Македонија 24

Филипинските пожарникари се уште не успеаа во целост да го изгасат пожарот што пред 40 часови изби во голема фабрика јужно од Манила, а во кој повредени се најмалку 126 работници. Локалните претставници наведоа дека нема знаци дека во фабриката останале заробени голем број луѓе како и дека 6 лица се водат за исчезнати. Пожарот …
сите 5 | | | веќе видена

Шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ денеска имаат неформална средба во Малта. Двете работни сесии на заседанието на Европскиот совет ќе бидат посветени на миграцискиот притисок врз Европа и на Брегзитот.Лидерите од ЕУ се очекува да ги одобрат плановите за ограничување на миграцијата од Африка кон Европа. Хаосот во Либија, меѓутоа, …
сите 6 | | | веќе видена

Изутринава војници и полицајци во обезбедување на Лувр отвориле оган и раниле едно лице кое се обидело да влезе во музејот во Париз. Според досегашните информации, станува збор за обид за атентат, бидејќи напаѓачот се обидел да влезе во Лувр со торби, околу 10 часот. Кога војниците и полицајците побарале од него да го отвори …
сите 55 | | | веќе видена

Рекс Тилерсон на церемонија во Белата куќа положи заклетва на функцијата државен секретар, а на која присуствуваше и американскиот претседател Доналд Трамп.- Овој човек е почитуван во целиот свет. Сега, меѓутоа, почнува неговото најважно патешествие, рече Трамп.Американскиот Сенат вчера ја одобри кандидатурата на Тилерсон за прв американски дипломат со 56 гласа „за“, наспроти 43 гласа …
сите 10 | | | веќе видена

Водени од максимата „Не прашувај што државата направила за тебе туку што ти си направил за државата“, со Иницијативен одбор е формирано на граѓанското движење „Стоп Операција Сорос“.Во наредниот период преку ова граѓанско движење ќе се иницира и ќе се даде придонес во процесот на десоросоизацијата во Република Македонија. Изминативе години, а посебно последните две …
сите 56 | | | веќе видена

Претседателот на Владата Емил Димитриев и вицепремиерот Владимир Пешевски денеска остварија средба со претставници на синдикатот и на менаџерскиот тим на Југохром која двете страни ја оцениле како конструктивна.На средбата биле разменети мислења и податоци во врска со актуелната состојба со која се соочува Југохром.-Владата цени дека во решавањето на овој предизвик треба да се …
сите 21 | | | веќе видена

Зимата во својата најстудена форма сеуште се надвиснува над Балканот. Во хрватска се очекува нова бура и снег до половина метар.Само во Загреб во рок од 1 час температурата се симнала за неколку степени, а се очекува во текот на вечерта живата да се спушти ниско под нулата.Освен во Загреб снег паѓа и во Карловац, …
сите 24 | | | веќе видена

Првиот ден од второто полугодие на учебната 2016/2017 година наместо на 18-ти ќе биде на 23 јануари 2017 година. Министерството за образование и наука ја прифати мерката предложена од Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести да се пролонгира зимскиот распуст за да се избегне опасност од ширење на грипот.Од МОН соопштија дека врз …
сите 113 | | | веќе видена

Поларниот студ во Европа донесе температури пониски од просечните во изминатите 50 години. Земјите од источна Европа и Балканот најмногу се погодени од невремето кое однесе 70 животи како последица од смрзнување. Во Албанија најмалку 8 лица го загубија животот поради снежното невреме кое за прв пат го погоди југот на земјата каде се наоѓаат …
сите 18 | | | веќе видена

