Кафе Пауза

Разводот е еден од најстресните настани во животот. Жената која се разведува е особено чувствителна во овој период, па понекогаш дури и најдобронамерните совети и изјави од пријателите можат да имаат негативен ефект врз неа, правејќи да се чувствува уште полошо од претходно.1. Избегнувајте ја изјавата: „Па, поголемиот број луѓе се разведуваат, ти не си единствена.“Наместо тоа, кажете ѝ: „Знам дека за тебе твојот брак беше единствен, посебен и поинаков. Но, вистинската љубов на крај секогаш победува, па во моментов најважно е да опростиш бидејќи секое заздравување се темели на опростувањето.“2. Избегнувајте ја изјавата: „И јас мислев дека нешто не е во ред со вас периодов.“Наместо тоа, кажете ѝ: „Кога ве видов последен пат изгледавте убаво и исполнето. Ова што сега ми го кажуваш навистина ме изненадува. Раскажи ми сè што се случи помеѓу вас.“3. Избегнувајте ја изјавата: „Љубоморна сум ти дека почнуваш од почеток.“Наместо тоа, кажете ѝ: „Одвои колку време и да ти е потребно за да си ги средиш мислите. Јас ќе ...
| | веќе видена

Цигарите предизвикуваат зависност поради која многу тешко можете да се откажете од ниц, дури и ако долго време се обидувате. Навиката е силна, па понекогаш сите обиди за промена можат да завршат неуспешно. Но, во последно време на интернет се врти еден природен рецепт за откажување од цигари, чии автор не е познат, но многумина велат дека тој одлично делува.Рецептот се состои од едноставни состојки кои би требало да ви помогнат засекогаш да се откажете од оваа навика. Па, доколку сте расположени да пробате нешто ново, тогаш дајте му шанса на овој рецепт. Нема што да изгубите.Потребни состојки:½ грејпфрут½ портокал20 милилитри чај од камилица30 грама масло од јојоба30 грама маслиново масло30 грама кокосово масло5 грама ориганоНачин на подготовка и употреба:Исцедете ги грејпфрутот и портокалот во голем сад и додајте ги врз нив сите останати состојки. Мешајте сè додека не добиете хомогена смеса, а потоа сипете ја во мали стаклени шишенца кои можете постојано да ги носите со себе.Секој пат кога ќе почувствувате ...
сите 5 | | | веќе видена

Пријателството помеѓу мажите е малку поразлично од пријателството помеѓу жените и можеби токму тоа е една од причините зошто на мажите им е потешко да го одржуваат. Особено на постарите мажи.Женски наспроти машки пријателстваЖените се многу блиски со нивните пријателки и тие немаат проблем да ги споделат со нив дури и најмалите детали од нивниот живот. Тие не се плашат дека ќе изгледаат пречувствително или премногу слабо во нивните очи и се секогаш подготвени да дадат или примат совет. Всушност со самото знаење дека тие се покрај нив, жените се чувствуваат безбедно, среќно и сигурно.Кај мажите, работите се одвиваат малку поразлично. Тие често имаат потреба да ја одржуваат својата мажественост во очите на нивните пријатели и се плашат да покажат дури и најмало чувство од страв да не бидат осудени. Дури и кога имаат проблем, доколку ги прашаат дали е сè во ред, тие одговараат потврдно со цел да покажат дека се силни.Тие не само што се плашат од осуда од нивните пријатели, туку често и имаат потреба да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Постојат некои луѓе кои уште од првиот момент кога ќе ги здогледате, знаете дека целосно ќе се согласувате со нив. Но, исто така постојат и одредени луѓе кои без особено објаснување ни најмалку не ви се допаѓаат. Тие шират некоја негативна енергија околу нив чиј извор не може лесно да се открие. Можеби следниве поделби ќе ви помогнат…1. Фризери или фризерки кои велат „Знам која фризура најдобро ќе ти стои. Верувај ми“. Никогаш не им верувајте кога упорно ве убедуваат дека нивната одлична идеја ќе биде добра и за вас. Станува збор за различни луѓе, со различни вкусови, па ако не сакате да излезете со солзи, не дозволувајте да ја преземат контролата.2. Луѓе кои не ја сакаат ТВ серијата „Пријатели“. Што не е во ред со нив?3. Мажи со неверојатно нежни и мазни раце. Зарем тие никогаш не работеле? Или можеби се толку многу опседнати со својот изглед што дури и нарцисите не им се рамни? Ако нѐ прашувате нас, оваа комбинација е рецепт за катастрофа.4. Луѓе кои никогаш не можат да најдат ништо во бутиците. Цел ден ...
| | веќе видена

