Македонија 24

Новата туристичка атракција „Македонско село“ лоцирана во село Нерези денеска и официјално е отворена за посетителите.Со одлука на Владата, „Тинекс“ и хотел „Квинс“ – два субјекта кои се во сопственост на Владимир Тодоровиќ и неговото семејство, ќе стопанисуваат со комплексот „Македонско село“ во наредните 20 години. Постапката за избор на концесионерот ја спроведе владината Служба …
сите 46 | | | веќе видена

Пакетот закони од проектот „Македонија вработува 2“ денес беше едногласно усвоен и од економско-социјалниот совет и е поддржан целосно од сите големи социјални партнери , во рамки на социјалниот дијалог, кој што Владата на Република Македонија континуирано го води и со организациите на работодавачи и со припадниците на работниците, односно Синдикатите. Министерот за труд и …
сите 11 | | | веќе видена

Градоначалникот од ВМРО-ДПМНЕ Коце Трајановски и други функционери од истата патија присуствуваа на ифтар вечера која беше организира во Скопје во пресрет на големиот исламски празник. Тие им го честитаа големиот муслимански празник и на сите припадници од муслиманската вероисповед им посакаа многу здравје и успеси. Албанците, Бошњаците, Македонците муслимани и останатите етникуми го поздравија …
сите 3 | | | веќе видена

Започна да се реновира железничкото депо Лисиче на МЖ Транспорт АД. Се очекува за една година реконструкцијата на халата и работилницата за шински возила и дизел локомотиви да бидат завршени. По 43 години откако е направено ова е прва интервенција за модернизација на железничкото депо со која ќе се овозможи значајно подобрување на условите за …
сите 14 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, вчера вечерта приреди ифтар вечера по повод рамазанските пости. На традиционалната вечера присуствуваа членови на Владата, министри и други функционери, како и членовите и симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ и на коалициските партнери кои се од исламска вероисповест. Груевски го честиташе големиот муслимански празник и на сите припадници од муслиманската вероисповед им …
сите 16 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, оствари средба со Роберт Бенџамин, регионален директор на Националниот демократски институт за Централна и Источна Европа, на која се дискутираше околу актуелната политичка состојба во која што се наоѓа Република Македонија и предизвиците со кои се соочува. Од страна на регионалниот директор Бенџамин беше реафирмирана поддршката која што во континуитет …
сите 18 | | | веќе видена

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески денеска на македонските ракометни репрезентативци Наумче Мојсоски и Филип Миркуловски им врачи плакети за постигнатиот особен успех и придонес во спортот. Спасески, на денешната средба им се заблагодари за сето она што го имаат направено за македонскиот ракомет, за македонскиот спорт. Откако ги добија плакетите, македонските …
сите 4 | | | веќе видена

Наставниците имаат можност да се усовршат професионално на некој од најдобрите 200 универзитети од областа на образованието рангирани на шангајската листа на Џиао Тонг универзитет, за што од оваа година Министерството за образование и наука ќе доделува стипендии. Заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски потсети дека конкурсот за 2016/2017 година трае до 1 септември …
сите 61 | | | веќе видена

Од први јуни Државна видеолотарија на Р. Македонија воведе две нови добивки МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ и МИНИ ЏЕК ПОТ. По само две недели од активирањето, првиот МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ вчера падна во рацете на скопјанецот Ивица А. во вредност од 1.344.472 денари. Ивица во потрага по забавата, со влог од 30 денари успеа да заработи …
сите 6 | | | веќе видена

Триесетгодишната Михаела Ангелова, доктор на науки по биоинформатика, го доби признанието „Најдобар млад научник“ за 2015 година кое шеста година го доделува претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Таа е избрана на отворениот јавен повик на кое за ова признание за 2015 се пријавиле десет млади научници од Македонија. Претседателот Иванов на врачувањето истакна дека …
сите 3 | | | веќе видена

