Македонија 24

Студентите кои дипломирале со просек од најмалку 9,5 на еден од првите три највисоко рангирани универзитети во Македонија, од Владата ќе добијат наградно патување во Париз, Венеција или Барселона, оваа мерка ја најави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во декември минатата година. Ветувањето кое што беше дадено на крајот на минатата година, денеска се реализира. …
сите 32 | | | веќе видена

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска заедно со градоначалничката на Кисела Вода, Билјана Беличанец-Алексиќ денеска извршија увид на градежните работи на објектот на старото кино во Кисела Вода кој се реконструира и адаптира во нов мултифункционален објект Дом на култура. Градежните работи се при крај и се очекува овој мултифункционален објект да биде пуштен во употреба …
сите 16 | | | веќе видена

МВР ќе формира работна група на државно ниво и осум на локално ниво коишто на дневна основа ќе одговараат на барањата на Државната изборна комисија, во врска со прашања поврзани со предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни.Ова беше договорено на денешната средба на која присуствуваше премиерот задолжен за спроведување на изборите, Емил Димитриев, членови …
сите 246 | | | веќе видена

Повеќенаменско спортско игралиште на кое може да се игра фудбал, ракомет и кошарка наменето за граѓаните на населбата Лисиче денес официјално беше пуштено во употреба. Игралиштето е дел од проектот „100 повеќенаменски игралишта“ како инвестиција на Владата на Република Македонија. Градоначалникот на општина Аеродром истакна дека општината до сега има изградено повеќе од 20 вакви …
сите 59 | | | веќе видена

Камен темелник за изградба на нова детска градинка во општина Аеродром е поставен денес. Ова е втора градинка што годинава се гради во општина Аеродром, а трета во последните три години. На поставувањето на камен темелникот присуствуваше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски и заменик-министерот за труд …
сите 59 | | | веќе видена

Капиталните проекти и владините мерки за стимул на градежништвото се двигател на овој сектор кој ќе биде столб на економскиот развој и во наредните четири години. Поради интензивниот ангажман во тековните проекти потребни се повеќе работници, но пазарот има дефицит на стручен кадар и неопходни се доквалификации, со цел превенција од увоз на работна сила …
сите 20 | | | веќе видена

Органски произведени овошје и зеленчук од Македонија ќе се извезуваат на европскиот пазар преку турската компанија Атајмач која денеска почна да гради откупно-дистрибутивен центар во индустриската зона во општина Илинден.Инвеститорот Алтај Мач и претседателот на ВМРО-ДОМНЕ Никола Груевски посочија дека првичниот договор за инвестицијата се случил на нивна средба во тек на бизнис форум пред …
сите 87 | | | веќе видена

Министерството за образование и наука објави оглас за стипендирање на наставници од основните и средните училишта кои ќе се запишат на магистерски или докторски студии на еден од најдобро рангираните 200 универзитети во светот кои се наоѓаат на листата на Шангајскиот Универзитет или листата на QS од Велика Британија. Огласот ќе трае до 1 септември …
сите 56 | | | веќе видена

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ изминатата 2015 година ја заврши со рекордни инвестиции во водоводната и канализационата мрежа, информира денес директорот на претпријатието.Тој додава дека реализрани се и околу десетина поголеми инвестиции на барање на граѓаните, а произлезени од теренските посети на Владата. Дел од нив се реконструкција на мрежата на улиците „Скупи“, „Јордан Мијалков“, …
сите 12 | | | веќе видена

Здравствениот дом „Железничар“доби нови апарати кои ќе одговорат на барањата на зголемениот број на пациенти во оваа здравствена установа. Биохемиски анализатор, дермоскоп за детекција на дерматитис, ултразвучен дензитометар за следење на густината на коските кај остеопороза, се нови апарати ќе ги подобрат услугите кои се даваат на пациентите од Здравствен дом „Железничар“. Во оваа здравствена …
сите 21 | | | веќе видена

