Радио Слободна Европа

Сегашниот буџет на Струшките вечери на поезијата е ист како и оној во 1999 година, знае да каже директорот Мите Стефоски во пресрет на 57-то издание на ...
сите 46 | | | веќе видена

Голем број дипломати и меѓународната заедница, особено Европската унија, не се воодушевија од идејата за менување на српско-косовската граница. Од Запад има и ...
сите 91 | | | веќе видена

Станимир Светозаревиќ живее во Славујевац во општина Прешево. Таа се граничи со Косово каде што мнозинско население се Албанци. Неодамна, почна да се ...
сите 121 | | | веќе видена

Со месеци преку прес конференции траат политичките препукувања помеѓу ДУИ и градоначалникот на Гостивар, Арбен Тарвари од партијата Алијанса на Албанците, па ...
сите 9 | | | веќе видена

Од чии пари ќе се финансира јавната пропаганда што би ја воделе сите заинтересирани страни за референдумот- кампусот „за“, „против“ и за бојкот? Ова прашање се ...
сите 244 | | | веќе видена

Упад во приватноста на граѓаните или обид за оданочување на приходите од странство? Најавата на УЈП за законски измени со кои ќе има постојан увид во ...
сите 45 | | | веќе видена

Што дека има пристапна рампа за инвалидизирани лица до влезот на зградата, кога внатре треба да се поминат скали за да се стигне до лифтот, кој понекогаш не ...
сите 2 | | | веќе видена

Убаво е кога човек ќе добие некое признание на фестивал. Помала или поголема награда. Меѓутоа убедливо најдоброто признание за едно уметничко дело, во случајов ...
сите 7 | | | веќе видена

Иако официјално јавната пропаганда за референдумот е почната, таа се уште не е во полн ек. Засега е концентрирана на социјалните мрежи и на повици претежно за ...
сите 45 | | | веќе видена

Ја реобјавуваме саботната анализа првично објавена на 4 ноември 2017 Во Македонија нема официјална бројка на жените кои биле жртви на сексуално вознемирување ...
сите 5 | | | веќе видена

next