Радио Слободна Европа

Неопходно е образованието да стане приоритет за интеграција на Ромите во Дебар за да се подобри нивната позиција во општеството. Ромската етничка заедница во ...
сите 22 | | | веќе видена

Според најавите министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска го информира шефот на државата Ѓорге Иванов за последните детали од преговорите со ...
сите 52 | | | веќе видена

Од Владата велат дека премиерот Заев не побарал бришење на зборот „Македонска“ пред цркватa. Од Вселенската паријаршија пак ќе преземат се за враќање на ...
сите 173 | | | веќе видена

„Отаде црнилото“ е насловена самостојната изложба на ликовниот уметник Велимир Жерновски, што во периодот од 1 јуни до 1 јули, ќе се одржи во Музејот на ...
сите 11 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска рече дека не е договорено конкретно име, но дека двете земји никогаш не биле поблиску до договор. Временската рамка за решавање на ...
сите 591 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ користи патриотска реторика за привлекување приврзаници за претстојниот митинг на 2 јуни, велат дел аналитичари. Други коментираат дека е очекувано ...
сите 230 | | | веќе видена

Бројот на жртви на семејно насилство кои бараат помош постојано расте. Не се работи за зголемување на семејното насилство, туку жртвите се охрабруваат да ...
сите 10 | | | веќе видена

„Напишан дом“ е втората поетска збирка на Ана Голејшка, што неодамна се појави како еден од четирите нови поетски наслови од едицијата „Огнови“ на издавачката ...
сите 15 | | | веќе видена

Прашањето за аболиција на обвинетите во „Титаник“ повторно е актуелно откако судот во Грција одлучи да не ги екстрадира Горан Грујевски и Никола Бошкоски, ...
сите 19 | | | веќе видена

Во студентските домовите и натаму се гледа само како да се обезбедат основи услови како греење и лифтови. Студентите бараат темелна реконструкција како и ...
сите 3 | | | веќе видена

next