Македонија 24

Лицата со посебни потреби добија можност да се рекреираат и да вежбаат на справи и реквизити на бесплатни часови, под стручен надзор, во средните училишта на Град Скопје „Михајло Пупин“ и „Здравко Цветковски“. Лицата со посебни потрени во училиштето „Михајло Пупин“ ќе може да вежбаат секој вторник и четврток. Во 19:00 часот, спортско рекреативни активности …
сите 15 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска потпиша меморандум за соработка со три синдикати и со Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија. Со меморандумот се очекува да се продолжи унапредувањето на социјалниот дијалог и да се реализираат проекти што ќе бидат во насока на подобрување на работничките права и подобрување на животниот стандард на работниците и на пензионерите. Лидерот …
сите 44 | | | веќе видена

Членството во Европската Унија за Република Македонија останува приоритет и на тоа ќе бидеме силно фокусирани и во наредниот период. Премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев се заблагодари до Европската Комисија по средбата со евроамбасадорот Жбогар, кој му го предаде извештајот. Владата на Република Македонија се заблагодарува на Европската Комисија за Извештајот за 2016 …
сите 12 | | | веќе видена

За прв пат во Македонија ќе се одржи настан кој е посветен на виното, винариите, винската индустрија и љубителите на вино. Овој викенд е резервиран токму за тоа. На 11 и 12 ноември, во новоотворениот хотел Мериот во центарот на Скопје сите посетители ќе може да уживаат на првиот Скопски вински салон- Винодонија. Скопскиот вински …
сите 16 | | | веќе видена

После расколот во СДСМ и вчерашниот револт кој се создаде по објавувањето на листите за пратеници, денеска раскол и во опозициската коалиција. Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на прес конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. Поповска беше поставена на четвртата позиција во втората изборна единица при што следуваше жесток …
сите 34 | | | веќе видена

Покрај во основното образование од следната учебна година Кембриџ програмата ќе започне да се имплементира и во средното образование. Договорот помеѓу МОН и Меѓународниот центар за наставни програми на Кембриџ беше потпишан денеска. Најпрвин програмата ќе се имплементира во прва година, па потоа етапно ќе ги опфати сите години во средно образование, во стручните и …
сите 15 | | | веќе видена

Претстојните парламентарни избори и надминувањето на политичката криза, биле тема на денешната средба на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со Торстен Фрај, пратеник во германскиот Бундестаг од редовите на ЦДУ и член на Комисијата за надворешни работи на германскиот Парламент.Како што соопшти ВМРО-ДПМНЕ, Груевски истакнал дека се исполнети сите услови за одржување на изборите и …
сите 36 | | | веќе видена

Претседателот на Владата за спроведување на изборите Емил Димитриев денеска освари средба со Торстен Фрај, пратеник во германскиот Бундестаг и главен известувач во Бундестагот за Република Македонија.На средбата, како што информира владината прес-служба, се поздравени добрите билатерални односи меѓу двете држави и е истакната заложбата за континуирано унапредување и продлабочување на соработката во секоја сфера …
сите 33 | | | веќе видена

Премиерот на Чешката Република, Бохуслав Соботка, утринава на средба со претседателот на македонската Влада му се заблагодари за улогата на Република Македонија во мигрантската криза, како земја што беше клучна за спречувањето на бегалскиот бран долж западно-балканската рута. Констатирано е и дека Македонија може да смета на поддршката од Чешката Република во рамки на евроатлантските …
сите 35 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на избори, Емил Димитриев, утринава во Рига оствари средба со својот бугарски колега Бојко Борисов. Средбата со бугарскиот премиер, според кабинетот на премиерот Димитриев е оценета како конструктивна. Двете страни се обврзале да придонесат со заедничка заложба за унапредување на економската соработка, трговската размена и реализација на …
сите 75 | | | веќе видена

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски денеска во Рига се сретна со шефот на дипломатијата на Унгарија, Петер Сијарто. На средбата било разговарано за евро-атлантските интеграции на Македонија и соработката меѓу Народна Република Кина и 16-те централно-источни европски земји. Попоски и Сијарто ги разгледале можностите за користење на соработката на …
| | веќе видена

Владата на Народна Република Кина, преку телекомуникацискиот гигант „Хуавеи“ ќе донира опрема во износ од седум милиони евра за средните училишта во Град Скопј. За оваа донација, денеска беше потпишан меморандум во Рига, каде македонската Влада ја претставуваше премиерот за спроведување на избори Емил Димитриев.Како дел од активностите на маргините на Самитот на земјите од …
сите 51 | | | веќе видена

Во рамки на средбите кои високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ ги остваруваат со различни целни групи, се со цел да ја конципираат програмата за претстојните парламентарни избори, тим на партијата предводен од Кирил Миновски, остварија средба со претставници на Стопанската комора на Македонија.На седбата беа разменети идеи, кои ќе имаат свое место во новата изборна програма …
сите 16 | | | веќе видена

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ и годинава традиционално доделува 35 стипендии, 15 за студенти на Фармацевтскиот и 20 за студенти на Медицинскиот факултет при УКИМ. Стипендијата изнесува 6500 денари во текот на 12 месеци. Фондацијата доделува и еднократна парична награда на првенците на генерациите на овие два факултети во висина од 1200 евра. Годинава оваа награда отиде …
сите 23 | | | веќе видена

Клиниката за Онкологија доби комплетно нов најсовремен CT симулатор. Стариот кој беше користен бил во функција околу 14 години и истиот бил 1 слајсен, додека пак новиот е 16 слајсен и е 8 пати попрецизен. Овој симулатор ќе може да опслужува од 10-15 пациенти дневно, со што ќе бидат опфатени сите пациенти на кои им …
сите 15 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во рамките на својата посета на Лондон, Велика Британија заедно со партиската делегација која ја предводи, оствари средба со раководниот тим на КПМГ која е една од четирите најголеми консултантски и финансиски организации во Светот кои вршат проценки, анализи на економските текови и издаваат извештаи кои подоцна се користат од …
сите 18 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во рамките на својата посета на Лондон, заедно со партиската делегација остварија работна средба и ручек со повеќе лордови и пратеници од Британскиот парламент. На работниот ручек присуствуваа британскиот парламентарец, Џефри Доналдсон кој е пратеник уште од 1997-мата година и член на европската конзервативна група на Велика Британија, лордот Мартин …
сите 11 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, денес заедно со партиската делегација во чиј состав се членот на извршниот комитет на партијата Никола Попоски и пратениците Александар Николоски и Владимир Ѓорчев, во седиштето на Кознервативната Партија на Велика Британија во Лондон, остварија средба со претседателот на владејачката и најголема партија во Велика Британија, Конзервативна партија Патрик Меклоглин …
сите 63 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска заедно со партиска ја започна својата посета на Лондон, Велика Британија.Денес Груевски со партиската делегација оствари средба со раководниот тим на една од највлијателните тинк-тенк организации во Брисел, со седиште во Лондон, односно со Чарли Грант директор на Центарот за европски реформи, како и со извршниот директор на центарот …
сите 15 | | | веќе видена

УМС на ВМРО- ДПМНЕ ОК Велес, по повод Државниот празник 23 октомври, Денот на македонската револуционерна борба, осма година по ред, традиционално, ја организира Ораторската вечер „Петар Поп Арсов“. „25 години самостојна, суверена и независна Република Македонија. Кон што чекориме и за што сонуваме“, беше темата на овогодинешната ораторска вечер и исто како и претходните, …
| | веќе видена

next