Кафе Пауза

Дали некогаш сте се запрашале зошто потклекнувањата се омилена вежба на сите оние кои сакаат затегнато тело? Тајната е во тоа што оваа едноставна вежба истовремено ги затегнува задникот, бутините, бедрата, грбот, па дури и стомачните мускули. Па, ако сакате целосно да се затегнете за помалку од 1 месец, тогаш правете само потклекнувања со постепено зголемување на бројот на повторувања.Почнете со 10 потклекнувања, а секој нареден пат правете 5 повеќе од претходниот ден. Секој 6-ти ден одмарајте се целосно, без никакви вежби, а 7-от ден продолжете онаму каде што сте застанале 5-от ден. Вие 5-от ден треба да стигнете до 30 потклекнувања, а со исто толку треба да почнете и 7-от ден.Следниот ден за одмор е 12-от ден, додека пак 13-от продолжувате со 50 потклекнувања, исто колку што сте правеле на 11-от ден. Повторно продолжувате со по 5 зголемувања на повторувањата, така што по одморот на 18-от ден ќе продолжите со 70. Последниот ден за одмор е 24-от ден, а следните 3 дена потоа правете 90, 95 и за крај, 100 ...
сите 2 | | | веќе видена

Го викале Ноемвриски човек, бидејќи кога тој ќе поминел некаде, зад него ништо не останувало живоРежија: Роџер Доналдсон Улоги: Пирс Броснан, Лук Брејси, Олга Куриленко Времетраење: 108 минути Јазик: англиски Премиера: 27 август 2014 Жанр: акција, криминал, трилер Наша оценка: 8/10 Ваша оценка: ( 1 гласа, просек: 9.00 од 10)Loading...Без сомнение на Пирс Броснан му лежат филмовите со оваа тематика, па токму затоа можеме слободно да кажеме дека тој е една од најголемите причини зошто овој филм вреди да се гледа. Станува збор за поранешен агент од ЦИА, Девероу (Пирс Броснан), кој ќе биде ненадејно повикан да помогне со еден специфичен случај кој ќе тргне целосно наопаку. Тој ќе биде изигран од страна на „главните“ и ќе изгуби една од малкуте личности кои навистина му се важни во неговиот живот.За работите да бидат уште полоши, тој ќе се најде на спротивната страна од нишанот со неговиот поранешен ученик, Мејсон, кој во него на времето не гледал само ментор, туку и голем човек. Но, помеѓу нив се случило ...
| | веќе видена

Со зголемувањето на температурите често се менува и изгледот на кожата. Се надеваме дека ќе се здобиеме со секси исончан тен заради кој ќе изгледаме супер и без шминка, но промената на времето и топлите температури често резултираат со помасна Т-зона и акни на лицето и на телото.За да го спречите или барем ублажите појавувањето на акните, држете се до овие правила: 1. Борете се со акните однатре – јадете многу пробиотици и зелен зеленчук. 2. Обидете се во целост да ги избегнете слатките и газираните сокови. 3. Почесто менувајте ги навлаките за перниците. 4. Набавете појак лосион за чистење лице со состојки кои делуваат против акни. 5. Со марамчиња за чистење неколку пати на ден пребришувајте го телефонот. 6. Пијте барем 2 литра вода. 7. Тргнете ги шишките од лицето. 8. Доколку забележите акни на грбот и деколтето, некое време носете само памучни маици и фустани. 9. Престанете да ги стискате акните и митесерите. 10. Правете пилинг еднаш неделно.
сите 2 | | | веќе видена

Љубителите на чоколадо се согласуваат околу едно – не можат да си го замислат животот без него. Секогаш носите барем едно со себе и планирате кои нови вкусови набрзо да ги пробате. Вие сте зависници од чоколадо бидејќи добро ги разбирате овие 10 „проблеми“. 1. Животниот век на чоколадото во вашиот дом во просек изнесува 30 секунди. 2. Првата работа на која помислувате наутро – чоколатце. 3. Не им верувате на луѓето кои не сакаат чоколадо. 4. Чоколадните бисквити ви се главен извор на енергија. 5. Сладоледот од чоколадо никогаш не ви е доволно чоколаден. 6. Понекогаш во кафуле мора да се натерате да нарачате кафе наместо топло чоколадо. 7. Никогаш со никој не го делите вашето чоколадо. 8. Луѓето не смеат да остават чоколадо на ваш дофат бидејќи знаат дека ќе го снема додека се вратат по него. 9. Колачи без чоколадо? Што е тоа? 10. Кога ќе ви надојде стрес, се знае што е спасот – чоколадо.
сите 2 | | | веќе видена

