Кафе Пауза

Доколку овие совети ви изгледаат познато, тоа сигурно е поради фактот што на некој начин се и еден вид универзални мудрости. Сите ние сме биле учени од родителите дека треба да бидеме добри и да се бориме за нашите ставови. И покрај тоа што овие нешта можат сите многу да нè научат за животот, сепак на мажите можат да им помогнат многу повеќе. Па, ако сте мајка на син, тогаш не заборавајте да го потсетите на овие 33 нешта… 1. Користи ја главата, но зборувај од срце. 2. Ретко давај збор, но кога ќе го направиш тоа, придржувај се до кажаното. 3. На крајот од секој ден запрашај се: „ Што научив? ; Што направив денес што не можев да го направам вчера? ; Како го направив светот подобар? “ 4. На почетокот од секој ден биди подготвен да одговориш барем на едно од погоре наведените прашања кои си си ги поставил претходната вечер. 5. Заштитувај ги и брани ги оние кои се послаби од тебе. 6. Почитувај ги другите. 7. Не си играј со чувствата на луѓето. 8. Бори се за она во кое веруваш, но не заборавај дека и ...
сите 3 | | | веќе видена

Во добрите врски има исто толку негативни чувства, колку што има и позитивни, само што тие не се оние на кои вие сте навикнати. Вие почнувате да ги доживувате овие негативни чувства на сосема нов начин. На пример, чувствувате тага, но таа доаѓа од длабоко копнење. Чувствувате страв, но тој доаѓа од вашата зависност од партнерот. Чувствувате дека не гледате, но истовремено и гледате совршено. За овие негативни чувства не се зборува често, затоа што ако се извадат од контекст звучат лошо, но во најдобрите врски тие се исто толку присутни како и добрите чувства. Па, како вашата вистинска љубов навистина прави да се чувствувате?Би требало да прави да се чувствувате… нервозноБез разлика дали станува збор за трема, пеперутки или непријатно чувство во вашиот стомак, доколку некое време не сте се слушнале со вашиот партнер, сосема е нормално да се почувствувате нервозно. Само затоа што ви е удобно во врската, не значи дека нема да почнете да паничите доколку нема ниту еден пропуштен повик од него/неа.Би требало да ...
сите 12 | | | веќе видена

Секоја негувана жена ја краси заводливо деколте. Па, доколку сакате да имате совршено деколте, погледнете ги следниве 5 трикови од познати козметичарки кои ќе ви помогнат во вашата цел…1. Обрнете внимание на вашиот вратВратот е клучната точка која го пренасочува сечиј поглед кон деколтето и токму затоа треба да му посветите исто толку внимание како и на останатиот дел од вашето тело. За да го постигнете тоа, обидувајте се барем два пати неделно да правите пилинг на вратот со цел да ги отстраните мртвите клетки. Тоа ќе ја омекне текстурата на кожата и ќе ги намали брчките. Некои жени прават пилинг на вратот и почесто, но 2 пати неделно е сосема доволно за обновување на кожата бидејќи доколку претерувате, тој може да доведе и до сушење и оштетување на самата кожа. Совет: Наместо купечки пилинг, можете да користите и домашен кој нема хемикалии кои можат да ви наштетат. Сè што треба да направите е да измешате две лажици мед со две лажици шеќер и нежно да го масирате вратот со смесата.2. Хидратација на ...
сите 2 | | | веќе видена

Бунтовните жени имаат смелост да ги отфрлат сите оние очекувања за личноста која треба да бидат. Тие не се грижат што луѓето мислат за нивното тело, ниту пак им дозволуваат на другите да им кажуваат што треба да прават. Овие жени се целосно фокусирани на тоа да бидат оние кои навистина се. Тие сами се дефинираат и не дозволуваат социјалниот притисок да ги покори. Тие се бунтуваат против лудиот свет кој постојано се обидува да им каже какви треба да бидат и успеваат во сите оние нешта кои ќе си ги постават како цели. 1. Вие одбивате да бидете оној вид жена која светот сака да бидете. Вие се држите понастрана од статус кво и го мразите застареното клише за она што значи да се биде жена, знаејќи дека овие антички сфаќања се виновни за живеењето на жените ширум светот во сенка. 2. Вие ги презирате сите дефиниции и етикети. Што значи да се биде жена? Секоја жена си се доживува на свој уникатен начин и никој не може, но и не смее да се меша во тоа. 3. Вие радикално се прифаќате себеси. Знаете дека силата не ...
сите 14 | | | веќе видена

