Кафе Пауза

Постои општо мислење дека девојките се чисти и уредни. За машките секогаш се зборува дека се грозни заради одредени навики кои ги имаат. Тоа е така, но истото важи и за девојките. Работата е само што девојките никогаш не зборуваат за тоа и секако, не си дозволуваат да бидат видени.1. Ја душкаат неперената облека пред да одлучат дали да ја облечат или неА во очајни ситуации неопходни се очајни мерки, па затоа може да се случи и забздено парче облека да заврши на вашето тело.2. Оставаат влакна насекаде низ туш-кабината и бањата воопштоПосле вас, таму е како да умрел Чубака.3. Носат облека со дамки од крвПа што има врска што има малку дамка од мајката природа на вашите гаќи! Тоа не е доволна причина да се откажете од најудобното парче долна облека баш тогаш кога ви е најпотребно.4. Стискаат акни во огледалоПри што гнојот прска точно на него. Потоа секако го бришете огледалото пред вас. Нема да си дозволите некој да го види она што останало од таа страсна борба со тој грд дел од себе.5. Не се тушираат со ...
| | веќе видена

Зошто некоја жена би го правела ова? Сигурно првите нешта што ви паѓаат на памет откако ќе ги видите фотографиите се дека станува збор за личност која е луда, психопат, чудак… Но, зошто си дозволивте да осудите една жена без да ја познавате? Не грижете се, не сте единствени…Многу често жените се дефинираат според нивниот статус на сопруга и/или мајка . Без овие улоги, тие се наоѓаат надвор од рамките на дефиницијата за понежниот пол, па токму затоа за нив се појавуваат други имиња кои не се толку пријатни.Сузан Хејнтс ја започнала оваа серија фотографии на почетокот на нејзината кариера, кога почнала да се соочува со универзалниот притисок да побрза и да си најде маж со цел да може да има свое семејство. Таа цело време околу неа слушала совети дека ќе биде многу поуспешна доколку има друг човек покрај себе со кој би можела да го живее својот живот. Токму затоа и започнала со оваа серија фотографии. Таа сакала на еден необичен и забавен начин да им покаже на луѓето што е во ред со оваа слика за ...
сите 4 | | | веќе видена

Пролетта ни носи повеќе топлина, светлина и разиграност во воздухот, па токму затоа и добиваме голема потреба за да го промениме својот изглед со нова фризура. Оваа пролет во тренд се неколку должини на косата: од кратки пикси степени, до многу долги бохо прамени кои шармантно го урамуваат вашето лице.1. Асиметрична пикси фризураБезвременската пикси фризура во оваа модерна адаптација е збогатена со асиметрични степени во кои прамените се поставени на предниот дел од косата и потоа префрлени на едната страна, оставајќи ги малку подолги и не толку уредни. Оваа фризура е многу забавна и откачена, особено ако се стилизира на начин кој ќе ѝ даде заводлив волумен. Асиметричната опција е многу поженствена и понежна од класичната пикси фризура.За да добиете фризура која ќе мами погледи, на сува коса нанесете лак за коса, па со фигаро со средна големина направете бранови на неколку прамени, а потоа низ нив поставете тенок слој гел за коса кој ќе ѝ даде сјај и ќе ја зацврсти.2. Структуриран бобСтруктурираниот боб е ...
сите 3 | | | веќе видена

Депилацијата со восок е една од најпопуларните методи за отстранување влакна. Но, оваа техника, и покрај тоа што е многу успешна, може да биде и прилично болна и непријатна. Со цел да си олесните, погледнете ги следниве 9 едноставни трикови кои значајно ја ублажуваат болката…1. Мала површина кожаАко ги депилирате нозете, започнете со областа околу глуждовите, а за рацете, прво депилирајте ги деловите над зглобовите на дланките. Помалата површина ќе ви ја олесни работата и ќе ви овозможи детално отстранување на влакната, додека истовремено и болката ќе биде помала.2. Таблета против болкиПоловина час пред да одите на депилација испијте една таблета против болки. Таа значително ќе го подигне вашиот праг на болка, а со тоа и ќе ви помогне полесно да ја пребродите самата депилација.3. Ладни облоги за кожаЗамотајте неколку коцки мраз во најлон, а потоа и во крпа. Пред да го нанесете восокот на одреден дел од вашата кожа, протријте го прво со крпата со цел да изгубите малку осет на неа. Мразот делува како аналгетик ...
сите 4 | | | веќе видена

