Кафе Пауза

„Clownville“ е фотосерија која се состои од гротескни портрети на застрашувачки кловнови чии креатор е францускиот фотограф Еоло Перфидо. Тој бил инспириран од ѕвездите на немиот филм како Бастер Китон и Чарли Чаплин, кои биле приморани да го преувеличуваат изразувањето на емоциите заради тоа што не можеле да зборуваат.Модерните кловнови се имаат појавено во доцниот 18-ти век кога се асоцирале со циркузот и комедијата. Самиот збор пак, потекнува од скандинавски корени и значи „несмасен недоделкан момак“. Затоа фотографиите на Перфидо се толку шокирачки – тој трансформирал нешто смешно и весело во нешто вулгарно и застрашувачко, отприлика како што сме навикнати да ги гледаме овие ликови денес во хорор филмовите.Еоло Перфидо живее во Италија, а неговата работа досега е презентирана во еминентни списанија како „Њујорок Тајмс“, рускиот „Вог“ и многу други. За шминката за оваа фотосерија се погрижила Валерија Орландо
| | веќе видена

Гери е 8-неделно маче кое е родено со шари на крзното во вид на веѓи и веќе станува интернет сензација. Мачето е милениче на пар од Манчестер кои го завикале Гери според ѕвездата од „Тејк дет“, Гери Барлоу, кој е познат по подигнувањето на веѓите додека пее. Сопствениците на Гери се колнат дека шарите се вистински.„Кога се роди имаше само две мали црни дамки на челото… Ние го сакаме намуртениот мачор (Grumpy Cat) па си рековме да му дадеме шанса да ја стекне истата слава“, вели сопственикот Енди за „Дејлимејл“.
сите 2 | | | веќе видена

Има младенци кои на својата прва брачна ноќ се пикнале под чаршафите, воделе љубов, си кажувале колку се сакаат и биле воодушевени од тоа како си го поминуваат времето. Но, не се сите свадби и венчавки возбудливи на ист начин. Овие мини исповеди кои ќе ве насмеат до солзи сведочат за „мрачниот“ дел на брачниот завет, па дури на некој начин и ни покажуваат што навистина се случува во бракот. Или барем на првата брачна ноќ. 1. Ја изгубив невиноста на денот на венчавката, како што треба да биде по традиција. Но, тоа се случи во лимузината со возачот. 2. Немав секс со маж ми на првата брачна ноќ. Ја поминавме вечерта во чистење на тепихот на кој моето куче имаше извршено нужда. 3. Спиев со братот на маж ми на првата брачна ноќ и мислам дека се заљубив. 4. Мојата жена случајно со помоча од возбуда во текот на венчавката. Мислам дека емотивниот дел од тоа искуство е навистина сладок. 5. Со сопругот ја чекавме првата брачна ноќ за да водиме љубов… и беше баш без врска. 6. Денес требаше да биде мојата венчавка ...
сите 3 | | | веќе видена

Дали некогаш сте се запрашале што значи кога ќе ви затрепери горниот лев капак на окото или десното уво? Веројатно да, но ако не сте се запрашале досега, можеби отсега ќе почнете да ги поврзувате овие случајни вибрации на телото со некои посуштински значења.Како што постојат објаснувања за многу појави на човековото тело кои ги смислиле нашите предци, така се создале и овие народни верувања. Интересно е дека луѓето ги поврзуваат овие обични секојдневни појави со претскажувањето на иднината.Не знаеме од каде потекнува овој „Треперник“, но за оние кои веруваат во вакви работи, следува листа на значења поврзани со затреперувањето на различни делови од телото. Врвот на главата: Ќе добиете син. Задниот долен дел од вратот: Ќе дојде некој странец и ќе ви донесе подароци. Темето од десната страна: Ќе бидете судија. Темето од левата страна: Убаво ќе се забавувате со пријателите. Челото: Ќе чуете лоши вести, но нема да предизвикаат некоја голема штета. Тилот: Ќе чуете лоши вести кој ќе ве растажат, но потоа ...
сите 2 | | | веќе видена

Кои се најголемите разлики помеѓу овие два вида пудра? Дали едната е поефикасна од другата? Која е полесна за нанесување? Која од нив е подолготрајна? И најважно од сè, дали видот на вашата кожа треба да биде фактор во изборот на видот на пудрата?Позитивни страни на течната пудра:Лесно се впива во кожата и често пати не се забележува дека ја носите.Немате потреба од четки за нанесување, можете брзо и едноставно да го направите тоа со вашите раце.Многу често потребно ви е само мала количина од производот за да ги скриете несовршеностите на вашето лице.Се препорачува за многу сува или постара кожа бидејќи таа нема тенденција да ги нагласува порите и брчките како пудрата во прав.Предизвикува кожата на лицето да има сјај и да изгледа свежо.Негативни страни на течната пудра:Не трае толку долго како пудрата во прав (особено врз очите) и може да стане сјајна и да се движи околу вашето лице.Не е добар избор за мрсна кожа.Функционира добро само ако ја нанесете врз хидратантна крема.Не можете лесно да комбинирате ...
сите 2 | | | веќе видена