Модата е интересно поле во кое многу девојки барем еднаш во животот посакале да работат. Но, ако дизајнот и стајлингот не ви се силна страна, сепак има нешто што би можеле да го правите, а сепак да бидете поврзани со модата.Иако овие професии се непознати, тоа не значи дека се помалку значајни. Факт е дека без нив ништо не би функционирало нормално. Затоа откривме 6 модни професии за кои никогаш не би ви паднало на ум дека постојат.1. Дизајнер на принтовиАко некогаш ви се случило да добиете комплимент за чанта или маичка со интересен принт, сетете се дека некој со неверојатен талент за детали и уметничка рака морал сето тоа да го нацрта за да се појави на вашата чанта/маичка. Во оваа работа спаѓа илустрацијата, графичкиот дизајн и секако, добриот вкус.2. Звучен дизајнер за ревииОние кои ја сфаќаат силната врска помеѓу музиката и модата знаат дека музиката е од витална важност за една ревија. Ако сте звучен дизајнер мора да направите специјална плејлиста за секоја ревија која најдобро ќе ја долови ...
| | веќе видена

Колку повеќе вложувате во себе на сметката на животот толку повеќе ви се исплаќа со текот на годините. Еве што може да направите во 20-тите години од вашиот живот за да живеете убав, исполнет и успешен живот во вашите 30-ти.1. Најдете начин да вметнете физичка активност во секојдневиетоФакт: со тек на време нема да ви се намалат обврските, напротив, ќе биде обратно. Затоа, без да наоѓате изговори дека немате време, најдете начин да го вметнете вежбањето во секојдневието, или макар неколку пати неделно. Не само за да ги „скинете“ тие неколку килограми вишок, туку за да се чувствувате подобро, поздраво, поцврсто и да влезете во вашите 30-ти со повеќе самодоверба.2. Стекнете навика да пиете многу водаБидејќи пиењето вода во поголеми количини секојдневно прави чуда за вашата кожа, здравје и расположение. Едноставно е и не бара многу труд од вас, само пијте повеќе вода.3. Одржувајте ги врските со луѓетоНаучете се да одржувате врски во сите можни сфери во животот, во пријателствата, работата, професионални и ...
сите 14 | | | веќе видена

Од ден на ден, сè повеќе млади жени се обидуваат да постигнат екстремни пропорции на телото носејќи тесни корсети. И покрај предупредувањата од докторите дека носењето корсет може негативно да се одрази на здравјето на внатрешните органи, како и да ја оштети кожата и да го отежне дишењето, сè поголем број млади девојки секојдневно се приклучуваат кон овој нов растечки тренд.„Сакам да имам облини како Ким Кардашијан, а истовремено и да бидам слаба. Не знам дали е тоа можно, но секако мислам дека вреди за трудот. Заради тоа носам корсет по 8 часа на ден. Исто така правам клекнувања во теретана за да го зголемам задникот“, вели Габриела Дит, една од девојките која не се одвојува од ова парче облека.Дит додава дека корсетот го носи и на часовите по физичко воспитување, бидејќи смета дека на тој начин повеќе ќе се поти и ќе го забрза процесот на слабеење, како и дека понекогаш спие со корсетот. Корсетот почнала да го носи кратко откако наполнила 16 години, а неодамна преминала на уште потесен модел.„Кога носам ...
сите 2 | | | веќе видена

Целулитот всушност претставува вид насобрани масти кои се наоѓаат веднаш под кожата што ја прави нерамна и полна со дупчиња. Добрата вест е дека тие масти не се толку штетни како оние кои ги обвиткуваат вашите внатрешни органи. Сепак, не се естетски убави.Доколку сте незадоволни од изгледот на вашите бутови и задникот, иако редовно вежбате, најдобриот начин да го намалите целулитот е да ги затегнете и да ги тонирате мускулите на колковите, задникот и бедрата. Практикувајте ја оваа поза секој ден за да се ослободите од целулитот. 1. Направете тесен расчекор. Ставете ги рацете на колковите, десната нога свиткајте ја во коленото и подигнете ја нагоре. Со лесни движења, 20 пати подигнете ја петата кон плафонот. 2. Кога ќе завршите со подигнување на петата, со десната рака фатете го десниот глужд. Повлечете ја ногата што повеќе нагоре, истовремено подигнувајќи го горниот дел од телото и левата рака во вис. Во таа положба останете 20 секунди, притоа водејќи сметка за правилното дишење. 3. Вратете се во почетната ...
сите 5 | | | веќе видена

