Кафе Пауза

Ако сте имале некои прашања во вашата глава поврзани со задникот, а не сте можеле јавно да прашате за нив, еве ги одговорите. Или пак можеби и не сте помислиле на овие работи…1. Влакната околу вашиот задник ги придушуваат звуците, што значи дека не е возможно да прднете тивко доколку сте депилирани во тој предел.2. Женските задници се обично поголеми отколку машките затоа што естрогенот кај жените ги акумулира масните наслаги во задникот додека кај мажите во стомакот.3. Да имате голем задник е всушност поволност. Луѓето кои имаат повеќе масти во стомакот живеат пократко отколку оние со помалку. Во спротива, доколку имате масти и тие се сместени во вашиот задник – ќе живеете подолго.4. Задникот е дел од најмоќната мускулна група во целото тело. Се состои од глутеус максимус (задник), глутеус медиус (втор мускул), глутеус минимус (трет мускул во задникот). Задникот е мускул кој е оговорен за вашата подвижност – одење, трчање, качување по скали, стоење.5. Постои коска на врвот на задникот која требала да биде ...
| | веќе видена

Станува збор за едноставна техника со која можете да ја стилизирате вашата коса без негативните ефекти од топлината. Сè што треба да направите е да ја поставите тоалетната хартија врз вашата коса додека таа е уште мокра и да ја оставите така да се исуши. Памучната тоалетна хартија ќе ја апсорбира вишокот вода од вашата коса и ќе направи да имате убави и бујни локни.Поставете еден прамен врз исправена тоалетна хартија, замотајте ја околу него и почнете да ја виткате нагоре сè додека не стигнете до главата. Продолжете да повторувате сè додека не ја опфатите целата коса и оставете ја да се исуши. Потоа тргнете ги парчињата тоалетна хартија, дајте им малку насока на локните со вашите прсти и подготвени сте за излегување. Погледнете подетално објаснување за оваа фризура во следново видео…
сите 8 | | | веќе видена

Совршена комбинација од благ десерт и силен алкохолен пијалакПотребни состојки:570 грама слатка павлака85 грама овесни снегулки7 лажички виски3 лажички мед450 грама малиниНачин на подготовка:Загрејте ги овесните снегулки во тава, притоа пазејќи да не загорат. Изматете ја слатката павлака со миксер и потоа во неа додајте ја овесната каша, вискито, медот и малините. Матете сè додека состојките не се соединат. Сервирајте во стаклени чаши за десерт и додајте неколку цели малини за декорација.
сите 4 | | | веќе видена

Времето се подобрува, облаците се расчистуваат и температурите се зголемуваат. Природата излегува од зимски сон и како што се зголемуваат нејзините бои и светлина, така и вие полека се будите и полните со енергија. Цела година сте ја чекале пролетта и таа конечно пристигна, па токму затоа сакате да ја доживеете во целост! 1. Вие сте како лилјак кој излегол од својата темна и осамена пештера и под влијание на сончевите зраци се претворивте во пеперутки кои го обожаваат животот. Вие сигурно носите кратки пантолони и сандали додека појадувате на отворено, потсетувајќи се дека животот може да биде прекрасен. 2. Го обожавате топлиот воздух кој се удира во вашата кожа додека се движите надвор на отворено. Вие никогаш претходно не сте чувствувале толку живо. Вашата кожа е бледа од долгата зима, но набрзо ќе се здобиете со пролетниот потемен тен. 3. Вие имате потреба да излезете надвор и да направите фотографии од СИТЕ цвеќиња. Вашиот профил на Инстаграм изобилува со светлината и боите на пролетта. 4. Не сакате ...
сите 9 | | | веќе видена

