Радио Слободна Европа

Во Друштвото на ликовните уметници на Македонија (ДЛУМ) се чини започнаа да дуваат некои нови ветришта. По нешто повеќе од месец дена, новото раководство на ...
сите 18 | | | веќе видена

Првата недела од предизборната кампања мина, со некои мали исклучоци, во атмосфера каква што се очекуваше и може да се каже на сосема задоволително и ...
сите 48 | | | веќе видена

Господине Пендаровски, зошто граѓаните да гласаат за Стево Пендаровски, а не за Гордана Силјановска Давкова или за Блерим Река? Затоа што јас мислам дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонија има поминато доста долг пат до НАТО. Но, иако сега земјата е со една нога во Алијансата, патувањето сè уште не е завршено. Приказната започна на ...
сите 15 | | | веќе видена

Фокус - Додека соработници на Заев го бркаат Ахмети од Владата, Мицкоски го спасува од кривичен прогон Видете и ова: Вишок вработени во јавна администрација, а ...
| | веќе видена

Македонската полиција ја следи ситуацијата на македонско-грчката граница и во моментот ситуацијата е под контрола, смирува министерот за внатрешни работи ...
сите 128 | | | веќе видена

Граѓаните имаа можност да вежбаат јога со кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и му пеат „Среќен роденден“ на митингот на кандидатот на СДСМ ...
сите 9 | | | веќе видена

Речиси сите институции и органи во јавниот сектор во минатата година го зголемиле својот кадар доколку се гледа вкупната бројка, при што дополнително биле ...
сите 6 | | | веќе видена

Република Македонија со Преспанскиот договор го смени официјалното име во Република Северна Македонија со цел да се деблокираат евроатлантските интеграции за ...
сите 5 | | | веќе видена

Во судирите со полицијата имало околу двесте мигранти кои се обиделе да го пробијат кордонот. Тие фрлаа камења врз полицијата по што таа интервенираше со ...
сите 202 | | | веќе видена

Дела на композитори од Австрија, Грција и од Израел, творци како Беат Фурер, Зив Којокару, Даниел Мозер, Ферд Кир и Орестис Туфекцис, како и од македонските ...
сите 9 | | | веќе видена

Увидот на местото каде се урна авионот од типот Цесна заврши, при што сега продолжува истрагата за причините за несреќата во која загина четиричлено семејство ...
сите 90 | | | веќе видена

next