Бувовите се едни од највозвишените, најмистериозните и најграциозните суштества во дивиот свет. Тоа ги прави особено интересни модели за фотографите. Но, истовремено тие не се едноставни за фотографирање, особено бидејќи имаат способност да се камуфлираат во околината. Но, кога тоа ќе се направи како што треба, се добива неверојатен величествен резултат какви што се овие фотографии.Тие се дело на Саси Смит од Бангкок, Тајланд, кој успеал да ни покаже различни изрази на овие жестоки, но тивки ловци. Тој има богато портфолио со фотографии од птици, особено од папагали.
| | веќе видена

Да сакаш значи да бидеш ранлив. Дури и кога се браниме од чувствата, не се отвораме, држиме дистанца и се правиме како да ни е сеедно, ќе бидеме повредени – ако сакаме. Многу е полесно да бидете отворени за чувства и ранливи, отколку да бидете затворени и дистанцирани, и повторно да бидете повредени. Отвореноста е пат низ кој ја трансформираме ранливоста во извор на сила, која ни помага да ја преболиме повредата, но и понатаму да сакаме, иако сме биле повредени.1. Не постои безбедна љубовКој не бил повреден од чувствата, не сакал. Стравот од повредата е она што нè затвора пред љубовта, но тогаш живееме во страв, а не во љубов – а стравот е најголемата повреда што можете да си ја нанесете сами на себе. Бегајќи од емоциите и ранливоста, сакајќи да се заштитиме од љубовта, се штитиме и од животот, искуството и емотивното богатство.2. Низ болката учиме најдоброБолката е извор на информации, на телесно, но и на емотивно и психолошко ниво. Минувајќи низ емотивните повреди, учиме повеќе за себе. Откриваме каде сме ...
сите 2 | | | веќе видена

„Наградната игра на векот“ во организација на Т-Мобиле полека се приближува кон својата завршницата. Адреналинот кај корисниците секојдневно се зголемува како што се приближува денот кога ќе се дознае добитникот на главната награда Порше Кајман. Затоа, во пресрет на финалното извлекување Т-Мобиле организира забавна програма во Тетово и Скопје, во чии рамки ќе биде изложен Порше Кајман, при што заинтересираните можат лично да се запознаат со овој луксузен автомобил.Забавната програма во Тетово се организира на градскиот плоштад утре (петок) на 08 мај со почеток во 13 па се до 17 часот, додека во Скопје ќе биде на 09 мај (сабота) во Градскиот парк, во непосредна близина на фонтаната со почеток во 11 часот и ќе трае се до 14 часот. Нашите музички ѕвезди Каролина Гочева и Адриан Гаџа ќе се погрижат за добра забава и дружење на граѓаните. Предвидено е забавно катче и за најмладите. Досега два од трите автомобила Ауди А3 ги најдоа своите среќни добитници, а последниот автомобил го чека својот нов сопственик на 17 ...
сите 14 | | | веќе видена

Познатата водителка и македонска секс-бомба, Лила Филиповска, реши да ги искористи овие жешки денови за последни подготовки пред Скопскиот маратон во недела. Лила, како секој љубител на фитнесот и спортот, пред да започне со својот тренинг задолжително ги истегна мускулите и се освежи со омилениот сок Гуте Фрхуте. Сврте многу глави и мобилни телефони, а веруваме ќе се сложите има и зошто! Попатно, неколку пати беше застанувана за селфи, а богами голем дел од минувачите и побараа и голтка од вкусниот Гуте Фрухте за разладување…
сите 17 | | | веќе видена

