Кафе Пауза

Кимоното го видовме секаде, од ревии до модните блогери. Го издолжува телото, има моќ да ја нагласи женската силуета, како и да покрие кога тоа е најпотребно. Одличен додаток за на плажа, но и за вечерни излегувања. Изобилува со интересни дезени и е изработено од лесни материјали. Најчесто е со реси.Ова парче стои одлично со летен фустан за да го ублажи строгиот изглед, но и да ја оживее комбинацијата со шорцеви и моторџиска јакна. Најчеста и најубава комбинација е со фармерки со цигари-ногавици и штикли бидејќи заедно се парот од соништата за издолжување на телото. Не е потребен голем труд за да го комбинирате, а добивате одличен боемски изглед.
сите 2 | | | веќе видена

Кога ќе излезете од фризерски салон, со убаво фенирана коса, вие сигурно го чувствувате ветрот врз секое влакно на вашата коса и сте многу возбудени. И покрај тоа што сте направиле само мала промена, сепак се чувствувате многу поубаво и имате повисока самодоверба. Па, доколку сакате постојано да го имате ова чувство, без притоа секојдневно да одите во салонот, погледнете ги следниве тајни кои ни ги откриваат професионалните фризери…Изберете го вистинскиот фенЗа да постигнете добра фризура со фенирање, исто како онаа која ја добивате во фризерскиот салон, неопходно е да додадете одредени алатки во вашиот арсенал. Па, доколку ви е потребен нов фен, погрижете се тој да ги има следниве карактеристики: Јачина: Најмалку 1.800 вати со цел да го спречите виткањето на косата. Но, доколку вашата коса е густа и бујна, тогаш можеби ќе ви биде потребен и фен над 2.000 вати. Тежина: Некои фенови можат да бидат навистина тешки и да ви предизвикуваат болки во рацете пред да успеете целосно да ја завршите вашата фризура, ...
сите 2 | | | веќе видена

Со пристигнувањето на топлите денови, многу девојки и жени одлучуваат да користат тампони за време на месечниот циклус. Тие ни овозможуваат да носиме лесна облека, па и да се капеме во море, наместо да седиме по шорцеви во сенка. Но, при користењето на тампоните жените неретко прават некои грешки кои можат и да им го загрозат здравјето. Научете кои се и избегнувајте ги. 1. Ги миете рацете само откако ќе го ставите тампонот. Рацете треба да ви бидат миени и пред да го ставите тампонот за да спречите навлегување на некоја бактерија во вагината. 2. Не го вметнувате тампонот доволно длабоко. Како ќе знаете дека тампонот сте го ставиле доволно длабоко? Така што воопшто нема да го чувствувате. Ако е ставен плитко, ќе ви пречи и ќе ви создава непријатно чувство. 3. Користите само една големина на тампони. За деновите кога крварите пообилно, поголемите тампони се подобар избор бидејќи можат повеќе да впијат, а штом се намали интензитетот, можете да преминете на помали. 4. Преретко го менувате тампонот. И тогаш кога ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако сте биле доволно среќни да најдете некоја од овие видови жени, тогаш обидете се да ја задржите покрај себе што е можно подолго. Овие девојки се навистина реткост во денешниот свет, а многу момци не го забележуваат тоа сè додека не ги изгубат. Токму затоа, ако ги забележувате овие 35 знаци кај вашата моментална девојка, тоа значи дека покрај вас имате зрела и некомплицирана личност која вреди за вашето внимание. 1. Таа никогаш не очекува било какви материјални подароци и бескрајно ги цени оние кои ги добива. 2. Знаете дека можете да бидете искрени со неа без постојано да се грижите да не ѝ ги повредите чувствата. 3. Таа нема скриена агенда. 4. Таа ви верува и нема да се сомнева во секој ваш мотив. 5. Разговорот со неа е значаен – никогаш само за да се пополни тишината. 6. Покрај неа, ниту една тишина не е непријатна. 7. Таа чувствува задоволство кога прави нешта за вас. 8. Таа е проѕирна. 9. За секое прашање кое можеби го имате, таа има одговор и никогаш не се чувствува непријатно да разговара за ...
сите 24 | | | веќе видена