Ако им веруваме на зборовите на психологот Линда Блер, пронаоѓањето на совршениот партнер не мора да биде многу тешко. Во својата книга „Редослед на раѓањето: Што вашето место во семејството навистина зборува за вашата личност“ ( Birth Order: What Your Position In The Family Really Tells You About Your Character ), Блер тврди дека највлијателен фактор е редоследот по кој сме се родиле во семејството.Редоследот влијае на нашата личност, но и на кариерата и меѓучовечките односи, тврди Блер.Првородените имаат сосема поинакви карактеристики од оние кои се раѓаат втори или последни. На пример, ако момчето кое ви се допаѓа е првороден, а вие сте последно дете во семејството, многу е веројатно дека добро ќе се сложувате. Меѓутоа, ако сте обајцата единци, шансите се големи дека помеѓу вас ќе има многу проблеми. Блер вели дека максимата „спротивностите се привлекуваат“ барем во оваа смисла навистина држи вода. Првородениот во едно семејство очигледно добро се сложува со последното дете родено во друго семејство, а ...
сите 2 | | | веќе видена

Јапонците имаат најдолг животен век – 82,5 години и се народ со најмногу стогодишници на светот. Овие податоци го привлекле вниманието на стручњаците кои се обидувале да откријат во што е тајната на нивната долговечност. Чекор понатаму направила Наоми Мориу, авторка на книгата „Јапонките не стареат и не се дебелеат: Тајните од токиската кујна на мајка ми“( Japanese Women Don’t Get Old or Fat: Secrets of My Mother’s Tokyo Kitchen ).Традиционалната јапонска исхрана вклучува ниско-калорични намирници сервирани во мали порции. Според авторката на книгата, една просечна Јапонка во просек внесува 25% помалку калории од една просечна жена од западот.Стапката на луѓе со прекумерна тежина во Јапонија е 3,5%, во споредба со Британците каде дебели се ¼ од жителите. Во оваа азиска земја заболените од рак на дојката, простатата или оние со срцеви болести се поретки одошто во останатите делови од светот. Јапонците објаснуваат дека здравите навики се клучна работа доколку сакате да ја доживеете стотата година од ...
сите 11 | | | веќе видена

Мажите често преферираат да ги покажуваат своите емоции преку дела наместо преку зборови. Само затоа што тој не ви признава вербално што чувствува, тоа не значи и дека нема чувства. Доколку сакате да откриете дали неговата љубов кон вас е исто толку голема како и вашата кон него, тогаш погледнете ги следниве 10 начини на кои тој невербално го искажува она што го чувствува длабоко во себе…1. Тој ве носи кога се среќава со неговите пријателиИли семејството. Или кој било друг со кој тој е близок. Кога мажите почнуваат да ве гледаат како дел од најважните нешта во нивниот живот, тоа е добар знак дека имаат сериозни намери кон вас. Тој исто така сака и другите да ја доживеат среќата која вие ја носите во неговиот живот (и можеби да се пофалат со вас малку, на добар начин бидејќи се гордеат со личноста која ја имаат покрај себе).2. Тој физички е секогаш во ваша близинаСекогаш кога сте заедно тој ги држи рацете околу вас, гушкајќи ве. Мажот кој навистина се грижи и ужива во друштвото на една жена секогаш ќе ја чува ...
сите 26 | | | веќе видена