Ретки се среќниците кои немаат стрии. Овие грди линии на телото најчесто се појавуваат во пубертетот поради брзото растење, но многу често се и несакана последица од големото варирање на тежината, особено во периодот за време на бременоста. Па, доколку и вие имате стрии, тогаш ви препорачуваме да го пробате овој ефикасен домашен метод на отстранување.Потребни состојки:1 лажица шеќер1 лажица рицинусово или маслиново масло½ лимон, исцеден1 капсула витамин ЕНачин на подготовка:Мешајте ги сите состојки сè додека не се соединат и потоа со кружни движења нанесете ги на местото каде што имате стрии. Најдобро е да ги триете со четка, бидејќи на тој начин ќе ја подобрите циркулациите на оние места од телото каде што стриите најчесто се појавуваат.Повторувајте ја постапката секој ден, 2 до 3 минути. Смесата може да стои во фрижидер и до 3 недели. За подетални упатства погледнете го следново видео…
сите 13 | | | веќе видена

Постојат два типови луѓе на овој свет: оние кои се вистински ранобудници и оние кои, за жал, не се. Некои луѓе сакаат да се будат со изгрејсонцето, а додека други пак уживаат во доцните вечерни часови. Ранобудниците и ноќните птици се тотално спротивни, како денот и ноќта. Еве како тие гледаат на животот. Ранобудници: Се разбудивте само за да го видите изгрејсонцето. Каков прекрасен почеток на денот.Ноќни птици: Ако го гледате изгрејсонцето, едно е сигурно: сте седеле будни цела ноќ. Повторно. Ранобудници: 7 часот наутро. Јога, тотално „за“! Ноќни птици: Среќа теретаната работи до полноќ бидејќи нема шанси да стигнете до 7 часот вечер.Ранобудници: Потребен ви е еден аларм за да се разбудите. Ако веќе претходно не сте се разбудиле сами. Ноќни птици: Поставувате најмалку 7 аларми, кои ќе ја разбудат вашата цимерка, па таа ќе ве разбуди вас.Ранобудници: Живеете за мирисот на кафе и за здравиот појадок наутро.Ноќни птици: Знаете што е повкусно во 2 часот наутро? Помфрит. Знаете место кое е отворено 24/7? ...
| | веќе видена

Во последно време сè повеќе и повеќе млади и талентирани деца го освојуваат светот на возрасните. Сигурно сите ја знаете младата Меди која се прослави со своето танцување во видео спотовите на Сиа, но дали сте слушнале за 11-годишната Тејлор ХаталаНејзините движења се толку совршени што доколку не знаете дека таа е сè уште само дете ќе си помислите дека е возрасна и професионална танчарка. Погледнете ја одличната кореографија и нејзиниот беспрекорен перформанс во следново видео на песна од Биг Шон…
| | веќе видена

На некои луѓе потребно им е многу време за да се заљубат, но откако ќе се случи тоа тие ја чувствуваат љубовта за таа личност до крајот на нивниот живот. Од друга страна пак, некои луѓе изгледа дека постојано само се заљубуваат. Тие многу често, можат да се најдат и во ситуација да имаат силни чувства за личност која не е толку заинтересирана за нив, па токму затоа и се нарекуваат „безнадежни романтичари“. Дали и вие спаѓате во оваа категорија? Откријте… 1. Постојано фантазирате за среќен крај од бајките. 2. Мечтаете за вашиот заеднички живот со личност која само што сте ја запознале. 3. Постојано се чувствувате разочарано во врските бидејќи сметате дека има малку големи гестови. 4. Дури и најмалите нешта можат да предизвикаат да се почувствувате сакано и луѓето поради тоа ве доживуваат чудно. 5. Кога гледате старци како се држат рака под рака, ви доаѓа да заплачете од среќа. 6. Обожавате романтични комедии и често забележувате дека ги посакувате овие приказни и во вашиот живот. 7. Вие често плачете, ...
сите 16 | | | веќе видена

