Македонија 24

Започнува втората фаза од владината мерка грант за самовработување. Огласот е објавен денеска и сите невработени лица регистрирани во Агенцијата за вработување на Република Македонија кои имаат добра бизнис идеја ќе можат да аплицираат до 30 април годинава и да основаат свој сопствен бизнис. Со оваа мерка е предвиден грант од 200.000 денари неповратни средства …
сите 17 | | | веќе видена

Антологиска едиција на делата од македонската книжевност која содржи 48 книги денеска беше заокружена со промоција на последните 9 нови македонски дела преведени на 6 странски јазици. Антологијата содржи дела од сите жанрови и сите генерации на македонски автори, сублимирани во седум антологии, во 8 тома кои се објавени на француски, германски, шпански, руски, арапски …
сите 24 | | | веќе видена

Политиките на Владата продолжуваат во насока за унапредување на правата на лица со инвалидност. Објавен е вториот по ред оглас за самовработување на лицата со инвалидност. Сите оние кои сакаат да основаат свој сопствен бизнис од денеска ќе можат да се пријават во подрачните единици на АВРМ и да добијат грант од државата од 270.000 …
сите 38 | | | веќе видена

Вкупно 115 наслови од едицијата „Врвови на светската филозофија, историја и психологија со психоанализа“ се преведени до сега. А нови 15 беа промовирани денеска и истите имаат исклучително културно, научно и општествено значење.Едицијата ги сублимираат најзначајните сознанија на општествената и хуманистичката мисла од антиката до денеска и во тој контекст овој проект има повеќекратна корист …
сите 30 | | | веќе видена

Најмалку пет лица се повредени попладнево при експлозија во една во станбена зграда во центарот на Париз, предизвикана од истекување на гас. При експлозијата, која се слушнала во голем дел на францускиот главен град, се оштетени горните катови и покривот на станбената зграда, а веднаш по неа избувнал и пожар. По инцидентот, полицијата ги евакуирала …
сите 18 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Германија Ханс Дитрих Геншер почина на 89 годишна возраст, соопшти денеска претставник од неговиот кабинет. Во соопштението од кабинетот на поранешниот германски шеф на дипломатијата се наведува дека тој починал синоќа во присуство на членовите од семејството во својот дом во Вахтберг. Како што се наведува, починал од последици …
сите 5 | | | веќе видена

Најмалку 50 припадници на Исламската држава моментално работат на бриселскиот аеродром Завентем, на кој пред една седмица имаше терористички напад, објавија белгиските медиуми. – Припадници на радикалната група имаат пропусници и можат да влезат во кокпитот на авионот, наведува белгиски весник.Во писмото од полицајците кои работат на аеродромот се наведува дека властите одзеле пропусници на …
сите 50 | | | веќе видена

Петмина функционери на градежна компанија се уапсени поради уривањето на надвозникот во изградба во Калкута, при што загинаа 25 лица, а повредени беа повеќе од 80 лица. Полицијата во Калкута наведува дека на испитување ги повикала вработените во компанијата задолжена за изградба на надвозникот, што се урна на подрачјето со густ сообраќај во источна Индија, …
сите 10 | | | веќе видена

Од утре стапуваат на сила новите намалени цени на 165 оригинатори и генерички лекови.Станува збор за деветто по ред намалување на цените на лековите согласно методологијата на Министерството за здравство и Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Македонија. Вкупната заштеда од ова намалување на цените на лековите е над 653.000 евра.Оваа системска мерка …
сите 120 | | | веќе видена

Утре истекува рокот за поднесување на барања за легализација на дивоградби, сите земјоделци, фармери и оние кои имаат изградено бесправно помошни објекти или објекти за обработка на примарното земјоделско производство пред 3 март 2011 година да поднесат барање за легализација, апелираше денеска Ванчо Костадиновски заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство. Со добивање на имотен …
сите 83 | | | веќе видена

