Кафе Пауза

Деновиве на социјалните мрежи се рашири нова оптичка илузија во која се поставува прашањето која од двете згради на сликата е поблиску до нас. Мислењето на корисниците е поделено, а вие и самите ќе имате мака да дојдете до еден единствен одговор. Но, ако мора да кажете, што би рекле, 1 или 2?
сите 8 | | | веќе видена

Летните одмори почнуваат да доаѓаат и токму затоа сега е одлично време да почнете и со вежбање со цел да изгледате подобро во бикини. Па, ако решите да тргнете во теретана, тогаш дефинитивно би требало да ги погледнете овие 6 начини на кои можете за брзо време да го добиете задникот кој отсекогаш сте го посакувале…1. Потклекнувања кон напред со теговиЧекор 1:Чекор 2:Земете во вашите раце тегови и направете чекор напред, со потклекнување, а потоа заменете ја ногата. Поставете си цел од 10 до 12 повторувања со секоја нога и обидете се да правите што е можно поголеми чекори. Држете ги градите исправени и спуштете го што е можно подолу задното колено.2. Сумо потклекнувањаЧекор 1:Чекор 2:Земете потежок тег во вашите раце и застанете со раширени нозе, така што прстите ќе ви покажуваат кон надвор. За да ја направите оваа вежба потешка, застанете на две повисоки платформи или степ-скали со цел да се спуштите пониско. Повторувајте од 10 до 15 пати.3. Удари кон назад со ременПоставете ремен на едната нога и турнете го ...
сите 4 | | | веќе видена

Секој човек располага со натприродни телепатски способности. Според најновите научни истражувања, тие способности се наследни. За жал, многу луѓе не се свесни дека ги имаат.Американските научници во соработка со видовитата жена Клариса Бернард развиле тест за лична употреба. Врз основа на овој тест, секој може да утврди дали располага со натприродна моќ или не.Оговорете на овие 20 прашања, со „да“, „не сум сигурен/на“ и „не“. 1. Дали некогаш сте имале необично претчувство дека нешто ќе се случи и потоа тоа навистина се случило? 2. Имате ли често претскажувања кои понекогаш се остваруваат? 3. Дали некогаш сте помислиле на нешто и потоа тоа се случило? 4. Имате ли посебен осет за контакти со странци и со животни? 5. Кога зборувате со животни, имате ли чувство дека ве разбираат? 6. Дали некогаш сте имале чувство дека нешто ѝ се случува на блиска личност, иако сте биле просторно многу раздалечени? 7. Имате ли чувство, кога нешто ќе видите, дека тоа претходно некаде сте го виделе? 8. Дали попрво ги следите ...
| | веќе видена

Заведување со ликер од кафеПотребни состојки (за 2 кафиња):100 милилитри еспресо40 милилитри млеко40 милилитри Калуа2 лажички шеќер во правЛедени коцкиНачин на подготовка:Ставете ги ледените коцки во шејкер. Сипете го подготвеното еспресо во шејкерот и врз него додадете ги и останатите состојки. Тресете 20-тина секунди со цел еспресото целосно да се олади и потоа претурете во 2 стаклени чаши.
| | веќе видена

Дојде сезоната на сандалите и отворените прсти на нозете, па токму затоа е време за разубавување на ноктите на стапалата. Со цел лакот на ноктите да ви изгледа беспрекорно и да ви трае подолго време, вие треба да ги избегнувате овие 6 најчести грешки кои ги прават скоро сите жени при лакирањето…1. Ги лакирате ноктите додека не се чистиЛакот нема да се задржи долго на ноктите врз кои има прашина, влага или стар лак. Со цел да му овозможите на лакот што повеќе да се „залепи“ за вашите нокти, вие прво исчистете ги со стара четка за заби натопена со сапун. Обрнете особено внимание под ноктите, како и во аглите каде што се собираат најмногу нечистотии.2. Не ја подготвувате површината на ноктитеПред лакирањето избришете ги ноктите со памук натопен во ацетон. Тој ќе ги отстрани сите можни остатоци од крема и лосиони за раце кои се насобирале со тек на време врз вашите нокти.3. Не користите базичен лакБезбојните лакови кои се користат како основа овозможуваат подолготрајно задржување на лакот врз вашите нокти. Тој е ...
| | веќе видена

