Македонија 24

Сениорската кошаркарска репрезентација на Македнија денеска ја за почна акцијата успешен настап на ЕП во 2015. Претпладнево на премиерниот тренинг во салата во Јане Сандански стручниот штаб под раководство на новиот селектор Марјан Србиновски работеше со 16 репезентативци. За настапот на Европското првенство Србиновски вели дека за оваа генерација на кошаркари секоја победа ќе биде голем успех. Еден од поискусните македонски кошаркари, кој зад себе има настапи на европски првенства, Предраг Самарџиски вели дека македонската јавност од нив може да очекува максимална борба на секој натпревар и достојно претставување на државата на континенталниот собир. На првиот тренинг Србиновски тренираше со сите повикани кошаркари. Влатко Илиевски, Александар Костовски, Андреј Магдевски, Војдан и Дамјан Стојановски, Дарко Соколов, Ивица Димчевски, Марко Симоновски, Владимир Брчков, Стојан Ѓуровски, Маријан Јаневски, Бојан Трајковски, Предраг Самарџиски, Бојан Крстевски,Љубомир Младеновски и Кирил Николовски. Црвено ...
сите 21 | | | веќе видена

Кими Раиконен пред новинарите во Будимпешта изјави дека не знае каде ќе биде наредната сезона. -Не знам каде ќе бидам наредната сезона, знам колку што и вие знаете. Кога ќе дознаам, ќе дознаете и вие, изјави Раиконен. Според шпекулациите на медиумите во Ферари идната сезона на неговото место ќе биде Валтери Ботас или Даниел Рикардо. Инаку, во Формула 1 утре на програмата е трката за Големата награда на Унгарија
сите 69 | | | веќе видена

Навивачите на Порто со воодушевување го дочекаа доаѓањето на Икер Касиљас, но таа еуфорија се стиши веќе по првиот меч. Легендарниот голман по 25 години во Реал Мадрид се пресели во Порто, каде не се прослави на де ито. Шпанецот во поразот на Порто од Борусија Мехенгладбах лошо реагираше при двата гола на противникот. Најнапред Ларс Штиндс од петнаесетина метри му ја испрати топката покрај поблиската статива, а потоа ужасно реагираше при шутот на Ибрахим Траоре. Ако при првиот гол Касиљас беше потполно немоќен, кај вториот сигурно дека можеше подобро.
сите 2 | | | веќе видена

Најбрзиот човек на светот Јусеин Болт покажа добра форма пред Светското првенство во Кина, иако во последните неколку месеци имаше проблеми со повредите. Јамајканецот на митингот од Дијамантската лига во Лондон победи на трката од 100 метри остварувајќи време од 9,87 секунди. Тој имаше исто време и во полуфиналето и тоа без премногу да се труди. Ова е шесто време оваа година. Болт го повтори резултатот на Тајсон Геј, а побрзи беа Џастин Гетлин, Асафа Пауел, Трајвон Бромел, Кестон Бледман и Џими Висол.
сите 4 | | | веќе видена

Според британските медиуми Манчестер Јунајтед повторно ќе се обиде да го ангажира Кристијано Роналдо. Португалецот е голема желба на челните луѓе на Манчестер Јунајтед, но и тренерот Луј Ван Гал. Британските медиуми објавија дека Јунајтед и ПСЖ постигнале договор за Ди Марија, кој се сели во Париз за сума од 65 милиони евра. Овие пари, но и дополнителна сума ќе бидат искористени за нова понуда до Реал Мадрид за Кристијано Роналдо. Португалецот неколку пати изјавуваше дека останува во Мадрид, но во изминатите неколку денови се појавија снимки од тренинзите во кои се гледа како Роналдо изразува незадоволство од работата на новиот тренер Рафа Бенитез. Португалецот играше за Манчестер Јунајтед од 2003-та до 2009-та каде израсна во еден од најдобрите фудбалери во светот.
сите 14 | | | веќе видена