Американски програмер заслужен за постоење на и-мејл комуникацијата Реј Томлисон, почина на 74-годишна возраст. Томлисон починал во саботата од последици на срцев удар. Во 1971 година американскиот компјутерски програмер ја измисли електронската пошта која може да се испраќа од една во друга мрежа. Томлисон го испрати првиот и-мејл додека во Бостон работел како инженер во …
сите 13 | | | веќе видена

Поранешната прва дама на САД Ненси Реган, сопругата на претседателот Роналд Реган, почина вчера во 94-тата година од животот. Џоана Дрејк, портпаролката на фондацијата навела дека Ненси умрела денеска во својот дом во Лос Анџелес, а како причина за смртта е наведена срцева болест.Реган ќе биде погребана покрај својот сопруг, навела Дрејк додавајќи дека оние …
сите 9 | | | веќе видена

Северна Кореја се закани со „превентивен нуклеарен удар на правдата“ против Јужна Кореја и САД доколку тие две држави спроведат денеска планирани заеднички воени вежби, соопшти Врховната команда на Народната армија на Кореја. Пред неколку дена Пјонгјанг отфрли санкции на Советот на безбедност на ОН како „неправедни, незаконски и неморални“ и упати закани дека и …
сите 55 | | | веќе видена

Најмалку 18 мигранти вчера се удавија во Егејско Море, додека се обидувле од Турција да пристигнат во Грција. Несреќата се случила откако потонал чамецот со кој се превезувале. Турската крајбрежна стража успеа да спаси 15 мигранти во близина на градот Дидим, југозападна Турција, јави Анадолија. Повеќе детали не се познати се уште.
сите 29 | | | веќе видена

Од денеска младите до 27 години секој прв и трет викенд во месецот ќе имаат бесплатен превоз во железничкиот собраќај. Ова е една од пакетот мерки за млади кои пред извесен период ги најави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, а веќе почнува да се реализира. Преку овој проект ќе им се овозможи на младите поголема …
сите 101 | | | веќе видена

Премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев, денеска оствари средба со Хојт Брајан Ји, заменик помошник на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на Соединетите Американски Држави. На средбата, како што соопштуваат од Владата, биле поздравени билатералните односи помеѓу двете земји кои се базирани на стратешко партнерство и соработка во сите сфери од взаемен …
сите 56 | | | веќе видена

На последната посета на Кратово и средбата со граѓани која ја имаше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, беше посочено како проблем појавеното свлечиште на Радин Мост кој преставува заштитен споменик на културата, како и реставрација на тунелите со кој се поврзуваат самите мостови кои се главна туристичка атракција. Веднаш по неговата посета на терен излезе …
сите 11 | | | веќе видена

Решени повеќе барања на штипјани по посетата на Груевски. Освен тоа што жителите на населбата Железничка во Штип ќе добијат нов водовод, нова асфалтна мрежа и ќе се заврши решавањето на проблемот со фекалната канализација, се решија и повеќе други значајни проблеми за граѓаните.Најдено е решение за проблемот со превоз на ученици за што општината …
сите 11 | | | веќе видена

Секој граѓанин кој ќе добие покана да се појави на суд е должен да го стори тоа. Но, очигледно ова не важи само за Зоран Заев. Тој неколку пати избегнуваше да се појави на суд, а рочиштата поради тоа постојано се одложуваат.Граѓаните кои ги анкетиравме велат дека доколку би добиле покана на суд, истата не …
сите 5 | | | веќе видена

Проектот „Бесплатна бањско-климатска рекреација“ досега имаа можност да го искористат над 32.600 пензионери. Годинава ќе бидат опфатени 5.500 пензионери. Буџетот за реализација на овој проект е 38 милони денари, од кои 35 милони се за покривање на шест полни пансиони, бањско-климатска рекреација и соодветни здравствени прегледи и околу три милони денари за покрување на трошоците …
сите 29 | | | веќе видена

next