Не можете да го издржите денот без три или повеќе шолји кафе? Тогаш време е да најдете нов извор на енергија. Токму затоа ви го предложуваме овој 90-секунден трик кој со сигурност ќе ви помогне да го победите вашиот умор и кој без сомнение ќе ви помогне да можете да го издржите целиот ден без притоа да пиете голема количина кафе.Сè што треба да направите е да влезете утрото под туш и да ги следите следниве инструкции: 1. Наместете го тушот на што е можно поладна вода (колку што можете да поднесете) и полевајте се со неа 30 секунди. На почетокот можно е водата да ви биде неподносливо студена, но брзо ќе се навикнете. 2. По првите 30 секунди, наместете го тушот на врела вода и полевајте се со неа во следните 30 секунди. Врелата вода ќе ги прошири вашите капилари и ќе ја подобри циркулацијата ширум целото тело. 3. За крај, повторно вратете ја студената вода и издржете под неа уште 30 секунди. Откако ќе завршите вие не само што ќе бидете целосно расонети, туку ќе бидете подготвени и за сите предизвици кои ви ...
сите 2 | | | веќе видена

Деведесеттите и не беа толку далеку. Се сеќавате ли на најголемите хитови? Дозволете ни да ви ја освежиме меморијата со најслушаните песни од тогаш. Наместо здодевните официјални топ листи, овој пат одвоивме 20 песни кои се најмногу пребарувани на интернет и според сите нас се најслушани песни од деведесеттите.20. „No Rain“ – Blind MelonОваа песна се појавува во 1992 година како втор сингл на групата од нивниот деби албум. Таа се смета за една од најголемите алтернативни рок песни кои се појавија во деведесеттите. Не само што песната стана позната туку и нејзиниот видео запис, како и девојчето-пчелка и нејзините движења. Тоа стана толку популарно, што истиот танц го изведе и на доделувањето на Видео наградите на МТВ во 1993 година. Оваа песна се прослави и поради фактот што беше поставена на трејлерите за неколку филмови и во некои ТВ серии како „Округот Оринџ“.19. „Under the Bridge“ – Red Hot Chili PeppersОваа песна се појави како дел од албумот во 1992 година. Беше напишана од водечкиот вокал кој ги изнесе ...
| | веќе видена

Потребно е многу труд и време за да се најде цимерка која ќе биде со слични размислувања на вашите. Но, откако ќе го направите тоа, вашиот живот ќе почне да се движи во сосема нова насока. Започнувајќи од долгите разговори за љубовта, па сè до големиот број шишиња вино кои сте ги испиле, погледнете ги овие 10 нешта кои целосно можат да ги разберат само оние кои живеат или некогаш живееле со цимерка…1. Потсетници низ целиот станВие постојано оставате пораки и потсетници една за друга и вашиот стан изгледа како низ него да поминала бура од самолепливи ливчиња во различни бои.2. Сè е поврзано со виноТапии во различни бои, празни шишиња наполнети со декоративни камења, чаши од вино со вашите имиња… Можностите се бескрајни кога станува збор за ентериер инспириран од виното.3. Има поголеми шанси во фрижидерот да имате шампањ отколку млекоЧесто се случува да го отворите фрижидерот со намера да си направите кафе, но на крај да завршите пиејќи шампањ бидејќи сте заборавиле да купите млеко. Во било кое време од ...
сите 2 | | | веќе видена

