Кафе Пауза

Торта со пудинг и бисквитиПотребни состојки:4 пудинга од ванила10 лажици шеќер1,5 литри млеко320 грама маргарин100 грама шеќер во прав500 милилитри шлаг пена600 грама бисквитиНачин на подготовка:Измешајте го прашокот за пудинг со шеќерот. Од млекото, одземете 15 лажички и измешајте ги со пудингот и шеќерот, така што да добиете хомогена смеса. Остатокот од млекото сварете го, па тргнете го од оган и додајте му го изматениот прашок за пудинг. Вратете го на оган и мешајте 2 минути. Внимавајте да не се залепи. Оставете го да се олади и повремено мешајте за да не се засуши горниот дел. Изматете го маргаринот со шеќерот во прав и потоа додајте ги на оладениот пудинг. Матете го шлагот сè додека не стане цврст и во тава (35×25) наредете бисквити врз кои ќе го сипете пудингот, па шлагот. Повторувајте ја постапката 6 пати и завршете со шлаг пената.Торта со рум и млекоПотребни состојки:За тестото:400 грама бисквити100 милилитри млеко1 лажичка рум500 милилитри слатка павлака300 грама несолена урда100 грама шеќер1 ...
сите 16 | | | веќе видена

Интернетот е преплавен со различни тестови кои најчесто не ни кажуваат ништо што веќе не сме го знаеле, но одвреме-навреме налетуваме на тест кој ќе ве остави без зборови. Тест како овој. На фотографијата подолу ќе видите 6 различни шумски патишта. Онаа која најмногу ве привлекува открива многу за вашата потсвест бидејќи објаснува каква е патеката по која веќе одите во животот.Овој тест е многу едноставен. Пред вас има 6 различни шумски патеки и вие треба да ја одберете онаа која најмногу ве привлекува. За да можете да ги добиете најреалните резултати, прво најдете мирно и опуштено место во вашиот дом. Кога ќе бидете подготвени пуштете го видеото, затворете ги очите и дозволете си на момент да отпатувате со мислите во шума, а потоа отворете ги очите и разгледајте ги фотографиите. Кој пат најмногу ве привлекува?Патека 1:Имате нежни, живи очи и блага природа. Вие уживате во убавината и најсреќни сте кога сте опкружени со вашите омилени предмети. Традицијата и минатото ви се многу важни. Со изборот на овој ...
сите 5 | | | веќе видена

Сакате да брзате напред сами? Имате тенденција да ја кажувате брутално искрената вистината? Дали некој некогаш ве опишал како личност на која сите можат да се потпрат во секое време? Доколку сте Бик во хороскоп или пак, познавате некој во тој знак, тогаш со сигурност ќе препознаете некои од овие размислувања и однесувања…1. Тие се лојални и доверливиБиковите се луѓе кои би направиле сè за другите. Но, тие исто така очекуваат и да им биде возвратено со иста мера. Доколку не го добијат тоа што го очекуваат, големи се шансите дека ќе станат посесивни и љубоморни, а токму тоа може да биде голем тест дури и за најсилната врска.2. Тие се многу, многу трпеливиСè додека не го изгубат трпението. Биковите имаат страшен темперамент, па и покрај тоа што се исклучително трпеливи и мирни до одреден момент, откако ќе ја надминат својата граница тие целосно го испуштаат својот гнев врз оние околу нив.3. Тие се неверојатно дарежливиТие никогаш не се воздржуваат кога станува збор за дарување. Но, исто така имаат и одличен ...
сите 7 | | | веќе видена

Во минатото, кинезите имале обичај да поставуваат мудри мисли на двете страни од главниот влез во куќата или во ходникот. Нивната цел не била декоративна, туку да ги потсетува на нешто што тие можеби го забораваат. Овие пораки ги потсетувале да останат позитивни, да ги помнат нивните предци, нивното однесување или грешките кои ги правеле во минатото.Оваа традиција сè уште живее во некои кинески семејства. Секако, поголемиот дел од нив ги чуваат пораките како декорација или како колекција на познатите кинески уметници. Но, тоа не значи дека од нив не можат да се научат многу нешта. Погледнете дел од овие мудрости кои можат многу да ви помогнат во вашиот секојдневен живот.„Ако сте трпеливи во еден момент од лутината, ќе избегнете 100 денови тага.“„Ако сакате да престанете да пиете, додека сте трезни набљудувајте како се однесува пијаница.“„Бидете внимателни што посакувате, бидејќи тоа може да се оствари.“„Ако го фрлите доброто во водата, таа повторно ќе ви го донесе.“„Големата среќа доаѓа од небото; малата ...
сите 2 | | | веќе видена

