Кафе Пауза

Женскиот оргазам е предмет на безброј истражувања, дебати, па и на неколку митови.Тимот на „Wired“ врз основа на серија научни експерименти ни илустрираат што е она што научниците всушност го знаат за женските оргазми.Со 8.000 нервни завршетоци во клиторисот, не е чудно што на дури 70% од жените им е потребна стимулација на тој дел за да го постигнат врвот. Но, интересно е дека 20% можат да постигнат оргазам и само од бакнување или давање орален секс. Можеби не сте љубители на аналниот секс, но 94% од жените велат дека можат да искусат оргазам при ваков однос. И ова не е најчудниот факт. Дури 10% среќни жени можат да искусат оргазам при вежбање, а во скромни 3% од случаите, жените имаат доживеано оргазам при породување.Што се случува со мозокот при оргазмот? Што всушност ја сочинува фамозната Г-точка? Погледнете го видеото за комплетно објаснување.
сите 2 | | | веќе видена

Знаете дека одредена храна има моќ да го поттикнува либидото, но што мислите дека ќе се случи доколку искомбинирате неколку вакви, внимателно одбрани природни афродизијаци? Овој шејк лесно можете да го направите сами, а покрај тоа што е неодоливо вкусен, има навистина силни и моќни својства заради кои ќе треба да се подзамислите на кого ќе му го сервирате.Потребни состојки:1/2 шолја сечкан ананас 1/3 шолја индиски ореви 1 лажичка кокосово масло 1/4 лажичка рендан ѓумбир 1/2 замрзната банана 1 шолја вода Малку нарендано црно чоколадоНачин на подготовка:Ставете ги сите состојки, освен чоколадото, во блендер и блендирајте. Сервирајте во чаша и додадете го наренданото чоколадо.
сите 6 | | | веќе видена

Најголемиот предизвик во денешно време освен егзистенцијата, менаџирањето на времето и борбата со професионалните и приватните премрежија е поривот да си го задржиме семејството поврзано и блиску, без разлика на динамиката и начинот на живот.Голем дел од семејствата се во постојана потрага по начини како квалитетно да им се посветат на децата или секогаш да бидат близу до родителите и драгите луѓе, споделувајќи со нив што е можно повеќе доживувања, мисли, идеи, искуства, љубов…Но, не можеме секогаш да бидеме заедно со саканите, особено за празници или годишни одмори. Дури и кога сме на различни страни од светот, секогаш можеме да комуницираме преку многу различни алатки кои технологијата денес ги овозможува. Дефинитивно, креирањето на фотографиите и видеата, денес е многу полесно и позабавно. Всушност, едноставно е да се биде организирано и поврзано семејство со услугата Lооp на Т-Мобиле.Споделувањето на фотографиите и видеата денес е лесно со најразлични апликации за вашиот компјутер или паметен телефон, но ...
сите 3 | | | веќе видена

Луѓето ретко враќаат изгубени нешта. Толку ретко што кога тоа ќе се случи повеќе се чудиме отколку што ни текнува да бидеме благодарни. Некои од нас се посклони на заборавање на паричникот, негово случајно лизгање од џебот и незавртување назад или едноставно на губење на личните предмети на непознати локации во непознати времиња. Доколку спаѓате во оваа група или едноставно сакате да бидете сигурни за секој случај, послужете се со овој трик.Луѓето се интересни битија врз кои може психолошки да се влијае на илјадници различни начини. Благодарение на ваквите особини, доколку во вашиот паричник или чанта имате фотографија од вистинското нешто, тоа може драстично да ви ги зголеми шансите да ги добиете назад. Ако немате никаква фотографија… па веројатно треба да се простите од загубата.
| | веќе видена

