Кафе Пауза

Џони Линго бил многу згоден дечко и способен трговец. Што и да купувал или продавал остварувал добра заработка. Живеел на остров на кој било обичај жените да се купуваат со крави.Пристојна жена можела да се купи за 3 или 4 крави, а за 5 – исклучителна.Еден ден Џони објавил дека сака да се ожени со Махана. Таа немала никакви вредности ниту углед во очите на другите островјани. Нејзиниот татко кон неа се однесувал како таа да е некој фамилијарен отпад. Велел дека во главата има слама и дека би ја дал за една слаба крава само за да се отараси од неа.Кога селаните чуле дека Џони планира да се ожени со неа, мислеле дека тоа е можеби поради тоа што може да ја земе бесплатно. Бил многу убав и популарен, па би можел да ја добие секоја девојка на островот. Тоа што ја сакал Махана немало никаква смисла.Дошол денот за тргување. Махана била многу исплашена, збунета и посрамена, па не сакала дури ни да излезе од својата колиба. Моки, таткото на Махана за неа побарал 3 крави. Кога собраните селани ја чуле неговата висока ...
| | веќе видена

Докажаните стилисти и мејкап артисти Цаци Паковска и Магдалена Медичи ги споделија своите тајни и трикови во шминкањето пред 40-тина учесници на првата работилница за убавина и декоративна козметика.Професионални и полупрофесионални шминкери, модни блогери, новинари и трендсетери присуствуваа на целодневниот настан кој се одржа вчера во „Нано бар“ во Скопје. Тие добија сертификати за успешно завршена обука, потпишани од двете реномирани мајкап артисти.„Ми се допадна искуството и дружењето на работилницата на ‘Авон’. Овој тип на настани се добри за да се научи нешто ново, особено кога се говори од искуство на жена, а не само од искуство на професионален шминкер. Јас се обидов да им пренесам некои мои вештини на сите оние жени и девојки кои присуствуваа на обуката“, изјави Цаци Паковска.Работилницата беше бесплатна и поддржана од козметичката компанија „Авон Македонија“.„Ова е ретка можност во Македонија да се предава на работилница за млади. ‘Авон; се покажа како одличен иницијатор на настани од ваков тип, ...
сите 8 | | | веќе видена

Аргета, еден од најомилените брендови на овие простори, производ кој претставува синоним за врвен квалитет, отсега може да се најде со нова подобрена амбалажа и модерен дизајн, но со истиот препознатлив вкус. Новата амбалажа овозможува едноставно отворање на добро познатиот, луксузен квалитет на омилената паштета.Креирана според потребите на современите потрошувачи, сега во алуминиумско пакување, Аргета е посигурна и побезбедна за околината, подостапна за потрошувачите, обезбедувајќи премиум квалитет од внатре и надворешно. Грижливо одбраните состојки, свежите зачини и најдобрите парчиња месо прават Аргета да се разликува од останатите паштети. Секоја Аргета треба да биде со врвен квалитет, и токму затоа производството се одвива под строга контрола која го прати производот од суровината до амбалажата.Врвниот квалитет, кој е во хармонија со одличниот вкус, сега е поддржан и од новото модерно и еколошки препорачлива амбалажа која подобро ги нагласува свежината и високиот квалитет на Аргета.Алуминиумската ...
сите 11 | | | веќе видена

После 18 години отсуство, најомиленото македонско семејство од серијата „Умни Глави“ се враќа на ТВ екраните. Тие оваа сабота во 22.30 на Алфа ќе бидат гости кај нивниот поранешен колега од серијата, Жарко Димитриоски, во популарното ток-шоу „Еден на Еден“. Какво е чувството да се биде дете-ѕвезда во Македонија, што се случувало зад камерите на серијата, кои биле првите симпатии на актерите и како истото тоа семејството од серијата би изгледало денеска, се само дел од работите кои што ќе ги гледаме со „умните глави“.Нè чека една од најзабавните епизоди од оваа „Еден на Еден“ сезона, според најавата која може да ја погледнете овде.
сите 21 | | | веќе видена