Кога имате постар брат/сестра многу брзо учите што е дозволено, а што не. Затоа некои работи најдобро се учат од туѓа перспектива, т.е. да не ги правите грешките на другите луѓе ако веќе го знаете исходот. А кога сме на оваа тема, особено интересни за набљудување се луѓето кои изневеруваат. Па, еве што можеме да научиме од нивните грешки.1. Неверниците никогаш не добиваат среќен крајМногу ретко луѓето кои изневеруваат завршиле со личноста со која изневерувале. Постојат две главни причини за неверство: 1) тие се несреќни во моменталната врска и 2) оној кој е од другата страна нуди нешто што таа врска го нема. Но, поуката е дека сѐ што неверникот добива е огномет кој многу брзо ќе згасне.2. На лагата ѝ се кратки нозетеВаквите типови луѓе мислат дека ако никој не знае, никој нема да биде повреден. Но без разлика на сѐ, кога изневерувате сигурно повредувате некој, а тој некој сте вие. Најдобар пример за ова се луѓето кои ја бришеле листата на повици и измислувале состаноци на сред ден само за да избегнат другата ...
| | веќе видена

Која е тајната на оние кои успеваат да ја надминат 100-тата година? Токму тоа прашање го поставиле група научниците од Скандинавскиот Универзитет. За да го најдат одговорот, тие поминале 50 години следејќи над 850 мажи кои биле родени во 1913 година, а потоа ги испитувале и 7-те мажи кои живееле над 100 години.Научниците ги објавиле резултатите кои на некој начин се и еден вид основа за како да живеете долг и здрав живот. Погледнете кои биле заедничките нешта кај оние мажи кои успеале да ја надминат 100-тата година…1. Тие биле непушачиОва откритие е и повеќе од очигледно. Докторите знаат со години дека пушењето предизвикува рак на белите дробови. Но, покрај тоа, цигарите се поврзани и со срцеви болести, хипертензија, мозочни удари и различни видови орални болести. Па, доколку сакате да живеете подолго, откажувањето од цигарите е одличен прв чекор.2. Имале добар социјално-економски статусСтудијата открила и дека оние кои живееле над 100 години имале добра финансиска состојба, живееле на места каде што имало ...
| | веќе видена

Ви гарантираме дека многу од тетоважите на овие познати дами ќе ве изненадат! Сепак, размислете и обидете се да погодите која тетоважа го краси телото на дел од познатите дами. Ако се откажете, слободно погледнете во решението. Среќно!1. Помош: Оваа пејачка всушност не свири труба. Но, минатото лето се одлучи да ја истетовира на својата рака.РешениеЛЕЈДИ ГАГА2. Помош: На раката на оваа актерка и бизнис жена пишува „Падма“ што на санскритски значи лотосов цвет.РешениеЏЕСИКА АЛБА3. Помош: Колку многу оваа актерка го сака своето куче докажа со тоа што го истетовира неговото име на стапалото.РешениеЏЕНИФЕР АНИСТОН4. Помош: Зајдисонцето е причина за насмевка на оваа актерка секојпат кога ќе ја погледне својата надлактца.РешениеСКАРЛЕТ ЈОХАНСОН5. Помош: Од статус на музичка ѕвезда до ултрауспешна модна дизајнерка. Делува како оваа дама да има сè во својот живот, но сепак најважни ѝ сè нејзините деца и сопругот, кој има идентична тетоважа на неговата рака.РешениеВИКТОРИЈА БЕКАМ6. Помош: Оваа јужноафриканска глумица ...
сите 2 | | | веќе видена

Сигурни сме дека во моментов додека го читате ова вие седите. Но, откако ќе завршите со читање на овие факти, со сигурност ќе станете! Можеби дури и ќе почнете сериозно да размислувате за работна маса покрај која може да се стои… 1. Една студија од Велика Британија открила дека луѓето кои најдолго седат имале 112% повеќе шанси да развијат дијабетес. 2. Сакате поцврст задник? Стоењето може да ви помогне во тоа. 3. Една студија од 2012 година која вклучувала скоро 12.000 испитаници од Австралија открила дека гледањето телевизија 6 часа на ден може да го намали вашиот животен век. За скоро 5 години! 4. Предолгото седење ја намалува циркулацијата, а тоа може да доведе до згрутчување на крвта. 5. Некои истражувачи откриле дека без разлика на тоа колку вежбате, седењето сепак може да биде штетно за вас. Едноставно не можете да избегате од тоа. 6. Според една студија за сообраќајот од 2011 година, просечниот возач поминува 38 часа годишно заглавен во густ сообраќај. Тоа е премногу седење. 7. Според голем ...
| | веќе видена

