен во населбата Припор. Станува збор за приватниот старски дом „Лабос“ во кој ќе бидат згрижени 35 стари лица и ќе се овозможат 20 нови работни места. Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов истакна дека мерките на Владата насочени кон поттикнување …
сите 5 | | | веќе видена

Сојузот на синдикати на Македонија денеска најави дека дополнително ќе помогне со финансиски средства за поплавените семејства од невремето во скопскиот регион. Претседателот на ССМ Живко Митревски денеска информираше дека донеле одлука да ја продолжат хуманитарната акција за помош на поплавените и ги повика членките на синдикатот да се вклучат во акцијата. Заклучно со вчерашниот …
сите 60 | | | веќе видена

Механизацијата на патниот правец Росоман Градско е на терен и активно се работи на патот во должина од 12 километри, за што се вложуваат повеќе од 70 милиони денари. Очекувањата се дека истиот треба да биде завршен до крајот на годинава. Изградбата на овој патен правец беше најавена при посетата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола …
сите 15 | | | веќе видена

Се нормализира состојбата во поплавените делови во општината Илинден. Расчистени се и проодни улиците, во делот на 20-тината куќи кои беа полавени, како и делот каде се наоѓаат стопанскитеобјекти. Речиси целосно е исцрпена водата од делот кој бил најмногу зафатен, а се црпи и водата од главниот канал кој ги собрал надојдените води. Заменик министерот …
сите 19 | | | веќе видена

Нови 1.300 до 1.400 вработувања се очекуваат да се отворат во технолошко-индустриските развојни зони до крајот на годината. Заклучно со минатата година во технолошко-индустриските зони се отворени 5.100 работни места, а само годинава се креирани 1.050 работни места. Директорот на Дирекцијата на ТИРЗ, Виктор Мизо денеска при посетата на компаниите „Хајтек“ и „Ванхул“ во ТИРЗ …
сите 35 | | | веќе видена

На третиот повик кој што го има објавено Фондот за иновации и технолошки развој за Стар ап претпријатија, пристигнале вкупно 51 апликација, информира директорката Јасмина Поповска.Реализацијата на проектите од првиот повик веќе се во завршна фаза, станува збор за 16 проекти и поголемиот дел од нив веќе имаат лансирано производи. На вториот повик беа доделени …
сите 7 | | | веќе видена

Атрактивноста на проектот „Купи куќа, купи стан“ и „Купи куќа за млади“ не се намалува. Граѓаните и понатаму се заинтересирани и ја користат оваа мерка која овозможува по многу поволни услови да го решат своето станбено прашање.Во моментов како што информира Димитриев, особено се фокусирани на проектот „Купи куќа за млади“.Проектот „Купи куќа за млади“ …
сите 7 | | | веќе видена

Една година по катастрофалните поплави, Груевски повторно на терен во Шипковица за да изврши увид. Досега се исплатени 500 илјади евра од државата на жители од Шипковица чии домови и имоти беа погодени со невремето проследено со навеви и лизгање на земјиштето. Проценетата штета изнесуваше 75 милиони денари.Во посета на Шипковица денеска беше претседателот на …
сите 33 | | | веќе видена

Нова странска инвестиција во локалната економска зона „Стопански комплекс Илинден“ е компанијата Г.Р.А.Д Екологија од Германија. Станува збор за постројка за производство на дизел гориво добиено преку преработка на отпад Германската инвестиција е во вредност од 12 -милиони евра и првенствено ќе вработи 40-50 нови работни места.Претставникот на менаџерскиот тим, Мену Милер истакна дека се …
сите 16 | | | веќе видена

Граѓаните на Скопје добија ново место за спорт и реакција, катче каде ќе може да уживаат во зеленилото и да се дружат. Вториот најголем парк во Скопје, по Градскиот парк, денес официјално беше пуштен во употреба од градоначалниците на Град Скопје и Општина Аеродром. Новиот парк е наоѓа во Ново Лисиче, крај булеварот „Февруарски поход“ …
сите 2 | | | веќе видена

next