Постојат малку нешта кои можат повеќе да ги разгорат емоциите од раните фази на новите врски. Започнувајќи од возбуда и страв, па сè до исчекувањето на бакнежи се само дел од магичните моменти кои предизвикуваат целото тело да ви гори. За време на овој период, сите луѓе поминуваат низ 5 стадиуми кои водат кон официјална врска. Сигурни сме дека можете да ги препознаете сите…1. Стадиум на пеперуткиОвој стадиум ги опфаќа првите неколку недели од новата врска. Тоа е стадиумот во кој вие едноставно не можете да ги тргнете вашите очи од него/неа и илјадниците пеперутки кои ги чувствувате во вашиот стомак секој пат кога тој/таа ќе ве допре понекогаш дури знаат да направат и да ви биде малку лошо. Во оваа фаза вие ја насочувате целата ваша енергија кон запознавањето и постојано размислувате за вашиот нов партнер.2. Стадиум на смирувањеВо овој стадиум пеперутките почнуваат да се смируваат, но вие сè уште можете да ги почувствувате кога тој/таа ќе ве бакне во вратот. Уживате во сексот, неколку пати во текот на денот и ...
сите 12 | | | веќе видена

Освен тоа што се многу атрактивни и секогаш супер стилизирани, модните блогерки денес важат за едни од најуспешните жени во светот кои потпишуваат милионски договори со модните, козметички и други брендови. Тие имаат армија следачи на социјалните мрежи, а својот успех го постигнале со напорна работа, посветеност и љубов кон модата. Ако сакате да успеете, следете ги овие правила за да станете успешна модна блогерка.Најпрво запрашајте се: „Во што мојот блог се разликува од другите?“Ова е клучно прашање кое мора да си го поставите пред да започнете со сопствен моден блог. Многу е важно да заклучите по што се разликува вашиот блог од останатите бидејќи во тоа се крие клучот на успехот.Мора да знаете кои се вашите следачи и што сакаатВашите следачи се всушност вашата публика, па затоа следете ги нивните коментари. Тоа е најдобриот начин да го слушнете гласот на луѓето кои вас ве сакаат и ве следат.Инстаграм е вашиот најдобар пријателАко сакате да започнете блог, најдобро е прво да започнете на Инстаграм. Тоа е ...
сите 2 | | | веќе видена

Додека фотографиите на моделите излезат во јавност, вие можеби веќе нема да имате можност да ја видите нивната вистинска кожа или коса. Наместо тоа, гледате обработена фотографија која вклучува жена или маж кои само наликуваат на моделот.Со цел да ви покажат колку работа е потребна за да се постигне Вог изглед, компанијата „Rare Digital Art“ објавила неколку обработки на фотографии во тајмлапс видеа. Мислевте дека совршениот лик е готов за неколку минути? Не, потребни се неколку часови.Елизабет Мос, која е основач на оваа компанија, изјавила дека овие видеа се всушност направени од страна на аматери, а не од професионалци. Таа исто така кажала и дека не се соодветна репрезентација за она што е посакувано во модната фотографија. Но, сакајќи да им покаже на луѓето како се одвиваат овие обработки, таа решила да ги објави овие 3 видеа. Погледнете како изгледа обработката на моделите во Фотошоп…
сите 4 | | | веќе видена

Трчањето е една од најдобрите физички и психолошки терапии за вашиот ум и тело. Тоа влијае позитивно на вашето општо здравје, но и врз вашето емоционално здравје. Па, размислувате да почнете со трчање? Погледнете ги овие 9 причини зошто треба да престанете да размислувате и веднаш да почнете… 1. Трчањето ви овозможува физички да излезете од вашата удобна зона – Колку повеќе се туркате да излезете од вашата физичка удобна зона, толку повеќе ќе можете да го направите истото и со вашиот мозок и емоции. Вие исто така ќе почнете и подобро да размислувате, бидејќи нашите тела се директно поврзани со мозокот, постојано влијаејќи едни на други. 2. Станувате независни – Колку повеќе барате валидација од надворешноста, толку послаб станува вашиот внатрешен глас. Престанете да им дозволувате на другите да ја мерат вашата вредност. Со трчањето вие ќе почнете да учите како да се слушате самите себеси и да го засилите вашиот внатрешен глас. 3. Ќе го промените начинот на кој си зборувате – Ако претходно во вас доминирал ...
сите 12 | | | веќе видена

Сите вие сте имале некого во животот за кого сте мислеле дека е оној вистинскиот, но за жал поради некои несреќни околности сè докажало дека не е така. Можеби не било вистинското време или пак не сте знаеле што сте имале сè додека не сте го изгубиле, но животот е таков и тој продолжува. Сепак, не вреди да се навраќате на тоа и едноставно најдобро е да продолжите понатаму. Еве и неколку добри причини зошто би требало да го направите тоа. Ве спречува да пронајдете некој нов. Ако сè уште не можете да се помирите со фактот дека вашата врска завршила и дека тој повеќе не е со вас, како ќе пронајдете доволно енергија и желба да започнете нова врска со некое прекрасно момче кое стои токму пред вас? Завршило со причина. Како и секоја друга врска што завршила, постои добра причина за тоа. Клучот на среќното продолжување понатаму е во тоа да се сетите зошто таа врска не успеала и да си дозволите да верувате во тоа дека сте ја донеле вистинската одлука.Живеењето во минатото не е воопшто добро за вашата иднина. ...
сите 14 | | | веќе видена

