Радио Слободна Европа

Селото Луковица е единственото во Општина Желино до кое нема асфалтен пат. Градоначалникот вели дека општината нема пари и оти за да се асфалтира патот, ќе ...
сите 68 | | | веќе видена

Најновите измени на законот за работни односи се во функција на усогласување со европското законодавство. Генералната оценка е дека тие не се лоши и дека се во ...
сите 9 | | | веќе видена

Додека граѓански организации се противат на изградба на гасовод во Парк-шумата Водно, властите смируваат дека штетата ќе биде минимална. Реакциите доаѓаат ...
сите 20 | | | веќе видена

Петнаесет филмови од најразлични продукции ќе бидат прикажани на четвртиот Фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“, што од 6 до 10 јуни ...
сите 38 | | | веќе видена

Митингот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и пораките што ги испрати лидерот Христијан Мицкоски се најкоментирани теми од нашите читатели. Тие го коментираат и ...
сите 2 | | | веќе видена

Се уште нема најава кога би се одржал телефонски разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас. Аналитичарите оценуваат дека ...
сите 497 | | | веќе видена

Русија не може да му парира на Западот на економски план во Западен Балкан и затоа со специфични инструменти делува на три полиња во регионот за да го запре ...
сите 26 | | | веќе видена

Споменикот Воин на коњ и Порта Македонија се дивоградби и затоа треба или да бидат отстранети или да бидат легализирани, вели претседателот на Асоцијацијата на ...
сите 19 | | | веќе видена

На 25 мај во ЕУ стапи во сила општата регулатива за заштита на личните податоци. Компаниите сега мораат со „јасен и прецизен“ речник да им ги објаснат ...
сите 22 | | | веќе видена

next