УЕФА ја казни Барселона поради политичките транспаренти истакнати за време на финалето од ЛШ во Берлин. Дисциплинската комисија на Европската фудбалска унија (УЕФА) ја казни Барселона со 30.000 евра поради неспортското однесување на навивачите за време на финалниот меч од ЛШ одигран во Берлин. Фановите на Барса на тој меч истакнаа знамиња на Каталонија, што УЕФА го смета како политичка порака. Барселона во финалето го совлада Јувентус со 3:1 и по петти пат ја освои Лигата на шампионите. Како што е познато, пред неколку месеци УЕФА ја казни Барселона со суспензија за вршење трансфери во два преодни рока поради неправилности направени при ангажирање на млади фудбалери.
сите 9 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед и ПСЖ и официјално постигнале договор за трансферот на 27-годишниот Аргентинец, откако Јунајтед ја прифатиле понудата од парискиот клуб вредна 65 милиони евра. Во моментов двата тима се наоѓаат на подготовки во САД, а се очекува Ди Марија многу скоро официјално да биде претставен како играч на ПСЖ. Аргентинскиот ас го напушта Манчестер по само една сезона. Тој Минатото лето дојде за 60 милиони фунти на „Олд Трафорд“ од редовите на Реал Мадрид, но имаше многу лоша година, каде што на 27 натпревари постигна само три гола.
сите 14 | | | веќе видена

Крилниот напаѓач на Челзи Мохамед Салах е на чекор до Рома, пренесува „Скај Спорт“. „Волчицата“ ќе го ангажира египетскиот фудбалер за 23 милиони евра, а Салах ќе потпише четиригодишен договор со плата од 3 милиони евра по сезона. Салах кој преку Твитер навести дека ќе замине од Фиорентина, се поврзуваше со Милан, Интер и Јувентус. Тој постигна девет голови на 26 мечеви минатата сезона во дресот на Фиорентина. Салах од Челзи во Фиорентина пристигна во јануари како позајмен, а од Фиренца во Лондон се пресели Хуан Квадрадо.
сите 7 | | | веќе видена

Вардар и Зомимак ќе бидат македонските претставници во СЕХА лига, потврдено е на официјалната интернет страница на регионалната лига. На состанокот на бордот на директори одржан во средата во Белград постигнат е договор за учесниците во лигата за сезоната 2015/2016 во која Веспрем ќе ја брани титулата. Сезоната ќе стартува на 28/29 август со 10 клубови, 8 од минатата сезона и два дебитанти Зомимак и Спартак. Форматот останува ист, лига со 18 кола и Фајнл Фор. Своите натпревари како домаќин Зомимак ќе ги игра во Скопје, се додека трае реконструкцијата на салата во Струмица. Учесници во СЕХА лига за сезоната 2015/16. Веспрем (Унгарија), Мешков Брест (Белорусија), ППД Загреб (Хрватска), Нексе (Хрватска), Вардар (Македонија), Зомимак (Македонија), Борац (БиХ), Војводина (Србија), Спартак (Србија), Татран Прешов (Словачка).
сите 7 | | | веќе видена

Сан Антонио Спарс ја освои летната лига откако во финалето во Лас Вегас ја совлада екипата на Феникс Санс со 93:90, а Беки Хемон стана првата жена тренер што освоила трофеј во НБА. Триесет и осум годишната Хемон минатата година беше именувана за прв асистент во тимот на Спарс, а во летната лига доби шанса да го води тимот како прв тренер. - Ме слушаа, играа храбро и борбено иако беа уморни, играа за мене се бореа до крај, изјави Хемон Спарси до титулата дојдоа со шест победи по ред.
сите 4 | | | веќе видена

