Кафе Пауза

Сите оние нешта кои не ви се веќе потребни, зафаќаат голем дел од вашиот простор во домот. Но, понекогаш без разлика на тоа колку многу сакате ова „ѓубре“ да исчезне, вие едноставно не можете да се натерате да го исфрлите од вашиот дом. Па, доколку чувствувате дека поседувате нешта кои би сакале да ги исфрлите, но не можете да го сторите тоа, погледнете ги овие совети кои ќе ви помогнат еднаш засекогаш да победите во оваа битка со себе. 1. Започнете со оние нешта кои најмногу ви пречат. Кога ќе одлучите да го нападнете нередот во вашиот дом, не го правете го тоа одеднаш. Почнете со мал агол од вашиот дом или шкаф и насочете се кон она што ви предизвикува најмногу стрес. Оние нешта кои секојдневно ве „бодат“ во очи се и оние кои ќе предизвикаат најголемо задоволство во вас доколку ги отстраните. Токму таа мотивација ќе продолжи да ве мотивира на понатамошно средување. 2. Идентификувајте го и променете го коренот на нередот. Свесно променете ја навиката која го предизвикува проблемот. На пример, наместо да ...
сите 17 | | | веќе видена

Понекогаш, во салоните за убавина може да побараме суптилно нагласени очи, а да добиеме пренагласена шминка која воопшто не одговара на нашите години, облека или настан. Со цел да го избегнете тоа и да изгледате најдобро што можете за време на вашата матурска вечер, погледнете ги следниве неколку мејкап совети…1. Резервирајте однапред и бидете реалниШминкерите на шала можат да ви кажат дека постојат 4 годишни времиња: лето, есен, зима и матура! Мејкап салоните и приватните шминкери постојано нагласуваат дека е многу важно да резервирате термин со време. Ако треба, резервирајте дури и месец дена порано со цел да не мора да отидете во последен момент онаму каде што останало слободно место.2. Бидете добри кон вашата кожаПрофесионалците препорачуваат добро хидрирана кожа пред шминкањето со цел таа да остане подолго на вас. Добро хидратизираниот тен и правилно негуваната кожа ќе ја спречи апсорпцијата на влагата од состојките на шминката, а со тоа и ќе го продолжи нејзиното траење. Вие исто така треба да одите со ...
сите 3 | | | веќе видена

Љубовните состаноци се огромен дел од нашите животи. Или барем би требало да бидат. Тие имаат своја цел која изгледа во последно време голем број луѓе често ја забораваат. Погледнете зошто… 1. Никој од нас не знае што сака, изгледа ние истовремено и сакаме и не сакаме љубовна врска. 2. Ние веруваме дека тие се премногу тешки, и во право сме. Но, не заборавајте дека сè што вреди е тешко. 3. Ние сме премногу пребирливи. 4. Изгледа сите сме заборавиле дека проблемот прво се бара во нас, а потоа во другите. 5. Што ако најдеме некој/а подобар/подобра? 6. Поголемиот дел од нас не знаат како да сакаат, но цврсто сме убедени дека го знаеме тоа. 7. Сите живееме во илузија дека совршенството може да биде достигнато, па кога работите ќе станат потешки, веднаш бараме начин да избегаме. 8. Се плашиме од обврзување. 9. Имаме тенденција да ги саботираме врските бидејќи се плашиме од скршено срце. 10. За некои луѓе, совршениот состанок е пица, филм и секс. Најчесто по тој редослед. 11. Го измисливме терминот ...
сите 2 | | | веќе видена

Вежбањето, здравата исхрана и менталните предизвици се одлични за здравјето на целиот организам, вклучувајќи го и здравјето на мозокот. Но, постојат и неколку животни навики кои истражувањата ни покажале дека се многу моќни кога станува збор за превенција на Алцхајмеровата болест.Вежбајте 3 часа неделноВежбањето е одлично за вашиот мозок, особено на долготраен план. Експертите препорачуваат да вежбате барем 3 пати неделно, а во едно истражување дури се покажало и дека 3 долги прошетки во текот на неделата се сосема доволно за да ја држите младоста на мозокот и до 4 години подолго.Медитирајте 10 минути на денПреголемото количество на кортизол во телото може да делува многу штетно на мозокот. Доволни ви се само 10 минути едноставна медитација за да направите чуда со вашиот мозок. Седнете исправено, затворете ги очите и дишете бавно. Правете го тоа 2 пати на ден, по 5 минути.Внесувајте омега 3 секојдневноЛичностите кои внесуваат адекватна количина на омега 3, имаат поголем волумен на хипокампусот за разлика од ...
сите 4 | | | веќе видена

