Македонија 24

Интензивно се реализира капиталниот владин проект за “Изградба и опремување на 145 училишни спортски сали“. Досега преку МОН се изградени 55 сали во вкупна вредност од околу 1,66 милијарди денари. Бенефитот веќе го чувствуваат повеќе од 45.000 ученици од основните и средните училишта, подеднакво застапени во сите рурални и урбани средини. Во моментов 7 спортски …
сите 37 | | | веќе видена

Околу 500 млади невработени лица ќе добијат можност да се стекнат со практични знаења преку владината мерка за практиканство. Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов и Директорот на Агенцијата за вработување на Република Македонија Влатко Поповски денес го најавија новиот повик за оваа мерка, која што се реализира со средства обезбедени од Европската …
сите 38 | | | веќе видена

УМС на ВМРО-ДПМНЕ на младите од општина Аеродром, им ја понуди на користење импровизираната читална во паркот на познатото Авионче.Целта е да се промовира проектот „Нови читални“ кој треба да започне во јануари 2017 година.Читалните ќе бидат опремени со најсовремени компјутери и компјутерски помагала и ќе бидат место каде што студентите ќе можат да го …
| | веќе видена

УМС на ВМРО-ДПМНЕ во дружба со младите кои го користат возот како превоз и мерките кои во таа насока ги донесе Владата, разговараше за активните и планираните мерки за млади.Една од мерките на Владата овозможува сите млади секој прв и трет викенд во месецот можат бесплатно да го користат железничкиот сообраќај.Во 2014 година 18.000 млади …
сите 36 | | | веќе видена

ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Центар во соработка со Хуманитарното здружение „Кралицата Есма и Стево Теодосиевски“ организираа бесплатни превентивни прегледи за граѓаните на Центар.Тие велат дека секогаш се грижат за целокупното здравје на граѓаните на Општина Центар.Во акцијата која се спроведува неколку години по ред се прегледуваат сомнителните дамки на кожата, се мери крвен притисок, како …
| | веќе видена

Премиерот Димитриев денес ја посети Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој каде оствари средба со менаџментот на која се разговарало за тековните активности и идни планови на Агенцијата. Димитриев истакна дека се разговарало и за субвенциите, по што е констатирано дека по одлуката за одложување на изборите може да се продолжи со …
сите 16 | | | веќе видена

Спортот и неговото значење во образовниот процес, педагошките аспекти на физичкото образование, морфофункционалните промени во модерното време, модерните болести од аспект на спортот, селекцијата во спортот, превенција на повреди… се дел од темите на кои стручни лица и експерти од оваа област разменуваат мислења на Втората меѓународна научна конференција „Истражување на физичкото образование, спортот и …
сите 4 | | | веќе видена

Седумгодишно дете преживеало шест дена само во шума откако неговите родители го оставиле под казна на островот Хоакидо во Јапонија.Малиот Јамато Танука го пронашле војници во една колиба во воената база каде изведувале воени вежби. По лекарските прегледи било утврдено дека имал само неколку гребнатинки и дека детето не било испаничено кога го нашле.Родителите на …
сите 19 | | | веќе видена

Претседавачот на американскиот Претставнички дом, републиканецот Пол Рајан изјави дека на претседателските избори во САД во ноември годинава ќе гласа за кандидатот на Републиканската партија, Доналд Трамп и покрај нивните меѓусебни разлики. Во објаснувањето на својот потег, спикерот Рајан пишува дека верува оти Трамп како претседател на САД би можел републиканската политичка платформа да ја …
сите 141 | | | веќе видена

Францускиот претседател Франсоа Оланд најави денеска дека ќе прогласи состојба на природна катасторофа, откако земјата е погодена од обилни поплави. Илјадници лица веќе се евакуирани, а премиерот Мануел Валс нагласи дека е потребно да се евакуират уште најмалку 2.000 луѓе. – Ситуацијата останува тешка во некои области. Се уште имаме многу причини за загриженост, изјави …
сите 82 | | | веќе видена