Фудбалерите на Њујорк Ред Бул го совладаа Челзи со 4:2 во единствениот меч од Интернационалниот куп на шампиопните одигран изминатата вечер. Мечот на „Ред Бул арена“ во Њујорк го одбележаа одличното второ полувреме на домаќинот и големите грешки на голманот на „сините“ Асмир Беговиќ кој практично дебитираше за тимот од Лондон. Јунак на победата на Ред Бул беше Шон Дејвис кој постигна два гола, а во листата настрелците се запишаа Френклин Кастељанос и Талјер Адамс. Головите за Челзи ги постигнаа Лоик Реми и Еден Азар. Ред Бул во моментов го завзема третото место на „Истокот“ во МЛС лигата, а на овој натпревар ја забележа една од најголемите победи во клупската историја, иако настапија со играчи кои не добиваа голема минутажа во првенството. Од друга стана Челзи мечот го почна со најголемите ѕвезди, но сепак Жозе Мурињо направи голем број на измени.
сите 12 | | | веќе видена

Репрезентациите на Јамајка и Мексико ќе играат во финалето на фудбалскиот Голд Куп, откако во полуфиналните дуели овие две селекции ноќеска беа поуспешни од своите ривали. Јамајка го шокира домаќинот, селекцијата на Соединетите Американски Држави која важеше за апсолутен фаворит и за првпат во историјата на ова натпреварување ќе игра на завршниот дуел. Вториот финалист, националниот тим на Мексико до финалето стигна „преку“ Панама со два пенала и играч повеќе. Постигнати резултати: САД – Јамајка 1:2 и Мексико – Панама 2:1 (по продолженија, откако по 90 минути беше 1:1). Финалето Јамајка – Мексико ќе се игра ноќта недела кон понеделник со почеток во 1:30 часот, а во сабота од 22 часот САД и Панама ќе играат за третото место.
сите 32 | | | веќе видена

Довчерашниот напаѓач на Астон Вила Кристијан Бентеке и официјално е нов играч на Ливерпул. Белгискиот репрезентативец потпиша повеќегодишен договор со „црвените“ откако успешно ги мина лекарските прегледи. Ливерпул на Астон Вила за услугите на Бентеке треба да и плати 47 милиони евра, со што напаѓачот стана најплатениот белгиски играч, рушејќи го трансферот на Аксел Витсел во Зенит. Бентеке во Астон Вила пристигна во 2012-та година за 10 милиони евра од Генк, а има постигнато 49 голови на 101 натпревар за тимот од „Вила Парк“. Тој има 24 години, а на новиот тим ќе му се приклучи по враќањето на експедицијата од Австралија. Ливерпул пред Бентеке ги ангажираше Натениел Клајн, Роберт Фирмино и Дани Ингс.
сите 18 | | | веќе видена

Центарот Кендрик Перкинс потпиша едногодишен договор со Њу Орлеанс, објавија американските медиуми. Искусниот кошаркар во досегашната 12-годишна кариера во НБА лигата има просек од 5,5 поени, 5,9 скока и 1,2 блокади. 30-годишниот Перкинс кој пред седум години играјќи за Бостон Селтик го освои шампионскиот прстен, во својот нов клуб ќе му биде резерва на првиот центар Омер Ашик. Во досегашната НБА кариера Перкинс играл за Кливленд, Оклахома Сити и Бостон.
сите 8 | | | веќе видена

Со доаѓањето на Петр Чех, стана јасно дека во Арсенал нема место за Војчех Шчесни. Според пишувањата на популарниот интернет портал goal.com, полскиот чувар на мрежата ќе биде испратен на едногодишна позајмица во Рома. Арсенал во своите редови покрај Чех, го има и Колумбиецот Давид Оспина, поради тоа Шчесни е вишок. Се шпекулира дека Рома ќе ја плати неговата годишна заработувачка во висина од 400.000 евра, а на крајот од сезоната, доколку биде задоволна од неговиот учинок ќе има право да го откупи неговиот договор. Минатата сезона на голот на Рома беше 38-годишниот Морган Де Сантис.
сите 4 | | | веќе видена