Сетете се кога за последен пат сте седеле цел ден без да ги проверите профилите на социјалните мрежи. Не можете да сè сетите? Социјалните мрежи не треба да заземаат голем дел од вашето време. Исто така вашата онлајн личност и онаa во вистинскиот живот треба да сè совпаѓаат, а не да потполно да се разликуваат. Сите понекогаш знаеме да бидеме зависни од социјалните мрежи, но треба да се има граница. Погледнете на кој начин тие лошо влијаат на вас. 1. Ги игнорирате луѓето пред себе. Вашите родители ве немаат видено цела недела, а вие сè уште не сакате да го ставите телефонот во чанта додека ручате заедно со нив.2. Попрво би ја твитнале караницата со некого отколку да му го кажете тоа во лице. Ви треба време за совршено да ги компонирате 140-те карактери. #НеСеЗаебавајСоМене3. Опседнати сте со тоа колку лајкови ќе добиете. Без разлика што и да објавите, дали е тоа слика од вашиот омлет за појадок или цитат за љубовта или пак едноставно видео во кое вашата мачка прави нормални работи како и секоја друга, ако не ...
сите 4 | | | веќе видена

Пролетта дојде, а со нејзиното доаѓање ги донесе и последните епизоди од поголемиот број серии кои редовно ги следите. Но, не грижете се. Доколку сте расположени за нова ТВ серија, тогаш погледнете ги овие 3. Доколку ви се допадне жанрот, тогаш има големи шанси да ви се допаднат и темите кои тие ги обработуваат.1. Крвни односи (Bloodline) Жанр: драма, трилер Приказна: Секое семејство има по една „црна овца“. Во оваа ТВ серија, почнуваат да се откриваат тајните од минатото и страшните лузни на сите браќа од едно семејство, кога нивниот одамна отфрлен брат ќе се врати во нивниот дом.2. Олимп (Olympus) Жанр: фантазија Приказна: Станува збор за приказна која го следи Херојот на неговото патување додека тој се трансформира од млад и сиров млад човек, во безмилосен лидер на човекот кој е на исто ниво како и самите богови.3. Маж бара жена (Man Seeking Woman) Жанр: комедија Приказна: По крајот на долготрајната љубовна врска, кога неговата девојка ќе му раскине, еден безнадежен романтичар ќе тргне во потрга по ...
| | веќе видена

Постојат некои причини за мажите кои во поголемиот дел од случаите се вистинити, како на пример, тие сакаат пиво и орален секс. Но, постојат и некои верувања кои се тотална глупости, како следниве 8…Мит 1: Мажите сакаат да трчаат по девојка Вистина: Мажите во денешно време обожаваат образовани и самоуверени жени. Истражувањето кое било неодамна спроведено од страна на сајтот „Match.com“ во Америка со кое биле испитани повеќе од 5.600 жени и мажи за љубовта и сексот, ни покажува дека дури 90% од мажите изјавиле дека сакаат девојката да ги покани на состанок. Сепак живееме во 2015 година…Мит 2: Мажите сакаат само секс без обврски Вистина: Не сите мажи го делат ова размислување, па дури и оние кои во моментов би се согласиле со него не значи дека ќе се согласуваат со него и во иднината. Некои мажи воопшто не се заинтересирани за секс без обврски, додека пак други го практикуваат само одреден дел од нивниот живот. Доколку тој сака секс, тоа не значи и дека не сака љубов или врска.Мит 3: Мажите немаат биолошки ...
| | веќе видена