Без разлика на тоа колку сте искусни во сексот, да се навратиме накратко на 5-те основни лекции кои сигурно одамна сте ги научиле, но ве потсетуваме дека никогаш не смеете да ги заборавите.1. Не претерувајте со бакнувањеБарем не на почетокот на врската. Вашиот јазик не треба да биде постојано во неговата уста бидејќи така ем ќе му здосадите, ем тој нема да биде толку возбуден за вашето тело бидејќи и онака ќе го има во доволна количина.Бакнувањето треба да биде нешто посебно, специјално и нежно, а кога ќе се претвори во страсно, знаете што следува.2. Не размислувајтеЖените имаат навика премногу да размислуваат во текот на сексот. Темите се секогаш различни, но на сите им е заедничко прашањето: Како изгледам? Драги дами, запомнете дека не е важно како изгледате, туку како се чувствувате.3. Основната хигиена никогаш не е на одметСпонтаниот секс набрзина е секогаш ОК, но ви гарантираме дека ќе уживате повеќе во односот доколку и двајцата само што сте излегле од тушот (по можност заедно).4. Магијата е во ...
| | веќе видена

Многу луѓе имаат навика да ги чуваат пластичните шишиња од вода или сок за да можат повторно да ги употребат за слична намена, не знаејќи дека тие може да бидат отровни. Секоја пластична амбалажа не е наменета за повеќекратна употреба. Некои шишиња треба да се употребат еднаш и потоа да се фрлат.На дното на секоја пластична амбалажа се наоѓа триаголен знак со бројка во средината, а под него е ознаката која кажува колку е опасна пластиката што ја држите во рака. Ако шишето е наменето за еднократна употреба, не би требало да го користите повеќе пати.Пластика само за еднократна употребаПовеќето шишиња од минерална или обична вода како и од газирани и негазирани пијалаци имаат ознака PET (често се среќава и како PETE ) со бројот 1 во триаголникот. Важно е да знаете дека тие шишиња се наменети исклучиво за еднократна употреба. Постои можност со секое ново полнење во водата да го испуштат тешкиот метал антимон, хемиското соединение EPA, кое го попречува функционирањето на хормоните. Таквите шишиња можат да ...
сите 4 | | | веќе видена

Денес сите сакаме да бидеме професионални фотографи. Благодарение на сервисите како Инстаграм, на сите некако ни се засилува желбата да направиме што подобри фотографии, а релативно достапните DSLR апарати ни овозможуваат искуството да го развиеме на повисоко ниво. Но, за жал поседувањето професионален фотоапарат во рака не ве прави и професионален фотограф, па ако сте почетник и сакате да ги разберете основите на главните опции што ги нуди вашата нова дигитална играчка, многу ќе ви се допадне илустрацијата на Даниел ПитерсТрите опции кои се дадени на илустрацијата го прикажуваат она што фотографите го нарекуваат триаголник на експозиција. ISO е всушност сензитивноста на сензорот на апаратот на светлина. Aperture е структура која се отвора и затвора и така одредува колку светлина ќе дозволи да навлезе додека истовремено ја менува длабочината на полето што пак одредува колку објекти ќе останат во фокус во рамките на една фотографија. Shutter speed контролира колку време блендата ќе остане отворена додека ...
| | веќе видена

Уште една хит ТВ серија од МарвелГлавни улоги: Чарли Кокс, Дебора Ен Вол, Елден Хенсон Жанр: акција, криминал Креатор: Дру Годарт Премиера: 10 април 2015 Број на сезони: 1 Времетраење: 60 минути Јазик: англиски Наша оценка: 9/10 Ваша оценка: ( 1 гласа, просек: 10.00 од 10)Loading...Доколку сте љубители на Универзумот кој го создаде Марвел, тогаш сигурно сте запознаени и со овој херој. Како и во претходните ТВ серии и филмови, тие повторно прават одличен избор на актери кои совршено ја одигруваат својата улога. Првата епизода започнува малку бавно, водејќи нè чекор по чекор во животот на Мет Мурдок и неговиот соработник Фоги Нелсон, но тоа не значи дека недостасува акција. Баш напротив, дејствата се одвиваат многу доследно и сите настани се фино распределени со цел да ни ја покажат подобро целата слика. Плус серијата е од Нетфликс, а тоа значи и дека сите епизоди се веднаш достапни за гледање.Приказната започнува со сообраќајна несреќа, каде што едно мало момче е повредено. Тоа сакајќи да спаси еден ...
| | веќе видена