Познато е дека Адријана Лима е една од најпосакуваните жени во светот. Дури и со минимална шминка таа изгледа прекрасно. Сепак, таа има долго искуство од кое научила неколку трикови кои со задоволство ги споделува со вас. Погледнете ги нејзините топ 10.Неколку слоеви маскара за „енергични“ трепки„Мојата тајна во врска со густите трепки е тоа што нонстоп нанесувам маскара. Слој преку слој, неколку пати на ден. Особено во текот на летните денови. Мислам дека изгледа супер. Понекогаш, намерно ја нанесувам да изгледа неуредно. И, секако ја нанесувам и на горните и на долните трепки за изедначен и подобар изглед.“ Мешање бронзер и крема за лице за природен изглед„Ова ми е омилено. Кога ми е доста од шминка, мешам бронзер со крема за лице, или пак со крема за сончање. Ова му дава убав сјај на вашето лице дури и кога немате шминка.“Кармин на два начина„Понекогаш земам розов или црвен кармин/сјај за усни и нежно го тапкам на усните… И, од истиот производ нанесувам малку на своите образи за да добијам природен ...
сите 2 | | | веќе видена

Возрасните честопати знаат да кажат дека цртаните филмови се со детски и незрели содржини. Но, понекогаш може пријатно да ве изненадат колку многу мудрости за животот и неговата убавина имаат кажано токму овие цртани јунаци. Погледнете ги овие инспиративни цитати кои ќе ве замислат, расположат и ќе ви дадат нов поглед на животот.„За некои луѓе вреди да сè стопиш.“ – Олаф, „Замрзнато“„Нашата надеж живее во нас, треба само да бидете доволно храбри за да ја видите.“ – Мерида, „Храбра“„Љубовта е отворена врата.“ – Ана, „Замрзнато“„Вложувајте надвор од вашата удобна зона. Наградата е вредна за тоа.“ – Рапанзел, „Заплеткано“„Нека вашата совест секогаш биде вашиот водич.“ – Сината вила, „Пинокио“„Ние имаме многу заеднички работи, иста земја, ист воздух, исто небо… Можеби, ако почнеме да гледаме што имаме заедничко наместо секогаш да бараме што ни е поразлично… па, кој знае?“ – Мјау, „Покемон“„Колку прекрасни цветови имаме оваа година. Но види, ова задоцнило. Но, се обложувам дека кога ќе расцвета ќе биде најубаво ...
сите 7 | | | веќе видена

Вашата љубена треба да знае сè. Таа треба да биде опколена со комплименти и љубов од отворањето на нејзините очи, па сè до заспивањето. Понекогаш, најтешкото нешто во животот е да се кажат оние зборови кои најмногу значат. Но, врските се зајакнуваат само кога се рушат ѕидовите кои сте ги изградиле околу вас. Без разлика на тоа колку ранливи ви изгледаат емоциите, тие се единственото нешто со кое ќе ја задржите покрај себе. Вашите зборови и дела се најсилната форма на љубовта.1. Дали ме сакаш?Не постои зборови кои се поважни од овие два. Токму затоа ако навистина ве сака, тој постојано ќе ви ги повторува. Вие нема да има потреба да му го поставувате ова прашања, затоа што ќе можете да ја почувствувате неговата љубов.2. Дали те правам среќен?Доколку забележувате дека тој се смешка без причина додека гледа како си ги завршувате вашите дневни обврски, тогаш тоа е голем знак дека го правите среќен. Вие исто така би требало и да можете да ја почувствувате среќата секој пат кога тој ве прегрнува.3. Дали вредам ...
сите 7 | | | веќе видена

Во Универзитетот во Ланкашир постои една просторија која е намената за оние студенти кои се под голем стрес. Како дел од кампањата „SOS (Stressed Out Students)“ и во соработка со организацијата „Guide Dogs“ за спасување кучиња, секој студен има можност да ја посети оваа просторија и да помине одредено време со слатките кутриња. За влез во просторијата потребни ви се само околу 80 денари кои одат во добротворни цели за кучињата.„Оваа кампања не само што ќе им помогне на студентите, туку е и одлична шанса кучињата да се навикнат да бидат покрај луѓе. Оваа способност ќе им дојде добро за нивното понатамошно развивање и успех како кучиња водичи“, велат од студентската унија.Просторијата со кутриња била инспирирана од една јапонска студија која покажала дека луѓето постигнуваат повисоки резултати на тестови доколку претходно поминувале време со кутриња и мачиња. Интересно, но повозрасните кучиња и мачки немале таков ефект врз луѓето.
сите 3 | | | веќе видена