Луѓето со висока емоционална интелигенција знаат како да го направат светот подобро место за живеење. Тие го даваат својот максимум за секој ден да биде поубав, подобар и поуспешен од претходниот. Емоционалната интелигенција игра огромна улога во светот на успехот, а истражувањата во таа област покажале дека е навистина така.Даниел Голман е доктор по науки, писател и истражувач во областа на лидерството. Познат по неговиот бестселер „ Емоционална интелигенција: Зошто таа може да е поважна од коефициентот на интелигенција?“ , Голман објаснува како и зошто никогаш нема вистински да успеете во животот доколку не ги поседувате особините на личност со висока емоционална интелигенција. Неговата работа се состои во истражувања поврзани со тоа што ги прави луѓето успешни, а тие истражувања дале резултат дека токму емоционалната интелигенција го носи човекот чекор поблиску до совршенство и до неверојатен успех.Постојат многу дефиниции кои го опишуваат концептот на емоционална интелигенција, но во глобала таа ...
сите 3 | | | веќе видена

„Љубовта е нешто во што секој може да се пронајде. И љубовта доаѓа во различни облици кои лесно можеме да не ги забележиме во нашите секојдневни животи. Затоа се трудам да најдам значење во нашите секојдневни животи и да ги претворам во уметност“, вели креаторот на овие топли илустрации, кој себеси се нарекува Puuung.Тој ги слика оние мали моменти кои всушност ја сочинуваат љубовта во целина. Во врските, секојдневните интеракции се многу поважни од големите гестови. Затоа, овие илустрации се добро потсетување за она што претставува љубовта. Заспивање стиснати на каучот? Гушкање одзади додека едниот готви во кујната? Покривање кога другиот заспал? Безбројни и бесценети се овие мали нешта.Погледнете ја галеријата во продолжение. Која слика за вас најдобро ја претставува љубовта?
| | веќе видена

Десет нови ангели ги добија своите крилја и неколку бесплатни градници. Една од најпопуларните компании за долна облека сподели 25-секунден клип во кој ги претстави своите нови вработени девојки кои како и секогаш изгледаат прекрасно и неодоливо. Овие ангели всушност ги заменуваат Карли Клос и Доуцен Крос кои неодамна официјално ги предадоа своите ангелски крилја.1. Кате ГригориеваТаа е професионална танчарка во областа на балското танцување. Пред да започне со својата кариера во модниот свет, дипломирала во уметничко училиште и магистрирала во областа на маркетинг.2. Тејлор ХилТаа била откриена на ранч за коњи во Колорадо. Сака нова музика, читање, сноубординг и вежбање јога.3. Елса ХоскЕлса започнала со својата работа како модел откако нејзиниот татко испратил фотографии во локална агенција. Потоа морала да ја балансира својата работа како модел со нејзината професионална кариера во кошарката, но неодамна се откажала од спортот и се посветила целосно на светот на модата.4. Марта ХантТаа била откриена во ...
сите 11 | | | веќе видена

Што е заедничко за сите забавни личности? Сите сакаат да бидат во нивно присуство бидејќи тие без никаков труд можат да ги насмеат и расположат, дури и во најтешките моменти. Дали и вас ве гледаат како забавна личност? Откријте… 1. Вие спонтано правите нешта за вашите пријатели. Вие сте едни од оние луѓе кои доволно е само да им се спомне дружење и без размислување се облекувате и излегувате од дома. 2. Вие не треба да бидете пијани за да танцувате. Додека танцувате, вашите пријатели ја пијат третата чашка алкохол. Но, вие повеќе сакате да имате целосен спектар на танцови движења и не сакате во тоа да ве спречи држењето чаша со алкохол. 3. Вие танцувате на сите видови музика без срам. Вашиот живот е како видео спот од Бритни Спирс, со исклучок на огромната жолта змија околу вас, но само затоа што не можете и неа да ја купите во бутик. 4. Вие секогаш сте расположени да пробувате нови нешта. Никогаш не се спречувате кога станува збор за активности, па токму затоа можеме слободно да кажеме дека ретки се ...
сите 10 | | | веќе видена