Човекот е социјално суштество кое не може да опстане без пријателите. Социјализацијата и создавањето на нови пријатели како и на одреден круг од пријатели се есенцијален дел од животот на човекот. Но, не треба да бидеме пријатели со секого. Многу е важно внимателно да ги одбираме луѓето со кои се дружиме и уште поважно, како им дозволуваме да се однесуваат со нас.1. Сакаат да им го посветите целото слободно времеМожеби на почеток е слатко да ги поминувате сите моменти заедно, но да го трошат целото ваше слободно време е претерано. На секого му е потребно малку време сами или околу други луѓе. Ако ваквите луѓе не сакаат да отстапат од ова, тогаш имате проблем од кој треба брзо да се ослободите.2. Даваат злонамерни комплиментиТоа се таков тип луѓе кои преку комплимент сакаат да ви кажат дека нешто не е во ред со вас. Звучи како комплимент, но не се чувствувате така? Тргнете се од нив. Вие заслужувате вистински и искрени комплименти.3. Постојано се жалатЛуѓето кои постојано се жалат и никако не придонесуваат во ...
сите 2 | | | веќе видена

Средувањето на креветот е лесна задача која најчесто тотално се отфрла откако вашите родители ќе престанат да ве тераат да го правите тоа. Многу е лесно да се разбере зошто некои луѓе не го средуваат својот кревет кога брзаaт за на работа или кога се премногу мрзливи да се качат на врз него за да го израмнат чаршафот.Според една анкета која била спроведена на 68.000 луѓе од страна на веб-сајтот „Hunch“, 59% од луѓето не го средуваат својот кревет, 27% го средуваат, а 12% плаќаат некој друг да го направи тоа за нив. И покрај тоа што средувањето на креветот секое утро најверојатно е најмалата ваша грижа, сепак постојат многу нешта кои ни сугерираат дека оние кои го прават тоа се посреќни и попродуктивни. Еве зошто треба да размислите да ја развиете оваа навика… Лесно е за средување – Да бидеме реални, најтешкиот дел е станувањето од креветот, а не неговото местење. Вие дури можете да ги искористите овие 2 минути за психолошки да се подготвите за она кое ви следува во текот на денот. Ви предизвикува чувство на ...
| | веќе видена

Иако љубовта од ТВ екраните можеби не е вистинска, сепак од неа можеме многу да научиме за љубовта и врските. И иако на прв поглед нивните врски ни изгледаат идилични и нереални, факт е дека тие многу наликуваат на денешните врски. Романтични предлози за брак кои до ден-денес посакуваме да ни се остварат, интересни ситуации кои можат да се случат само на филм и разни љубовни сплетки… Од најромантичните парови до најнеобичните, направивме листа од 12 ТВ парови кои нѐ „приклештија“ за ТВ екраните.1. Кери и Фацата од „Сексот и градот“Кери и Фацата се можеби најдобриот пар на сите времиња. Од караници до раскинувања, големи проблеми и животни предизвици со кои овие два ликови се соочуваат, сепак нема нешто што може да ги победи. Тие се доказ дека вистинската љубов постои и покрај сѐ. А после 10 години проблеми, предизвици, бројни раскинувања и емоционални моменти, Кери и Фацата конечно го добиваат нивниот среќен крај.2. Моника и Чендлер од „Пријатели“Можеби најнеочекуваниот пар во серијата, Моника и Чендлер од ...
| | веќе видена

Самите бели фармерки вриштат „лето“! Тие успеваат да се вклопат во секакви стилови, од класични до оние поризичните за похрабрите девојки. Изгледаат одлично во работни варијанти, но и за коктел со другарките. Еве 7 интересни и шик начини како да ги носите.1. Фармерка на фармеркаИли за оние помалку упатените, исто се нарекува и канадско одело. Белите фармерски со тексас кошула се одличен начин да се завиткате во убавиот тексас материјал, без притоа да се чувствувате како да носите чаршаф. Додадете кафеав или црн каиш и сандали со високи потпетици и спремни сте да го освоите светот.2. Монохроматска комбинацијаНема подобра комбинација од бело и црно. Белите фармерки надополнети со црн кроп топ (ако носите фармерки со висок струк) или обична маичка изгледаат неверојатно елегантно, а сепак едноставно. Сандали со високи потпетици се одлична опција за уште поголема софистицираност, а и за неколку сантиметри повеќе.3. Спремни за на работаБлејзерот/сакото има моќ да додаде строгост и елеганција во секоја секојдневна ...
сите 2 | | | веќе видена