Долги, кратки, запуштени или средени – брадите го направија својот славен камбек. Но доколку сте во врска со момче кое има брада, вашето здравје може да е изложено на ризик.Станицата „ABC“ во Њу Мексико земала примероци од брадите на неколку локални мажи и ги пратила на микробиолошки испитувања. Резултатите биле шокантни…Некои од примероците кои биле испитувани имале многу од вообичаените бактерии, но некои бактерии биле споредени со оние кои можат да се најдат во тоалетите. Како на пример, тие нашле бактерии кои всушност може да се најдат во изметот.„Вообичаено нештата не ме изненадуваат, но ова од се изненадив“ – вели микробиологот Џон Голобик. Иако не мора да значи дека бактериите секогаш ќе доведат до болест, сепак малку е загрижувачки што брадестите мажи на себе имаат еквивалент на четката за ВЦ-школката.Тој додава дека овој степен на нечистотија е вознемирувачки и кога во водниот систем би се нашле слични примероци, тогаш тој ќе треба да се затвори поради дезинфекција.“Па што треба да направи ...
сите 3 | | | веќе видена

Оваа година, модните трендови ја нагласуваат потребата за удобност и предложуваат обувки кои можат да се искористат на најразлични начини за време на сезоната. Сигурно поголемиот дел од вас за време на летото ќе се посветат на забавни активности, како и посета на плажа и други возбудливи дестинации, па токму затоа удобните чевли ќе ви бидат од голема корист. Погледнете ги најдобрите 5 видови обувки кои ќе бидат во тренд за време на летната сезона…За девојка во бегствоТрчањето е секогаш најдобрата кардио вежба. Патиките ќе бидат во тренд ова лето, па ако сте активна жена која обожава да трча и да се занимава со спортски активности, тогаш ви препорачуваме да си одберете квалитетен модел патики кои ќе ви овозможат поголема слобода при движењето и најголемо ниво на удобност, дури и ако поминувате низ најтешките патишта.За кежуал ентузијастиВерувале или не, овие папучи се голем хит сезонава. Станува збор за исклучително удобни и трајни папучи кои можат да бидат незаменлив дел од вашата прошетка. Со нив вие ...
сите 2 | | | веќе видена

Високата самодоверба може да предизвика секој маж да изгледа поатрактивно, без разлика на физичкиот изглед. Тоа е нешто што се гради постепено и со години. Но, врз привлечноста на мажите понекогаш делуваат и некои сосема „необјасниви“ нешта кои имаат моќ за една секунда да претворат симпатичен дечко во најпожелен фраер на планетата. Кој може да им одолее на овие непланирани движења? 1. Кога тој ќе ги подвитка ракавите на кошулата до лакти. Постојат многу научни истражувања кои покажале дека на жените им се исклучително привлечни голите лакти на мажите. 2. Кога ќе ја опушти краватата по напорниот ден на работа. Токму тоа е и еден вид невербален знак кој жените го гледаат на ист начин и како целосното соблекување на мажот. 3. Кога ќе облече одело. Особено ако поголемиот дел од времето го поминува во фармерки и/или тренерки. Тој во одело одеднаш добива сосема нова слика во очите на девојките. 4. Кога е галантен без посебна причина. Има нешто неверојатно привлечно кај момците кои самоиницијативно го ...
сите 2 | | | веќе видена

Вкусен специјалитет кој се подготвува брзо и кој се јаде уште побрзоПотребни состојки:300 грама кашкавал200 грама крем сирење100 грама шунка50 грама кисели краставички50 грама црвени пиперкиНачин на подготовка:На загреана фолија ставете го кашкавалот. Откако тој ќе се растопи обликувајте го како квадрат и премачкајте го со крем сирење. Изрендајте ја шунката, исечкајте ги краставичките и црвените пиперки на мали парчиња и потоа заедно додајте ги врз кашкавалот. За крај, вртете го кашкавалот сè додека не добиете ролат и оставете го да се олади.
сите 36 | | | веќе видена