Додека жените се трудат нивната коса и шминка да изгледаат беспрекорно, мозокот на мажите функционира малку поинаку и тие забележуваат нешта кои на жените ниту на крај памет не би им паднале. Па, ако сакате да доживеете незаборавно сексуално искуство, насочете го вашето внимание кон овие 5 детали кои се првите нешта кои секој маж ги забележува кај жените за време на сексот…1. Вашата иницијативаНе постои ништо поеротично од жена која се чувствува добро во своето тело. Тоа е природна мамка за мажите на која тие едноставно не можат да одолеат. Освен што ги прави жените посексапилни и позаводливи во нивните очи, тие ја сметаат опуштеноста за време на сексот како и преземањето иницијатива за силна желба да бидете со нив и да уживате во нивното друштво. Мажите обожаваат кога жените знаат што сакаат и не се плашат да го споделат тоа.2. Вашите движењаДвижењата се едно од најсилните женски оружја, започнувајќи од самото одење, флертување преку говорот на телото, однесувањето во друштвото, па сè до движењата во ...
сите 7 | | | веќе видена

‘Рчењето е непријатна појава која може да влијае врз сонот, да предизвикува болки во грлото и да ги полуди сите останати луѓе во близина. Тоа е предизвикано од страна на вибрации од мекото непце и ткивата во грлото, носот и усната шуплина. Па, доколку сакате на природен начин да се справите со него, погледнете ги овие 3 едноставни и евтини домашни рецепти…1. НанеОваа билка ги отвора каналите во носот и грлото и со тоа го олеснува дишењето, што е многу важно доколку сакате да го ублажите ‘рчењето. Во 230 милилитри млака вода додајте три капки етерично масло од нане и пред спиење направете гаргара. Повторувајте ја оваа постапка секојдневно, сè додека не забележите подобрување.2. Маслиново масло и медМаслиновото масло го опушта ткивото и го намалува отокот на слузницата. Исто така, тоа го намалувањето триењето кое е предизвикано со вибрациите на ткивата поради кои ‘рчиме. Пред спиење, во половина супена лажица мед додадете половина маслиново масло и испијте ги пред спиење. Повторувајте ја постапката секоја ...
сите 4 | | | веќе видена

Светот на модата често се потпира на инспирацијата од природата, а токму ова одлично го илустрира руската артистка Лилија Худјакова. Нејзината фотосерија наречена „Fashion & Nature“еднододруго ги подредува фустаните од познатите дизајнери и други модни парчиња со погледи од природата кои таа замислува дека биле нивна инспирација.Резултатот од овие фотографии поставени една покрај друга е неоспорна врска помеѓу облеката што ја гледаме на модните писти, па и онаа која ја носиме, и светот кој ја инспирирал. Навистина, некои од најстарите парчиња декоративна облека и накит ја имитираат или се вклопуваат во природата околу нас.
| | веќе видена

Сексот би требало да претставува нешто на што би требало подеднакво да му се радуваат и мажите и жените. Но, ако се појавува болка, нема уживање во оваа активност.На некои жени им се случува, наместо да уживаат во водењето љубов, сексот да го сметаат за непријатна активност бидејќи им предизвикува болка. Дознајте кои се најчестите причини за болен сексуален однос, и ако е потребно закажете консултација кај вашиот гинеколог.Недостаток на возбудаАко жената не е расположена за секс, вагината е стегната и сува, што не се најдобри услови за пенетрација на партнеровиот пенис. Најважната работа која тогаш можете да ја направите, што некогаш може да биде и најтешко, е да се опуштите. Секако, и лубрикантот одлично ќе ви помогне. Понекогаш овој проблем не е само од психичка природа. Некои лекови како што се антидепресивите, можат значајно да влијаат на намалување на либидото.ПородувањеБолката најчесто се јавува по раѓањето на првото или второто дете, независно од тоа дали жената се породила природно или со царски рез. ...
сите 6 | | | веќе видена