Птиците пеат, температурата се покачува и цвеќињата започнуваат да цутат. Пролетта конечно пристигна. За разлика од другите годишни времиња, таа ни нуди нешто многу поразлично: Комплетна ревитализација на светот околу нас. Токму поради тоа ние можеме и многу да научиме за животот од неа…1. Секој крај е едноставно нова можност за растењеМожеби е клише, но тоа не го прави помалку вистинито. Ние многу често сме преоптоварени со минатото и заглавуваме во прашањата како „што ако“. Многу е тешко да се заборави онаа возбудлива работа која сте ја сакале, љубовта која ви се лизнала низ прсти или пак, дипломата која отсекогаш сте сакале да ја добиете.Токму затоа мора постојано да се потсетувате, дека понекогаш во животот, нема нешто подобро од пропуштената можност. Можеби најдоброто нешто што би можело да ви се случи во тој момент е токму тоа да не го добиете она што сте го сакале бидејќи со секоја неостварена желба доаѓа и можноста за растење и ценење на она што веќе го имате.2. Надежта е за мудрите и практични, а не ...
сите 11 | | | веќе видена

Вие си ја сакате својата работа, но исто така знаете дека заради вашиот карактер понекогаш тешко се носите со фактот што не работите во одделна канцеларија, туку ја делите со други. Ова се некои потешкотии со кои се соочуваат интровертите кои ја делат канцеларијата со други колеги.1. Преферирате да ручате самиНадвор од канцеларија, без никој да ве прекинува, без да мора да ги слушате туѓите маки дури и за време на паузата за ручек. Иако знаете дека звучи злобно, вие понекогаш целосно ги одбегнувате колегите за време на ручек, па ќе одберете да ручате надвор и сами. Некогаш измислувате изговор за да го направите ова, но никогаш не би признале дека е така.2. Кога колега/колешка ви се приближува веднаш чувствувате притисокЌе треба да разговарате, а што ако немате што да си кажете па во просторијата завладее онаа чудна тишина? Така, уште пред тој/таа да седне во ваша близина смислувате за што би можеле да разговарате доколку другата страна нема веќе смислена тема.3. Едноставно не знаете кога да се појавите на ...
сите 8 | | | веќе видена

Ариана Савалес и Сара Рајк нè носат во 1920-тите години со оваа одлична преработка на песната „Bad Romance“ од Лејди Гага. Јутјуб продолжува да нè изненадува со овие одлични музички видеа и преработки на познати песни, покажувајќи ни дека навистина нема крај на креативноста и талентот на луѓето ширум светот.Погледнете ја оваа преработка во која инстантно ќе се заљубите и која можеби ќе ви се допадне повеќе и од самиот оригинал…
| | веќе видена

Отворените врски се оние во кои партнерите заеднички донесуваат одлука нивниот однос да не е моногамен. Тоа значи дека тие си дозволуваат романтични и сексуални врски со други личности надвор од нивната врска.Овие врски бараат огромна количина разбирање и толеранција, па токму затоа и не сите можат да издржат во нив. Тие се само за оние луѓе кои пред сè сметаат дека моногамијата не е дел од природата на луѓето и бараат други личности кои го делат нивното размислување. Па, доколку сте љубопитни и размислувате да му предложите на вашиот партнер ваков вид љубовна врска, тогаш погледнете ги овие нешта кои мора да ги знаете пред да се впуштите во нешто такво…1. Искреноста е на прво местоОтворете ги сите карти на маса и искрено разговарајте со вашиот партнер. Објаснете му/ѝ дека уживате да бидете заедно, но и дека во вашиот живот има простор за нова личност, без притоа да го/ја изгубите него/неа. Обидете се да откриете дали вие би можеле да опстанете како пар во ваков однос. Исто така преиспитајте се и обидете се ...
сите 22 | | | веќе видена