Во денешно време постојат сè повеќе разводи, па поради тоа ни најмалку не изненадува зошто голем број жени воопшто не ни помислуваат на брак, а уште помалку на мајчинство. Но, кои се причините поради кои одредени жени не сакаат да имаат деца? Погледнете ги следниве 5 одговори на ова прашање, како и исповедите на 5 различни жени кои одлучиле дека сакаат да живеат живот без деца кои ќе ви помогнат подобро да ги сфатите нивните ставови на оваа тема…1. Сфаќаат дека никогаш нема да бидат подготвени за таа одговорностДа се роди дете и да му се биде на располагање 24 часа, секојдневно, до крајот на животот е навистина голем чекор. Секако, се работи за фигуративна претпоставка, но фактот е дека вие сте целосно резервирани барем првите 18 години од неговиот или нејзиниот живот. Вие мора да бидете покрај нив сè додека и тие самите не станат возрасни, а потоа да продолжите да им давате психолошка, физичка и многу често финансиска поддршка која трае засекогаш. Тоа е огромна одговорност дури и за оние кои се ...
сите 5 | | | веќе видена

Кога немате идеја со што да се засладите, направете слатки шарени кифлички – брзо се прават, не чинат многу, убаво изгледаат и многу се вкусни!Потребни состојки:За кифличките:500 г брашно200 мл масло200 мл млеко1 квасец1 прашок за печивоМалку сол3 слупени лажици какаоЗа преливот:200 мл вода400 г шеќерНачин на подготовка:Измешајте ги сите состојки за кифличките, освен какаото.Тестото поделете го на два еднакви дела и во едната додадете го какаото.Добиените две теста измесете ги поединечно, па потоа растегнете ги со сукало и обликувајте ги во вид на правоаголници, како кога правите ролат. Така формираните две теста потоа исечете ги на по 6 еднакви делови. Нив рассукајте ги во вид на палачинки.Наредете ги така формираните теста едно врз друго во комбинација од по две различни теста. Ако сакате да направите 2 вида шари, за половина од кифличките кафеавото тесто нека ви дојде одозгора, а белото одоздола, а за другата половина обратно.Така поставените теста исечете ги на 12 еднакви делови. Потоа секој пар ...
сите 24 | | | веќе видена

Верувале или не, за време на пролетта најголем број луѓе имаат проблем со темните кругови под очите. Со цел полесно да се справувате со нив, почнете да пиете повеќе вода и обидувајте се да спиете на грб. Исто така, постои и еден одличен рецепт кој можете многу лесно да го направите во вашиот дом. Сè што ви е потребно е 1/2 лимон и 1/6 патлиџан.Во еден сад измешајте ги сокот од патлиџан и сокот од лимон. Не грижете се за семките бидејќи оваа смеса ќе ја нанесувате со помош на стапче. Пред нанесувањето не заборавајте добро да го исчистите вашето лице, а потоа нежно, во едно движење, нанесете ја смесата врз вашите темни кругови под очите. Оставете ја да делува 15 минути и потоа измијте ја со вода и нанесете хидратантна крема.Лимонот содржи антиоксиданси и витамин Ц, па токму затоа ќе осветли вашата кожа, додека пак патлиџанот е преполн со антиоксиданси и витамините Б1, Б2, Б3, Б6 и А.
сите 5 | | | веќе видена

Луѓето обожаваат да пијат јогурт поради една основна причина: Јогуртот е неверојатно е здрав! Но во денешно време, со воведувањето на крем јогуртот луѓето се прашуваат кој од нив е подобар.Повеќемина го пијат (јадат) јогуртот во форма на ужина или мини-појадок. Јогуртот сам по себе е многу разновиден производ. Може да се конзумира „директно од пакувањето“ или да се комбинира со некои јадења и салати.Меѓутоа, крем јогуртот е поставен во центарот на вниманието бидејќи содржи повеќе протеини од обичниот јогурт. Една чаша крем јогурт содржи 2 пати повеќе протеини од обичниот јогурт.Крем јогуртот има помалку јаглехидрати. Поради оваа причина оние кои се придржуваат кон здравиот режим на исхрана го преферираат овој тип на јогурт.Крем јогуртот има покремаста и погуста структура. Ова подобрување во текстурата обично добива позитивни реакции од страна на потрошувачите кога јогуртот ќе достигне до нивните сетила. Ова се добива со „тројно цедење“. Што значи дека млекото откако ќе се загрее, се остава да отстои во ...
| | веќе видена