Говорот на телото, односно говорот на очите може да каже многу повеќе од неговите зборови. Гледајќи го во очи можете да откриете колку вистина има во тоа што ви го зборува. Научете што значи секој од овие 8 погледи и постанете мајстор за читање на мажите. 1. Поглед нагоре и влево – Искрен е кога ви вели дека синоќа заспал на каучот, па затоа не ви одговорил на пораката. 2. Поглед нагоре и вдесно – Се обидува да смисли некој добар изговор зошто синоќа не ви одговорил на пораката. 3. Поглед надолу и влево – Ако е во тек на некоја расправија, го занемарува вашиот предлог. 4. Поглед надолу и вдесно – Вашиот предлог го зема предвид. 5. Директно во очи – Го цени вашето мислење. 6. Избегнува поглед во очи – Тоа е обично знак за некој вид страв, посебно ако сакате да шефувате. 7. Во вас, па малку зад вас – Не, можеби навистина не гледа што се случува зад вас бидејќи вие не сте му интересна, туку открива дека не е многу вешт во комуникацијата. 8. Право пред себе – Кога нешто го прашувате, а тој гледа право ...
сите 4 | | | веќе видена

Со појавувањето на селфи фотографиите ние повеќе не сме си најголеми критичари на себеси туку најголеми обожаватели. И тоа е супер… сѐ додека не ја преминеме границата. Иако да се прифаќаме и сакаме себеси е прекрасно и нешто што сите треба да го правиме, некогаш работите ги извртуваме премногу, дури до степен до нарцисоидност. Еве 6 ситуации во кои претеруваме со себељубие.1. Кога го користиме како изговор да не се надградувамеФактот дека мораме да се сакаме себеси пред да сакаме некој друг е целосно јасен. Да, секако дека треба да се прифаќаме како способни и вредни суштества уште пред да ја завршиме работата, но сепак го занемаруваме тоа што човекот постојано мора да се унапредува и да работи на себеси. Себељубието треба да биде средство со кое ќе стигнеме до посакуваното место, а не финалната дестинација. Тоа не е изговор нити оправдување за нашата несреќна состојба. Никогаш не можеме целосно да се сакаме. Затоа некогаш е потребно да поработиме на себеси.2. Кога го загрозуваме нашето здравјеТука не ...
| | веќе видена

Тајната за совршениот тен се крие во прајмерот, ова ќе ви го каже секој шминкер, а ако се прашувате што е всушност тоа, сега е време да дознаете. Бидејќи и по нанесувањето на пудрата понекогаш се познаваат траги и неправилности на кожата, време е во вашиот несесер да го додадете прајмерот или базата за шминка.Што е прајмер?Прајмерот или базата за шминка всушност претставува производ чија основна цел е да ги прикрие видливите маани и недостатоци на вашата кожа. Прајмерот функционира на истиот начин како и кремот што се нанесува под течната пудра: го олеснува нанесувањето на течната пудра и прави бариера помеѓу кожата и пудрата. Прајмерот може да ги покрие проширените пори, ситните брчки, испуканите капилари, црвенилото и други слични неправилности на кожата. Исто така, ако нанесете прајмер пред да нанесете пудра, пудрата ќе трае подолго, ќе му даде поефикасен тонус на вашето лице и кожата нема да „свети“ што е чест случај при нанесувањето на пудра кога не се користи прајмер како подлога.Прајмерот исто така ...
сите 2 | | | веќе видена

Секоја девојка е различна на свој начин, но во чистењето на својата соба, сите сме исти. Почнувајќи од облеката, па потоа играјќи си со интересните работи што ги пронаоѓаме во текот на чистењето, тоа трае цел ден. Ова се сите фази низ кои поминуваат девојките додека ја чистат својата соба.1. Завршивте со другите обврски и мислите дека можеби сега е време да ја исчистите вашата соба2. Мислевте дека нема да биде премногу тешко3. Сè додека не видовте како изгледа вашата соба. Потоа помисливте:4. Па започнувате од најтешкиот дел: вашата облека (ја има насекаде)5. Се прашувате зошто имате толку многу облека, но одеднаш се сетивте:6. Пробувате да го организирате плакарот по боја или стил, но изгледате вака:7. Па затоа ја ставивте целата облека на закачалка и мислите дека сега изгледа добро8. Сега е време да ја исчистите вашата работна маса9. Па средувате некои стари тетратки и ливчиња за препишување10. Наоѓате голем број тетратки и копирани скрипти од претходните генерации, кои сте ги отвориле два-три пати. Колку ...
| | веќе видена