Доколку почнете веднаш, во следните 45 минути ќе имате цела тава крем бананиПотребни состојки:200 милилитри вода750 грама шеќер2 кесички желатин100 грама чоколадоEкстракт од банана (количината зависи од вкусот)Начин на подготовка:Турете ја водата во тенџере, додадете ѝ го шеќерот и оставете да зовријат. Откако ќе зоврие, оставете ја да се олади и потоа додадете го желатинот кој претходно треба да се измеша со малку вода. Вратете го тенџерето на тивок оган и мешајте 5 минути. Сипете ја смесата во сад и матете со миксер околу 5 минути, а потоа додајте го екстрактот од банана и продолжете уште малку со матење. Намачкајте ја тавата со масло и брзо сипете ја смесата, а веднаш потоа и ставете врз неа глазура од растопено чоколадо и разнесете ја рамноправно по целата површина. Оставете во фрижидер да се олади.Имајте на ум дека според овој рецепт крем бананите се прават во тава и ќе добиете еден вид торта, но доколку успеете да најдете калапи со нивниот оригинален облик можете да ги направите и така. Или пак, бидете ...
сите 13 | | | веќе видена

Понекогаш може да биде многу тешко да се погоди соодветниот агол или перспектива на една фотографија, но на овие луди фотографи тоа ни најмалку не им пречи. Кога станува збор за совршената фотографија, тие се подготвени да направат сè што е потребно.Овие акти на посветеност кон нивната работа понекогаш знаат да бидат навистина неверојатни. Тие кои прават фотографии од дивиот свет поминуваат со недели кампувајќи во дивината, дозволувајќи им на животните да се навикнат на нивното присуство со цел да им дозволат интимен поглед кон нивниот живот. Погледнете дел од најлудите фотографи кои поради својата бестрашност и упорност направиле исклучителни и уникатни фотографии…
сите 2 | | | веќе видена

Ако живееме во општество каде оригиналностa не постои и веќе сè е измислено од претходно, дали тоа значи дека сенешто треба да етикетираме и генерализираме?Точно е дека сите литературни па и општо, уметнички теми се веќе некаде употребени, точно е дека овој свет ретко што може да го зачуди, точно е дека веќе одамна шетаме со железни ракавици, но дали тоа значи дека уште од „прва рака“ треба да осудуваме и да категоризираме? Денешново општество се среќава со секаков вид стереотипизација за другоста. Сè она што потсетува на нешто друго веднаш треба да се етикетира според некој одреден шаблон.Да започнеме од наједноставното – девојките со „плава“ коса мора да се глупави? Или пак вицовите се виновни за ваквите ограничувања? Црногорците се многу мрзливи, Русите многу пијат, а пак северните народи се многу ладни како нација. А што ако се појави Русин кој не пие, или пие во нормални количини, што ако се појави скандинавец кој ќе ви се најде во тежок момент кога јужњаците како претставници на сите топли и љубопитни ...
| | веќе видена

Иако реалноста е многу поинаква од светот на телевизијата, сепак има некои работи кои можеме да ги научиме од ТВ сериите. На пример, Кери Бредшо во вистинскиот живот никогаш немаше да може да си дозволи толку голем апартман во центарот на Њујорк, нити да ја одржува нејзината колекција од дизајнерски обувки. Но, можеме да научиме нешто од нејзините грешки и како изгледа вистинската љубов.1. Љубовта е најслатка кога е помеѓу најдобри пријателиЛичноста која најмногу ве познава и со која сте поминале низ сито и решето, на крајот да ви стане животен партнер е дефинитивно најубавата комбинација која постои. Па така никој не претпостави дека малата хемија и привлечноста помеѓу Моника и Чендлер од „Пријатели“ ќе прерасне во една од најубавите љубовни приказни на нашите ТВ екрани.2. Некогаш љубовта ќе ви влепи шамар, а вие нема ни да почувствуватеЉубовта е секогаш таму каде што не ја очекуваме. Доаѓа спонтано и природно, без никакви присилби. Така Елена од „Вампирските дневници“ вети дека засекогаш ќе го мрази ...
сите 2 | | | веќе видена