Класичните женски изговори сите ги знаеме, сите ги користиме. Но тие се добредојдени кога се во прашање непријатните ситуации како на пример: тест на училиште, лош состанок или пак план со вашата пријателка. Секако, не ја добивте пораката бидејќи бевте на роденденот на вашата тетка каде што се затрувте од парчето торта. Верувате, нели?1. „Имам многу работа.“„Премногу сум зафатена, нема да стигнам.“ Но реалноста е дека: Немаме баш ништо за работа и настојуваме тоа да остане така. Веруваме дека луѓето ќе нè остават на мир и слободно ќе можеме да продолжиме да ги гледаме омилените серии.2. „Денес ѝ е роденден на мојата тетка/братучед/најдобра другарка/мачка.“„И забавата е многу далеку, ќе трае цел ден. Можеби и цела вечер.“ Но реалноста е дека: Избрзано сме се нафатиле на заеднички планови и сега бараме логичко оправдување за да избегаме од она од кое што сакаме да избегаме.3. „Што? Навистина не ја добив твојата порака!“„Тоа е смешно! Дали си сигурен дека ја прати на вистинскиот број? Пишуваше дека е пратена?“ ...
| | веќе видена

Можеби во душата сè уште сте мали деца, но светот на возрасните е точно на прагот од вашиот живот. Затоа погледнете ги овие 13 моменти во ќе се почувствувате како возрасна личност.1. Купувате тоалетна хартија2. Ги плаќате сметките од сопствената плата3. Готвите ручек без користење на микробрановата4. Одлучувате да останете дома наместо да излезете за викенд5. Ги каните пријателите на вечера6. Купувате пијачки без да ви бараат лична карта7. Добивате покана за свадба од некој со кого сте дипломирале8. Не го разбирате текстот на популарните рап песни9. Размислувате да се вселите заедно со партнерот10. Сами си закажувате докторски прегледи11. Рано си легнувате12. Одлучувате да не ги потрошите последните пари кои ги имате на сметката за алкохол13. Сфаќате дека популарните познати личности се помлади од вас
сите 2 | | | веќе видена

Македонската спортска икона и еден од најдобрите светски ракометари, Кирил Лазаров, е гостин во новото издание на македонското хит ток-шоу „Еден на Еден“. Според најавата за шоуто, може да заклучиме дека оваа сабота во 22:30 часот на Алфа ТВ нè очекува неверојатна забава и добар хумор со ѕвездата на Барселона, кој покажува дека знае да биде и тоа како забавен надвор од ракометните терени. Оваа саботна вечер, задолжително гледање на Жаре и екипата во „Еден на Еден“! Погледнете мал дел од она што нè очекува во сабота.
сите 10 | | | веќе видена

Гледајќи ги светските модни писти и високите манекенки, сите ние сакаме да бидеме неколку сантиметри повисоки. Девојките со низок раст често прават грешки во облекувањето и изборот на аксесоари што прави да изгледаат уште пониско. Погледнете ги овие совети и трикови кои ќе ви помогнат визуелно да ја издолжите вашата фигура.1. ОбувкиНајголемите грешки се прават при изборот на облеката и чевлите. Со желба штиклите од 12 см да ви ја издолжат фигурата го постигнувате токму спротивниот ефект. На овие девојки високите штикли не изгледаат многу убаво. Наместо нив, одберете штикли со оптимална висина (над 5 см), а не оние на кои ќе изгледате како да сте се качиле на столбови. Особено, избегнувајте ги чизмите над колена. За лежерни излегувања не избирајте рамни обувки, туку одберете некои со платформа, но да не биде премногу висока. Во тренд се патиките со платформа, кои би биле одличен избор.2. Фармерки и панталониКога се во прашање фармерките или панталоните, никако не носете ги оние кои имаат должина до под ...
| | веќе видена