Не е важно колку години имате, единствена работа што никогаш не „умира“ се правилата на женското пријателство. Понекогаш е добро да разговарате за некои проблеми и да ги поддржувате своите пријателки, но исто така постојат работи за кои би било подобро да стоите што подалеку од нив. Ова се работи што најдобрите пријателки (не) треба да ги прават.Работи што треба да ги правите:Поддржувајте ги! Не треба секогаш да се согласувате со вашите пријателки, но секогаш треба да ги поддржувате. Без разлика за што станува збор, дали е тоа прекин на долгогодишна врска или пак бојадисување на косата во руса. Бидете тука за нив, особено ако тие се премногу чувствителни. Сослушајте ги! Живееме во време кога сме премногу зафатени. Поентата на пријателството е да бидете тука за нив во добро, лошо или во што и да е измеѓу. Без разлика колку сте зафатени, потрудете се да одвоите малку од вашето време за да разговарате со вашите пријателки, особено ако на нив навистина им е потребно тоа. Охрабрете ги! Животот може да биде ...
сите 8 | | | веќе видена

Еден војник по долго војување конечно можел да се врати дома. Токму затоа им се јавил на своите родители и им рекол…„Мамо и тато, си доаѓам дома. Но, сакам да ве замолам за една услуга. Имам пријател кој би сакал да го донесам со мене дома.“„Секако“, одговориле тие. „Ние би сакале да го запознаеме.“„Треба нешто да знаете“, продолжил тој да зборува. „Тој беше многу повреден за време на војната. Згазнал на мина и ги изгубил раката и ногата. Но, нема каде да оди па затоа сакам да дојде и да живее со нас.“„Жал ми е што го слушам тоа сине. Можеби би можеле да му најдеме нов дом.“„Не, мамо и тато, сакам да живее со нас.“„Сине“, рекол таткото. „Ти не си свесен што бараш од нас. Некој со таков хендикеп би бил голем товар за нас. Ние имаме наши животи и не можеме да дозволиме нешто вакво да ни попречи во живеењето. Мислам дека треба да си дојдеш дома и да заборавиш на него. Тој ќе најде начин како да живее сам.“Во тој момент синот го прекинал повикот и неговите родители не го слушале повторно. Но, неколку денови ...
| | веќе видена

За сите оние кои поголемиот дел од нивниот живот живееле во фармерки, маички и патики, ова може да биде голем предизвик. И покрај тоа што можеби таа е удобна, има големи шанси дека оваа облека ве спречува и да го постигнете вашиот целосен потенцијал. Резултатите од едно истражување спроведено од Државниот Универзитет во Калифорнија ни покажуваат дека оние кои се облекуваат поформално со нивната облека можат да го променат начинот на кој го перципираат светот околу нив. Со самиот акт да носите одело вие ќе направите да се чувствувате помоќно, создавајќи надворешна, но и внатрешна промена.Истражувачите проучувале група од студенти кои решавале задачи со цел да се тестира нивното апстрактно размислување и како класичната облека влијае врз истото. Првите две испитувања не покажале јасни резултати, бидејќи само дел од студентите редовно се облекувале поформално. Но, за следните испитувања, некои од испитаниците биле замолени од страна на истражувачите да облечат одело пред да дојдат на тестирање.Оние кои почесто ...
| | веќе видена

Добитникот Арсо Нестороски, кој е семеен човек и има две ќерки, Јасмина и Даниела, веќе долги години е корисник на услугите на Т-Мобиле и Македонски Телеком. Сосема случајно дознал за наградната игра и решил да си ја проба среќата. Ја надополнил сметката за 300 денари и иако воопшто не очекувал, среќата навистина му се насмевнала и Аудито А3 стаса во неговото семејство.„Досега неколкупати сум бил учесник на разни наградни игри, но морам да признаам дека првпат сум добитник на награда и тоа не на било каква, туку станав среќен сопственик на луксузен автомобил Ауди А3. Тој дојде како „кец на десетка“ бидејќи автомобилот кој веќе го поседуваме е стар и не е во возна функција, па така секој пат кога имав потреба го позајмував автомобилот на зетот. Сега ќе ми биде драго и јас да можам да му го позајмам новиот автомобил кога тој ќе посака“ – вели Арсо, кој возбудено ги раскажа деталите околу неговото учество на наградната игра на векот.Иако е добитник на второто Ауди А3 од наградната игра на Т-Мобиле, веќе ...
сите 24 | | | веќе видена

next