Изборот на удобната дневна комбинација и утринското кафе се совршен пар! Овој хит неодамна се појави на Инстаграм каде што голем број луѓе од различни земји во светот ги споделуваа своите комбинации со шолја кафе. Пронајдете го вашето омилено кафе и откријте што тоа открива за вашиот моден стил.Црно кафе – Минималистички стилКако вистинска градска девојка, сакате да избирате елегантни парчиња. Вашиот плакар е полн со неутрални модни парчиња, бидејќи вие најдобро знаете да ги комбинирате црната и белата боја. Без напор и со вистинска мера – тоа го покажуваат вашата шолја кафе и вашиот плакар.Лате – Опуштено и кулОпуштено и кул – баш како вашиот плакар кој го сочинуваат широки кошули, опуштени фармерки и старки. Константно барате модни инспирации од познатите на интернет страниците и уживате во лежерниот стил, баш како што е кафето лате полно со уживање.Еспресо – Градска девојкаНе се плашите да ја покажете вашата личност која се огледува во вашето омилено кафе и во вашиот стил. Обожавате да ги комбинирате ...
сите 2 | | | веќе видена

Секоја жена е убава на свој начин, но сепак може да се каже дека постои убавина која ги освојува мажите однатре, и таква која се наметнува однадвор и се сведува само на физички изглед. Дознајте дали мажите ве гледаат како девојка од соништата или само како парче месо.Дали ви се познати овие карактеристики: руса коса, голем задник, големи гради, дебели усни, мини здолништа и штикли? Секој маж би сакал да ја одведе таквата жена во кревет, но тука сè завршува. Со таква девојка машките најчесто не сакаат да имаат ништо повеќе од секс.Мажите размислуваат за два вида жени – оние кои им се само за секс и оние за кои цел живот сонуваат. Во која група спаѓате вие? Еве како да откриете. 1. Девојката од соништата е сама по себе згодна, а девојката за секс сака да им биде згодна на сите останати. 2. Девојката од соништата добро се чувствува во својата кожа, а девојката за секс се труди да покаже што повеќе гола кожа. 3. Девојката од соништата многу работи чува во себе, а девојката за секс нуди сè за себе на тацна. ...
сите 6 | | | веќе видена

Неизбежно е! Мораме барем еден ден после раскинувањето да го видиме момчето кое ни го скршило срцето. Најверојатно тој ден ќе ни остане во сеќавање сè додека не го избришеме него од срцето. Секако треба да му покажеме дека феноменално изгледаме, дека сме рамнодушни спрема него, кул и едноставно совршени!1. Како изгледам?2. Однесувај се природно и воопшто не му давај до знаење дека не ти е сеедно. Биди опуштена!3. Тргнал во теретана и ја избричил брадата? Сигурно има девојка.4. Како е мајка ти? Татко ти? Баба ти? Сестра ти? Кучето? Комшијата?5. Дали ја носи кошулата што јас му ја подарив?6. Се гледа ли со некого?7. Сега може да му се одмаздам, баш онака како што планирав.8. Што кажа тој? Ах, сега ми е јасно зошто раскинавме.9. Му посакувам сè најдобро во иднина. Што воопшто видов во него?10. Можеби му беше драго што ме виде
| | веќе видена

Постојат илјадници таканаречени експерти кои постојано нè советуваат што треба да јадеме, а што не и токму затоа понекогаш е навистина тешко да се одреди кои се вистинити, а кои не. Па, доколку сакате да се заштитите, погледнете ги следниве 10 заблуди на кои би требало да почнете да внимавате…1. МаслоРастителните масла, особено маслиновото, многумина ги сметаат за нискокалорични и за подобар избор од животинските масти. Но, 1 грам масло и 1 грам маст имаат иста калориска вредност. Единствено висококвалитетните ладно цедени растителни масла се многу подобар избор за вас поради незаситените масни киселини кои ги содржат во нив.2. Овошни соковиОвошните сокови кои можете да ги купите во тетрапак во продавници всушност имаат огромен концентрат овошни сокови врз кои се додадени огромен број шеќери и засладувачи кои се штетни за вас.3. Ледени чаеви и вода со вкусЛедениот чај содржи еднаква, а понекогаш и поголема содржина шеќери во својот состав како и овошниот сок. Водата со вкус исто така не е без шеќери и други ...
сите 2 | | | веќе видена