Грчките погранични органи на граничниот премин „Евзони“ утрово од 9:30 часот почнаа да ги пропуштаат тешките товарни возила кои чекаа за влез во Грција во меѓупросторот поради забраната за движење предизвикана од лошите временски услови и состојбата на патиштата, соопшти Министерството за внатрешни работи.Во моментов се уште во меѓупросторот се наоѓаат околу 70-80 товарни моторни …
сите 33 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денес оддржа редовна седница на која се анализираа повеќе актуелни теми и случувања. Централна тема на седницата со која раководеше претседателот на партијата Никола Груевски, беше претстојниот процес на формирање Влада при што беше истакнато дека ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ освоија најголем број на гласовите од граѓаните и императив …
сите 59 | | | веќе видена

Активностите за реконструкција на Старата градска болница се во полн ек. Внатрешноста на болницата не била реконструирана повеќе од 80 години, токму затоа ваквата инвестиција е од голем бенефит за македонското здравство и пациенти бидејќи сериозно ќе се подобри квалитетот на целата болница.Станува збор за комплетна и темелна реконструкција на внатрешноста на Градската клиничка болница. …
сите 32 | | | веќе видена

Ситауацијата е стабилна и добра. Сите надлежни институции се на терен и ќе останат и натаму за да одговорат на предизвиците што ќе се појават од најавеното време. Граѓаните да не патуваат и да не излегуваат од дома доколку немаат поголема голема потреба. Да носат топла облека, да конзумираат топли напитоци и доколку треба да …
сите 223 | | | веќе видена

Во наредниот период од 6 до 7 дена не` очекува драстична промена на времето поради наидување на поларен бран од северо-западна Европа. Овој бран ќе започне денес попладне, ќе ги зафати северо-западните делови и западните делови на Македонија. Ќе почне со дожд, а ќе следи и снег на повисоките места, не е исклучена и опасната …
сите 56 | | | веќе видена

Сообраќајните незгоди и опасноста која ги демне учесниците во сообраќајот секојдневно, ја наметнуваат потребата од засилени и сестрани активности на сите надлежни институции со цел намалување на бројот на загинати и повредени лица во сообраќајни незгоди. Согласно тоа, а со цел унапредување на процесот на управување и контрола на сообраќајот на патиштата , МВР и …
сите 29 | | | веќе видена

Претседателот на Владата за спроведување на изборите денес во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ засади дрвце во градинката „Ѕвездичка“ во Кочани. Тој истакна дека по 14-ти пат се продолжува традицијата со уште повеќе се делува за подигнување на јавната свест од потребата од пошумување.Дрвце во дворот на градинката „Ѕвездичка“ засади и градоначалникот на Кочани …
сите 20 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денес заедно со партиска делегација во Будимпешта оствари средба со премиерот на Република Унгарија, Виктор Орбан.На средбата Груевски-Орбан биле потврдени одличните и пријателски односи, како и добрата билатерална соработка помеѓу двете држави. Станало збор и за предизвиците со кој се соочува Македонија поврзани со политичката криза како и плановите по …
сите 10 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски кој ја предводеше партискатаделегација во дводневната посета на Баварија очекува истата да резултира со инвестиции во Македонија.Една од целите на посетата на Баварија покрај добивање политичка поддршка, е и контакти со баварски компании кои лани во Македонија оствариле трговска размена околу во вредност од околу 1,5 милијарди евра од …
сите 19 | | | веќе видена

Во рамки на посетата на Баварија, партиската делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот Никола Груевски денес оствари средба со стопанска комора во Минхен и поголем број претставници за компании.Според директорот на Стопанската комора во Баварија, Македонија ги има идеалните услови за инвестирање.Во рамки на посетата на Баварија, Груевски и партиската делегација остварија средби со поранешниот …
сите 27 | | | веќе видена

Ќе завршат брканиците за патник повеќе меѓу градските автобуси, а патниците пак нема да бираат дали е државен или приватен автобусот. Од 1 јануари и приватните превозници се приклучуваат кон електронскиот систем за наплата на ЈСП. Граѓаните за иста цена ќе се возат во било кој автобус со електронските картички „Скопска“. Со новиот систем за …
сите 12 | | | веќе видена

next