Велат дека не постои лош публицитет, дека и лошата реклама е всушност добра реклама ако со неа ги натерате луѓето да зборуваат за вашиот бренд. Но, за сè има граница. Овие урнебесни грешки ни покажуваат една друга страна на брендовите, непромислена за нив, но многу забавна за нас.„Starbucks“, што се случува кога ќе се отвори лизгачката врата на комбето?Баш влева доверба, нели?
| | веќе видена

Дури и фрлените клучеви и парички може да се претворат во прекрасна уметност доколку постои креативност и соодветно знаење. Мајкл (Moerkey) од Австралија го прави токму тоа – ги претвора фрлените клучеви и парички во шишиња, абажури и други преубави рециклирани метални структури.„Кога требаше да ја расчистам мојата барака налетав на неколку стари бакарни цевки останати од претходното реновирање. Ги исеков на прстени и почнав да ги поврзувам во сфери“, вели Мајкл. „Првите беа малку груби, но штом ја научив техниката станав креативен. Јас сум колекционер и многу барав наоколу за сите тие клучеви и бакарни жици, кои не се повеќе потребни, а потоа станав креативен и со нив“, додава тој.
сите 6 | | | веќе видена

Со приближувањето на летото повеќето луѓе почнуваат да се грижат за својот изглед, а особено жените. Една од нивните најголеми болки е целулитот. Тоа е естетски проблем кој може да се појави и кај мажите и кај децата, но најчесто на мета се жените со оглед на тоа дека се јавува кај 95% од нив.Благодарение на овој рецепт за природен лосион, резултатите ќе ги забележите веќе за 30 дена. Не трошете пари на креми и третмани, дома можете сами да си направите евтино средство кое навистина може да ви помогне.Составот на овој лосион е многу поедноставен во споредба со комплицираниот состав на купечките креми и гелови со стотици хемиски состојки кои најчесто не функционираат.Направете го овој лосион и секојдневно со него мачкајте ги погодените места. Резултатите ќе бидат набрзо видливи, секако доколку сте упорни.Потребни состојки:½ јаболко2 моркови1 краставица¼ главица свежа зелка1 лимонНачин на подготовка:Направете сок од сите овие состојки, добро измешајте и протресете.Начин на употреба:Нанесувајте го секој ден по ...
сите 4 | | | веќе видена

Привремените тетоважи го имаат својот голем камбек ова лето, но овој пат тие не се наменети само за деца. Многу жени почнаа да ги прекриваат своите тела со интересни златни и металик боди арт дизајни.Овие фенси фолии се всушност привремени тетоважи кои се наречени светкави тетоважи (flash tattoos) и доаѓаат во разни светкави парчиња и златни геометриски облици кои блескаат на кожата.Без разлика за кое место на телото ќе се одлучите, бидете сигурни дека со оваа тетоважа само ќе ги потенцирате вашиот изглед и стил како вистинска бохо кралица, во текот на целото лето.Не мора ни да потенцираме дека овие металик тетоважи изгледаат одлично на исончана кожа и имаат улога на полуперманентен накит. Всушност, одлично се надополнуваат со накитот кој веќе го носите на зглобовите, на прстите, на вратот, на телото, па дури и на лицето…Овие тетоважи траат 6 дена и имаат моќ да ве преобразат во гламурозна божица. Ова е совршениот летен аксесоар. Се согласувате?
сите 2 | | | веќе видена