Доколку вежбате редовно сосема е нормално вашиот апетит да се зголеми. Исто така, бремените жени и оние во ПМС имаат постојано чувство на глад кое не може да се пополни со ниту една количина храна. Но, ако не спаѓате во овие три категории, тогаш можеби нешто се случува со вашиот организам. Гладот е физиолошка потреба за калории, вода и сол, која е под влијание на многу фактори, вклучувајќи ги и вашата диета, хормоните, но и емоционалните фактори, како стресот. Па, доколку во последно време постојано чувствувате глад, без очигледна причина, тогаш погледнете ги следниве 9 нешта кои можат да ви откријат зошто вашиот стомак се однесува на овој начин…1. Дехидрирани стеБлагата дехидрација многу често може да биде маскирана со чувство на глад. На вашето тело можеби му се потребни течности, а тоа по грешка ви дава сигнали дека ви е потребна храна. Забуната настанува во хипоталамусот, делот од мозокот кој го регулира гладот, но и жедта. Па, кога ќе се појави дехидрација, тој може да ве натера да посегнете по чипс ...
сите 4 | | | веќе видена

Постојат ретки квалитет кои во последно време многу е тешко да се најдат во мажите. Но, тоа не значи дека е целосно невозможно. Можеби ќе ви биде потребно повеќе време да ги најдете, но кога ќе го направите тоа, погрижете се да ги задржите покрај себе, бидејќи тие навистина вредат.1. Мажот кој не е плитокОвој маж бара многу повеќе од добар изглед. Тој ја забележува длабочината на жената, нејзината основа, како и сите делови од нејзиниот карактер. Секако, важно е физички да ве привлече одредена личност, но мажот кој не е плиток нема да ве заборави во истиот момент кога ќе налета на друга прекрасна девојка.2. Мажот кој е директенОвој маж е навистина редок. Тој е директен, па доколку му се допаѓате тоа веднаш ќе ви го признае. Исто така, ако веќе нема чувства кон вас, тој нема да го троши вашето време залудно и искрено ќе ви ја каже вистината. Директниот маж има силен карактер, висока самодоверба и ја цени искреноста повеќе од сè останато.3. Мажот кој стои на својот зборДоколку тој нешто ви вети, тогаш со ...
сите 8 | | | веќе видена

За силно име потребна е силна жена. Барем тоа би ви го кажала секоја девојка која растела со уникатно име. И покрај тоа што како мали девојчиња тие не ја сфаќале моќта на нивното име поради сите оние шеги кои биле правени на нивна сметка, сепак кога пораснале јасно им е дека токму тоа име ги направило во личноста која се денес. Силна, бестрашна и добра личност.1. Таа има карактерНесекојдневното име овозможува и несекојдневен карактер. Ниту една девојка со уникатно име нема да остане незабележана или заборавена, бидејќи таа автоматски се истакнува. И покрај тоа што можеби ова ќе ја нервира додека е млада, таа со тек на време ќе ја прифати својата индивидуалност и ќе ја изгради својата репутација врз основа на нејзиното име.2. Нејзиното име е моден додатокДевојката со несекојдневно име може тоа да го носи исто како што секоја жена носи неверојатен ѓердан или прекрасни обетки. Уникатното име е дел од неа која ја издвојува од останатите исто како и нејзиниот парфем. Доколку таа научи како правилно да го користи, ...
сите 3 | | | веќе видена

Одличен десерт за сите видови пригодиПотребни состојки:3 пудинга од ванила (засладени по вкус)1 литро млеко4 јајца100 милилитри масло500 грама кора за баклава500 грама шеќер2 чаши водаНачин на подготовка:Подгответе ги пудинзите со млекото и засладете по вкус. Додека чекате да се оладат, изматете ги јајцата со 4 лажици шеќер и потоа додајте им го маслото. Почнете да ги редите корите една врз друга, притоа мачкајќи секоја од нив со изматените јајца. Наместете 5 реда кори и потоа врз нив ставете го пудингот по должина на работ и завиткајте ги во ролат. Од сите кори можете да направите 3 – 4 ролата, во зависност од нивната дебелина.Испечете ги ролатите, но внимавајте да не ги препечете. Тие се готови кога ќе добијат бледо жолтеникава боја. Откако ќе завршите со печење, оставете ја баклавата да се олади. Додека чекате, направете шербет од преостанатиот шеќер и 2 чаши вода. Откако ќе почне да врие, оставете го на оган уште 2, 3 минути и потоа прелијте го преку баклавата.
сите 35 | | | веќе видена