Дизни принцезите имаат лоша репутација кога станува збор за љубовните врски – сето тоа „дама во неволја клише“ не им прави некоја голема услуга. Но, може да се изненадите од некои мудрости за флертот што ги кријат под нивните тијари. Погледнете ги прекрасните, дрски хероини Ариел, Јасмин, Бела, Снежана, Покахонтас и други кои ви даваат совети за кралски третман во вашиот живот.1. Излегувате на журка, а сте сингл? Направете селфи и секси стратегија како Ариел.2. Ви треба излегување? Играјте на Бијонсе исто како што тоа би го правела Снежана.3. Вашиот бивш сè уште се вртка околу вас? Замавнете му и игнорирајте го како Аурора.4. Ако момчето со кое сте излегле минатата недела не ви се јавува, следете го советот од Елза.5. Не сте сигурни дали е кретен? Проверете заедно со вашата мачка за да бидете сигурни на истиот начин како Јасмин.6. Не можете да најдете зборови со кои ќе ги опишете вашиот презир? Погледнете го начинот на Тијана.7. Исфрлете го досадниот додворувач низ врата исто како Бела.8. Ако тој не е верен, ...
| | веќе видена

За познатите личности секојдневно читаме во весниците, на интернет порталите и на разни други места, но сепак постојат неколку интересни факти кои можеби досега не сте ги знаеле за нив. Кога ќе ги видите можеби помислувате дека се од друга планета, но и тие се луѓе како нас, луѓе кои имаат вистинска љубов, летување со пријателите, секојдневни навики. Ова се 13 интересни факти за нив. 1. Оливија Вајлд во еден момент била принцеза. Всушност, симпатичната актерка била во брак со италијанскиот принц Тао Русполија. 2 . Бабата на Кара Делавињ била дворска дама на англиската принцеза Маргарет, а познатата актерка Џоан Колинс е нејзина кума. 3. Рајан Гослинг и Сандра Булок , пред 13 години, биле во врска една година. Рајан покасно изјавил дека таа можеби била најдобрата врска што ја имал дотогаш, покрај онаа со Рејчел Мекадамс. 4. Тејлор Свифт напишала роман од 350 страници, но никогаш не го објавила. 5. Џенифер Гарнер не смеела да носи шминка ниту бикини сè додека не наполнила 16 години. 6 . Природната боја ...
| | веќе видена

И многу паметните луѓе понекогаш забораваат на основните работи кои можат да им помогнат да успеат. Ова се некои од нив.1. Со образованието и интелигенцијата не се постигнува ништо ако не се делуваНе е важно колкав IQ имате ниту кој степен на образование го имате завршено. Доколку не преземете ништо, нема да напредувате. Голема е разликата помеѓу тоа да знаете како нешто да направите и фактички да го направите. Дури и оние кои не знаат како нешто да направат ќе успеат по неколку обиди, а дури и да знаете, ако не делувате, нема да успеете.2. Среќата и успехот се две различни работиКога некој премногу се концентрира на една работа, другите му постануваат помалку важни. Но, во еден момент, кога ќе се сврти, ќе сфати дека тоа не е доволно. Затоа важно е да не запоставувате една работа на сметка на друга. Немојте да се концентрирате само на работата, одвојте време за пријателите, семејството, за вашето хоби, за себе…3. Мора да знаете да го презентирате она што го знаете…а не само да чекате другите тоа да го ...
сите 3 | | | веќе видена

За овие вежби ви се потребни само малку време и трпение и многу брзо ќе имате затегнати мускули на нозете без да треба да одите во теретана. Со следниве 3 вежби можете многу брзо и едноставно да ги затегнете вашите мускули на нозете и доколку ги комбинирате со редовни прошетки, брзо одење и возење велосипед, за кратко време ќе забележите одлични резултати.1. Истегнување на нозетеЗа оваа вежба потребно е да го исправите грбот, да го затегнете стомакот и да ги ставите дланките зад главата. Потоа качете се со едната нога на степер (или скала), а другата подигнете ја странично колку што можете. Повторете 15 до 20 пати, а потоа сменете ја ногата.2. Половични клекнувањаПоставете ги двете стапала во иста линија и испружете ги рацете пред телото, спуштајќи ги колената надолу. Внимавајте колената и бедрата да ви бидат паралелни со подот. Оваа вежба повторувајте ја 3 минути.3. Скок, па клекнувањеЗастанете покрај степер (или скала) и благо раширете ги нозете. Потоа скокнете врз него и свиткајте ги нозете за да ...
сите 3 | | | веќе видена

