Македонија 24

Министерството за образование и наука набави уште 20 интерактивни табли кои во текот на јуни ќе бидат распределени во дваесет училишта низ Македонија.Проектот за опремување на училиштата со овој вид информатичко-комуникациска технологија Владата и МОН го почнаа пред две години со цел да се модернизираат условите за настава и да се развијат ИКТ-вештините на учениците. …
сите 4 | | | веќе видена

Соговорниците разговараа за актуелните политички теми и случувања и предизвиците со кој се соочува земјата, како и за европските интеграции на државата и реформската агенда поврзана со нив. Груевски посочи дека приоритет на ВМРО-ДПМНЕ претставува нормализирање на политичката ситуација и внесување на сигурност кај граѓаните и на тој план исклучително важно е враќањето на патеките …
сите 39 | | | веќе видена

Промовирани се нови 150 наслови од проектот „400 Аудио книги“ наменети за лицата со оштетен вид. Денеска беше најавено снимање на нови 400 аудио книги. Со овие наслови и оние кои што претходно беа реализирани слепите лица ќе имаат на располагање вкупно 340 наслови на аудио книги на различна тематика достапни за нивната едукација и …
сите 8 | | | веќе видена

УМС на ВМРО-ДПМНЕ е подмладок кој има пракса да биде во директна комуникација со младите. Дел од проектите од кампањата за младите веќе се имплементираат и за таа цел УМС ги потсетува младите за тоа кои мерки можат да ги искористат.Со овој проект предвидено е секоја година, 2000 млади лица на возраст до 29 години …
сите 10 | | | веќе видена

На 30 лица со инвалидност денеска им беа доделени грантови од 5000 денари за отпочнување на свој сопствен бизнис. Според проектот на Владата се очекува до средината на месец јуни и останатите 70 лица кои имаат влезено во процесот на квалификации и имаа добри бизнис планови да ги добијат неповратните средства. Договорите денеска за првите …
сите 11 | | | веќе видена

Ученици од Лондон на настава во основните училишта во Аеродром. 11 ученици предводени од двајца наставници од Лондон денеска имаа можност да се запознаат со македонскиот воспитно-образовен систем и начинот на одржување на наставата. Станува збор за возвратна посета на учениците од Лондон откако минатата година општина Аеродром испрати ученици на настава во збратимената лондонска …
сите 12 | | | веќе видена

За само 4 месеци откако е пуштена во употреба новата детска клиника – Козле бројот на амбулантските прегледи е зголемен за 70%, а за 35 % е зголемен бројот на пациенти кои се хоспитализираат. За разлика од порано кога оваа установа функционираше во многу стар, дотраен објект од времен карактер денеска имаме болница која што …
сите 8 | | | веќе видена

Реконструкцијата и реновирањето на Блокот А од Студентскиот дом „Гоце Делчев“ е во тек. 50 % од Блокот А веќе е реновиран, се очекува за следната академски година да биде целосно завршен и студентите да добијат подобри услови за престој. Ова е втор блок од студентскиот дом кој што се реконструира. Заменик министерот за образование …
сите 22 | | | веќе видена

Кога пред три месеци лидерот на ВМРО-ДПМНЕ го посети кратовско Страцин меѓу другото граѓаните побараа асфалтирање на неколку пристапни патишта до селото. Тогаш Груевски вети дека ќе се разгледа можноста да се аплицира за средства преку Агенцијата за финансиска поддршка за земјоделието. Ова ветување не беше заборавено и покрај сите случувања врзани со политичката криза. …
сите 15 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, денес 20 мај 2016 година, оствари средба со пратеникот од британскиот парламент Марк Причард кој доаѓа од Конзервативната партија. Соговорниците разговараа за повеќе актуелни теми врзани со актуелната политичка криза, начините и модалитетите за нејзиното надминување, прашањата поврзани со состојбата на мигрантите како и евро-атланските интеграции на државата. Претседателот Никола …
сите 18 | | | веќе видена

Она што беше најавено пред неколку месеци од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се остварува за жителите на кратовско.За време на посетата на с. Страцин Груевски вети асфалтирање на патот во селото, во должина од 600 м, кој се протега од центарот на селото па се до црквата Св. Димитрија.Андоноски вели дека преку …
сите 17 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денес оствари средба со државниот директор за европска соработка во Министерството за надворешни работи на Холандија, Роберт де Грот. Соговорниците разговараа за актуелните случувања поврзани со политичката криза, предизвиците со кои се соочува државата, како и остварувањето на стратешките цели и интереси на Република Македонија. Груевски истакна дека целта на …
сите 39 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, денес оствари средба со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл. Соговорниците разговараа за актуелните теми и позиции поврзани со создадената криза од страна на опозицијата и идните чекори за нејзиното надминување, информираат од партијата. Во однос на актуелната политичка криза Груевски истакна дека партијата е посветена кон изнаоѓање на решенија кои …
сите 217 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Митко Чавков, денес на новите 400 полициски службеници од генерацијата 2015/2016 им ги врачи решенијата за вработување со што се решава проблемот на питомците. Чавков потенцираше дека очекува од нив да направат се за граѓаните да се чувствуваат безбедно и да бидат еднакви кон сите почитувајќи ги законите. Министерот потенцираше дека …
сите 93 | | | веќе видена

Потпишан меморандум за соработка со општина Форни ди Сопра: Македонски шуми ќе учи од искуствата за биомаса од ИталијаЈавното претпријатие Македонски шуми последната година особено ја зајакна меѓународната соработка, со цел зголемување на искуството, собирање информации и воспоставување соработка со развиени држави. Една од успешните соработки денеска се официјализира со потпишување на Меморандум за соработка …
сите 3 | | | веќе видена

Отворен нов дел со седум занимални и капацитет за згрижување на 170 нови дечиња на градинката „Гоце Делчев“ во општина Илинден. Со тоа вкупниот капацитет на градинката изнесува 400 дечиња. Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов на отворањето изјави дека иако првично било планирано со капацитет за 120 дечиња сепак поради големиот интерес …
сите 58 | | | веќе видена

На средбата се разговараше за повеќе актуелни теми врзани со надминувањето на политичката криза во државата, за начините и модалитетите за излез, како и за остварување на стратешките цели на државта во поглед на реализација на интеграциските процеси. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски посочи дека партијата е насочена и посветена кон изнаоѓање на решенија кои …
| | веќе видена

Во Бунарџик денеска беше поставен камен темелникот на новите производствени погони за автобуси на белгиската компанија Ван Хол со кои двојно ќе се зголеми капацитетот. На поставувањето на камен темелникот присуствуваше и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.Новиот производствен погон чија инвестицијата која е во вредност од 17 милиони евра, ќе вработи 450 лица како директни …
| | веќе видена

Белата куќа синоќа соопшти дека остро се противи на предложениот закон за борбата против вирусот зика, тврдејќи дека средствата се „жално несоодветни“ за да го поддржат неопходниот одговор на заканата од страна на службата за јавно здравје. Администрацијата на Обама побара од Конгресот да усвои закон со кој ќе бидат обезбедени 1,9 милијарди долари за …
| | веќе видена

Најмалку 150 лица ги загубија животите, откако останаа затрупани под одрони на земјиште предизвикани од две свлечишта во централните делови на Шри Ланка, до кои дојде по три дена поројни дождови. Според податоци на локалната служба за справување со вонредни состојби, спасувачките екипи досега во одронетото земјште успеале да пронајдат безживотни тела на 35 лица. …
| | веќе видена

next