Колку е прекрасен мај!? Нема некој што не го сака. Времето е убаво, цвеќиња насекаде околу нас, позитивната енергија може да се почувствува во воздухот. А какви се луѓето родени во овој пролетен месец? Креативни, романтични и фантастични, мајските личности се навистина привилегирани. Овие 8 карактеристики им се заеднички.1. РомантизамЛичностите родени во овој месец по природа се романтичари. Кога е во прашање романтиката, никој не може да им парира. Кога сакаат, тоа го прават со секоја клетка од себеси и искрено.2. ПријателствоЉубовта не е единствената област во која овие личности се ненадминливи. И кога е во прашање пријателството им нема рамни. Многу брзо се спријателуваат и никогаш не им вртат грб на вистинските пријатели.3. ДоверливостМожете да се потпрете на луѓето родени во овој месец тогаш кога ви е тоа најпотребно. Покрај тоа, можете да бидете сигурни во нив и околу која било задача, бидејќи ќе го дадат максимумот за да ја исполнат. Личностите родни во мај не се некои кои се откажуваат на пола пат ...
сите 2 | | | веќе видена

Започнувањето врска е важна работа за секоја жена. Сјајот на лицето, пеперутките во стомакот и забрзаните отчукувања на срцето сè само дел од работите што секоја жена сака да ги добие од својот партнер. Без разлика што секој однос е различен, овие работи се константни. Без разлика дали сте во кратка или во долга врска, овие работи ги заслужувате.1. КомплиментиЖените ги сакаат комплиментите. Без разлика дали комплиментот е упатен за вашата насмевка, готвењето или пак косата. Жените заслужуваат од својот партнер да ги добиваат комплименти.2. Убаво однесувањеБез разлика колку долго сте во врска, од партнерот заслужувате да ве третира како што заслужувате. Сите жени ова треба сериозно да го сфатат. Не дозволувајте вашиот партнер да ви вика, да ве тепа или да се однесува лошо со вас на кој било друг начин. Таков маж не е достоен за вас.3. ВниманиеЈасно е дека нема да го добивате постојано, бидејќи тој ќе биде зафатен и со други работи, но важно е да ви посветува моменти кога целото негово внимание ќе биде свртено ...
сите 2 | | | веќе видена

Второто продолжение од филмот „Одмаздници“Режија: Џос Видон Улоги: Крис Еванс,Роберт Дауни Џуниор, Крис Хемсворт, Марк Рафало, Скарлет Јохансон, Џереми Ренер, Џејмс Спајдер Времетраење: 141 минута Јазик: англиски Премиера: 1 мај 2015 Жанр: акција, авантура, научна фантастика Наша оценка: 10/10 Ваша оценка: (Нема гласови)Loading...Ако сте љубител на филмовите и ТВ сериите кои Марвел ги направија во последниве неколку години и ако го обожавате првиот дел од Одмаздници, тогаш овој филм без сомнение ќе ви ги надмине сите очекувања. Кога станува збор за продолженија, сите сме скептични бидејќи често се случува другите делови да се повеќе или помалку полоши од оригиналот, но во овој случај станува збор за филм кој е подеднакво добар како и првиот (можеби дури и подобар).Приказната веднаш нè води во битка каде што Одмаздниците се обидуваат да го најдат скиптарот на Локи кој се наоѓа во истражувачки центар на Хидра. Тие лесно се пробиваат низ војниците кои им даваат отпор, но набрзо ќе сфатат дека не се ...
| | веќе видена

Земете си лист и пенкало за да можете да си помогнете во решавањето на оваа логична загатка.Постојат 5 познаници. Еден од нив убил еден од останатите. Која личност е убиецот? 1. Ден вчера трчал на маратон во Њујорк со еден невин човек. 2. Мајк размислувал да стане фармер пред да се пресели во градот. 3. Џеф е врвен компјутерски консултант и сака да му го среди новиот компјутер на Бен следната седмица. 4. На убиецот му е ампутирана ногата минатиот месец. 5. Бен го запознал Џек пред 6 месеци. 6. Џек бил изолиран од убиството. 7. Ден некогаш многу пиел. 8. Бен и Џеф своите последни компјутери ги поправиле заедно. 9. Убиецот е воедно и брат на Џек, пораснале заедно во Сиетл. Совет: Внимателно прочитајте ги трагите и запишувајте ги вашите заклучоци. Што мислите, кој е убиецот? Пишете ни во делот за коментари.
| | веќе видена

next