И тие се луѓе, па исто како и другите, имаат чувства кои можат да бидат повредени. Нивниот живот не е совршен, ниту пак тие мислат дека се совршени и понекогаш, како и на секоја друга девојка, потребно им е потсетување дека се добри во тоа што го прават. Погледнете ги следниве нешта кои секоја девојка со висока самодоверба би сакала да ви ги каже…Тие не живеат без проблемиМногу често кога луѓето ќе видат девојка со висока самодоверба веруваат дека се буди пеејќи, заедно со птиците надвор од прозорецот кои ѝ се придружни вокали. Но, само затоа што таа е често насмеана, тоа не значи дека нејзиниот ден се одвива совршено и дека никогаш не е допрен од страна на злото во светот. Со нејзината насмевка таа одбира да биде благодарна на денот, без разлика на тоа како ѝ се одвива. Тоа не е илузија или наивно живеење. Тоа е личен избор.И тие имаат потреба од валидацијаНе постои човек на оваа планета кој нема некаков вид несигурност. Сите во одреден момент можат да се посомневаат во себе, а истото важи и за девојките со ...
сите 10 | | | веќе видена

Во последно време изгледа дека малечките тетоважи стануваат многу популарни. Се сеќавате на оние одлични мали тетоважи на прстите? Па, прстите не се единственото место на вашето тело каде што може да поставите суптилни и деликатни дизајни. Тетоважите кои се прават зад ушите се исто така многу популарни и воопшто не нè изненадува тоа. Погледнете ги следниве прекрасни тетоважи, кои можеби ќе ве инспирираат и вие да си направите една таму…
сите 2 | | | веќе видена

„Jin Shin Jyutsu“ е древна и алтернативна медицина чија задача е да ви помогне да ги балансирате вашите емоции со стимулирање одредени точки на рацете. Таа ја балансира вашата телесна енергија, како и физичкото и емоционалното здравје на вашиот организам. Оваа филозофија се заснова на теоријата дека секој прст е поврзан со одредени органи и емоции, па доколку сакате да влијаете врз нив, фатете го тој прст и притискајте го 3 до 5 минути. Дишете длабоко додека го правите тоа. Доколку сакате да добиете совршена хармонија во вашето тело, масирајте ги сите прсти на вашите раце.Палец Органи: Стомак и слезина Емоции: Анксиозност и депресија Физички симптоми: Болки во стомакот, проблеми со кожата, главоболка, нервозаПоказалец Органи: Бубрези и мочен меур, вклучувајќи ги и мочните канали Емоции: Разочараност, страв и збунетост Физички симптоми: Болки во мускулите, грбот, забите и проблеми со дигестивниот системСреден прст Органи: Црно дроб и жолчка Емоции: Лутина и неодлучност Физички симптоми: Проблеми со ...
| | веќе видена

Откако ќе дојдете до одредена возраст, правилната нега станува клучна. Годините бараат подобра исхрана, повеќе вежбање или барем шетање, редовно отстранување на шминката како и нанесување соодветни креми за лице. Но, со овие неколку едноставни правила, вие воопшто нема потреба да се плашите од стареењето, бидејќи како и секоја друга доба, така и оваа носи свои радости.Здрава исхранаВашето тело, кожата, косата, како и ноктите ќе ви бидат и повеќе од благодарни доколку се исхранувате здраво. Правилната исхрана вклучува многу овошје, зеленчук како и вода. Обидувајте се што е можно повеќе да јадете домашна храна, од природно потекло. Многумина веднаш би помислиле дека тоа е лесно да се каже и тешко да се направи, но вашето тело го заслужува само најдоброто. За само кратко време, со здравата исхрана, вие ќе забележите огромни промени кај вашата кожа и коса, кои инстантно ќе ве подмладат.Заштита од сонцеАко со години сте се изложувале на сонце или сте оделе на солариум, добро би било доколку сега престанете со ...
сите 4 | | | веќе видена