Иако не изгледа како голем временски период, сепак постојат огромни разлики помеѓу она што девојките го бараат од своето момче во раните 20-ти и она што им е потребно во доцните 20-ти години. Причината за овие разлики се наоѓа во зрелоста, искуството и познавањето на себе.Рани 20-ти: Вие сакате момчеКарактеристиките на ова момче не се толку важни. Сè додека имате згоден дечко покрај вас кој ќе ве мотивира да одите во теретана, друго ништо не ви е важно.Доцни 20-ти: Вие го сакате вистинското момчеПреку глава ви е од сите жешки лоши момци со кои врската не оди никаде и сакате да ја најдете вашата сродна душа. Вие повеќе не сакате да трошите време на момче кое нема да биде покрај вас засекогаш.Рани 20-ти: Вие сакате некој кој ќе се согласи со вашите правилаНа почетокот на вашите 20-ти ни вие самите не знаете точно што барате, па токму затоа си поставувате најразлични правила кои понатаму ги тестирате со цел да откриете што ви одговара, а што не.Доцни 20-ти: Вие сакате некој со кој ќе бидете еднаквиИграњето ...
сите 4 | | | веќе видена

Кога ќе откриете кои хороскопски знаци имаат репутација како најлоши брачни партнери, со сигурност ќе се изненадите. Тие се познати како пријатни личности и всушност се добри за сè останато освен за мирен брачен живот. Со овие бељаџии кои секогаш наоѓаат начин да бидат напорни, понекогаш е многу тешко да се биде во брак.РакМажот Рак не е личност со која можете лесно да го поминувате вашиот живот, дури и покрај општото верување дека овој знак е многу пријатна личност. Раковите можат да се поделат во две групи. Во првата спаѓаат оние кои ја сакаат својата куќа, но кои се напорни и критичари, додека пак во втората група спаѓаат оние кои се пасивни, мрзливи и незаинтересирани – тие најчесто се со жена од корист, наследство или поради социјалниот статус.Раковите се многу забавни и симпатични, но само кога тие тоа го сакаат. Без разлика на која група припаѓаат, тие поминуваат многу повеќе време во својот дом од кој било друг маж. Тие имаат длабоки традиционални чувства за домот и семејството и имаат многу ...
сите 8 | | | веќе видена

Наместо да давате многу пари на препарати кои се полни со хемикалии штетни за вашата кожа, погледнете ги овие едноставни рецепти кои можете да ги направите од работи кои сигурно веќе ги имате во вашиот дом. Не само што ќе заштедите некој денар, туку и ќе ја отстраните шминката безбедно и природно.1. Масло од јојобаОва масло е еден вид течен восок подготвен од семките на ова растение. Токму затоа оние кои имаат мрсна кожа можат да ѝ веруваат на јојобата дека таа ќе ја исчисти шминката од нивното лице без притоа да ги затвори нивните пори. Додајте му на маслото малку витамин Е кој е антиоксиданс. Нанесете една лажичка масло од јојоба на вашето лице и со прстите нежно масирајте со кружни движења. Обрнете повеќе внимание околу очите. Откако ќе завршите избришете го маслото со памук или мека крпа и измијте го вашето лице со вода.2. Маслиново маслоПодгответе отстранувач на шминка со комбинација од маслиново масло и масло од чајно дрво. Додајте и неколку капки бадемово масло на мешавината. Тие ќе ја потхранат ...
сите 2 | | | веќе видена