Лутината е константен патник во вашите животи и таа постојано влијае врз вашето однесување на начини на кои досега сигурно не сте можеле ни да ги замислите. Погледнете ги следниве 5 примери, извлечени од неодамнешни истражувања, во кои јасно се гледа како и кога се случува тоа…1. Луѓето навистина ја поврзуваат лутината со црвената бојаСпоред една студија од 2013 година, црвената боја навистина влијае врз начинот на кој ние ја доживуваме лутината во одредена ситуација. Во оваа студија, авторите откриле дека учесниците многу полесно препознавале лутина на лицето кај луѓе кои имале црвена позадина зад нив. Овој ефект не се манифестирал и на другите негативни емоции, како стравот.2. Лутината кон Бог се зголемува повеќе кога луѓето не го добиваат она што сметаат дека го заслужуваатПознато е дека луѓето знаат да му се лутат на Бога, но една студија од 2013 година открила кои типови луѓе се најсклони кон тоа. Истражувачите откриле дека оваа лутина најчесто може да се очекува кај луѓето кои веруваат дека заслужуваат ...
| | веќе видена

Дали и вие сте едни од оние луѓе кои се секогаш позитивни, но кои исто така живеат и во реалноста? Или пак, можеби познавате некој друг со овие карактеристики? Погледнете кои се 8-те навики на вистинските позитивци…1. Практикуваат ритуали за смирувањеЖивотот може да ни донесе серија од стресни настани, но позитивните луѓе знаат како да се изборат со анксиозноста на здрав начин. Всушност, токму оние нешта кои ги прават со цел да се ослободат од стрес ги нагласуваат нивните позитивни емоции, а тоа најчесто го постигнуваат со физичка активност и медитација.2. Во тешките моменти се потпираат на нивната позитивностПозитивните емоции ни помагаат да гледаме на одредени ситуации низ поширока перспектива. Но, тука постои еден парадокс. Позитивните емоции се моментални – радоста, благодарноста или задоволството се чувствуваат интензивно на само неколку минути, но сепак тие ни овозможуваат на повисоко ниво да ги поврземе идеите со резултатите, па токму тоа е и причината зошто кај позитивните луѓе нивната внатрешност е ...
сите 4 | | | веќе видена

Понекогаш, сѐ додека не се прелие чашата, не знаеме да сопреме за да ги забележиме знаците на замор, стрес, нервоза, висок притисок и немоќ. Способни сме да туркаме напред сѐ до оној момент кога веќе ни психички ни физички не можеме да поднесеме. Премногу обврски, премногу желби, големи амбиции. Сето тоа ни носи огромно количество на стрес во животот, па наместо убави моменти, ние живееме нервозни и постојано под стрес.Следниве 9 знаци укажуваат на тоа дека нивото на стрес во вашиот живот е прилично високо, па е време да застанете и здивнете на момент.1. Сакате да останете во кревет засекогашКога се телото и умот истоштени, останувањето во кревет е секогаш добра идеја. Постојано ви се спие, па дури и кога станувате наутро, вие порадо би ги затвориле очите и би продолжиле да уживате во топлината на вашиот кревет отколку да се соочите со денот кој е пред вас. Тоа е бидејќи потсвесно чувствувате дека ве очекуваат повеќе стресни ситуации за кои вие и така веќе немате доволно енергија.2. Постојано чувствувате ...
сите 10 | | | веќе видена

Сите ние сакаме да го добиеме она што ни е по желба, всушност нашите животи се вртат околу добивањето на она што го сакаме, почнувајќи од промени на работното место и кариерата, па до љубовниот живот и семејството.Иако често се фокусираме на она што го сакаме, дали како прво знаеме како да го побараме? Она што го сакаме го гледаме како битка која ја добиваш или губиш, наместо на тоа да гледаме како серија од компромиси и преговори, а тоа е можеби и најголемата грешка.На работното место клучно е да знаеме како да го побараме она што го сакаме и како да се потрудиме да го добиеме. Ова се 6-те техники кои секој мора да ги совлада.1. Кажете си дека нема од што да се плашите освен од самиот стравШто ако ме одбијат, што ако ме исмеат? Стравот од одбивање е најголемата причина зошто луѓето не го бараат она што го сакаат. Стратегија: Пред да побарате што било, потсетете се на важноста да го добиете она што го сакате. Не се фокусирајте на тоа како ќе ве гледаат другите, туку на аргументите кои се на ваша страна. ...
сите 3 | | | веќе видена