Тања Катан, активист, автор и програмер, создала нов и забавен нов концепт за знаците за женскиот тоалет кои таа се надева дека засекогаш ќе ги смени перцепциите и претпоставките за жените, како и сите чувствителни и моќни гестови кои тие ги прават секој ден. Наместо знакот кој носи фустан, на кој сме сите навикнати, нејзиниот знак вклучува жена во облека на суперхерој со слоган „Тоа никогаш не било фустан“.Таа ја создала кампањата #ItWasNeverADress со цел да поттикне повеќе жени да влезат во индустријата на технологијата, која е една од најголемите области кои не се сметаат за „женски“. Катан вели:„Во науката, технологијата, уметноста, математиката, политиката, на улиците, како и во нашите домови, сите проникливи жени се често непоканети, незабележани или едноставно отфрлени. Оваа кампања е создадена со цел да ги поттикне потребните разговори, да ги појача клучни гласови и слики од целиот свет кои треба да ги покажуваат СИТЕ жени во вистинското светло. Кога ние ги гледаме жените различно, го гледаме и ...
сите 3 | | | веќе видена

Да, вашите очи се прозорец кон вашата душа. Но, тие исто така можат да бидат и од голема помош за вашето општо здравје. Токму затоа погледнете ги следниве совети од д-р Марк Жакоу кои ќе ви помогнат подобро да го следите вашето здравје преку вашите очи. Одредени здравствени состојби не влијаат врз видот кога се во ран стадиум, но сепак нивните рани показатели можат да бидат забележани со проверка на очите. Вашиот матичен лекар сигурно внимава редовно на овие знаци, но доколку сте љубопитни, погледнете ги следниве нешта кои очниот доктор може да ги открие за вашето здравје.ДијабетесДоколку докторот забележи истечени крвни капилари во вашето око, тоа веднаш ќе го сфати како знак дека вие сте дијабетичар. Дијабетесот предизвикува значајна оштета на видот со тек на време, па сè тоа може да се спречи доколку се забележат првичните знаци за време на прегледот на очите. На овој начин вие можете рано да почнете да се борите против оваа состојба и да го зачувате вашиот вид и понатаму во текот на животот. Доколку не ...
сите 2 | | | веќе видена

Едно неделно попладне, доктор, адвокат, мало момче и свештеник летале со мал приватен авион. Одеднаш, се појавиле проблеми со моторот и покрај најголемите обиди на пилотот, авионот почнал да паѓа. Токму затоа пилотот земал падобран, им рекол на патниците да го сторат истото и скокнал од авионот.За жал, останале само уште 3 падобрани. Во тој момент докторот грабнал еден, рекол, „ Јас сум доктор, спасувам животи, токму затоа и треба да живеам “ и скокнал.Адвокатот без размислување земал уште еден падобран, рекол, „ Јас сум адвокат и адвокатите се едни од најпаметните луѓе на светот и токму затоа заслужувам да живеам “ и скокнал.Свештеникот го погледнал малото момче и рекол, „ Сине, јас живеев долг и исполнет живот. Ти си млад и животот тек допрва ќе ти почне. Токму затоа земи го последниот падобран и живеј во мир. “Малото момче му го вратил назад падобранот на свештеникот и му рекол, „ Не грижете се оче. Најпаметниот човек на светот само што скокна со мојот ранец .“
| | веќе видена

Постои една изрека која вели, „ Знаете дека сте заљубени кога не можете да заспиете затоа што реалноста конечно ви е подобра од соништата .“ Сите кои ја доживеале возбудата на вистинската љубов можат да ја разберат оваа мисла во целост, бидејќи заљубеноста е една од оние нешта кои најмногу можат да ве изморат. Откако ќе се заљубите почнуваат и бессоните ноќи, раното будење или премногу излегувања во текот на вечерта. Вие заборавате да спиете, јадете и сонувате. Вие живеете зашеметено… Но, зошто се случува тоа?Бидејќи имате одличен сексЗарем има нешто подобро од секс? Кога имате добар секс, вие почнувате да верувате дека креветот бил измислен за љубовниците, а не за оние кои спијат. Тоа е вашата оаза, засолниште, спокој… Но, причините се сосема различни од оние во кои сте верувале кога сте биле сингл. Вие едноставно не сакате да лежите во вашиот кревет, сакате да се тркалате во него, прегрнувајќи го вашиот партнер сè додека не ве раздели утрото.Бидејќи конечно сте нашле некој со кој можете да бидете будни ...
сите 15 | | | веќе видена

next