Можеби е одбивањето да носи капа, желбата да не излезе од автомобилот или пак, воопшто да не влезе во него, но што и да е причината (реално таа може да биде буквално сè), сите родители знаат во кој момент нивното дете оди на патот кон целосна криза.Кога тоа ќе се случи, навистина е многу тешко да се премине од менталната реакција на физичка бидејќи тие се целосно обземени од нивните емоции кои ги манифестираат преку физички сензации и стрес. Токму затоа, во овие тешки моменти, јогата може да биде вашиот најдобар спас. Погледнете ги следниве 5 јога пози кои можат да ви помогнат полесно да ги надминете тие навидум невозможни моменти…1. Здивот на пчелатаНајпрво, побарајте од вашето дете да земе длабоко воздух. Ова може да биде одличен начин да создадете кратка пауза која ќе ја ослободи тензијата. Доколку и вие дишете длабоко со вашето дете, ќе создадете поголем ефект. Особено ако најдете начин како да го направите тоа забавно.Седнете на колена, вдишете и истегнете го вашиот ‘рбет така што ќе ги повлечете рацете ...
сите 2 | | | веќе видена

Постојат илјадници бабини деветини кои изгледаат премногу добро да бидат вистинити, додека пак други едноставно немаат логика, но поради некоја причина сепак успеваат. Е, па овој трик е еден од тие. Луѓето кои го практикуваат тврдат дека станува збор за пракса која навистина покажува резултати.Се верува дека дното на вашите стапала е поврзано со сите ваши внатрешни органи. Поточно, одреден дел од нив е наводно директно поврзан со одредени делови на вашето тело. Бидејќи ние многу често носиме чевли, тие точки на нозете се ретко стимулирани, што значи дека електричните кола кои ги поврзуваат стапалата и телото се често неактивни.За да ги активирате овие патишта, а со тоа и да ги прочистите вашите внатрешни органи треба да направите само едно едноставно нешто пред да легнете да спиете. Кромидот и лукот се познати по својата моќ во борбата против бацилите и бактериите, па токму затоа еден од начините да ги прочистите вашите органи е да спиете со парче кромид во вашите чорапи.Сè што треба да направите е да ...
| | веќе видена

Природниот лек за срце кој го смислила игуменијата Хилдегард фон Бинген, која живеела 81 година пред 800 години, се покажал како многу ефикасен за сите видови слабости и болести поврзани со срцето. Се користи кога ќе почувствувате каква било срцева тегоба како прободување, треперење, прескокнување, после стрес итн. Исто така се покажал добар и за ангина пекторис.Потребни состојки:10 свежи стебленца магдонос (без корен)1 литар домашно црвено или бело вино2 лажици вински оцет300 г природен медНачин на подготовка:Свежите стебленца магдонос заедно со ливчињата ставете ги во литар природно вино и додадете 1-2 големи лажици чист вински оцет.Варете 10 минути на тивок огин. Потоа додадете 300 грама вистински пчелин мед и оставате да се вари на тивко уште 4 минути. Врелото вино за срце се процедува и уште додека е топло се претура во шише кое претходно треба да се измие со јак алкохол.Талогот кој се создава не штети и слободно може да се пие. Медот можете да го варите или не. Тоа е ваша одлука.Добро затворете.Начин ...
| | веќе видена