Бојата на вашите очи е карактеристика која генетски ја наследувате од вашите родители, но таа не секогаш спаѓа во редовните шеми на генетиката. Бојата на очите, не може да се одреди пред раѓањето, но она што е интересно е дека таа понатаму е променлива до одредена мерка. Токму затоа со само неколку едноставни промени во вашата исхрана вие можете да ја добиете онаа боја на очи за која отсекогаш сте копнееле.Па, што ја одредува бојата на очите? Таа е регулирана од страна на пигментот меланин. Кога детето почнува да расте, бојата на очите е подложна на промени. Тоа се случува поради промените во концентрацијата на меланинот во текот на годините. Бојата на човечкото око потекнува од 3 гена. Одредувањето на самата боја не е толку едноставно како што порано се мислело, бидејќи таа не може да се етикетира како доминантна или рецесивна само врз основа на нијансите на родителите. Но, тоа не значи дека не можете да влијаете на неа. Токму затоа погледнете ги следниве намирници кои можат да ви помогнат за само 2 месеци ...
сите 5 | | | веќе видена

Малку метал може навистина да го промени класичниот изглед на бисерите и да им даде доза панк и забава. Овој ѓердан е многу лесен за изработка и е совршен начин за привремено (или трајно) да ги освежите бисерите кои почнале да фаќаат прашина во вашата кутија со накит.Сè што ви е потребно за оваа изработка се еден бисерен ѓердан и мали златни безопасни игли. Почнете од централниот дел на ѓерданот, така што ќе поставите 1-2 безопасни игли помеѓу секој бисер, движејќи се кон надвор. Откако ќе завршите, поврзете ги вертикалните безопасни со хоризонтални. Правете го тоа сè додека не поставите безопасни игли помеѓу сите бисери. На овој начин за само неколку минути ќе имате модерен и уникатен ѓердан кој ќе сјае на вашиот врат. Погледнете го следниов фото-туторијал и фрлете се веднаш на работа…
| | веќе видена

Дали за време на сексуалниот однос низ главата мисли ви поминуваат за тоа како изгледате во тој момент во неговите очи кои ве спречуваат целосно да уживате во чинот? Ако одговоривте со „да“, не сте единствени. Скоро сите жени на светот имаат несигурности за себе кои се зголемуваат за време на интимните моменти со нивниот партнер. Но, за разлика од вас, мажите воопшто не размислуваат за овие ситници. Погледнете ги следниве 6 нешта кои и покрај тоа што за вас можеби во моментот изгледаат страшно, тој воопшто не ги ни забележува…1. Колку сте гласниЗа време на сексуалниот однос прифатливо е сè освен тишината. Токму затоа не се воздржувајте и слободно врискајте доколку ви доаѓа да го правите тоа. На тој начин вие не само што повеќе ќе уживате во односот, туку тоа уживање ќе му го покажете и нему.2. Како „скокаат“ вашите гради за време на сексотДодека вие се мислите дали да го соблечете градникот или не или пак гледате каде е најблискиот прекинувач за светло, тој едноставно целосно е задоволен од она што го гледа ...
сите 4 | | | веќе видена

Постојат различни стилови на поврзување кои не влијаат само врз односот кон вашиот партнер во романтичната и сексуална врска, туку и на односот и емпатијата кон вашите блиски.Според Даниел Голман, американски психолог и еден од основачите на идејата за емоционалната интелигенција, постојат 3 видови луѓе: oние кои се сигурни во своите врски, оние кои избегнуваат врски и оние кои се несигурни во врските. Доколку сакате да дознаете како вие се поврзувате, решете го овој тест.Пред да почнете имајте на ум дека не постојат точни и неточни одговори, само бидете искрени и одберете го одговорот кој вам најмногу ве опишува, а потоа побарајте го решението.1. Како би го опишале односот на вашите родители кон вас во детството? а) Грижливи, внимателни и преполни со разбирање б) Не обрнувале многу внимание на вашите емоционални потреби в) Тие (или барем еден од нив) се однесувале како двојна личност, еден момент ве навредувале, а веќе другиот ве прегрнувале2. Колку брзо склопувате нови познанства? а) Вие сакате да ...
сите 5 | | | веќе видена