Иницијативата која пред две години која беше покрената од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, како премиер на Република Македонија во соработка со министерот за култура Елизабета Канческа Милевска, имаше за цел да се воведе една нова димензија во поддршката на уметниците, преку откуп на уметнички дела на домашни автори.Во Националната галерија на Македонија, објект Мала …
сите 115 | | | веќе видена

Нискобуџетната авиокомпанија „Визер“ од денеска од Скопскиот аеродром воведува летови кон Берлин, Братислава и Копенхаген. Кон Берлин летови ќе има во вторник и во сабота, а цената на билетот ќе изнесува од 1.199 денари, кон Братислава летови ќе има во понеделник и во петок, а кон Копенхаген во среда и во недела. Со „Визер“ македонската …
сите 25 | | | веќе видена

При денешна посета во радовишкиот регион, на средбите со граѓаните, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со министерот Владо Мисајловски и заменик-министерот Ванчо Костадиновски утврдија неколку проекти кои ќе се реализираат во овој регион.Во радовишкото село Ораовица ќе се гради кејот на Ораовичка Река со финансии преку Агенцијата за рурален развој. Во Ораовица е во …
сите 68 | | | веќе видена

За својот четврти роденден Театар Комедија внедела премиерно ќе ја изведе „Случајот Хармс“ – претстава за Даниил Хармс, еден од најконтроверзните, но и највлијателните руски автори од 20 век.Режисерот Мустафиќ кој работи во многу театри низ светот и кој во Македонија има поставено неколку претстави, за оваа постановка рече дека е неконвенционална и атипична во …
сите 28 | | | веќе видена

Детската Градинка „8 Март“ во населба Пржино стана енергетски ефикасна. Објектот има нова фасада и надворешна столарија, а загревањето, наместо како досега со нафта, ќе се врши целосно еколошки, со котел кој како енергенс користи биогориво. Енергетската реконструкција на оваа градинка е дел од проектот „ Енергетска ефикасност во општинските асоцијации“ финансира од страна на …
сите 15 | | | веќе видена

Бугарската компанија Министрој ќе менаџира со рудниците за олови и цинк „Тораница“ и „Злетово“. На јавна електронска лицитација Владата одлучи дека оваа компанија е најсериозниот концесионер, со најдобра понуда и за околу 10 дена се очекува да биде потпишан и договор. Сопственикот на Минстрој Николај Валканов, истакна дека тие како компанија веќе имаат искуство со …
сите 16 | | | веќе видена

Спортската академија која во 2012 година беше отворена експериментално полека, но сигурно прераснува во вистински расадник на професионални спортисти и идни репрезентативци. За да се издигне на повисоко ниво Спортската академија, сега веќе средно училиште започна соработка со еминентни и докажани спортисти кои ќе одржуваат часови во училиштето и ќе го споделуваат своето знаење и …
сите 4 | | | веќе видена

На Институтот за белодробни заболувања во Скопје набавена е нова апаратура за рано откривање на туберколоза, а лабораторијата денеска ја посетија министрите Ристовски и Тодоров заедно со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.Станува збор за инвестиција од 8,5 милиони денари обезбедени преку проектот на Владата за опремување на 80 лаборатории за научно-апликативни дејности што се спроведува …
сите 7 | | | веќе видена

Два брачни пара со помош на две исклучително хумани жени-сурогат мајки, ќе добијат свое потомство со постапката за сурогат мајчинство. До крајот на оваа или следната недела се очекува брачните двојки и сурогат мајките да ја финализираат првата фаза од постапката со склучување договор, по што следи медицинска постапка за биомедицинско оплодување.Во претстојниот период ќе …
сите 15 | | | веќе видена

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список. Теренската проверка ќе ја вршат 374 овластени анкетари, а нивни контролори ќе бидат раководителите на подрачните единици на ДИК. Се со цел да се олесни теренската …
сите 109 | | | веќе видена

next