Дали покрај вас се наоѓа вашиот совршен маж? Земете лист и пенкало, одговорете искрено на овие прашања и откријте дали сте во врска која има долга иднина…1. Вие го поканувате на венчавката на вашата најдобра пријателка. Тој: а) Се согласува, но поголемиот дел од времето ѝ досаѓа на вашата пријателка б) Ви помага дури и да изберете подарок в) Се согласува, но поголемиот дел од времето ѝ се додворува на невестата2. Заболувате од грип баш во тој момент кога треба да одите на концерт за кој имате влезници за прв ред. Тој: а) Прво ви носи пилешка супа и потоа на концертот оди со неговата сестра б) Ги подарува влезниците на пријатели и доаѓа да се грижи за вас в) Ви вели: „Се надевам дека не си ме заразила и мене“ и го снемува за неколку секунди3. Вашата стара мачка Бушавка починала. Тој: а) Ви носи цвеќе и урамена фотографија од Бушавка б) Чека неколку недели и потоа ве носи во центар за напуштени животни за да го пронајдете вашето ново милениче в) Ви ја претставува Бушавка, новото плишано маче кое тој ...
сите 6 | | | веќе видена

Дури и кога сте во долга врска, сексот често е различен. Тој расте и се менува паралелно со вас во вашата врска. Токму затоа и воопшто не изненадува фактот што постојано ве очекува нешто ново зад следниот агол. И покрај тоа што има големи шанси да имале безброј пати односи, погледнете ги следниве 5 видови секс кои ги искусуваат оние кои се во врска подолго време…1. Секс каков што сте немале никогаш пораноИ секако, на почетокот, сте го немале. Барем не со оваа личност, на овој нов начин. Постои време кога сè ќе ви биде ново и сè ќе доживувате како најневеројатното нешто кое некогаш сте го искусиле. Но, тоа нема да се случува само првиот пат или првите неколку пати… Тоа ќе продолжи да се случува подолг временски период. Вие ќе го истражувате телото на вашиот партнер, сакајќи да ги откриете сите негови/нејзини делови, а истото ќе се случува и со него/неа.2. Секс со страст која сте ја заборавилеКога сте во долга врска, сексот нема секој пат да ви биде најдобриот кој некогаш сте го имале. Понекогаш тој ќе биде ...
сите 19 | | | веќе видена

Холандските артисти Лернет и Сандер исекле различна сирова храна на 98 совршени парчиња во вид на коцки со димензии 2,5 x 2,5 x 2,5 см. На овој начин тие создале многу привлечна геометриска слика.Оваа вирална фотографија била објавена во холандскиот весник „de Volkskrant“ во нивното специјално издание за храна.Двајцата артисти почнале да соработуваат на уметнички проекти во 2007, а нивниот прв заеднички филм ги испитува различни начини да се стопи чоколадно зајче
| | веќе видена

Ако добро размислите, сè што ви е потребно за отклучување на вашата имагинација е една мала мрсна боичка. Само една мрсна боичка може да трансформира обичен лист хартија во нешто што е надвор од овој свет, како на пример, ананас кој јаде роботи или робот кој јаде ананас… Можностите се бескрајни.Но, што се случува ако решите да „боите“ надвор од линиите и да ја искористите оваа мрсна боичка за нешто сосема ново? На пример, вие би можеле да ги стопите мрсните боички и да направите колоритни свеќи кои ќе го украсуваат вашиот дом.1. Првото нешто што ви е потребно е кутија со мрсни боички.2. Одберете ги вашите омилени бои.3. Ќе ви биде потребен стаклен сад за свеќи како и фитил.4. Ставете топло лепило на крајот од фитилот и поставете го на дното од чашата.5. Искористете го восокот кој ви останал од вашите омилени миризливи свеќи и поставете го во хартиена чаша која може да се стави во микробранова.6. Одберете ја првата мрсна боичка, отстранете ја декларацијата, искршете ја на мали парчиња и ставете ја во чашата ...
сите 2 | | | веќе видена

Професорот Сидни Енглберг, 67-годишен предавач на Еврејскиот универзитет во Ерусалим не се збунил кога едно бебе почнало да плаче чија мајка ги посетува неговите предавања за организационо однесување. Мајката се засрамила и сакала да го напушти часот, но наместо тоа, таткото на 4 деца и дедо на 5 го земал детето и го смирил во своите раце, без притоа да го загуби текот на предавањето.Според неговата ќерка, Енглберг им дозволува на мајките кои слушаат предавања на постдипломски студии да си ги земат децата, па дури и да ги дојат. Ниедна мајка не треба да избира помеѓу мајчинството и образованието.
сите 15 | | | веќе видена

