Македонија 24

УМС на ВМРО-ДПМНЕ и денеска продолжи со акциите за откривање на спомен обележјата на владеењето на СДСМ и начинот на кој дејствуваат челниците на партијата. Тие денеска го открија споменикот „Становите на Радмила Шеќеринска“.
сите 12 | | | веќе видена

Реновирањето на просторот со над 1.500 метри квадратни беше меѓу капиталните инвестиции на Министерството за култура. Покрај главната галерија со постојаната поставка, во две други галерии во Музејот ќе се организираат повремени и гостувачки изложби, активности за промовирање млади уметници. Неодамна заврши и реновирањето на депото, што беше дел од владиниот проект за реновирање на …
сите 52 | | | веќе видена

Претседателите на Ерменија и Азербејџан, Серж Саргсјан и Илхам Алиев разговараа синоќа во Виена околу конфликтот во регионот Нагорно-Карабах. На состанокот присуствувале и шефовите на дипломатиите на Русија, Сергеј Лавров, на САД Џон Кери, како и државниот секретар за европски прашања на Франција, Харлем Дезир. Ерменскиот и азербејџанскиот претседател изразија поддршка за примирје и мирно …
сите 20 | | | веќе видена

Силниот пожар, кој избувна во петокот во депонија за стари гуми крај Мадрид е целосно совладан, соопштија денеска локалните власти. Четиринаесет пожарникари вчера ги гаснеа последните пламени во депонијата на површина од 11 хектари. Илјадници локални жители беа евакуирани по избувнувањето на пожарот, чиј отровен чад со помош на ветровите се прошири кон блиските населени …
сите 41 | | | веќе видена

Вечерва во Битола повторно беше организиран собир на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Толпата граѓани на мирен собир порача дека политичарите треба да си стојат на зборот и да се одржат изборите закажани на 5-ти јуни. ГДОМ порача дека нивните собири се за доброто на Македонија и дека тие се тука да ја …
сите 60 | | | веќе видена

Фудбалската академија на Вардар официјално започнува со работа. Таа ќе биде место каде што ќе тренираат млади до 14 години и во моментов брои 1200 деца.Целта е да се создадат млади и надежни фудбалски кадри, од кои еден дел ќе бидат од првата екипа на Вардар, Националната селекција на Македонија како и да се пласираат …
сите 3 | | | веќе видена

Две барања за увоз на суровина од која ќе бидат произведувани препарати на база на канабис, се поднесени до Агенцијата за лекови и медицински средства.Тие се одобрени и се очекува суровината за производство да биде во Македонија до крајот на следната недела.До Агенцијата за лекови и медицински средства поднесено е и едно барање од правно …
сите 13 | | | веќе видена

„Млад возач, безбеден возач“ е насловена камапањата за дополнителна едукација на возачи почетници, што денеска беше промовирана од страна на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, во соработка со Порше Македонија, Мотоцентарот и Игор Стефановски – Иџе, со помош на Спортскиот центар „Борис Трајковси“ – Скопје. Ваков проект прв пат се реализира во …
сите 9 | | | веќе видена

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска ја посети Националната установа Конзерваторски центар-Скопје, каде во завршна фаза е спомен-собата на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Канческа-Милевска посочи дека станува збор за значаен комплекс кој годишно има над 15 илјади посетители . Таа се осврна на годишната програма на Конзерваторскиот центар-Скопје, на проектот за обнова на фасади во …
сите 20 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, кој престојува во Македонија. Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките цели на државата вклучително и евроатланските интеграции на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека Груевски истакнал дека се посветени кон изнаоѓање на решенија кои би значеле брз …
сите 158 | | | веќе видена

Десет нови приватни домови за стари лица ќе се отворат со помош на неповратни грантови од по 12.000 евра обезбедени од државата. Огласот за аплицирање е во тек и сите заинтересирани лица кои сакаат да отворат приватен дом за стари лица може да аплицираат во центрите за вработување при АВРМ. Условот за аплицирање за овој …
сите 9 | | | веќе видена

Тренерот на РК „Вардар“ Раул Гонзалес денеска одржа тренинг со учениците од ракометната паралелка на Спортската академија во фискултурната сала при ДУФК „М.М. Брицо“ во Скопје. Директорот на Спортската академија Дејан Јовановски рече дека претставува чест да се биде домаќин на стручњак и професионалец како Гонзалес. Заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски истакна дека …
сите 4 | | | веќе видена

Симфони Солушнс од денеска и официјално започна со работа во Македонија. Холандската ИТ компанија за висококвалитетни софтверски решенија засега вработува триесетина ИТ експерти, а до крајот на следната година се планирани околу 200 вработувања. Пред две години сакале да влезат на бугарскиот пазар, но кога слушнале за можностите за инвестирање во нашата земја одлучија овде …
сите 11 | | | веќе видена

Дваесет и пет студенти од првите три најдобро рангирани универзитети во земјава – скопскиот, штипскиот и универзитетот на Југоисточна Европа, ќе патуваат бесплатно во Барселона. Оваа локација ја избраа тие во рамки на владината стимулативно-наградна мерка за студентите кои имаат просек над 9,5. Овие студенти се пријавија на првиот јавен повик кој за оваа намена …
сите 33 | | | веќе видена

Ќе се реконструира стариот објект на Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – ќе бидат променети покривот, електричните инсталации, водоводната мрежа и санитарните јазли. Библиотеката ќе добие и нов ентериер, најави денеска министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска при работната посета на НУБ. Канческа-Милевска го посети Центарот за дигитализација во кои се дигитализираат и се …
сите 35 | | | веќе видена

Владата става посебен акцент на решавање на проблемот со социјално ранливите категории на граѓани. Министерот за транспорт и врски, денес изврши увид во изградбата на зградата наменета за лица од социјален ризик во општина Гостивар. Се работи за зграда од 70 станови кои се наменети исклучво за лицата од социјален ризик. Досега во рамките на …
сите 83 | | | веќе видена

Општина Кисела Вода со низа културни активности по 18 пат го одбележа патрониот празник-Ѓурѓовден. Прославата започна со цветно дефиле во кое учество земаа дечињата од сите детски градинки и основни училишта од општината. Со радост и песна предводени од двокатен панорамски автобус накитен со цвеќе, дечињата продефилираа низ улиците на општината. За засилената празничната атмосфера …
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на Владата за спроведување на изборите, Емил Димитриев, денеска оствари средба со Маријана Петир, пратеник во Европскиот Парламент.На средбата стана збор за европските интеграции на Република Македонија, реформите кои се спроведуваат и актуелните политички состојби во земјата.Соговорниците ја истакнаа заложбата и потребата од интеграција на Република Македонија во Европската Унија.Димитриев истакна и благодарност за …
сите 32 | | | веќе видена

Со „Медал за храброст“ денес посмртно беа одликувани осумтемина припадници на безбедносните сили на МВР кои на 9 мај 2015 година загинаа при антитерористичката операција во Куманово. Претседателот Ѓорге Иванов ги одликуваше и Единицата за специјални задачи и Единицата за брзо распоредување при Министерството за внатрешни работи со „Орден за воени заслуги“. Иванов посочи дека …
сите 227 | | | веќе видена

Зафир Васев од германскиот град Бретен каде живеел повеќе години, се врати во Македонија, во родното Бигла, делчевско. Васев раскажува дека во родното место се чувствува одлично, додавајќи дека родното место секогаш е добро, а како што викаат „и каменот ми е мил од местото кога го погледнав“.Повратникот од Германија вели дека Македонија нуди одлични …
сите 10 | | | веќе видена

next