Радио Слободна Европа

Во студентските домовите и натаму се гледа само како да се обезбедат основи услови како греење и лифтови. Студентите бараат темелна реконструкција како и ...
сите 3 | | | веќе видена

Американски и севернокорејски официјални претставници се состанаа на границата помеѓу Северна и Јужна Кореја, во подготовка на најавената па одложена од ...
сите 152 | | | веќе видена

Граѓаните во изминатите години почнаа да се плашат од судството, наместо да го сметаат за правичен сојузник каде секој може да ја добие правдата, вели ...
сите 41 | | | веќе видена

Медијаторот во ОН Метју Нимиц, по дводневните разговори во Њујорк изјави дека министрите на Македонија и Грција, Димитров и Коѕијас заминуваат за Брисел, каде ...
сите 78 | | | веќе видена

Фокус пишува дека со прифаќањето па одбивањето на предлогот Илинденска Македонија, грчкиот премиер му подарил Тројански коњ на премиерот Зоран Заев. Капитал ...
сите 11 | | | веќе видена

Кризата на вредности во македонските институции значително влијае врз поредите на човековите права и слободи, особено во оние кои имаат овластувања за употреба ...
сите 42 | | | веќе видена

Со претставата „Бегај ѓаволе, жена ми доаѓа“ на Културното друштво „Шатор Шторје“ од Сежана, Словенија, во понеделник на 28 мај, ќе започне 55-от Драмски ...
сите 20 | | | веќе видена

Двете години казна затвор за Груевски, дуелот Заев - Мицковски, како и преговорите за името со Грција се темите кои ги обработува дневниот печат во Македонија ...
сите 3 | | | веќе видена

Во рок од два дена за два случаи на СЈО беа изречени пресуди, а обвинетите добија затворски казни. Тоа, според експерите е позитивен чекор кон враќањето на ...
сите 78 | | | веќе видена

Големиот српски писател Светислав Басара е добитник на наградата „Прозарт“ на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ што од 27 до 29 мај, во ...
сите 29 | | | веќе видена

Организација од Тетово се обидува да им најде работа на необразованите Ромки за да ги искористат вештините што ги имаат на пазарот на труд, како на пример ...
сите 8 | | | веќе видена

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ во Општина Битола обвинуваат дека локалната власт го кочи процесот за легализација на дивоградби. Градоначалничката Наташа Петровска, ...
сите 7 | | | веќе видена

next