Најчесто оние кои се премногу чувствителни можат многу лесно да откријат што другите чувствуваат, како и да ги почувствуваат и предвидат идните настани, бидејќи имаат многу развиена интуиција. Па, доколку сакате да откриете дали и вие сте едни од овие луѓе, сè што треба да направите е да одговорите на следните тврдења со „да“ или „не“. Со „да“ одговарајте на оние тврдења кои помалку или повеќе важат, додека пак, со „не“ одговарајте на оние кои воопшто не важат. Доколку за некое не можете да се одлучите, прашајте личност која вас многу добро ве познава, како некој од семејството, пријателите или партнерот. 1. Многу често имам визии и претчувства за одредени настани кои потоа навистина се случуваат. 2. Можам да предвидам болест или смрт на блиска личност. 3. Често имам соништа за нешта кои подоцна се остваруваат. 4. Гледам (слушам, чувствувам) како одредени нешта од околината влијаат на мене и другите. 5. Кога доаѓам во контакт со некоја личност, чувствувам еден облик на нејзино „пресликување“ во мене. 6. ...
сите 4 | | | веќе видена

Во древна Грција, Сократ (469-399) бил многу познат по својата мудрост. Еден ден го посетил познаник кој бил многу вознемирен…„Сократ, знаеш ли што дознав за Диоген?“„Само момент“, одговорил Сократ. „Пред да ми кажеш што си чул, прво ќе направиме еден мал тест кој се вика Троен филтер тест.“„Троен филтер?“„Точно. Пред да ми кажеш за Диоген, прво ќе ги поминеме твоите зборови низ филтри. Ајде да почнеме. Првиот филтер е вистината . Дали си апсолутно сигурен дека она што имаш намера да ми го кажеш е вистинито?“„Не, јас само слушнав за тоа.“„Добро, значи не знаеме дали е вистина или не. Ајде да се обидеме со вториот филтер, оној за добрината . Дали имаше намера да ми кажеш нешто добро за Диоген?“„Не, баш напротив…“„Значи сакаш да ми кажеш за Диоген нешто што можеби е лошо, а не си ни сигурен дека е вистина?Човекот ги подигнал рамената, малку збунет. Сократ продолжил:„Веста сè уште може да помине, па ајде да преминеме на третиот и последен филтер – корисноста . Дали она што сакаш да ми го кажеш за Диоген може ...
| | веќе видена

Дали Мекиците од Стража се македонскиот Старбакс? После успешното отворање на ресторанот во Скопје, наскоро се отвора и нов ресторан во Гостивар! Третиот локал од омиленото место за појадок, ручек и вечера ќе се најде на најатрактивната локација во градот, пространо на 100 квадратни метри и во прекрасен ентериер, кој веќе стана препознатлив за брендот, со свој дел од ѕидовите резервиран за кралевите на блузот како ББ Кинг, Ерик Клептон, Бади Гај и др. Музиката секако, ќе биде комбинација на џез и блуз како совршено надополнување на топлиот амбиент, нешто што веќе е заштитен знак на брендот.Освен што посетителите ќе можат да уживаат во врвно подготвената храна, ќе можат да ги купат и новите производи на Мекиците од Стража – брашно под истоимениот бренд, како и свежите јајца – Златно јајце и јуфките – Златни Јуфки.До крајот на оваа година, Мекиците од Стража планираат отворање на уште еден локал во Скопје, а потоа ќе се оди и во останатите градови во Македонија. Во наредните две години се планираат вкупно 10 ...
сите 15 | | | веќе видена