Живееме во време кога пишувањето пораки е исто толку важно за нашиот живот како и разговорот во четири очи. И покрај тоа што треба да постои одреден баланс помеѓу овие два вида разговор, за кој нема да зборуваме сега, сепак постојат и неколку пораки кои секоја девојка копнее да ги добие од своето момче.1. „Добро утро“Сигурно би сакале да бидете малку креативни со оваа порака. Погледнете го вашето ќесе со трикови и размислете добро бидејќи оваа порака ќе биде првото нешто што таа ќе го прочита по отворањето очи од сабајле. Погрижете се да биде порака која инстантно ќе ја расони и која ќе памети уште долго време.Знаете колку други момци сигурно веќе ѝ пишале „добро утро“? Токму затоа треба да најдете начин како да се издвоите. Еден од најдобрите начини е доколку додадете и сладок прекар покрај овие два збора. Најдете нешто што е топло, не премногу провокативно и што ќе направи таа да се почувствува сакано. На пример, „Добро утро сонце“.2. „Одлично си поминав со тебе“Ако навистина ви се допаѓа времето што го ...
сите 3 | | | веќе видена

На вашата работна маса има повеќе нечисти шолји кафе отколку документи? Имате многу спојувалки во различни бои? Или пак, нема ништо друго освен едно пенкало? Предметите кои ги чуваме на работната маса можат да откријат многу за една личност, па токму затоа погледнете убаво што имате пред вас и дознајте што тоа кажува за вас…1. Спојувалки во различни боиВие поминувате многу време во сурфање низ портали за животен стил и мечтаете да направите бизнис од вашиот профил на Инстаграм. На социјалните мрежи редовно објавувате фотографии од вашите очила за сонце покрај утринската шолја кафе, кои поминале низ неколку апликации за филтри. Познати сте како главниот организатор на празничните забави во вашата канцеларија и постојано испраќате мејлови во кои ги потсетувате колегите за оние кои имаат роденден. Токму затоа сите ве сакаат.2. Потсетник во кој пишува сè што морате да направитеПрецртување на завршените задачи во вашиот роковник многу ве исполнува, но и ве прави попрактични. Вие повеќе сакате печатени книги ...
сите 2 | | | веќе видена

Интервјуата за работа честопати се многу стресни. Без разлика колку се подготвуваме, некако секогаш останува нешто од кое не сме задоволни. Неретко, тоа е облеката. Облеката игра важна улога во првиот впечаток кој работодавачот ја добива за потенцијалниот вработен. Некогаш може само од облеката да зависи дали ќе го добиеме работното место.Бидејќи знаеме колку тешко може да биде да ја најдете совршената комбинација, склопивме неколку модни опции и неколку совети кои ќе ви помогнат да се чувствувате самоуверено и пријатно во сопствената кожа.1. Бизнис кежуалОдлично за: адвертајзинг, ПР, логистика, недвижниниАко средината во која сакате да работите ви дозволува да имате малку послободен и посекојдневен стил, сепак имајте на ум дека мора да изгледате професионално и конзервативно. Ако работите во индустрија која е позната по својот секојдневен дрес-код (како горенаведените) дефинитивно внимавајте што ќе облечете бидејќи сакате изгледате елегантно, а сепак да не претерате.Најдобра комбинација е класичен џемпер со ...
сите 4 | | | веќе видена

Живееме во време кога луѓето се опседнати со храната. Секој трет е самопрогласен експерт за здрава исхрана и начин на живот. Живееме во време кога луѓето по сè изгледа најмногу милуваат да го сликаат она што го јадат. Факт е, сите ние, помалку или повеќе сме опседнати со она што го јадеме.Храната која ја јадеме кажува многу за нашиот животен стил, воедно и за нашето здравје, но дури и за нашиот карактер. Овие истражувања покажале дека постои поврзаност меѓу карактерот на човекот и храната која најчесто ја јаде. Каде се пронаоѓате вие?Зачинета и лута храна јадат оние кои бараат авантура, возбуда и адреналинВо 70-тите еден истражувач на универзитетот во Пенсилванија, излегол со тврдење дека постои причина зошто некои луѓе уживаат во јадењето многу зачинета и лута храна. Имено, тие го обожаваат она чувство кога ти „гори“ устата и тоа се личности кои постојано се во потрага по нешто возбудливо.Други истражувања пак, слично на тоа покажале дека оние кои бараат авантура и возбуда подобро поднесуваат лута храна од ...
сите 3 | | | веќе видена

next