Радио Слободна Европа

Повторно има несогласувања за цената на водата во Куманово. Проблемите се меѓу локалното јавно претпријатие Водовод и Водостопанство Кумановско-липковско поле ...
сите 10 | | | веќе видена

Разликата е само што тие тајно и мафијашки зад наш грб, а овие јавно... За овие 20 и кусур години само улогите се менуваат на тие што бранат и на тие што ...
сите 4 | | | веќе видена

Потребни се законски измени за лековите побргу да пристигнуваат до пациентите со ретки болести, вели Весна Алексовска претседател на Здружението на лица со ...
сите 9 | | | веќе видена

Република Илинденска Македонија за севкупна опотреба е опцијата, за која разговарале македонскиот и грчкиот премиер Заев и Ципрас во Софија,изјави премиерот ...
сите 51 | | | веќе видена

Македонското законодавство дозволува абортус по лично барање на жената во првите десет недели од бременоста. Но од 2013 година има законски одредби кои мора да ...
сите 38 | | | веќе видена

„Едно: Разоткривање на мистериите во природата и музика“ е насловена книгата на композиторот, продуцент, аранжер, педагог и научник Гоце Симоноски, што како ...
| | веќе видена

Во Македонија има најмалку пет лица со ретки болести за кои со месеци се уште лекарите немаат дијагноза. Од Здружението бараат државата во вакви случаи да ги ...
сите 13 | | | веќе видена

Следува период во кој ќе бидат познати пресудите за неколку предмети, меѓу кои „Поткуп“ и „Тенк.“ Експерти очекуваат судовите да работат законски, истакнувајќи ...
сите 131 | | | веќе видена

Од Владата соопштуваат дека многу скоро премиерот Заев ќе ги информира шефот на државата и партиските лидери за последната фаза од преговорите за името. Од ...
сите 458 | | | веќе видена

Осумнаесет дела од кои 12 се колажи на цртежи ќе бидат изложени на осмата самостојната изложба „Лепени, сечени, монтирани“ на уметникот Сергеј Дамовски, што од ...
сите 14 | | | веќе видена

Обединетото Кралство ја поддржува Македонија во нејзините напори да го реши спорот за името , а решението ќе донесе придобивки и за двете земји, порача ...
сите 37 | | | веќе видена

next