Целулитот е еден од најздодевните женски непријатели кој може да се најде на скоро секоја жена во светот. Со доаѓањето на топлите температури и откривањето на вашите нозе, овој проблем станува уште поголем. Па, доколку сакате лесно да се справите со целулитот и да го направите што е можно поневидлив додека отидете на плажа, тогаш погледнете го овој одличен рецепт кој брзо делува.Тој е едноставен за подготовка и ви се потребни само 3 состојки: мелено кафе, сол и кокосово масло. Во еден сад додајте 10 грама мелено кафе, 6 лажички кокосово масло и 3 лажички сол. Измешајте ги добро состојките. Пред да влезете да се туширате, со помош на четка од природни влакна, тријте на површината каде што имате целулит со цел да ја подобрите циркулацијата и да ја подготвите кожата да ги впие состојките од пилингот.За време на туширањето, кога вашата кожа ќе биде намокрена, со кружни движења нанесете го лосионот. Колку подолго масирате, толку поголем ефект ќе забележите. Кофеинот од кафето ќе ја забрза вашата циркулација и ...
сите 3 | | | веќе видена

Сигурно ви се случило да го прашате вашиот фризер дали ќе ви стои кратка коса или пак, пријателите кои знаете дека ќе бидат искрени со вас. Благодарение на големиот број славни ѕвезди кои во последно време носат различни видови кратки фризури, девојките сè повеќе и повеќе го поставуваат ова прашање.Па, најкраткиот одговор на ова прашање е правилото од 5,5 сантиметри.Ова магично правило било откриено од стилистот и иноватор на продукти, Џон Фрида, кој тврди дека сè е до аглите. Тој го проучувал лицето на голем број жени и открил дека аголот на коската од вилицата може да детерминира дали на одредена личност ќе ѝ стои подобро кратка или долга коса. Тој вели дека на овој резултат може да му се верува, тој е лесен и точен и може да ви помогне полесно да донесете одлука за нова фризура.Сè што треба да направите е да поставите пенкало или молив под вашата брада, хоризонтално и да поставите линијар под вашето уво, вертикално и потоа да видите каде се спојуваат тие. Доколку се наоѓаат под 5,5 сантиметри, тогаш вие ...
сите 7 | | | веќе видена

Велат дека убавината се наоѓа во очите на оној што гледа, но сепак некои карактеристики на лицето нè откриваат пред светот, сакале ние или не. Барем така тврди една студија која ја проучувала корелацијата помеѓу фацијалните карактеристики и личноста на поединците. За да оцениме некого доволни ни се само 13 милисекунди, што е пократко време од она во кое можеме свесно да ги разбереме и дешифрираме импулсите кои со визуелната стимулација допираат до нашиот мозок.Дали сте се запрашале некогаш што вашето лице открива за вас? Еве некои сознанија на та тема до кои е дојдено по пат на научни истражувања. 1. Бринетите полесно добиваат работа. Студија спроведена на 136 студентки на Калифорнискиот државен универзитет која вклучувала праќање идентични апликации за работа покажала дека бринетите без шминка најлесно добиваат работа и најголема плата. Од друга страна, жените кои носеле умерено шарена шминка се оценети како посимпатични. 2. Во неодамнешна студија на англискиот универзитет „Јорк“ се покажало дека некои луѓе ...
| | веќе видена

Човековото тело крие многу мистерии кои можат да ни помогнат во зачувување на нашето здравје и добрата физичка состојба. Ова се некои од нив. 1. Ако се прашувате како да ослабете, јадете чоколадо. Возрасните кои јадат чоколадо 5 пати неделно се послаби од оние кои не јадат толку често. 2. Конзумирањето зелен чај може да ви го подобри помнењето, поради што мозокот ќе може да прима повеќе информации одеднаш. 3. Седењето во времетраење од 11 или повеќе часа доведува до прерана смрт. 4. Мирисот на жалфија може да го отстрани чувството на тага и вознемиреност. 5. Изразувањето благодарност создава чувство на среќа и ја намалува депресијата. 6. Мајките кои се активни во текот на бременоста раѓаат деца со развиени церебрални способности. 7. Ѓумбирот е природен лек за стомачни проблеми бидејќи ги намалува болките и го потпомага варењето. 8. Вагината во моментите на заведување се проширува и до 200%. 9. Редовното вежбање на млади години може да ја унапреди работата на мозокот во староста. 10. Кога читаме од ...
| | веќе видена

