Радио Слободна Европа

Премиерот Зоран Заев по средбата со неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска во Софија изјави дека утврдиле една опција за спорот за името која може да ...
сите 117 | | | веќе видена

Британската премиерка Тереза Меј ќе допатува во Скопје, по учеството на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. Дипломатската фела посетата ја толкува како ...
сите 98 | | | веќе видена

Деновиве, како 13 издание во есеистичката едиција „Или-Или“ на истоимената издавачка куќа од Скопје, излезе од печат книгата „Филмски град“ на новинарот, ...
сите 2 | | | веќе видена

Постои илегална миграција и затоа е неоходно продолжување на кризната состоба на северната и јужната граница, велат претставници на граѓанските организации. ...
сите 41 | | | веќе видена

Северна Кореја ја доведе под прашалник најавената историска средба меѓу нејзиниот лидер Ким Џонг Ун и американскиот претседател Доналд Трамп закажана за 12 ...
сите 160 | | | веќе видена

Со учество на еминентни имиња на балканскиот и европскиот џез, музичари како гитаристот Душан Јефтовиќ, пијанистот Васил Хаџиманов, нашите Тони Китановски, ...
сите 18 | | | веќе видена

Во пресрет на средбата на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас и можниот пробив во решавањето на проблемот за името, домашните ...
сите 58 | | | веќе видена

Пратениците Александар Кирацовски и Горан Милевски поднесоа предлог-закон, според кој седиштето на Правниот факултет од Кичево се сели во Битола. Наскоро се ...
сите 5 | | | веќе видена

Во тек се проговори меѓу партиите околу изборното законодавство и можната промена на изборниот модел. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека рано е да ја соопштат нивната ...
сите 16 | | | веќе видена

Опозицијата бара итна лидерска средба за името, од владата не одговараат кога и дали таа би се случила, а аналитичарите очекуваат в четврток во Софија ...
сите 186 | | | веќе видена

next