Хемороидите се еден од најчестите здравствени проблеми кои се појавуваат како резултат на современиот начин на живот. Слабо движење, неправилна исхрана, наследена склоност, бременост, запек – сите овие фактори можат да предизвикаат засилен притисок на вените во ректумот при што доаѓа до насобирање крв и болни отоци.Чешање, чувство на притисок однатре, болни отоци, опипливи чворови и последователно крварење се првите симптоми кои укажуваат на настанување на хемороидите. Доколку имате зачестени проблеми со хемороидите потребно е да се обратите на доктор, а доколку се во рана фаза, можете многу да си помогнете со промена на животниот стил. Исхраната богата со влакна е еден од главните помагатели на добриот начин на варење на храната. Јадете мешункаст зеленчук, цели житарици и суво, како и свежо овошје и зеленчук, а избегнувајте зачинета и лута храна. Зголемениот внес на течности во телото, како вода и природни свежи сокови, ја олеснуваат столицата. Особено ефикасно е да се пие сок од суви сливи. Долготрајното ...
| | веќе видена

На овој начин една девојка ја одбележала годишнината од врската со нејзиното момче. Разгледајте ја авантуристичката љубовна врска на Шарлот и Џесон преку егзотичните фотографии кои тие ги прават на местата кои заедно ги посетуваат.Бора Бора„Се запознавме во април, се заљубивме ден во друг и почнавме да патуваме заедно низ светот. Тој е горд татко на мало човече, а јас среќна мајка на кученце. Тој е атлетичар во повеќе спортови, јас сум студентка. Отсекогаш живееме на островот. Се решивме заедно да го шетаме светот. Ова е нашата љубовна приказна низ фотографии.“
| | веќе видена

Музика… Ја слушаме секојдневно. Ја слушаме за да се забавуваме, да нè смири кога сме нервозни или да нè развесели кога сме тажни. Но, што вели денешната популарна музика за нас како општество? Ова се 10 песни кои совршено сумираат какво е нашето општество денес.1. Обрнуваме повеќе внимание на женските тела отколку на нивните умови2. Сè е конкуренција3. Не ги учиме девојките да бидат силни4. Не ги учиме девојките да преземаат контрола над својата иднина5. Продолжуваме да ги третираме жените како плен6. Ги учиме момците да бидат насилни, а жените и покрај тоа да остануваат со нив7. Ги учиме момците дека „НЕ“ значи „Сè уште не“8. Ги учиме на моментално задоволство, но не на одговорност9. Ги учиме тинејџерите дека неодговорното пиење е кул (што воопшто не е)10. Ги учиме жените да ги омаловажуваат другите жени
| | веќе видена

Овој остров кој плута е најдоброто место за живеење на планетата доколку сакате да избегате од цивилизацијата. Вејн Адамс, 66, и Кетрин Кинг, 59, почнале да го градат ова место во 1992 година и оттогаш постојано го надградуваат.Нивниот дом, кои тие соодветно го именувале „Залив на слободата“, се состои од 12 платформи кои лебдат над водата. Тие содржат танцов подиум, уметничка галерија, гостински светилник, студио и 5 стакларници. Целиот објект се протега на површина од 2.000 метри квадратни. Овој пар за време на летото се снабдува со вода од блискиот водопад, додека пак, преку зима собираат од дождовите. Објектот добивал струја од 14 соларни панели, но неодамна се префрлиле на генератор откако тие се расипале. Погледнете како изгледа нивниот живот на следниве неколку фотографии…
сите 2 | | | веќе видена

Сите хороскопски знаци се различни, па токму затоа тие различно се однесуваат со пријателите. Некои од нив бараат искрени и директни пријатели, бидејќи и самите тие се такви, додека пак, на други им е потребен некој кој ќе може да им ја пружи потребната поддршка. Прочитајте како секој хороскопски знак ги бира своите пријатели и како се однесува во пријателството…Овните се директни и искрениПрипадниците на овој знак, во пријателска смисла, воопшто не се комплицирани бидејќи се директни и искрени. Иако можат да сочувствуваат со другите, тие не се видови пријатели кои треба да ги барате доколку ви е тешко затоа што се премногу насочени кон акција. Нивната најголема маана е себичноста. За Овен најдобар пријател е некој кој е независен и со висока самодоверба, исто како нив, и токму затоа најдобро се сложуваат со Стрелците.Биковите имаат висока самодовербаБиковите се најсамоуверени од сите знаци во зодијакот. Нивните најголемите пријателски доблести се великодушноста, заштитничкиот порив, верноста, а во односите ...
сите 4 | | | веќе видена

next