Бројни светски фудбалски претседатели побараа од претседателот на УЕФА Мишел Платини да се кандидира за местото претседател на ФИФА, пренесува ББС. Наводно зад Платини застанаа Азија, Северна и Јужна Америка, како и Карибите, но се чека одлуката на Французите. Сеп Блатер кон крајот на мај по петти пати беше избран на претседателското место, само неколку дена по корумпискиот скандал во врвот на ФИФА. Тогаш во Цирих беа уапсени шестмина членови на организацијата по барање на американските власти. Блатер четири дена по повторниот избор поднесува оставка, но на чело на владејачкото тело на светскиот фудбал ќе остане до новите избори.
сите 6 | | | веќе видена

Македонскиот шампион, екипата на Вардар, не успеа да се пласира во следното коло од квалификациите за Лигата на шампиони, откако одигра нерешено 1:1 со кипарски АПОЕЛ на Арената „Филип Втори“. Исто така и првиот меч во Кипар заврши нерешено 0:0, но АПОЕЛ оди понатаму заради правилото гол постигнат во гости. Натпреварот започна резервирано од двете страни со блага иницијатива на АПОЕЛ, подоцна и Вардар имаше свои минути, но сепак на полувреме се отиде со почетниот резултат. Второто полувреме започна со блага иницијатива на Вардар, но сепак во 60 минута поведоа гостите со голот на Томас де Винсенти. До крајот АПОЕЛ ја контролираше играта, а Вардар успеа да го израмни резултатот во судиското продолжение со голот на Љамчевски. Вардар мечот го одигра во следниов состав: Пачовски, Хамбарџумјан, Грнчаров, Мијушковиќ, Попов, Велковски (64’ Стојков), Глигоров, Грозданоски (70’ Љамчевски), Фелипе, Дашјан (79’ Ивановски), Блажевски. На националната арена „Филип Втори“ имаше повеќе од 20 000 гледачи.
сите 12 | | | веќе видена

Еден од најдобрите светски фудбалери Лионел Меси за патувањето во Габон каде присуствуваше на поставување камен-темелник на стадион заработи 3,5 милиони евра, тврди францускиот весник „Франс фудбал“. Меси во Габон отпатувал на покана на претседателот на африканската земја Омар Бонго. Габон ги почна подготовките за организација на Купот на африканските нации во 2017 година, а стадионот во чие поставување камен-темелник, учествуваше и Аргентинецот, треба да биде готов пред крајот на 2016 година.
сите 8 | | | веќе видена

Црногорскиот интернационалец Стефан Савиќ е нов играч на Атлетико, соопшти тимот од Мадрид. Дефанзивецот синоќа ги мина потребните лекарски прегледи, а според информациите кои ги објави шпанскиот тим на својата официјална интернет страница, договорена е петгодишна соработка. Поранешниот фудбалер на Фиорентина, Манчестер Сити и Партизан треба да биде замена за Миранда кој пред неколку дена потпиша за Интер. Според шпанските медиуми нов играч на Атлетико ќе биде и Фелипе Луис, кој по една година се враќа на „Висенте Калдерон“, откако имаше неуспешна одисеја во Челзи.
сите 4 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед ова лето од Баерн Минхен го ангажираше Бастијан Швајнштајгер, а менаџерот Луј ван Гал повторно тропа на вратата на германскиот шампион. Имено, „Спорт1.де“ пренесува дека клубот од „Олд Трафорд“ сака да го ангажира и Томас Милер, а за оваа „операција“ подготвил дури 100 милиони евра. Одредени медиуми одат толку далеку, па дури најавуваат дека со Милер во Јунајтед би се преселил и Роберт Левандовски. Јунајтед на 25-годишниот германски репрезентативец му нуди петгодишен договор, но се зависи од челниците на тимот од Баварија. Баерн го договорил трансферот на Артуро Видал од Јувентус вреден 40 милиони евра, а Чилеанецот треба да го замени Швајнштајгер на средината на теренот. Инаку, самиот Ван Гал изјави дека до крајот на преодниот рок ќе ангажира напаѓач, но не откри детали. -Се е во процедура, но да знаете тоа не е играч за кој пишуваа медиумите. Ќе морате да бидете трпеливи и да почекате. Па, преодниот рок трае до 31.август, изјави Холанѓанецот.
сите 18 | | | веќе видена

next