Многу луѓе редовно уживаат во чајот, но дали сте знаеле дека откако ќе го испиете можете да имате полза и од употребените ќесички? 1. Употребените ќесички од чај можат да ви помогнат при иритации на кожата како модрици, херпеси, убоди од комарец и изгореници. Намокрете употребено ќесиче од чај со ладна вода и ставете го како облога на зафатеното место. Иритацијата ќе се намали, а залечувањето ќе се забрза. 2. На сличен начин можете да ги отстраните темните кругови околу очите и потечените подочници. 3. Тие ќе ви помогнат и да ја отстраните лошата миризба од патиките за вежбање, како и од фрижидерот. 4. Со нивна помош и полесно ќе ги измиете мрсните садови. 5. И ќе ги избркате бубачките од домот… Тие најмалку сакаат нане.Погледнете го видеото за деталите околу нивната употреба.
сите 6 | | | веќе видена

Кајл Шварц, учителка на деца од трето одделение во Денвер, Колорадо успеала да навлезе во тајниот живот на нејзините ученици поставувајќи им само едно едноставно прашање. Таа им предава на деца од семејства со низок приход. 92% од учениците во основното училиште Даул зависат од субвенционираната програма за ужинка, само еден од знаците на страдањето со кое се тие соочени. Но, Шварц открила дека парите за ручек се најмалата грижа на овие деца. Тие страдаат од недостаток на родител во домот, насилство и стрес.Шварц сакала подобро да ги разбере своите ученици, па им рекла да одговорат на прашањето „Што би сакале вашиот учител да знае?“ и да ги предадат своите одговори анонимно. Она што го напишале ќе ве изненади, а можеби и ќе ве расплаче.Многу од проблемите кои дечињата се охрабриле да ги споделат, не ги кажале никому никогаш порано. Дел од нив се мали и смешни, други се сериозни и тешки. Од изгубени пенкала до „изгубени“ родители, од роденден на кој сите во училиштето заборавиле до болна мајка во болница…
сите 2 | | | веќе видена

Можеби немаме можност да отпатуваме во вселената и да видиме како таа изгледа надвор од орбитата на Земјата, но тоа не значи дека не можеме да ја донесеме во нашиот дом и да се почувствуваме како вистински и храбри астронаути. Погледнете ги овие космички идеи за ентериер кои ќе ви овозможат да истражувате далечни планети и галаксии од безбедноста на вашиот дом…Завеси со галаксии
| | веќе видена

Нескротливите жени сакаат да се движат колку е можно повеќе, да го видат светот, да запознаат нови луѓе како и да се оддалечат што подалеку од обврзувањето. Тие се заљубени во слободата и не сакаат да бидат дел од брачна заедница. Тие се посветени на својот слободен стил и ништо не може да го одвлече нивното внимание во спротивна насока. Токму затоа можеби и им се привлечни на многу мажи, кои се обидуваат да ги скротат, но сепак никој од нив не успева…Бракот вклучува завети, но таа сака да ги крши правилатаНескротливата жена ги цени основите на бракот, но таа едноставно не сака да биде врзана. Таа знае дека не треба да влегува во мали простории или врски бидејќи не сака да се згуши. Таа е слободен дух и затоа не прави ништо што не верува дека може да го заврши.Бракот вклучува прашања, но таа не сака да одговара никомуТаа не сака да одговара никому, а тоа го вклучува и партнерот. Таа си е доволна сама на себе и никогаш не е дел од заедница. Нејзината слобода настанува од нејзиното своеволно однесување, таа ...
сите 4 | | | веќе видена

За време на секоја вечер во град, доаѓа еден момент кога се соочувате со најголемата дилема, со прашањето кое е постаро и од самото време. Дали да продолжите да пиете или да престанете и да си одите дома? Оваа одлука може тотално да го смени текот на вечерта, како и на вашиот живот наредниот ден. Токму затоа погледнете ги следниве 33 причини зошто кога ќе се најдете во оваа ситуација, најдобриот избор е да побарате сметка и да си заминете… 33. Третата чашка секогаш се претвора во тринаесетта. Токму таа е клучот за отворање на вратата која води кон пеколот. 32. Третата чашка ја ослободува вашата пијана верзија. Вашата трезна страна се крие некаде длабоко во вас, бидејќи нејзината злобна близначка ја презела контролата. 31. Токму во тој момент престанувате да се грижите. По третата пијачка, ништо друго освен алкохолот веќе не ви е важно. 30. Со порачувањето на третата пијачка започнува и размислувањето да го бакнете оној непознат лик кој седи покрај шанкот. Кога сте пристигнале воопшто не ви допаѓал, но со ...
сите 5 | | | веќе видена