Оваа фризура во последно време станува голем хит помеѓу познатите жени ширум светот најверојатно поради фактот што таа може да ве подмлади, но и да предизвика да изгледате елегантно. Но, најважно од сè, оваа фризура е многу едноставна за подготовка и секоја девојка може сама да ја направи…Најпрво, исчешлајте ја вашата коса и наместете го патецот на онаа страна од главата која најмногу ви одговара. Од коренот до врвот, нанесете крема за виткана коса и потоа испрскајте ги врвовите со лак за коса за да добиете текстура. Исчешлајте ја косата, земете еластичен стегач и поставете го на главата како што е прикажано во видеото. Од предната страна земете еден прамен коса кој ќе го замотате околу траката, а потоа продолжете да го правите тоа сè додека не ја соберете целата коса. Оставете ја неколку часа да стои така и потоа извадете го стегачот и нежно расчешлајте ги локните. Погледнете го ова видео за подетално објаснување…
| | веќе видена

Не е лесно да се живее со депресија, но поради начинот на кој сите живееме во денешно време, изгледа дека сè повеќе луѓе ја развиваат. Депресивните личности се сметаат за чудаци и антисоцијални, но тоа е далеку од вистината. Доколку имате некој близок кој страда од депресија, тогаш со сигурност, дури и покрај тоа што не се осмелува, би сакал да ви ги каже искрено следниве 18 нешта… 1. Депресијата не е заразна. Сериозно. Не мора да ја избегнувате депресивната личност во вашиот живот, бидејќи таа не може да ви ја префрли и вам. 2. Сакате да добиете тотално нелогично мислење за нешто? Прашајте депресивна личност. Тие толку многу не се синхронизирани со реалноста што буквално имаат моќ да претворат мравка во слон, или обратно. 3. Антидепресивите не се за сите личности. Некои луѓе не го сакаат ефектот кој тие го имаат врз нив и токму затоа ги избегнуваат и се трудат најдобро што можат да се справат сами со нивната ситуација. Но, оние кои ги земаат, не се претвораат во нечувствителни роботи, баш напротив, со ...
сите 5 | | | веќе видена

Вашата спална соба треба да биде мирна. Но, многу често таа станува простор на звуци на кликање од вашиот лаптоп, шумови од телевизорот и вибрации од вашиот смартфон. И покрај тоа што ќе биде потребно труд и дисциплина за да почнете повторно да ја третирате вашата спална соба како оазата која навистина треба да биде, вие можете побрзо да го постигнете тоа со помош на овој едноставен трик…Бојадисајте ја сино. Сината боја предизвикува чувства на мир, смиреност и спокој, истовремено правејќи ја таа да изгледа поголемо. Различни нијанси на сина исто така покажале и дека таа го намалува крвниот притисок. Во една студија од 2013 година се открило дека луѓето спиеле подолго во сина спална соба отколку во било која друга боја. Собата со сини ѕидови делува поголемо, просторно и ни помага да спиеме поквалитетно. Зарем треба да се каже нешто повеќе?Кејти Рејнолдс, експерт за дизајн, препорачува декорирање на вашата спална соба со три различни тонови на истата сина боја со цел да постигнете изглед кој ќе ви помогне ...
| | веќе видена

Велат дека ако партнерите заедно патуваат тие ќе добијат јасен приказ за стабилноста и силата на врската. И навистина е така. Постојано ќе бидете заедно, понастрана од љубопитните погледи на фамилијата и пријателите и најмногу ќе научите еден за друг. Тие неколку дена можат да бидат показател за вашиот заеднички живот и за она што може да следува понатака.Но, иако можете да научите многу од заедничкото патување, сепак тоа може да доведе до конфликт. Ако не сте внимателни, вашиот одмор од соништата може да се претвори во кошмар. Затоа еве 4 проблеми и нивните решенија.1. ДоцнењеАко постои едно нешто што може да ве онерасположи за време на патување, тоа е доцнењето. Иако во половина од случаите не е по ваша вина, доцнењето заради проверка пред тргнувањето или заради која било друга активност за време на одморот може да предизвика кавги како и пропуштени шанси во кои и двајцата може да уживаат.За да избегнете негативност едноставно договорете се да пристигнете пред време. Ако сепак не можете да ги контролирате ...
сите 5 | | | веќе видена

next