Според истражувачите од Универзитетот во Конектикат, луѓето многу полесно споделуваат важни или лични информации со партнерите по оргазмот, што води кон подлабока поврзаност. Изгледа несериозниот секс може да биде вашиот билет до сериозна врска. Истражувачите, вклучувајќи ја и д-р Аманда Денес, веруваат дека окситоцинот кој се испушта по сексуалниот однос е оној кој ја предизвикува оваа нова отвореност.„Комуникацијата по односот има голема поврзаност со сексуалното задоволство како и со задоволството од врската. Токму поради оваа причина, разговорите кои настануваат по самиот однос имаат клучна улога во одржување на интимноста“, вели таа.Но, имајте на ум дека алкохолот не треба да биде вклучен. Доколку сте пиеле пред сексот, големи се шансите дека ќе ви се испушти нешто ненамерно, што многу често е и помалку позитивно од она што би го кажале трезни.„Луѓето кои пијат повеќе алкохол, во просек, доживуваат помалку придобивки од откривањето информации на нивните партнери“, потврдува и коавторот на оваа студија, ...
| | веќе видена

Постојат многу нешта кои можат да ви помогнат да ги доживеете во целост најтоплите денови во годината. Тие нешта вклучуваат разиграни летни комбинации со шарени марами, ленти за глава или плетенки во косата. Целта е да имате едноставна и убава летна фризура која ќе го отсликува летото во вашата коса. Токму затоа ви го препорачуваме овој бохо јазол за кој ви се потребни само 5 до 10 минути. Оваа фризура е совршена за дневно излегување.Чекор 1 – Доколку имате рамна коса, со фигаро направете брановиЧекор 2 – Почнете да плетете странични плетенки, започнувајќи од областа над вашите ушиЧекор 3 – Откако ќе завршите со плетенките, фатете ги за нивните врвови и врзете ги во јазол
| | веќе видена

Поголемиот дел од луѓето кои доживуваат срцев удар се сами и не можат да си помогнат. Личноста чие срце чука неправилно и почнува да се чувствува лошо има само околу 10 секунди пред да изгуби свест. Но, постои еден трик со кој може да се продолжи ова време доволно за да повикате помош.Доколку почнете да чувствувате дека ви следува срцев удар, почнете да кашлате силно. Пред секое кашлање земете длабоко воздух и кашлајте што поенергично и подолго како да сакате да исфрлите шлајм од вашите гради.Вдишувајте и кашлајте на секои 2 секунди без престан сè додека не пристигне помошта или додека не почувствувате дека вашето срце повторно чука нормално. Со длабокото дишење вие внесувате повеќе кислород во белите дробови, а со движењето на мускулите предизвикано од кашлањето го притискате срцето и ја одржувате циркулацијата на крвта. Овој притисок му помага на срцето да се врати во нормален ритам, па токму затоа и со негова помош ќе си овозможите доволно време додека пристигнете во болница.Споделете ја оваа информација ...
| | веќе видена

Се сеќавате кога ви го покажавме трендот со седа коса? Доколку и вас ви здодеа да имате сребрени прамени, тогаш сигурно ќе ви биде мило да чуете дека нов моден тренд целосно ги освои социјалните мрежи. Девојки од целиот свет ја фарбаат својата коса во прекрасни пастелни бои и објавуваат фотографии кои периодов му дадоа разнобојност на интернетот.Наводно, колоритната коса повеќе не е резервирана само за панк рокерите, бидејќи голем број девојки (вклучувајќи ги и славните ѕвезди) го отфрлаат традиционалниот изглед и ја заменуваат бојата на нивната коса со неверојатни бебешко розови, сини и виолетови нијанси. Покрај тоа што изгледаат прекрасно, овие живи бои прават тие да наликуваат на митски суштества, како еднорози или сирени. Дали и вие би сакале да го пробате овој нов тренд?
сите 3 | | | веќе видена

Добро организираното време е време кое не е залудно потрошено. Дури и кога распоредот ни е преполн, со добра организација и приоритизирање може да се постигне сѐ и тоа многу попродуктивно од кога било.Една од најголемите грешки кои ги правиме е мешање на важните и итните работи кои треба да ги завршиме. Важните се оние кои треба да се со највисок приоритет бидејќи најчесто се витални за нешто што следи понатаму и како такви имаат улога во постигнување на нашите цели. Итните, пак, се оние за кои мора да најдеме начин да ги вметнеме во дел од денот, а кои одземаат најголем процент од нашето време без да имаат некое долгорочно влијание. Па бидејќи најчесто им даваме предност на итните, наместо на важните обврски, од големo значење е правилно да ги приоритизираме работите за да не застраниме од нашата цел и она што имаме намера да го завршиме тој ден.Бидејќи е факт дека добриот распоред остава време за постигнување и на важните и на итните обврски, а приоретизирањето придонесува за ефективноста и продуктивноста ...
| | веќе видена