На многумина често им останува вишок ручек, додека пак понекогаш луѓето знаат и да подготвуваат поголеми порции со цел да готват помалку во текот на неделата. Но, колку и како треба да ги чувате овие оброци со цел да биде побезбедно за вас?Салата од туна, јајца или пилешкоДоколку вашиот фрижидер е наместен до 5 степени Целзиусови, тогаш сите овие јадења можете да ги чувате до една недела. Салатата може да трае до 7 дена доколку ја подготвувате со состојки извадени директно од фрижидерот. Но, доколку тие прво стоеле на собна температура, тогаш постои поголема опасност да се развијат бактерии и таа да се расипе пред рокот.МесоБез разлика на начинот на кој е подготвено, тоа во фрижидер може да стои 3 до 4 дена. Со цел да не се расипе премногу брзо, ставете го во фрижидер во рок од 2 часа по подготвувањето. Месото може и да се замрзне, но на тој начин ризикувате да го загубите неговиот вкус при повторното одмрзнување.ПицаДоколку е со месни состојки, пицата може да стои во фрижидер исто толку долго како и месото. ...
сите 2 | | | веќе видена

Четири свеќи гореле полека. Околу нив владеела тишина, па токму затоа и можел да се слушне нивниот разговор.Првата свеќа рекла: „ Јас сум Мир. Луѓето не успеваат да ме сочуваат, па токму затоа и нема потреба да горам. Мислам дека е време да се изгасам. “ И таа тоа и го направила.Втората свеќа рекла: „ Јас сум Вера. За жал, во најдобар случај многу луѓе имаат само површна вера и јас не ги интересирам, па токму затоа нема потреба да горам и понатаму. “ Само што го изговорила тоа, дувнал нежен ветер и ја изгасил.Третата свеќа жалосно проговорила: „ Јас сум Љубов. Немам веќе сила, бидејќи луѓето често забораваат на мене. “ И во истиот момент се изгасила.Брзо потоа во собата влегло едно дете.„ Што се случува ?“ – прашало тоа. „ Требаше да горите до крај “, рекло, плачејќи.Тогаш се слушнал гласот на четвртата свеќа: „ Не грижи се, сè додека јас горам ќе можеме да ги запалиме и другите свеќи. Јас сум Надеж… “
сите 4 | | | веќе видена

Цветните дизајни секогаш се популарни кога времето се стоплува, но оваа летна сезона тие ќе бидат огромен хит. Бидете смели и одберете силни и колоритни модели кои ќе ве издвојат од останатите. Вие можете слободно да ги комбинирате со еднобојни модели, риги, фармерки, па дури и со други цветни дизајни. Сè е расцветено годинава, па токму затоа нема причина зошто да не бидете и вие…
сите 2 | | | веќе видена