ПМС-от знае да биде кошмар за некои девојки. Лудиот ролеркостер од емоции не е нешто со што секој би можел лесно да се справи. Токму затоа, ако и вие сте во моментов во тие денови, за малку да ве насмееме, погледнете што се случува во главата на една девојка која страда од интензивен ПМС во текот на еден ден… 7:30 – Не ми се станува од кревет денес. Мразам работа. Мразам да возам до работа. Мразам затоа што ги поминувам најдобрите години од мојот живот седејќи на едно место, цел ден. Мразам сè! Која е целта? 7:31 – Ох леле… да не сум депресивна? Дали вака изгледа да си клинички депресивен? Навистина боли насекаде. Моите гради, мојот грб… Ах, погрешен аларм. Дошло време за ПМС. 7:45 – Што убаво, многу сакам „рандом“ мозолчиња. Особено оние кои се на средината од моето чело кои едноставно не можат да бидат скриени со капа или со други модни додатоци. Сега целиот свет ќе знае што се случува под површината на мојата кожа. 8:00 – Без разлика колку шминка ставам на моето лице, повторно ќе изгледам како вампир. ...
сите 2 | | | веќе видена

Сите овие совети се дизајнирани со цел да ги вратат расправиите во безбедната зона и да ни отворат пат кон изнаоѓање заедничко решение. Колку послободно течат информации помеѓу соговорниците, на искрен начин исполнет со почит, толку полесно е да се има здрава комуникација. Обрнувајте внимание на знаците на тишина. Тишината е еден од начините на кои се оддалечуваме од значајниот дијалог. Знаците на тишината вклучуваат „повлекување“ (повлекување на тоа што сме го кажале), „избегнување“ (неучествување или неискажување на нашите мисли), како и „маскирање“ (намалување на содржината на пораките). Обрнувајте внимание на знаците на насилство. Насилството е уште еден начин на коj можеме да се оддалечиме од значајниот дијалог. Знаците на насилство вклучуваат „контролирање“ (влегување во збор), „етикетирање“ (осудување на нештата како добри наспроти лоши), како и „напаѓање“ (користејќи навреди и лични напади). Обидете се да ги вратите нештата на безбедно. Колку порано ќе ги идентификувате знаците на тишина и ...
сите 3 | | | веќе видена

Набљудувањето на облаците е еден од најдобрите начини да го поминете вашето слободно време во текот на пролетта и летото. Едноставно легнете на трева и дозволете ѝ на вашата имагинација да ги преземе вашите мисли додека барате познати форми и слики на небото.Разбрануван океанНашата тенденција да гледаме ликови или слики во „рандом“ објекти се нарекува пареиодолија. Познатиот астрофизичар Карл Саган теоретизирал дека оваа тенденција настанува поради способноста на нашиот мозок брзо да ги идентификува лицата на другите, дури и во лошо осветлување, притоа овозможувајќи ни да ги процениме и осудиме нивните емоционални состојби за само неколку секунди. Токму затоа во следниве фотографии од облаци сигурно ќе забележите многу познати нешта…
| | веќе видена

Неодамна откривме кои пораки секоја девојка би сакала да ги добие од своето момче, па токму затоа решивме да истражиме дали има пораки кои и момците би сакале да ги прочитаат. Но, она што го забележавме е дека на повеќето од мажите им е здодеано од типичната порака „Како си?“ која тие постојано ја добиваат од девојките. Токму затоа погледнете ги следниве 5 пораки на кои ниту еден маж не може да остане рамнодушен…1. Сè уште сум во новиот бар кој само што се отвори. Музиката е неверојатна. Зошто не си тука? Зошто оваа порака е жешка: Тој ќе види дека живеете кул живот и ќе посака да не пропушти ниту еден момент од забавата покрај вас. Доколку и вие му се допаѓате нему, тој веднаш ќе одговори.2. Добро е што си му само пријател на брат ми. Во спротивно јас и ти би биле голема неволја. Зошто оваа порака е жешка: Вие во неговите очи ја нагласувате идејата дека како пар би биле лоша идеја (на сите добри начини) и токму затоа ќе ја пробудите неговата желба за вас. Подоцна заблагодарете ни за огромната сексуална ...
сите 4 | | | веќе видена

Во чест на недамнешниот светски ден на книгата (23 април) ви нудиме 4 причини зошто треба да читате повеќе печатени книги. Оставете ги настрана таблетите и компјутерите и земете вистинска книга во рацете. Верувајте, бесценето е!1. Читањето печатени книги помага во способноста за сфаќањеЕдно истражување спроведено во 2014 година покажало дека корисниците на Киндл сфаќаат помалку од она што ќе го прочитаат. Читањето книги е добро затоа што ги развива вештините за разбирање и обработување. Во кратки црти – читањето е добро за вашиот мозок.2. Така повторно ќе ги оживееме печатените книгиПред неколку години беше голем хит да се читаат е-книги и нивната продажба тогаш беше навистина голема. Но, тоа веќе не е така, читателите повторно се враќаат кон физичката форма на книгите. Па, нивната популаризација е единствениот начин овие книги да се вратат на полиците на домашните библиотеки.3. Оние кои читаат книги се поемпатичниЧитањето, генерално, е добро за вашето срце. Една студија од 2013 година спроведена на ...
| | веќе видена