Џејмс и Џонатан се лажговци кои лажат само во одредени денови.Џејмс лаже секој петок, сабота и недела, но останатите денови е искрен.Џонатан лаже во вторници, среди и четвртоци, но останатите денови ја кажува вистината.На кој ден и двајцата ќе кажат: „Утре ќе лажам“ Одговор:Во четврток.
сите 13 | | | веќе видена

Партнерот кој е финансиски неверен често ги сокрива податоците за својата сметка. Само што се помиривме со фактот дека поголем процент од мажите (но и жените) го изневеруваат својот партнер, во речникот доаѓа нов вид неверство – финансиско неверство. Сексот со друга личност и емоционалната оддалеченост е едно, но што ако вашиот партнер ве изневерува кога се во прашање сметките? Финансиското неверство лошо влијае на врската, а ако не сте сигурни дали вашиот партнер го прави тоа, обрнете внимание на овие предупредувачки знаци.Посебни банкарски сметкиАко сте во врска, јасно е дека ќе имате посебни сметки, но ако сте во брак, брачните парови често ги спојуваат своите сметки или барем имаат пристап до сметката на партнерот. Мажот кој е финансиски неверен често ги крие податоците за својата сметка, ја средува кога нема никој околу него и не сака да споделува никакви идеи за заедничко водење на парите.Преголема контролаПонекогаш мажите сакаат да ја преземаат контролата над финансиите, што ги вклучува сметките и ...
сите 5 | | | веќе видена

Во пријатна атмосфера и во друштво на многу соработници и пријатели Градежниот Институт Македонија вчеравечер во хотелот Александар Палас го прослави својот 40 годишен јубилеј. Основан во 1975 година, овој институт за време на период од 4 децении создаде уникатен бренд кој нуди услуги во сите области на градежништвото или „се под еден покрив“, почнувајќи од планирање, истражување, проектирање, контрола на квалитет, па се до надзор и градежништво.На настанот до сите присутни се обрати и генералниот менаџер на Градежниот Институт г-дин Михо Јаневски: „Кога зад себе имате 40 години напорна работа, искуства, справување со најразлични предизвици во променливи економски и општествени услови ви дава за право да говорите од позиција на искусна компанија која денес ја има лидерската позиција во сите сегменти на градежништвото. Досегашните успеси ни задаваат уште поголема обврска и решителност во напорите да идеме напред и да создаваме нови вредности за нашите клиенти и партнери, да бидеме постојано супериорни во ...
сите 16 | | | веќе видена

Додека некои очајуваат да бидат во врска, на други пак им е сосема во ред да бидат сами. Зошто овие познати дами се сингл1. Тејлор СвифтПосле репутацијата од многубројните неуспешни врски, Тејлор Свифт одлучи да се одмори од момците и да се опушти во самотијата. На листата на нејзини момчиња се најдоа многу популарни мажи, меѓу кои Ед Ширан и Хари Стајлс. Таа изјави дека нејзиниот живот е полн со пријатели и работа, и дека сега е посреќна од кога било.„Претходно мислев дека е многу важно да пронајдеш момче. Но, сега не се чувствувам така. Сакам повеќе да се забавувам и да се впуштам во авантури“ – изјави Свифт.2. Џенифер ЛопезРомансите со Бен Афлек и Марк Антони ја научија Лопез на важна лекција – за да пронајде среќна врска најнапред треба прво да биде среќна со самата себе.„Не ми треба никој друг. Сакам некој… но најнапред треба да бидам среќна сама со себе. Мора да си дадете сами на себе време и простор за да се развиете и да се реализирате, да станете свој најдобар пријател и да се засакате“ – изјави ...
сите 2 | | | веќе видена

next