Имате важен настан, а немате многу време. Конечно сфативте дека мора да почнете со интензивно вежбање. Не, ќе вежбате по двапати на ден. Дали ова ќе резултира со подобри резултати во вашиот напор да ослабете што повеќе до тој посебен ден? Или можеби само ќе си го оптоварите и повредите телото?Многумина не наоѓаат време ни за вежбање по 2-3 пати во неделата, а камоли да вежбаат по двапати во еден ист. Но, доаѓаат такви важни моменти во животот, кога сета мрза и сите обврски поради кои немаме време, успеваме да ги тргнеме настрана и да најдеме мотив, желба и сила за вежбање дури и повеќе од потребното. Но, дали ова ќе помогне?Повеќе не е секогаш повеќе. Прекумерното вежбање може да резултира со полоши резултати, но зависи колку време имате вкупно за тренирање. Доколку имате повеќе од 2 недели, не почнувајте со двојни тренинзи во еден ден, бидејќи вашето тело нема да може да го поднесе тој напор и така ги зголемувате шансите да се повредите.Но, ако веќе сте вежбале континуирано 6-8 недели и сега сакате да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Врските ги менуваат луѓето, едноставно таква е нивната природа. На многу луѓе врските им одржуваат важни лекции за несебичност и мислење прво на другата личност. На други им ја покажуваат моќта на љубовта и сите убави нешта кои доаѓаат со сакањето некој друг. Помалку среќните се соочуваат со раскинување, но дури и кога врските завршуваат многу лошо, оние кои биле дел од нив излегуваат променети.Многу често, начинот на кој завршила претходната врска навестува каков ќе биде вашиот пристап во идните. Начинот на кој завршиле вашите претходни врски скоро секогаш открива карактеристики на вашата личност за кои можеби претходно не сте биле ни свесни.Ако сте биле изневерени…Ако партнерот ве изневерил, постојат големи шанси сè уште да сте малку „зезнати“. Не му верувате никому, па затоа постојано со себе носите чадор, дури и кога надвор пука сонце (фигуративно, секако). Го слушате Дрејк и верувате дека повеќето песни се напишани за вас и за вашата ситуација. Си ветивте дека никогаш повторно нема да бидете повредени ...
сите 12 | | | веќе видена

Понекогаш навистина не е едноставно да се нема филтер и да се каже сè она што ви паѓа на памет, но вистинските луѓе знаат како да ја ценат оваа ваша карактеристика. Имајќи го тоа на ум, погледнете ги следниве 20 нешта кои можат да ги разберат само оние девојки кои се без влакна на јазикот…1. Луѓето пред сè ве познаваат по вашиот јазикВие не сте сигурни дали ова е добро или лошо, но верувате дека сигурно е подобро од пасивно-агресивното однесување.2. Кога луѓето сакаат да ја слушнат најискрената вистина, веднаш се упатуваат кај васВие сте првиот избор кога станува збор за студената и сурова вистина. Ова всушност е неверојатен комплимент бидејќи постојат премногу луѓе кои не можат да ја разликуваат вистината од лагата.3. Вие откривате премногу, пребрзоИ покрај тоа што луѓето можеби веруваат во спротивното, вие сакате тие да знаат повеќе за вас отколку помалку. Времето е бесценето, па зошто би го трошеле на луѓе кои не ве ценат целосно?4. Знаете кои се вашите вистински пријателиКој друг би го толерирал вашето ...
сите 5 | | | веќе видена

Артистот „Nestre“ од Литванија создава уникатен накит како обетки, ѓердани, прстени, манжетни, алки и шноли за коса. Целиот накит е направен од малите делови од стари часовници. Тие делуваат антички, со бакарна или бронзена основа и видлива внатрешност. Резултатот е дело кое изгледа скоро вечно. Погледнете…
| | веќе видена

Колку пати сте пропуштиле некоја животна прилика бидејќи сте биле уплашени? А уште колку прилики планирате да пропуштите за да сфатите дека стравот не ве води никаде, освен надолу?Стравот го претставува она нешто кое сметате дека може да ве повреди или некако да ви наштети. Тоа значи дека кога ќе дојдете во ситуација која има основа да се развие во нешто што ќе ве повреди, вашиот мозок потсвесно развива теории и ги детектира предупредувачките знаци кои кај вас се манифестираат како стрес, потење, тешко или забрзано дишење и сл. Во зависност од тоа за што станува збор, стравот може да биде постојан и на пониско ниво или интензивен и на повисоко ниво.Анксиозноста е тип секојдневен, постојан страв кој повеќе се манифестира како свесност за потенцијална опасност отколку како одговор на таа опасност. Како функционира? Мозокот ослободува хормони за стрес кои прават збрка во вашите приоритети, па наместо да се концентрирате на една работа, во глава ви се врти сѐ и сешто. Ова во ситуации на вистинска опасност знае ...
| | веќе видена

next