Со користење на поволностите што ги дава Владата за изградба на приватни детски градинки, како и грантот неповратни средства во висина од 10 илјади евра за што јавниот повик се уште е во тек, Изворче Монтесори во општина Илинден ќе гради центар кој ќе опфаќа детска градинка, научноистражувачки центар и во втората фаза основно училиште.Покрај …
сите 12 | | | веќе видена

Ќе се отвора Национална канцеларија за трансфер на технологии која ќе биде центар за продуцирање, размена на понуди и советувања, најави вчера министерот за образование и наука Спиро Ристовски.Оваа институција ќе овозможи голема помош и поддршка за бизнис заедницата во земјава. Консултантите кои ќе работат во националната канцеларија ќе располагаат со сите информации и регистри …
сите 3 | | | веќе видена

Во изминатите две години преку мерката за субвенционирано вработување на лица од социјално ранливите категории се вработиле вкупно 126 лица во 114 приватни компании.По шестмесечно кочење на прoектот, денес и официјално беше објавен првиот оглас за вработување на 100 лица од социјално ранливите категории преку мерката за субвенционирано вработување. За таа цел ќе бидат издвоени …
сите 16 | | | веќе видена

Со цел да се зголеми фокусот на реализација на планот на активности за итните реформски приоритети, владата од денес започнува со понтензивна комуникација со сите институции. Ова денес го истакна премиерот по координативниот работен состанок на тема „Акциски план за реализација на итните реформски приоритети“.Тој прецизира дека од акцискиот план произлегуваат неколку стотици мерки кои …
сите 62 | | | веќе видена

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов денеска на тројца инвеститори, кои веќе имаат започнато инвестициски активности за отворање три приватни домови за стари лица, им ги додели одлуките од Владата на РМ за давање одобрување за основање вакви домови.Станува збор за тројца инвеститори кои веќе имаат инвестирано значителни средства за вакви приватни институции. …
сите 23 | | | веќе видена

Кардиохирургијата за деца се подигнува на уште повисоко ниво. Во разговор помеѓу претседателот на ВМРО-ДМНЕ Никола Груевски и министерот за здравство Никола Тодоров при посетата на струмичката болница, беше сооопштено дека државната неонатална кардиохирургија ќе биде сместена во болницата за детски болести Kозле. Во Козле неодамна беше пуштен новиот објект кој ги запазува највисоките стандарди.Тим …
сите 3 | | | веќе видена

Покрај болницата во Струмица каде се одвиваат градени зафати и во која заедно со инвестициите во опрема ќе се инвестираат над 7 милиони евра, се продолжува и со инвестиции во здравствените капацитети во Штип, Прилеп, Куманово, Скопје, Лабуништа и Охрид. При вчерашната посета на струмичката болница, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министерот за здравство …
сите 23 | | | веќе видена

Во Меморијалниот Центар Никола Кљусев, пред Домот на АРМ во Скопје, денеска од 9 до 14 часот се одржува настан под мотото „Се грижиме за здравјето“. Овој настан е во организација на ОК на ВМРО-ДПМНЕ- Центар, а во соработка со еминентни стручни медицински лица во насока на континуирана грижа за здравјето на целокупното население и …
сите 3 | | | веќе видена

Меморандум за соработка со цел превенција и справување со шумски пожари и заштита на шумскиот фонд, потшишаа денеска ЈП „Македонски шуми“ и Противпожарен сојуз на Македонија. Основна цел е превентивната заштита бидејќи со неа се доаѓа до поголем ефект, како и брзото делување на терен во ситуација кога има шумски пожари. Претседателот на Противпожарниот сојуз …
| | веќе видена

Обуката за дефицитарни занимања што Министерството за труд и социјална политика и Агенцијата за вработување на Република Македонија ја најавија пред два месеци, почнува да се реализира. Како што посочи министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, оваа обука е така конципирана да преку истата се градат вештините и знаењата кај невработените лица и …
сите 6 | | | веќе видена

next