Норвешкиот уметник Андреас Ли создава имагинарни портрети на животни во кои ја вметнува и нивната животна средина. Со оваа серија фотографии тој се обидува истовремено да ги прикаже животните и средината во која тие живеат. Во надреалните фотографии се акцентирани навиките и хармонијата помеѓу овие прекрасни животни и природата.Останатите негови фотографии можете да ги проследите на неговиот Инстаграм профил.
| | веќе видена

Принцот по кој сте копнееле кога сте имале само 5 години кажува многу за типот на мажи кои ве привлекуваат денес. Без разлика дали станува збор за богатство, сила, добар изглед или темперамент, вам сигурно ве привлекуваат истите мажи кои сте ги сакале и во далечната 1999 година…Принцот на бел коњВас ве привлекуваат мажи кои би направиле сè за вас. Вие сакате да бидете освоени. Вашиот идеален тип на маж е доброто момче кое растело во добра фамилија и кое отсекогаш имало солидна финансиска положба. Тој нема комплекси, но секогаш бира згодни девојки. Исто така на овој вид маж не му пречи доколку одвреме-навреме драматизирате. Тој сака да се грижи за вас и сака да ги поправи сите ваши проблеми.АладинВие сакате лошо момче од улиците, кој е оригинален хипстер и живее под кирија во апартман со одличен поглед кон светот. Тој многу лесно може да биде задоволен и може да го вози „магичниот килим“ со часови. Овој вид мажи сакаат често да го откриваат своето одлично граедено тело и се доволно самоуверени. Тие имаат ...
сите 2 | | | веќе видена

Автор: Илина Бакев Промените се постојано околу нас. Дали ќе ја промениме патеката по која секој ден одиме на работа или во продавница, дали имаме нова работа, работна позиција или проект, дали е проширување на семејството или загуба на некој близок, случувања во државата или патување во нова земја – ние треба да се прилагодиме на сите тие новонастанати ситуации во нашите животи. Понекогаш промените се мали што не ги забележуваме, додека друг пат се толку големи што „нè маваат од земја“.Прилагодувањето е една клучна карактеристика (процес) која ја употребуваме цело време, во секакви ситуации и во различни моменти. Луѓето се прилагодуваат на промените така што формираат нови очекувања во новонастанатите услови.Во целиот тој процес, за да се направи промена и прилагодување на новонастанатата ситуација, случка, состојба, потребна е енергија. Сите ние поседуваме три вида енергија која треба да научиме правилно да ја насочуваме: Ментална (да дознаеме што се случува и како да се одговори) Емоционална (да се ...
сите 3 | | | веќе видена

За да владеете со светот, најпрво треба да бидете свој газда, фигуративно. Тогаш имате самодоверба, свој став и не ви е грижа што другите мислат за вас или пак за она што го правите. Звучи добро, нели? Вие сè уште имате супер карактер и сте милосрдни, само што не ги земате работите за сериозни од луѓето кои не ви значат ништо. Кога ќе одлучите да бидете свој газда, ќе се чувствувате посилно и посреќно од претходно. Следете ги овие правила и започнете да владеете со светот! 1. Прифатете ги вашите недостатоци. Едноставно не ви е грижа како ви стои облеката или пак дали вашата фризура е во тренд. Го правите она што го сакате. Не се криете од светот. Застанувате пред сите и гордо ги прифаќате своите надворешни и внатрешни недостатоци.2. Избришете ги песимистите од вашиот живот. Што ги прави газдите толку многу силни? Тие сè опкружени со луѓе на кои им е грижа за нив и обратно, но тие немаат проблем да им кажат на песимистите да излезат од нивниот живот. Без целата таа негативност во нивниот живот, тие имаат ...
сите 11 | | | веќе видена

next