Новиот заменик-министерот за надворешни работи Илија Исајловски изјави дека со исклучителна одговорност ја прифатил функцијата имајќи ги предвид надворешно-политичките приоритети на земјата. Исајловски беше избран за заменик-министер за надворешни работи на денешнарта 106. седница на Собранието, а негов претходник беше Драгана Кипријановска.
сите 14 | | | веќе видена

Новиот министер за финансии Кирил Миноски, по свечената изјава во Собранието, денеска изјави дека главен приоритет во неговата работа ќе бидат нови работни места, економскиот раст, инвестициите, унпаредување на стандардот на граѓаните и подобрување на деловното опкружување. Во рамки на 106. седница на Собранието, Миноски денеска беше избран за министер за финансии на Република Македонија …
сите 16 | | | веќе видена

Започна да се реализира владиниот проект преку кој 100 невработени лица со инвалидност ќе добијат 4 месечни обуки за стекнување на знаење и вештини и ќе се оспособат за полесно интегрирање на пазарот на труд. Лицата со оштетен слух ќе добијат обука за водоинсталатери додека оние со оштетен вид ќе бидат обучени за масери. Таа …
сите 8 | | | веќе видена

Верувам дека ќе биде испочитуван планираниот рок за завршување со градба на подрачното Основно училиште „Димитар Поп Георгиев Беровски“ во населбата Хром, оцени премиерот Емил Димитриев по денешниот увид во градежните активности за изградба на училиштето заедно со заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски и градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Сокол Митровски. Димитриев …
сите 8 | | | веќе видена

Нови десет наслови од проектот Превод на стручни книги и учебници од кои се учи на првите десет рангирани светски универзитети беа промовирани попладнево во читалната „1000 книги“, со што вкупниот број на преведени и отпечатени книги достигна 977. Проектот за превод на илјада книги ќе се надоплни со уште 200. Заменик-министерот за образование и …
сите 19 | | | веќе видена

Две илјади деца од семејства во социјален ризик и социјално загрозени семејства и ова лето ќе имаат можност да одат на бесплатен летен одмор во рамки на проектот што го реализира Владата. Огласот е објавен денеска, а заинтересираните можат да аплицираат до 20 јуни. Првите групи на летување треба да заминат на почетокот на јули. …
сите 4 | | | веќе видена

Францускиот претседател Франсоа Оланд најави денеска дека ќе прогласи состојба на природна катасторофа, откако земјата е погодена од обилни поплави. Илјадници лица веќе се евакуирани, а премиерот Мануел Валс нагласи дека е потребно да се евакуират уште најмалку 2.000 луѓе. – Ситуацијата останува тешка во некои области. Се уште имаме многу причини за загриженост, изјави …
сите 131 | | | веќе видена

Агенцијата за млади и спорт во соработка со ФИНКИ и Здружениетo на информатичари на Македонија втора година по ред го реализираа проектот наречен “Најдобар млад програмер”. По тој повод денес во просториите на Агенцијата се доделија ваучерите за шесте најдобри млади програмери.Првите две места и 40.000 денари отидоа кај Владимир Максимовски и Димитар Барјактаров, додека …
сите 3 | | | веќе видена

Микро, мали и средните компании се најмногу заинтересирани за владиниот проект „Субвенционирано вработување на лица во социјален ризик“. Досега преку овој проект за две години се вработиле 145 лица кои се уште се во работен однос. Директорот на Агенцијата за вработување на Р. Македонија Влатко Поповски кој денеска ја посети компанијата Крусел, која е дел …
сите 30 | | | веќе видена

Кривични пријави против осум вработени на Економскиот факултет на УКИМ на возраст од 29 до 65 години поднесе Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство. Шест се универзитетски професори, еден демонстратор и сопственик на бифето на факултетот. Министерот Митко Чавков денеска истакна дека информации за овој случај добивале од оштетени граѓани-студенти, а осомничените биле …
сите 131 | | | веќе видена

next