Ова е серија фотографии кои ги прикажуваат класичните танцови движења во една урбана средина, доловени преку објективот на фотографот Омар З. РоблсОмар З. Роблс ги фотографира танчарите на невообичаени места.Тој на неговиот сајт објаснува дека ужива во фотографирањето затоа што е раскажувачки медиум кој не бара зборови.„Со фотографијата го правам моментот бесмртен на малку подолго.“Гледајќи ги грациозните пози на танчарите поставени крај урбаната позадина се добива некоја невообичаена совршеност.„Обожавам што може да се доловат и креираат сите прекрасни линии и движења само со човечкото тело.“
| | веќе видена

Тие се прогласени за најубави жени во светот. Им се восхитуваме и ги доживуваме како вистински воини кои секогаш изгледаат прекрасно. Тие се преубави, сексапилни, едноставно совршени! Да, тоа се ангелите на Victoria’s Secret. Но, сепак и тие се обични жени како нас. Тие се доживуваат на поразличен начин од нашиот. Затоа погледнете како тие го доживуваат своето тело.1. Александра Амбросио„Секоја жена има различен метаболизам и различна генетика, па наместо меѓусебно да сѐ натпреварувате потрудете се да изгледате најдобро што можете. Сите ние имаме денови кога не сакаме да покажеме ниту еден дел од своето тело, затоа имаме фармерки и широки блузи. Понекогаш во такви денови морав да бидам на фотосесија, но таков е животот.“2. Адријана Лима„Моето тело многу сѐ промени после породувањето. Вежбам многу и навистина водам сметка како изгледам, бидејќи тоа е составен дел од мојата работа. Меѓутоа кога ќе добиете деца ќе сфатите кои се најважните вредности во животот. Денес жените се многу независни, водат свои ...
сите 2 | | | веќе видена

Овој сликар од Литванија, Модестас Малиноскес, црта неверојатни надреални светови со бродови кои лебдат во воздухот и магични балони кои летаат високо над земјата. Во неговите светови живеат и луѓе, но и големи риби, мостови, магични градби и јаболка од рајот. Неговата работа е исполнета со романса и радоста на животот.Кога станува збор за имагинарни светови, изгледа дека овој сликар го познава многу добро просторот на фантазијата, а тоа може да се забележи и преку фактот што сите мотиви и теми на неговите слики се поврзани во една прекрасна приказна. Таа сè уште не е завршена, но вие веќе можете да откриете што тој се обидува да ни каже. Погледнете…
| | веќе видена

Јапонскиот артист Шинрашинг прави неверојатна уметност од пепелта на цигарите. Тој создава различни портрети, претворајќи го токсичниот пепел во нешто убаво. На овој 22-годишен артист потребни му се околу 2 часа да создаде портрет од цртаните ликови како Пикачу од Покемон и околу 2 дена да создаде портрет од личностите како Стив Џобс. Пушењето е екстремно штетна навика за вашето здравје, па токму затоа и овој артист рекол дека ќе се откаже од цигарите. Во меѓувреме, погледнете дел од неговата одлична и уникатна уметност.
| | веќе видена

Што точно виделе овие животни во моментот кога биле фотографирани? Погледот мора да е шокантен бидејќи нивните вилици дефинитивно ја допираат земјата. Започнувајќи од мачки и кучиња, па сè до мајмуни и риби погледнете ги изразите кои ја покажуваат најголемата вчудовиденост која некогаш сте ја виделе…
сите 3 | | | веќе видена

Заборавете на вербалниот разговор и пораките, бидејќи говорот на телото е најголемиот херој кога станува збор за љубовни состаноци. Сакате да знаете дали ги испраќате вистинските невербални пораки? Продолжете со читање…1. Смејте сеСигурно сте го слушнале ова многу пати, но тоа навистина успева. Да кажеме дека сте запознале личност за која сте заинтересирани. Кога ќе се ракувате и ќе го чуете неговото име, токму тогаш треба да се насмевнете. На овој начин ќе му дадете до знаење дека таа насмевка е наменета само за него.2. Не ги држете рацете вкрстениВкрстените раце предизвикуваат во неговите очи да изгледате студено, па токму затоа можете и да го избркате од себе. Науката вели дека можете многу полесно да се справите со одреден проблем доколку стоите со вкрстени раце, но кога станува збор за љубовен состанок, обидете се да не го практикувате тоа. Вие не сакате да му покажете дека сте затворени или незаинтересирани.3. Следете го правилото на папокотПогрижете се вашиот папок да е насочен кон личноста која ве ...
сите 2 | | | веќе видена

next