Кога Бет Бијрд одлучила да ослабе 68 кг, таа со нејзиниот пријател, фотографот Блејк Мороу, дошле до една забавна идеја – да креираат фотосерија од типот „пред и потоа“ во која ќе ги поврзат старата и новата Бет. Резултатот е забавна фотосерија која е наречена „Проектот Бет“.Нивната посветеност на проектот е импресивна и инспиративна. Фотографиите се направени само неколку недели пред нејзината гастрична бајпас операција. По зафатот, ѝ требале 2 години за да ја изгуби тежината. Штом ја постигнала целта, била подготвена да им се врати на старите фотографии и да стапи со поранешната верзија од себеси, секако благодарение на интервенции направени во Фотошоп.Иако за реализација на овој проект била неопходна обработка во Фотошоп, Мороу тврди дека тој не го менувал нејзиното тело. Оставил губењето на тежината на Бет да зборува само за себе.
сите 2 | | | веќе видена

Мастектомијата или хируршкото отстранување на дел или на целата града е процедура која може да им го спаси животот на оние кој страдаат од ризикот за развивање рак на дојка, но лузните кои ги остава предизвикуваат физички, како и психолошки последици.За некои жени тетовирањето на нивните дојки кои го поминале процесот на мастектомијата претставува моќен начин за враќање на она што е изгубено.Веб-сајтот P.Ink им помага на тату артистите да се поврзат со жените кои сакаат тетоважа врз своите лузни од мастектомијата. Еден од тие артисти, Дејвид Ален, изјавил: „Она што било клинички уништено стана повторно убаво, го претворивме стерилното во сензуално. Ја преземавме повторно контролата“.
сите 2 | | | веќе видена

ТВ серија за 4 личности кои имаат фобија од љубовни врски и кои ненадејно ќе се спријателатГлавни улоги: Беки Њутон, Закари Најтон, Мира Роит Кумбани, Нејт Торенс Жанр: комедија Креатор: Мајкл Џ. Витхорн Премиера: 31 март 2015 Број на сезони: 1 Времетраење: 22 минути Јазик: англиски Наша оценка: 7/10 Ваша оценка: ( 1 гласа, просек: 7.00 од 10)Loading...Станува збор за забавна и лесна ТВ серија која е одличен избор за оние моменти кога сакате да се опуштите од напорниот ден на факултет или на работа и малку да се насмеете и расположите. Приказната се врти околу животот на Керин, Стеш, Зара и Ерик кои на прв поглед не се разликуваат многу од останатите луѓе, но доколку подобри ги запознаете веднаш ќе сфатите дека тие имаат една заедничка карактеристика која ги одвојува од останатите - ниту еден од нив не е способен да одржи долготрајна љубовна врска.Керин има шанса за брак, со познат доктор, но таа не чувствува никаква страст помеѓу нив и токму затоа го одбива. Таа постојано паѓа на лоши момци и тоа е ...
| | веќе видена

Покрај кои девојки ниту еден маж нема да остане рамнодушен? Кои се топли, а кои студени? Како секој хороскопски знак флертува и освојува? Кои се нивните тајни оружја? Прочитајте…ОвенДамите родени во овој знак се огнени заводнички кои лесно ги освојуваат момците и обожаваат да бидат во центарот на вниманието. Тоа обично го прават со изборот на провокативна облека. Но, таа е само додаток кој ја покажува нивната силна личност. Тие се непосредни и страсни во комуникацијата.БикОние кои се родени во знакот на Бик се вешти заводнички. Тие имаат моќ да се преобразат од невини девојки во фатални дами на кои никој не може да остане рамнодушен. Биковите се најчесто убаво градени и се свесни за тоа, па токму затоа и често го користат своето тело во играта на заведувањето. Тие исто така се и еротични и не се плашат да го покажат тоа. За време на комуникацијата, многу често го допираат својот соговорник, во рамките на пристојноста.БлизнациЖените Близнаци најчесто се деца со 100 лица. Припадничките на овој знак се ...
сите 3 | | | веќе видена

next