На секој може да му се случи во одредени фази од животот едноставно да се „заглави“. Ние правиме сè што можеме, но сепак не го добиваме посакуваниот ефект. Се обидуваме да ја оствариме нашата цел на сите можни начини, но ниту еден од нив не ни успева. Што е проблемот? Постои решение? Да, и тоа многу едноставно. Треба да поработите на себе.Освестувањето и спознавањето на самите вас може многу да ви помогне за да го промените мислењето и однесувањето, како и конечно да ги остварите посакуваните резултати. Секој од нас има различни очекувања од себе во животот, кои ние сами сме си ги задале или другите ни ги наметнале, но така функционираат сите луѓе. Секој човек има природно тежнеење кон напредок.Кога копнеете за нешто што го немате, вашиот фокус е насочен токму кон тој недостаток. Во тие моменти вас ве обзема чувството на она што го немате. Истовремено, бидејќи вие сте концентрирани на лошите мисли, почнувате да создавате лоша слика за себе и ги занемарувате добрите особини. Среќа, ова однесување можете да го ...
сите 21 | | | веќе видена

Негативноста е нешто што не му е потребно на никој во својот живот. Како што би требало да бегате од негативните луѓе, така треба и еднаш засекогаш да се решите од сопствените извори на лоша енергија. Секој од нас може да го живее својот живот во целост и да ги остварува своите соништа, но првиот чекор кон тоа е затворањето на негативните нешта кои се веќе зад вас. 1. Нема место во вашиот живот за сите оние пораки и зборови од други луѓе кои ве обесхрабруваат. Што побрзо ги избришете од вашите сеќавања, толку побрзо ќе ги остварите вашите соништа и цели. Потрудете се во вашето срце да направите место само за оние позитивни, охрабрувачки реченици кои имаат моќ да ве мотивираат. 2. Лошите врски, без разлика дали станува збор за љубовни, пријателски или работни, можат негативно да влијаат врз вас и вашиот живот. Токму затоа со нив треба да бидете и многу внимателни со цел да не ја трошите вашата енергија на нешта кои едноставно не вредат. Доколку односот со одредена личност повеќе ве исцрпува отколку што ве ...
сите 16 | | | веќе видена

Добриот крој фармерки може да ги прикрие сите недостатоци и да ги нагласи позитивните страни на секое женско тело. Тие имаат моќ да ги намалат бутовите, да го подигнат задникот и да ја издолжат фигурата. Но, покрај големиот избор на модели и броеви, понекогаш може да се случи и макотрпната потрага по совршениот пар да заврши неславно. Со цел да ги избегнете најголемите грешки, најважно е да го познавате вашето тело и уште во почетокот да ги елиминирате оние модели кои нема да ви одговараат. Тоа можете да го сторите со помош на следниве неколку совети…1. Висока градба и фармерки со должина до под коленаФармерките со должина од три четвртини треба да ги избегнуваат сите високи жени. Тие кои веќе имаат долги нозе, со оваа должина на фармерки ќе го добијат спротивниот ефект – тие ги кратат долгите нозе и изгледаат како да сте облекле фармерки од вашата пониска пријателка. Совет: Ретро фармерки во стилот од 70-тите години со форма на трапез се идеален избор за сите високи дами. Исто така тесните модели кои се ...
сите 4 | | | веќе видена

Кога гледаме ред во светот, ние веднаш помислуваме дека тоа мора да е дело на човековата рака. Но, како што Галилеи Галилеј еднаш напишал, „ Универзумот е напишан со јазикот на математиката и неговите карактеристики се триаголници, кругови и други геометриски фигури .“ Постои толку совршен ред во природата кој понекогаш дури ни човекот не може во целост да го рекреира. Токму овие фотографии се доказ за тоа…
| | веќе видена

next